Kolejna porcja cukru do nastawu??

Technologia najprostszych nastawów opartych na cukrze.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Crooatoon
50
Posty: 58
Rejestracja: niedziela, 2 maja 2010, 20:14
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy

Post autor: Crooatoon »

Witam wszystkich,
jestem nowy na forum jak i również od niedawna interesuję się "bimberkowaniem".
Moja prośba do was:
kiedy dodaje się tę kolejna porcję cukru do zwykłego zacieru? Zazwyczaj sądziłem, że miesza się wszystko na raz w naczyniu, na końcu dodaje drożdże i trzyma się to w temp pokojowej.
Biowin np. produkuje taki wskaźnik zawartości alkoholu w zacierze lub winie, ale trzeba robić 4 pomiary, pierwszy przed fermentacja, drugi przed dodaniem KOLEJNEJ PORCJI CUKRU, trzeci po dodaniu kolejnej porcji cukru i czwarty na koniec. A nazywa się ta miarka AREOMETR.
alembiki
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1414
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 124 razy
Kontakt:
Re: Kolejna porcja cukru do nastawu??

Post autor: mtx »

Ta miarka się nazywa Balingomierz :) i jest ona do badania zawartości cukru w nastawie/zacierze.
Do zwykłej cukrówki dodaje się cały planowany cukier na raz, to nie wino gdzie dzieli się go na kilka
partii. Więc swój planowany cukier rozpuszczasz w ciepłej wodzie, ten syrop uzupełniasz surową, zimną
wodą i zadajesz drożdże (w odpowoedniej temperaturze oczywiście) i czekasz aż drożdże zamienią cukier
na alkohol i właśnie do tego używasz Balingomierza. A mierzyć możesz sobie ile razy chcesz więc nie kieruj
się takim opisem:
Biowin np. produkuje taki wskaźnik zawartości alkoholu w zacierze lub winie, ale trzeba robić 4 pomiary
A i pamiętaj, że nie mierzysz zawartości alkoholu ( bo tego nie da się zmierzyć ) tylko zawartość cukru i wg, tego
pomiaru możesz sobie wyliczyć moc nastawu.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Crooatoon
50
Posty: 58
Rejestracja: niedziela, 2 maja 2010, 20:14
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Kolejna porcja cukru do nastawu??

Post autor: Crooatoon »

Dzięki wielkie, wyjaśniło mi to kilka niepewnych spraw.
pozdrawiam :ok:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastawy cukrowe”