Fermentator do bloku

Naczynia do nastawiania zacieru.

Autor tematu
mezjash
20
Posty: 20
Rejestracja: wtorek, 23 paź 2012, 21:20
Krótko o sobie: Jestem ambitny, ciągle się uczę:)
Ulubiony Alkohol: piwo nieuszlachetniane, wino domowe... wódka - własnej produkcji
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Gród Kraka

Post autor: mezjash »

Witam!

Już wnet wielki dzień nastanie. Psocenie na swoim sprzęcie i niestety w bloku... Mam małe mieszkanie i zastanawiam sie jaki fermentator będzie najlepszy. Kupić sobie beczki 2x 30l czy 1x 60l ?? Kega planuję 50l. Nastawy głównie owocowe, ale coraz bardziej przekonuje mnie cukrówka.
koncentraty wina

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Fermentator

Post autor: PETER29 »

Witam. Na Twoim miejscu keg jak najbardziej 50. Chyba że masz mało znajomych to 30 w zupełności wystarczy. Mówię to z własnego doświadczenia, gdyż zakupiłem 30, a teraz żałuję. Fermentator to proponuję beczkę 100 l. Nie ma co się bawić w mniejsze, robisz raz i masz spokój. Na pewno masz w bloku piwnicę to sobie poradzisz.
Pozdrawiam.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF

Autor tematu
mezjash
20
Posty: 20
Rejestracja: wtorek, 23 paź 2012, 21:20
Krótko o sobie: Jestem ambitny, ciągle się uczę:)
Ulubiony Alkohol: piwo nieuszlachetniane, wino domowe... wódka - własnej produkcji
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Gród Kraka
Re: Fermentator

Post autor: mezjash »

Piwnicy w to mieszać nie będę. Co prawda mam, ale mam do niej długą drogę, a na tej drodze za dużo sąsiadów mógłbym zyskać. Wszystko chce w mieszkaniu trzymać i właśnie zastanawiam się co ważniejsze - kompaktowe upakowanie czy jakaś większa jednostka?! Wstępnie myślałem żeby kupić 2x 30l - i za każdym razem robić 2 takie same nastawy i na rurki...:)
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 792
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Fermentator

Post autor: wolan »

W chwili obecnej też mieszkam w bloku i powiem a raczej napisze szczerze :) kup sobie keg 30 i dwa fermentatory 30l. Po pierwsze jak będziesz robił nastaw to ile razy?? 2 może 3 razy w roku :). Fermentatory wrzucisz jeden w drugi i zajmują miej miejsca, nawet, żeby je do piwnicy wynieść jak puste będą to nikt nie będzie wnikał co to jest :)
Wygląda jak wiaderko i z głowy.
A beczka to beczka po co komu w bloku beczka ??:)
Druga kwestia to klarowanie nastawu, rzadko się zdarza abym miał tyle czasu żeby puścić 2 nastawy pod rzad, więc nastawiam w jednym wiadrze a jak się sfermentuje to mam 2 wiaderko żeby zlać znad osadu czy po użyciu bentonitu.
Jak zrobisz w dwóch to zawsze możesz do przelewania zatrudnić kega :)
Pozatym chyba 99% drożdży jest przewidziana na 25L tak, że jest to idealna ilość do kega 30 :) dwa przefermentowane nastawy do 50 Ci to nie wejdą, bo maksymalnie będziesz mógł wlać 40 może 45L.
Najwyżej, że na paczce będziesz robił większe nastawy ale to znowu wydłuża czas fermentacji :) i różnie to bywa z przerobieniem nastawu.

Pozdrawiam.
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

cafekot
250
Posty: 253
Rejestracja: sobota, 15 sie 2009, 15:34
Krótko o sobie: Grupa krwi +miodowa
Otrzymał podziękowanie: 47 razy
Re: Fermentator

Post autor: cafekot »

Wolan ma rację - postaw na 30 litrowe fermentory.
Beczka 100 litrów z buzującym nastawem w piwnicy rozniesie taki aromat, że każdy kto wejdzie do piwnicy wyjdzie z niej z przyklejonym uśmiechem.
Moim skromnym zdaniem lepiej robić mniejsze nastawy a częściej i nie przetrzymywać przefermentowanych nastawów za długo.

P.S.
Do wszystkich kolegów co piszą że tylko 50-litrowe i większe kegi mają rację bytu - robię na szkiełku z 10 litrową kolbą i powiem wam że mam osiągnięcia jakościowe i ilościowe - wieloletnie, lubię szkiełko.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Fermentator

Post autor: pokrec »

Możesz optymalnie kupić 3 fermentory 30 l i będzie jak ulał na 2 razy w 50 l keg. Potem oba koncerty komponujesz razem i grasz je drugi raz.
Ja mam kilka beczek ok. 60 l (2 są sąsiada), ale jak nastawiam, to max 60 l niepełne, bo keg mam 30 - tkę. 50-tka groziłaby mi skróceniem kolumny - sufit w piwnicy mam na 2,15 metra.
Mógłbym się przenieść do kuchni, gdzie mam 2,60 do sufitu, ale jak na razie, to rodzinka protestuje, bo nie bardzo lubi zapach (odrobinka zapachu przy graniu zawsze się pojawi, zwłaszcza owocówek).

Gdybym teraz budował (albo wiedział, jakie będę miał hobby jak już zbuduję), to bym zaprojektował dodatkowy ciąg kanalizacyjny od piwnicy na strych... Rozkuwanie teraz stropów nie ma najmniejszego sensu.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

kobuszki
100
Posty: 102
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 19:20
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Fermentator

Post autor: kobuszki »

A może weź pod uwagę inną opcję. Wyjdź z następującego założenia:
Ile muszę mieć alkoholu do drugiej destylacji, aby zmieścił się w kegu 50ltr? Optymalnie było by 3 fermentatory, w każdym po 8kg cukru. Destylujesz wszystkie nastawy szybko metodą strippingu. Otrzymany alkohol rozcieńczasz wodą 50/50 i poddajesz drugiej destylacji już bardzo dokładnej.
pozdrawiam
Ostatnio zmieniony piątek, 23 lis 2012, 07:36 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Ostatni raz przypominam o używaniu spacji !!!
Awatar użytkownika

Teroon
150
Posty: 188
Rejestracja: wtorek, 16 mar 2010, 12:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: GIN
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Trójmiasto
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Fermentator

Post autor: Teroon »

wolan pisze:Po pierwsze jak będziesz robił nastaw to ile razy?? 2 może 3 razy w roku :).
Chyba 2-3 razy w miesiącu :)

Polecam 2x30 litrów. To dobre rozwiązanie, ewentualnie 3x 30 litrów ale to w praktyce jest żadko używane. Przynajmniej u mnie.
Awatar użytkownika

Marcin.U
50
Posty: 99
Rejestracja: piątek, 5 lis 2010, 12:05
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Fermentator

Post autor: Marcin.U »

Ja mam 2x pojemniki po 33l z kranikami, a keg również 30l i chwalę sobie taki zestaw. Nastaw robię zazwyczaj ok 30l. Po przerobieniu spuszczam ciecz kranikiem z nad osadu do drugiego pojemnika. Dodaję przygotowany wcześniej bentonit, a kiedy się wyklaruje analogicznie spuszczam kranikiem wprost do kega. Wygodnie i bez rozlewania. Inne zalety to możliwość schowania pojemników jeden w drugi, również lżej jest przenosić te 30l nastawu w razie potrzeby. A minus chyba tylko jeden, czyli skala produkcji, a to indywidualna kwestia.
W razie zwiększonego zapotrzebowania robię nastaw w dwóch pojemnikach jednocześnie i do zlewania zatrudniam kega lub balon 34l.
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 792
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Fermentator

Post autor: wolan »

Teroon pisze:
wolan pisze:Po pierwsze jak będziesz robił nastaw to ile razy?? 2 może 3 razy w roku :).
Chyba 2-3 razy w miesiącu :)
Z dwóch nastawów uzyska spokojnie 6 litów 96.5% może i więcej wszystko zależy od ilości cukru i drożdży. Jeżeli jego zapotrzebowanie wynosiło by 18 litrów miesięcznie to proponowałbym zgłosić się do szpitala bo wątroby brak :P.

Pozdrawiam
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl

Pawellos999
50
Posty: 52
Rejestracja: wtorek, 2 paź 2012, 20:10
Ulubiony Alkohol: Jack Daniel's Gentleman i inne odmiany Whisky poza domowymi oczywiście tego się nie da podrobić :D
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Re: Fermentator

Post autor: Pawellos999 »

@Wolan, to że ktoś robi więcej jak 6l w miesiącu wcale nie znaczy, że musi tyle wypijać :D
Jedni sporo rozdają inni wspólnie ze znajomymi spożywają, a jeszcze inni robią nalewki smakowe, które leżakują dłuższy czas czekając na swoją kolej lub na czasy kiedy to nie będziemy mogli już psocić bo sił braknie wówczas będziemy tylko pić :hahaha:

U mnie pracują małe ilości 20l nastawu co 2-3 tygodnie ale bez przerwy. Opróżniam fermentor i od razu go zapełniam na nowo.

Myślę, że wielokrotność 30l do bloku jest OK, jak nie przerobisz dziś wszystkiego to drugi fermentor zostanie na jutro.
łatwiej przechowywać i rozstawiać po wolnych kątach ;)
Też się kiszę w bloku i do tego kilka gąsiorków 20l z winkami stoi w domu :poklon;
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 792
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Fermentator

Post autor: wolan »

Ja wszystko rozumiem nie działam, w tym hobby od wczoraj :)
Sam robię nalewki i różne cuda ale wszystko z głową :)
Domyśliłem się też, że Twój post był pół serio, pół żartem.
Zdrówko :punk: :piwo:
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl

Autor tematu
mezjash
20
Posty: 20
Rejestracja: wtorek, 23 paź 2012, 21:20
Krótko o sobie: Jestem ambitny, ciągle się uczę:)
Ulubiony Alkohol: piwo nieuszlachetniane, wino domowe... wódka - własnej produkcji
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Gród Kraka
Re: Fermentator

Post autor: mezjash »

Dziękuję za odpowiedzi :)
Wybór padł na 2x 30l :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „W czym nastawiać?”