Budowa i eksploatacja chłodnic.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Teroon
150
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: GIN
Status Alkoholowy: Psotnik
Załączniki
Chłodnica w systemie VM/LM

Postautor: Teroon » niedziela, 30 wrz 2012, 22:43

Witam,
Przymierzam się do budowy kolumny wg. Jarosława.
schemat-budowy-kolumny-vm-lm-dual-wg-projektu-jaroslawa-t5181.html?hilit=''schemat%20budowy%20kolumny

I nie mogę powstrzymać się przed jednym pytaniem.

Dlaczego na wyjściu stosujemy chłodnicę Liebiega, a na przykład nie zastosować chłodnicy spiralnej o takim samym przekroju lub spirali o ciut mniejszym przekroju?

Szukałem, ale odpowiedzi na ten temat na forum nie wyszukałem.:(

jacenty
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

Partyzant
750
Krótko o sobie: Lubie psocić i przy okazji próbować, a najlepiej smakuje w święta kiedy delektujemy się naszymi wyrobami, i te wędzonki...
Ulubiony Alkohol: Żubrówka
Status Alkoholowy: Piwowar
Załączniki
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Postautor: Partyzant » niedziela, 30 wrz 2012, 22:59

Też się nad tym zastanawiałem, ale doszedłem do wniosku, że kiedy użyjemy spiralnej chłodnicy, kolumna nie będzie miała wystarczająco siły aby " wydmuchać " pary. W przykładzie chłodnicy Lebiega para sama bez oporów wchodzi i się skrapla.
Oczywiście teoretyzuje, jednak myślę, że nie mijam się z prawdą moimi hipotezami.
Jesli ktoś myśli że jest wolnym człowiekiem, to oznacza że jest niewolnikiem!

sverige2
350
Załączniki

Postautor: sverige2 » poniedziałek, 1 paź 2012, 09:00

Pisałem o tym wielokrotnie.
Chłodnica Liebiga ma ściśle określone wymiary i pojemność wewnętrzną która powinna wynosić max. ok.50 ml. Normalna chłodnica posiada o wiele większa pojemność i po zamknięciu się e-zaworu nadal będzie zasysać destylat, ale już ten śmierdzący który powinien zostać odcięty w miarę szybko po zamknięciu się zaworku. To jest podstawowa zasada prawidłowego działania E-ARC i unikania smrodliwego destylatu.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Teroon
150
Załączniki

Postautor: Teroon » poniedziałek, 1 paź 2012, 09:51

Ok, częściowo mi to wyjaśnia. Natomiast jeśli wartością, której należałoby się trzymać to pojemność chłodnicy, to dalej nie rozumiem dlaczego po prostu nie zrobić np. chłodnicy spiralnej o takiej właśnie pojemności? Czy faktycznie chodzi też o siłę par i moc przepływu.

Co do elektrozaworu i E-ARC. Czy nie można po prostu zamiast elektrozaworu wstawić na dole zaworu kulowego lub precyzyjnego? Na elektrozawór i E-ARC mnie aktualnie nie stać zatem roważam inne rozwiązanie.

Awatar użytkownika

olo 69
650
Załączniki

Postautor: olo 69 » poniedziałek, 1 paź 2012, 10:48

Żaden zawór w ogóle na odbiorze nie jest potrzebny jeśli zamierzasz odbierać bez E-ARC.
Zawór którym sterujesz to zawór kulowy zaraz za odejściem VM.
Pozdrawiam,olo 69

Awatar użytkownika

Autor tematu
Teroon
150
Załączniki

Postautor: Teroon » poniedziałek, 1 paź 2012, 12:08

Faktycznie o tym nie pomyślałem. Dzięki Olo.

A jakieś ktoś ma jeszcze przemyślenia co do chłodnicy? Bo bardzo mnie to intryguje :D

wolan
250
Załączniki

Postautor: wolan » poniedziałek, 1 paź 2012, 21:30

Jak nie chcesz stosować E-arc, to proponuje na koniec chłodnicy Legieba dać mały zaworek kulowy. I jak na termometrze w wypełnieniu temperatura podskoczy o 0.1c to zamykamy zaworek. Potem jak się temperatura wyrówna otwierasz zaworek na końcu lebiega i wypływa destylat z chłodnicy, a to powoduje zassanie par z kolumny.
Przy sterowaniu zaworem kulowym na górze, problem polega na tym, że trzeba chwilę poczekać na to aż rozgrzeje się zawór i kolano:)
Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Autor tematu
Teroon
150
Załączniki

Postautor: Teroon » poniedziałek, 1 paź 2012, 22:03

OK, a wolan takie pytanie mam. Ponieważ na takim sprzęcie jeszcze nigdy nie pracowałem to nie znam sprawy jego pracy w trakcie destylacji. Jak mniej więcej często następują te skoki temperatur o 0.1 stopień. Opcja siedzenia i wpatywania się w termometr przez 1-2 godziny wydaje się średnio pasjonująca :)

wolan
250
Załączniki

Postautor: wolan » poniedziałek, 1 paź 2012, 22:28

Wszystko zależy ile będziesz miał alkoholu w kegu :) Na początku procesu te skoki występują dość rzadko, powiedzmy co 15-20minut, natomiast potem coraz częściej :(
Dlatego przy swojej kolumnie doinwestowałem w sterownik, bo wpatrywanie się w termometr jest męczące. Aby skoki były rzadsze należało by przymknąć zawór kulowy na górze, wtedy spowolnimy odbiór. Ale coś za coś, wydłużymy czas między skokami to i wydłużymy czas samego procesu i zamiast obierać 2l na godzinę obieramy 1litr albo mniej. (Jak robiłeś kolumnę według projektu Jarosława to przy maksymalnie otwartym zaworze powinieneś odbierać 3l na godz, mi się to niestety jednak nigdy nie udało bo mam jakiś problem z wypełnieniem :( dodam tylko że taki wynik możliwy jest tylko gdy w kegu będziemy mieli surówkę o mocy około 55% ).

Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Kontakt:
Załączniki

Postautor: Zygmunt » poniedziałek, 1 paź 2012, 22:33

Przy sterowaniu zaworem kulowym na górze, problem polega na tym, że trzeba chwilę poczekać na to aż rozgrzeje się zawór i kolano:)

Ile musiałeś czekać i przy jakich średnicach rur? Pytam z ciekawości, bo przy rurze 54mm i odejściu 3/4" od momentu takiego otworzenia zaworu kulowego przy odejściu 3/4 mija jakieś 15 sekund...

www.destylatorymiedziane.pl

"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Awatar użytkownika

Autor tematu
Teroon
150
Załączniki

Postautor: Teroon » wtorek, 2 paź 2012, 00:02

Ciekawe rzeczy koledzy piszą. Kolumna co prawda jest jeszcze...i pewnie będzie przez kolejne 2 miesiące....w produkcji, ale to akurat wystarczająco czasu aby doczytać, żeby później nie pytać.

Żeby nie było, to zamierzem zrobić dokładnie wg. projektu, natomiast wciąż intryguje mnie ta chłodnica. Bo jeśli to faktycznie chodzi tylko o jej pojemność to przecież można zastosować inne rozwiążania. Jeśli natomiast zastosowanie takiej chłodnicy, wynika z konieczności zachowania swobodnego przepływu pary to jest to na mój prosty rozum do przyjęcia :)

Jak patrzyłem to elektrozawór i sterowanie to kolejne 600 zł, zatem nie wiem.....może po prostu zostawić na górnym kulowym zaworze lekkie otwarcie i niech cały czas po prostu leci? Takie rozwiązanie nie będzie dobre? (Z góry uprzedzam, że zamierzam o tym poczytać. Do tej pory ogarniałem temat budowy kolumny, a że temat sterowania sam wypłynął to korzystam :D )

Awatar użytkownika

lesgo58
3500
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: lesgo58 » wtorek, 2 paź 2012, 03:30

Żeby się nie wdawać w za duże koszty na początek daj zaworek precyzyjny tak na ujściu LM jak i VM.Ewentualnie tylko jeden - żeby bardziej zmniejszyć koszty - używając go naprzemiennie w zależności skąd będziesz odbierał.
I nie daj sobie wmówić ,że nie można używać zaworku precyzyjnego na ujściu VM .
Samym zaworkiem kulowym przed chłodnicą to można regulować siłę podlewania ogródka ,a nie prawidłowy odbiór destylatu.On służy tylko do otwarcia ujścia i co najwyżej zgrubnej regulacji szybkości przepływu par.
Przy kolumnie nawet 60,3mm możesz użyć zawór kulowy wielkości 1/2 cala.Wystarcza w zupełności.U mnie jakbym otworzył na całość to by wyciągnął nawet sprężynki taką ma szybkość przepływu par.
Ostatnio zmieniony wtorek, 2 paź 2012, 08:40 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

radius
4500
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Załączniki

Postautor: radius » wtorek, 2 paź 2012, 08:10

@Teroon, kol.lesgo58 ma całkowitą rację.
I nie daj sobie wmówić ,że nie mozna używać zaworku precyzyjnego na ujściu VM .

Przeczytaj tego posta post40405.html#p40405 a i cały temat jest dość ciekawy. Ja miałem mały zaworek 1/8" zamontowany na końcu chłodnicy Liebiga i nim sterowałem odbiorem z VM-a, mając zawór kulowy na wyjściu, otwarty na maxa.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

papo
200
Załączniki

Postautor: papo » wtorek, 2 paź 2012, 09:46

kup zaworek sherman ok 40zł + esm 3710 i w 300zł zamkniesz się ze sterowaniem.

Moja kolumna według projektu Jarosława z dwoma pierścieniami i ez daje jakieś 1,6l/h z wsadu ok 35%

Awatar użytkownika

radius
4500
Załączniki

Postautor: radius » wtorek, 2 paź 2012, 10:13

kup zaworek sherman ok 40zł + esm 3710 i w 300zł zamkniesz się ze sterowaniem.

Lub od kol. plipek1, gotowy zestaw
zaworek ARC.jpeg

Godny polecenia :ok:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

papo
200
Załączniki

Postautor: papo » wtorek, 2 paź 2012, 11:35

tylko cena troszeczkę inna :D

wolan
250
Załączniki

Postautor: wolan » wtorek, 2 paź 2012, 11:40

Ja używam akwarystycznego, co prawda droższy od Shermana ale nie grzeje się tak :) i oszczędniejszy :P :P:P a i 5lat gwarancji :D
http://allegro.pl/wloski-elektrozawor-c ... 85287.html

Brzydal
300
Załączniki

Postautor: Brzydal » wtorek, 2 paź 2012, 21:01

radius pisze:@Teroon, kol.lesgo58 ma całkowitą rację.
I nie daj sobie wmówić ,że nie mozna używać zaworku precyzyjnego na ujściu VM .

Przeczytaj tego posta post40405.html#p40405 a i cały temat jest dość ciekawy. Ja miałem mały zaworek 1/8" zamontowany na końcu chłodnicy Liebiga i nim sterowałem odbiorem z VM-a, mając zawór kulowy na wyjściu, otwarty na maxa.

Ale panowie tak na poważnie czy tylko na zagajenie, bo jeśli na poważnie to mi ręce opadają. Powiedzcie mi tylko po co macie jeszcze te zawory kulowe skoro zaworem precyzyjnym tak super odbiera się VM :womit:
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein

Awatar użytkownika

radius
4500
Załączniki

Postautor: radius » wtorek, 2 paź 2012, 21:24

Powiedzcie mi tylko po co macie jeszcze te zawory kulowe skoro zaworem precyzyjnym tak super odbiera się VM

A po co inni użytkownicy je mają, skoro na końcu chłodnicy Liebiga mają elektrozawór z dość precyzyjną regulacją :o
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Awatar użytkownika

lesgo58
3500
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Załączniki

Postautor: lesgo58 » środa, 3 paź 2012, 05:31

Brzydal pisze:...to mi ręce opadają. Powiedzcie mi tylko po co macie jeszcze te zawory kulowe skoro zaworem precyzyjnym tak super odbiera się VM :womit:

...Ty tak piszesz dla hecy , czy na zagajenie...Zresztą cały czas w swoim stylu...Czyli krytyka ,a nic konkretnego...
Może rozwinąłbyś ten wątek.Podałbyś lepsze rozwiązanie...Ewentualnie konkretnie skrytykował sposób z dodatkowym zaworem na ujściu z chłodnicy.
Bo czytając między wierszami Twojej krytyki domyślam się ,że chodzi Ci o to aby nie montować zaworu kulowego w ogóle...skoro montowany jest dodatkowy na ujściu z chodnicy...Ewentualnie po co montować inny zawór poza kulowym.
Ale tego mogę się tylko domyślać.
No więc określ się - być może będzie okazja do nauczenia się czegoś nowego , bądż dobra okazja do twórczej dyskusji.

Wróć do „Chłodzenie”