Destylacja bimbru metodą garnkową 1 dla początkujących

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
krempel
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 7 lip 2010, 15:59

Post autor: krempel »

Witam! Mam pytanko:Metodą garnkową nr 1, Ile czasu trwa taka destylacja dla 4 litrów wody i 1 kg cukru to znaczy po jakim czasie mogę rozmontować konstrukcje żeby zobaczyć co mi wyszło :) Pozdrawiam i proszę o odpowiedz.czy uszczelnienie wyłącznie ciastem wystarczy i czytając fora koledzy kilkakrotnie destylują na profesjonalnym sprzęcie aby smak był nadający się do wypicia.jak to jest przy pierwszej metodzie garnkowej bez filtrów.Dziękuje z góry za odpowiedzi i podpowiedzi i Pozdrawiam »
Awatar użytkownika

Qwet
50
Posty: 97
Rejestracja: poniedziałek, 2 mar 2009, 00:06
Ulubiony Alkohol: Redd's jabłkowy - moje nowe bożyszcze
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Gdzieś w okolicach Bydgoszczy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Kontakt:
Re: Destylacja bimbru metodą garnkową 1 dla początkujących

Post autor: Qwet »

Bez oddzielania przedgonu i pogonu bimberek będzie śmierdział i wykrzywiał gębę znacznie bardziej niż po pierwszej destylacji sprzętem garnek-chłodnica z oddzielaniem frakcji. Jednak nawet tak paskudny wyrób nie zagraża twojemu życiu - prędzej stracisz przytomność na porcelanowym muminie niż zatrujesz się metanolem i innymi świństwami. Ale na drugi dzień możesz mieć małą sraczkę i ból głowy.

A co do czasu destylacji to zależy od mocy grzałki. Powiedz ile watów ma twoja grzałka to policzę ci (w przybliżeniu) ile czasu potrzeba na całkowite wydestylowanie wsadu.
Przecier pomidorowy w cukrówce jest jak turbosprężarka w dieslu :)

pluton
30
Posty: 49
Rejestracja: środa, 7 kwie 2010, 10:52
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Destylacja bimbru metodą garnkową 1 dla początkujących

Post autor: pluton »

krempel pisze:... Ile czasu trwa taka destylacja dla 4 litrów wody i 1 kg cukru to znaczy po jakim czasie mogę rozmontować konstrukcje żeby zobaczyć co mi wyszło :...jak to jest przy pierwszej metodzie garnkowej bez filtrów
Co do czasu: wez czajnik, nalej litr wody, pogotuj pol godziny i zobacz, ile wody zostalo. Jezeli np. zostalo ci 0.5 litra, to znaczy, ze twoj czajnik jest w stanie odparowac litr na godzine.
Przy nastawie 4 litry i 1 kg cukru mozesz odebrac netoda garnkowa jakies 1.2 litra 40% dosyc smierdzacego napitku. Zatem destylacja zajmie ci troche ponad godzine ( jezeli tak ci wyszlo z pomiaru szybkosci parowania).

Z tym ze w tym wszystkim nie powinno byc cukru: najpierw musisz ten cukier przefermentowac, co zajmie okolo tygodnia, a potem dopiero destylowac.
Czyli razem bedziesz potrzebowac 1 tydzien + 1 godzine.
I nie degustuj w trakcie destylacji - to bardzo niewskazane. Dopiero jak rozbierzesz i umyjesz aparature (w tym czasie mozesz swoj destylat czyms zaprawic i wpakowac do zamrazalnika) mozesz zaczac degustacje.

pozdrawiam
pluton

Autor tematu
krempel
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 7 lip 2010, 15:59
Re: Destylacja bimbru metodą garnkową 1 dla początkujących

Post autor: krempel »

Dzięki koledzy za podpowiedzi.destylować będę czajnikiem także grzałki nie będę używał ale wszystkim dziękuję i pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”