Domowe testy na czystość etanolu

Podstawowe uwagi, spostrzeżenia i pomysły dotyczące procesu.

Autor tematu
tanczacy-z-drozdzami
250
Posty: 255
Rejestracja: poniedziałek, 19 cze 2023, 12:37
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 45 razy

Post autor: tanczacy-z-drozdzami »

Niektórzy z kwaśnego piwa zrobili modę, to może promuj lekko kwaśną wódkę jako unikat na rynku :D Wymyśl dwa-trzy drinki, które jeszcze bardziej wyciągną tą kwaskowatość i daj broszurę barmanowi :D

Są jakieś konkretne przepisy u Ciebie, które zabraniają sprzedaży wódki z takim poziomem kwasowości? Czy po prostu zwrócili uwagę i tyle.
Wódki zbożowe mają fuzli pewnie 10x ponad normę a jakoś się kręci.
alembiki
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3862
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 284 razy
Otrzymał podziękowanie: 466 razy
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: Doody »

Tak jak śmiał się Kopyra: "ohydne skwaśniałe piwo, chyba że to lambic, to wyśmienite" :mrgreen:
Ostatnio zmieniony wtorek, 16 sty 2024, 17:19 przez Doody, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Darek

Autor tematu
tanczacy-z-drozdzami
250
Posty: 255
Rejestracja: poniedziałek, 19 cze 2023, 12:37
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 45 razy
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: tanczacy-z-drozdzami »

Dokładnie - musisz wszystko dezynfekować i pilnować bo inaczej kiepski z ciebie piwowar. Chyba, że wstawisz otwartą beczkę do lasu - wtedy ok.

Resal
50
Posty: 59
Rejestracja: niedziela, 13 sie 2023, 08:49
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: Resal »

rosjan pisze: wtorek, 16 sty 2024, 15:19 Witam wszystkich,
Mam zrobione dużo wódki z cukru i owoców. Przy badaniach okazało się, że mam 4-krotnie przekroczoną ilość kwasu octowego. Czym mogę potraktować gotowy produkt, żeby nie zmienić jego smaku? Czy nadmanganian potasu byłby rozwiązaniem?
Pozdrawiam
Nadmanganian nie działa na kwasy karboksylowe. Trzeba by użyć zasadowego środka. W grę wchodzą węglany, wodorowęglany albo wodorotlenki. Spróbowałbym sody oczyszczonej. Produktem zobojętnienia kwasu octowego będzie octan sodowy, który pozostanie w roztworze. Żeby go usunąć konieczna będzie destylacja. Środka zasadowego trzeba użyć w niewielkich ilościach aby nie zhydrolizował estrów pochodzących z owoców.
Kwas octowy nie jest trucizną. Może tak powinno być w destylatach owocowych. Nie wiem czy istnieją normy dla destylatów owocowych i czy nie zastosowano normy dla wódek czystych.
Ostatnio zmieniony wtorek, 16 sty 2024, 18:31 przez Resal, łącznie zmieniany 1 raz.

rosjan
300
Posty: 338
Rejestracja: czwartek, 18 maja 2017, 11:19
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wina i własny wyrób
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Południe Paryża
Podziękował: 109 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: rosjan »

Dzięki za sugestie. Sanepid wróci do nas po 6 tygodniach z decyzją. Mam nadzieję, że skończy się to zwróceniem uwagi i zobowiązaniem z naszej strony do przestrzegania norm na przyszłość. Problem będzie, jak nie dopuszczą naszego alkoholu do sprzedaży. Wtedy będziemy musieli coś zrobić.
Pozdrawiam
Jachu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o destylacji”