Dodawanie owoców na kilka razy - problem

Fermentacja, otrzymywanie moszczu, filtracja, butelkowanie, przechowywanie, choroby i wady wina, pasteryzacja, szczepienie drożdżami, itp...

Autor tematu
Szym
100
Posty: 119
Rejestracja: sobota, 16 lut 2013, 11:22
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy

Post autor: Szym »

Witajcie
Jeśli taki temat był to proszę tylko o linka ponieważ ja nie znalazłem.
Mój problem wygląda następująco, wybrałem się dzisiaj do rodziców celem nazbierania jeżyn na wino, jednak to co udało mi się nazbierać to ok 1/3 mojego "zapotrzebowania". Owoce już są na etapie fermentacji "w miazdze" , jednak następne będę miał dopiero po około tygodniu ( jak dojrzeją ).
Czy te mogę po 3 dniach dać już do właściwego baniaka, a za tydzień ( lub prędzej zależy kiedy będę miał resztę ), zrobić to samo z następną partią i połączyć obie razem ? Oczywiście wstępna fermentacja będzie się odbywać w innym pojemniku.


Z góry dzięki za pomoc
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2373
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Dodawanie owoców na kilka razy - problem

Post autor: Kamal »

Fermentacje w miazdze w osobnych pojemnikach, a po odciśnięciu wlewaj wszystko do balona. :-)
K.
Obrazek

Autor tematu
Szym
100
Posty: 119
Rejestracja: sobota, 16 lut 2013, 11:22
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Dodawanie owoców na kilka razy - problem

Post autor: Szym »

Podziękował, tak też zrobię. Po prostu bałem się, że jeśli będę to robił w ten sposób to nic z tego nie wyjdzie, ale w takim razie jestem spokojny

Pozdrawiam

termosu
20
Posty: 27
Rejestracja: niedziela, 22 lip 2012, 16:30
Podziękował: 3 razy
Re: Dodawanie owoców na kilka razy - problem

Post autor: termosu »

Witam
A jeśli mam już postawione w nastawie wino prawie 3 tygodnie (wiśnie + mała część agrestu, jest tego może w sumie z 13l), ale właśnie wpadły w moje ręce 5 kilo winogron ciemnych a nie mam za dużo miejsca na kolejne balony itp.
Jakie najlepsze rozwiązanie myślałem żeby połączyć to razem, ale to chyba zły pomysł prawda?
Czyli co, muszę znaleźć jakiś 10l pojemnik na te winogrona, a wiśnie zlać do kolejnego fermentacji?
Później mogę to razem połączyć?
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Dodawanie owoców na kilka razy - problem

Post autor: Wald »

To nie tak i nie jest to takie proste. Owoce nawet na jednym krzaku/drzewie nie dojrzewają jednocześnie. Na wino najlepiej użyć tych najbardziej dojrzałych, więc logicznym jest dodawanie ich partiami i można to robić bez obaw. Właściwie, w większości dotyczy to tych, którzy mają własne uprawy, drzewa, lub krzewy owocowe. Wina robione z owoców, które w różnych porach dojrzewają, również da się tak robić.
http://alkohole-domowe.com/forum/post12 ... ml#p127420

Sporym kłopotem będzie zaplanowanie tego co chcemy zrobić. Wielu oczekuje gotowych przepisów, bez prób i pomiarów, nawet tych jednorazowych. Tylko efekty bywają różne. Przy winach robionych "na raty" największym kłopotem jest wyliczenie efektu końcowego. Należałoby każdą partię zbadać na zawartość kwasu i cukru, a gdy nastaw będzie już kompletny, wyliczyć dodatek wody, cukru i pozostałych dodatków. Polecam na początku startować na wino wytrawne, bez lub z minimalnym dodatkiem cukru.
W winach wieloowocowych, przynajmniej teoretycznie, wypada przewidzieć jeszcze smak, tzn. czy konkretna mieszanina może dać dobry efekt, czy owoce pasują/uzupełniają się.

Kupaż win robionych w osobnych naczyniach, da zupełnie inny efekt, niż wino z jednego, większego pojemnika.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

termosu
20
Posty: 27
Rejestracja: niedziela, 22 lip 2012, 16:30
Podziękował: 3 razy
Re: Dodawanie owoców na kilka razy - problem

Post autor: termosu »

Rozumiem, że inne walory miałoby takie wino, decyzja zapadła.
Jednak zakupiłem plastikowy pojemnik do fermentacji :)
Co by nie zepsuć i nie żałować :)
Dzięki za posty, niech moc będzie z wami! :)

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Wina”