Zacier z kukurydzy gniecionej i ze słodu jęczmiennego

Jak i z czego zrobić idealny zacier lub nastaw, który będzie podstawą do otrzymania oczekiwanego destylatu, przepisy, porady, sposoby na dobry na zacier, itp...

Autor tematu
maciek2vr
5
Posty: 5
Rejestracja: środa, 13 gru 2017, 16:18
Krótko o sobie: Kocham motoryzacje, od pewnego czasu bimberek :) Uczę się robić dobre trunki i rozwijać swoją drugą pasje :)
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Producent Bimberku
Podziękował: 1 raz

Post autor: maciek2vr »

Witam. Jestem początkowym bimbrownikiem i chciałbym spróbować zrobić whisky. Zakupiłem 10 kg kukurydzy suszonej gniecionej oraz 2 kg słodu jęczmiennego ześrutowanego. I tu moje pytanie. Czy dobrze zrobie gotując najpierw kukurydze w temp ok 70 stopni później schłodze to do 64 dodam słód i bd to gotował jeszcze jakieś 1,5 godziny? Znalazłem też przepis gdzie trzeba do tego dodać enzym amylaze podczas gotowania? no i po wystudzeniu tego wszystkiego dodać drożdze whisky yeast amyloglucosidase. One też mają ten enzym więc tamtego nie dawać? no i jeszcze pytanie czy ok 25 l wody wystarczy na tą ilość czy coś zwiększyć, zmiejszyć? Chodzi mi o jakiś dobry zacier chyba że coś innego doradzacie żeby zrobić z tych dwóch produktów. Czytam na forum ale niektórzy piszą jakimiś skrótami i nie za bardzo wiem o chodzi a nie chcę się później otruć tym.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3849
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Zacier z kukurydzy gniecionej i ze słodu jęczmiennego

Post autor: Doody »

Kukurydzę wrzuć do wrzątku (38-40l wody), a najlepiej chwilę pogotuj. Następnie mieszaj co jakiś czas aż temperatura spadnie do 65 stopni. wtedy wsyp słód i mieszaj co jakiś czas utrzymując temperaturę w okolicy 62-63 stopni. Po godzinie max półtorej powinno być zatarte choć dla pewności dałbym więcej słodu (około 3-4 kg) ponieważ jak Twój słód ma niską siłę diastatyczną (zdolność do zacierania zboża niesłodowanego - w skrócie) to możesz mieć problem z zatarciem tak dużej ilości kukurydzy. Najlepiej używać co najmniej 30 % zasypu ze słodu.
Pozdrawiam
Darek

Autor tematu
maciek2vr
5
Posty: 5
Rejestracja: środa, 13 gru 2017, 16:18
Krótko o sobie: Kocham motoryzacje, od pewnego czasu bimberek :) Uczę się robić dobre trunki i rozwijać swoją drugą pasje :)
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Producent Bimberku
Podziękował: 1 raz
Re: Zacier z kukurydzy gniecionej i ze słodu jęczmiennego

Post autor: maciek2vr »

A Co jak dam mniej kukurydzy? np 8 kg? chodzi o to ze mam wiadro 30 l do fermentacji i musze się w nim zmieścic :)
Ostatnio zmieniony środa, 13 gru 2017, 19:27 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie cytuj posta poprzedzającego w całości.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3849
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Zacier z kukurydzy gniecionej i ze słodu jęczmiennego

Post autor: Doody »

Oczywiście, że możesz dać mniej kukurydzy. Ale powinieneś dać około 3,2-3,4 l wody na każdy kilogram ziarna, co oznacza , że na 8 kg kuku i 2 kg słodu potrzebujesz co najmniej 32l wody. Razem z ziarnem da Ci to około 40l zacieru. Jak masz osobny gar do zacierania, to możesz odfiltrować brzeczkę, której będzie około 28l i fermentować ja bez młóta, ale wtedy stracisz część aromatów. Proponuje kupić na kilkadziesiąt złotych niebieska beczkę 50 lub 60 litrów (lepiej) do kiszenia kapusty i w niej fermentować razem z ziarnem. Do fermentacji nie musisz zakładać, żadnej rurki. Trwa ona w przypadku zacieru 3-5 dni i puszczasz wszystko na rurki. Nawet jek zmieścisz te 28l w swoim fermentorze dobrze jest mieć kilka wolnych litrów na pianę.
Pozdrawiam
Darek

Autor tematu
maciek2vr
5
Posty: 5
Rejestracja: środa, 13 gru 2017, 16:18
Krótko o sobie: Kocham motoryzacje, od pewnego czasu bimberek :) Uczę się robić dobre trunki i rozwijać swoją drugą pasje :)
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Producent Bimberku
Podziękował: 1 raz
Re: Zacier z kukurydzy gniecionej i ze słodu jęczmiennego

Post autor: maciek2vr »

Ok. I destylować to razem z ziarnem? mam mały garnek do pędzenia. wchodzi ok 4l zacieru. I jeszcze pytanie. Dawać ten enzym do zacieru-amylaze, skoro i tak jest ona w drożdzach? i co jeśli przetrzymam zacier ok 2 tygodni? Chodzi o to że nie jestem w stanie przedestylować wszystkiego w jednym czasie i musze to robić ,,na raty"
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3849
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Zacier z kukurydzy gniecionej i ze słodu jęczmiennego

Post autor: Doody »

Enzymy dodaje się do zacieru (alfa i beta amylazę) wtedy, gdy nie używa się słodu. Słód ma te enzymy "w sobie" i dlatego nie musimy ich dodawać. Gdy masz mało słodu można dodać dla pewności połowę dawki enzymu, ale trzeba wiedzieć kiedy ( w jakich temperaturach). Jeżeli nie masz płaszcza wodnego do ogrzewania (a pewnie nie masz) to musisz po fermentacji odfiltrować zacier i najlepiej jeszcze odstać go w wiaderkach oby na dnie osiadła "mączka". Zlewasz wówczas samą ciecz do nowych wiaderek i możesz ten zacier przechować w chłodnym pomieszczeniu kilka tygodni. Nawet jak wda Ci się jakaś infekcja (kwik44 byłby zachwycony :D ) nic sie nie stanie możesz to destylować.
Pozdrawiam
Darek

Autor tematu
maciek2vr
5
Posty: 5
Rejestracja: środa, 13 gru 2017, 16:18
Krótko o sobie: Kocham motoryzacje, od pewnego czasu bimberek :) Uczę się robić dobre trunki i rozwijać swoją drugą pasje :)
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Producent Bimberku
Podziękował: 1 raz
Re: Zacier z kukurydzy gniecionej i ze słodu jęczmiennego

Post autor: maciek2vr »

Ok. Dziękuje bardzo za pomoc :) Za chwile ide wszystko przygotowywać i zaczynam dzis przygodę z whisky :) dziękuje kolego za pomoc za jakiś czas napiszę co wyszło :) Pozdrawiam

Autor tematu
maciek2vr
5
Posty: 5
Rejestracja: środa, 13 gru 2017, 16:18
Krótko o sobie: Kocham motoryzacje, od pewnego czasu bimberek :) Uczę się robić dobre trunki i rozwijać swoją drugą pasje :)
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Producent Bimberku
Podziękował: 1 raz
Re: Zacier z kukurydzy gniecionej i ze słodu jęczmiennego

Post autor: maciek2vr »

Więc tak, zrobiłem zacier z 6kg kukurydzy i jakies 1,7 kg słodu (wiecej nie zmiesciło sie do garnka 20l) i dałem do tego jakies 10l wody. Pytanie takie, kupiłem beczke ale niestety 30l i czy mogę rozrobić to na dwa wiadra? np podziele ten zacier na 2 pojemniki po 10l i doleje wody. Tylko ile? po 10l na każdą beczke to nie za duzo? i paczke drożdzy do tego wystarczy?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery i Nastawy”