Dużo syfu na dnie zacieru.

Problemy technologiczne związane z uzyskaniem dobrego zacieru: niewłaściwy przebieg fermentacji, zakażenia nastawów, klarowanie...

Autor tematu
liliputek900
10
Posty: 10
Rejestracja: sobota, 3 kwie 2010, 15:35

Post autor: liliputek900 »

Mam problem z nastawem - mianowicie na dnie nastawu zebrała się warstwa ok. 7-8 cm syfu (w butelkach po wodzie 5l). dla porównania na zwykłej cukrówce 1410 było dużo mniej, tak z 1 cm, może mniej. 2 nastawy zrobiłem ze śliwek suszonych (po pół paczki) a jeden z rodzynek. Do tego oczywiście trochę cukru (tak, żeby razem wyszło ok. 1 kg cukru w butli, razem z tym zawartym w owocach), drożdży babuni i trochę koncentratu pomidorowego jako pożywki, wody po około 4l. Coś źle zrobiłem, czy to normalne, że jak jest trochę owoców to się tyle syfu robi?
alembiki
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Dużo syfu na dnie zacieru.

Post autor: Maciej_K »

Z koncentratem tak jest, mam to samo we wszystkich sześciu butlach.
Zauważ, że od dna jest 1-2cm zwartej szarej warstwy (martwe/żywe drożdże; "gęstwa drożdżowa"?), a dopiero nad nią kilka cm "kłaczków" z koncentratu. Jeśli nie opadnie to bardziej, to ściągnę wszystko powyżej warstwy drożdży.
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy zacierowe”