Dziwny posmak

Pomysły na poprawę smaku bimbru, przepisy smakowe, domowe sposoby na wyrób markowych wódek...

Autor tematu
kubeusz
10
Posty: 19
Rejestracja: sobota, 19 lis 2011, 22:41

Post autor: kubeusz »

Zrobilem nastaw na drożdżach spiritfermu extreme. Grzybki obrobiły się z cukrem przez 5 dni do -3 blg. Nie było już czasu na klarowanie bo chciałem się wyrobić ze swoim alkoholem na domowa imprezę :). Po destylacji i przepuszczeniu przez filtr węglowy destylat jest bezwonny, ale w czuć posmak hmm drożdży. Mi to nie przeszkadza ale niektórzy goście narzekali. Czy jest jakiś sposób na usunięcie tego posmaku? Co mogło byc przyczyna takiego efektu?
promocja
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7349
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Dziwny posmak

Post autor: radius »

kubeusz pisze: Czy jest jakiś sposób na usunięcie tego posmaku? Co mogło byc przyczyna takiego efektu?
Przyczyną jest niesklarowany nastaw i zbyt mocne grzanie, w efekcie zbyt szybki odbiór (ach ten pośpiech :( )
Sposób na usunięcie posmaku :?: Powtórna destylacja na zmniejszonym odbiorze a później węgiel aktywny.
A tak w ogóle to na jakim sprzęcie jechałeś :?:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
kubeusz
10
Posty: 19
Rejestracja: sobota, 19 lis 2011, 22:41
Re: Dziwny posmak

Post autor: kubeusz »

Aż wstyd się przyznać że na tak wybornym sprzęcie jakim jest aparatura stworzona przez Cezarego nie otrzymałem ideału, ale jak widać jest to kolejny dowód na to, że pośpiech nie może występować w naszym pięknym hobby :) w takim razie rozcieńcze i będę miał okazję jeszcze raz poprzyglądać się na to dzieło sztuki :).
Pozdrawiam

Autor tematu
kubeusz
10
Posty: 19
Rejestracja: sobota, 19 lis 2011, 22:41
Re: Dziwny posmak

Post autor: kubeusz »

Witam ponownie! Kontynuuje w tym temacie chcąc dojść do perfekcyjnego spirytusu i pozbyć się smaku drożdży więc... Nastaw nr.2 : 2 paczki alcotec pure turbo, 16kg cukru i dopełnione do 50l woda. Blg startowe 27, temperatura pomieszczenia 24. 9 dni i blg -3. Musiałem wyjechać, więc odgazowanie wiertarka przez 5 minut. Klar alcotecu i beczka poszła do piwnicy temp. 17. I teraz pytanie/prośba. Jak powinien wyglądać nastaw po dniu, dwóch klarowania? Naoglądałem się na forum nastawów sklarowanych niczym woda źródlana. Czy ktoś może zamieścić zdjęcie kilkudniowego nastawu po klarowaniu?

pit_b
50
Posty: 61
Rejestracja: środa, 4 kwie 2012, 12:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: centralna Polska
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Dziwny posmak

Post autor: pit_b »

Czy zrobiłeś wszystko jak należy? Po fermentacji ściągnąłeś nastaw znad osadu do innego pojemnika i dałeś klar? Ile dałeś klaru na 50l nastawu? Po sklarowaniu na dnie będziesz miał cały osad, a nastaw będzie przeźroczysty.

Autor tematu
kubeusz
10
Posty: 19
Rejestracja: sobota, 19 lis 2011, 22:41
Re: Dziwny posmak

Post autor: kubeusz »

Tak, ściągnąłem z nad osadu do drugiego pojemnika, dałem 2 paczki klaru. U mnie nastaw nie jest przejrzysty. :( Raczej odcień jasno-żółty/zielony.

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Dziwny posmak

Post autor: Brzydal »

Kolego nie w klarowaniu jest problem, a w prowadzeniu procesu. Najlepiej sklarowany nastaw będzie czuć drożdżami jeśli będzie za szybko prowadzony. Osobiście od dawna nie klaruje i nic nie czuć. W naszym hobby to najpierw dokładność, a potem pośpiech. Niestety za mało danych by coś doradzić.
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1417
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 125 razy
Kontakt:
Re: Dziwny posmak

Post autor: mtx »

U mnie sklarowana cukrówka (najpierw ściągnięta z nad osadu i odgazowana) zawsze ma
żółtawy kolor, jest idealnie przezroczysta ale żółta. Wg. mnie bierze się to ze syropu cukrowego
bo kiedy się cukier rozpuszcza w wodzie to syrop też ma żółtą barwę a środki klarujące czyszczą
nastaw z osadu a nie z koloru, dlatego smiem twierdzić, że zdjęcia nastawów cukrowych krystalicznie
przeźroczystych (po klarowaniu) jak woda źródlana są "lekko ściemnione"...
Ostatnio zmieniony niedziela, 24 cze 2012, 13:13 przez mtx, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Dziwny posmak

Post autor: pokrec »

Ale w przerobionym nastawie nie ma już cukru. Ten żółty kolor pewnie pochodzi od drożdży. A raczej od ubocznych produktów ich metabolizmu albo rozpadu.
Sam cukier nie powinien wody zabarwiać na żółto, być może nie do końca oczyszczony cukier daje takie żółtawe zabarwienie?
No, chyba, że roztwór cukru w wodzie ma współczynnik załamania dużo wyższy od wody - wtedy, OK, taki roztwór będzie żółtawy.
Cukrówek nigdy nie klarowałem i zawsze dostawałem kryształ - psotkę.
Ba, nawet przy pracy na pulpowatych nastawach owocowych i zbożowych, które z definicji nie są klarowne otrzymuje się poprawnie krystalicznie przezroczysty efekt.
Nie wolno się spieszyć po prostu. jak za szybko gotujemy, para porywa z kotła zawiesinę i po sprawie.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

wiking
450
Posty: 479
Rejestracja: środa, 27 kwie 2011, 12:52
Krótko o sobie: Nie zawsze jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 40 razy
Re: Dziwny posmak

Post autor: wiking »

Tak wyglądają moje nastawy po klarowaniu zwykłym kocim żwirkiem. Na zdjęciu są akurat pozostałości po ściągnięciu nastawu, również klarowne. Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy smakowe”