Chłodnica w systemie VM/LM

Budowa i eksploatacja chłodnic.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Teroon
150
Posty: 188
Rejestracja: wtorek, 16 mar 2010, 12:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: GIN
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Trójmiasto
Otrzymał podziękowanie: 5 razy

Post autor: Teroon »

Witam,
Przymierzam się do budowy kolumny wg. Jarosława.
http://alkohole-domowe.com/forum/schema ... %20kolumny

I nie mogę powstrzymać się przed jednym pytaniem.

Dlaczego na wyjściu stosujemy chłodnicę Liebiega, a na przykład nie zastosować chłodnicy spiralnej o takim samym przekroju lub spirali o ciut mniejszym przekroju?

Szukałem, ale odpowiedzi na ten temat na forum nie wyszukałem.:(
promocja
Awatar użytkownika

Partyzant
750
Posty: 773
Rejestracja: wtorek, 24 sie 2010, 22:25
Krótko o sobie: Lubie psocić i przy okazji próbować, a najlepiej smakuje w święta kiedy delektujemy się naszymi wyrobami, i te wędzonki...
Ulubiony Alkohol: Żubrówka
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Jeweuropa czyli nowy trzeci swiat
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: Partyzant »

Też się nad tym zastanawiałem, ale doszedłem do wniosku, że kiedy użyjemy spiralnej chłodnicy, kolumna nie będzie miała wystarczająco siły aby " wydmuchać " pary. W przykładzie chłodnicy Lebiega para sama bez oporów wchodzi i się skrapla.
Oczywiście teoretyzuje, jednak myślę, że nie mijam się z prawdą moimi hipotezami.
Jesli ktoś myśli że jest wolnym człowiekiem, to oznacza że jest niewolnikiem!

sverige2
350
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 5 lis 2009, 11:19
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: sverige2 »

Pisałem o tym wielokrotnie.
Chłodnica Liebiga ma ściśle określone wymiary i pojemność wewnętrzną która powinna wynosić max. ok.50 ml. Normalna chłodnica posiada o wiele większa pojemność i po zamknięciu się e-zaworu nadal będzie zasysać destylat, ale już ten śmierdzący który powinien zostać odcięty w miarę szybko po zamknięciu się zaworku. To jest podstawowa zasada prawidłowego działania E-ARC i unikania smrodliwego destylatu.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Teroon
150
Posty: 188
Rejestracja: wtorek, 16 mar 2010, 12:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: GIN
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Trójmiasto
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: Teroon »

Ok, częściowo mi to wyjaśnia. Natomiast jeśli wartością, której należałoby się trzymać to pojemność chłodnicy, to dalej nie rozumiem dlaczego po prostu nie zrobić np. chłodnicy spiralnej o takiej właśnie pojemności? Czy faktycznie chodzi też o siłę par i moc przepływu.

Co do elektrozaworu i E-ARC. Czy nie można po prostu zamiast elektrozaworu wstawić na dole zaworu kulowego lub precyzyjnego? Na elektrozawór i E-ARC mnie aktualnie nie stać zatem roważam inne rozwiązanie.
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: olo 69 »

Żaden zawór w ogóle na odbiorze nie jest potrzebny jeśli zamierzasz odbierać bez E-ARC.
Zawór którym sterujesz to zawór kulowy zaraz za odejściem VM.
Pozdrawiam,olo 69
Awatar użytkownika

Autor tematu
Teroon
150
Posty: 188
Rejestracja: wtorek, 16 mar 2010, 12:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: GIN
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Trójmiasto
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: Teroon »

Faktycznie o tym nie pomyślałem. Dzięki Olo.

A jakieś ktoś ma jeszcze przemyślenia co do chłodnicy? Bo bardzo mnie to intryguje :D
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 790
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: wolan »

Jak nie chcesz stosować E-arc, to proponuje na koniec chłodnicy Legieba dać mały zaworek kulowy. I jak na termometrze w wypełnieniu temperatura podskoczy o 0.1c to zamykamy zaworek. Potem jak się temperatura wyrówna otwierasz zaworek na końcu lebiega i wypływa destylat z chłodnicy, a to powoduje zassanie par z kolumny.
Przy sterowaniu zaworem kulowym na górze, problem polega na tym, że trzeba chwilę poczekać na to aż rozgrzeje się zawór i kolano:)
Pozdrawiam
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

Autor tematu
Teroon
150
Posty: 188
Rejestracja: wtorek, 16 mar 2010, 12:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: GIN
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Trójmiasto
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: Teroon »

OK, a wolan takie pytanie mam. Ponieważ na takim sprzęcie jeszcze nigdy nie pracowałem to nie znam sprawy jego pracy w trakcie destylacji. Jak mniej więcej często następują te skoki temperatur o 0.1 stopień. Opcja siedzenia i wpatywania się w termometr przez 1-2 godziny wydaje się średnio pasjonująca :)
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 790
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: wolan »

Wszystko zależy ile będziesz miał alkoholu w kegu :) Na początku procesu te skoki występują dość rzadko, powiedzmy co 15-20minut, natomiast potem coraz częściej :(
Dlatego przy swojej kolumnie doinwestowałem w sterownik, bo wpatrywanie się w termometr jest męczące. Aby skoki były rzadsze należało by przymknąć zawór kulowy na górze, wtedy spowolnimy odbiór. Ale coś za coś, wydłużymy czas między skokami to i wydłużymy czas samego procesu i zamiast obierać 2l na godzinę obieramy 1litr albo mniej. (Jak robiłeś kolumnę według projektu Jarosława to przy maksymalnie otwartym zaworze powinieneś odbierać 3l na godz, mi się to niestety jednak nigdy nie udało bo mam jakiś problem z wypełnieniem :( dodam tylko że taki wynik możliwy jest tylko gdy w kegu będziemy mieli surówkę o mocy około 55% ).
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: Zygmunt »

Przy sterowaniu zaworem kulowym na górze, problem polega na tym, że trzeba chwilę poczekać na to aż rozgrzeje się zawór i kolano:)
Ile musiałeś czekać i przy jakich średnicach rur? Pytam z ciekawości, bo przy rurze 54mm i odejściu 3/4" od momentu takiego otworzenia zaworu kulowego przy odejściu 3/4 mija jakieś 15 sekund...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
Teroon
150
Posty: 188
Rejestracja: wtorek, 16 mar 2010, 12:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: GIN
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Trójmiasto
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: Teroon »

Ciekawe rzeczy koledzy piszą. Kolumna co prawda jest jeszcze...i pewnie będzie przez kolejne 2 miesiące....w produkcji, ale to akurat wystarczająco czasu aby doczytać, żeby później nie pytać.

Żeby nie było, to zamierzem zrobić dokładnie wg. projektu, natomiast wciąż intryguje mnie ta chłodnica. Bo jeśli to faktycznie chodzi tylko o jej pojemność to przecież można zastosować inne rozwiążania. Jeśli natomiast zastosowanie takiej chłodnicy, wynika z konieczności zachowania swobodnego przepływu pary to jest to na mój prosty rozum do przyjęcia :)

Jak patrzyłem to elektrozawór i sterowanie to kolejne 600 zł, zatem nie wiem.....może po prostu zostawić na górnym kulowym zaworze lekkie otwarcie i niech cały czas po prostu leci? Takie rozwiązanie nie będzie dobre? (Z góry uprzedzam, że zamierzam o tym poczytać. Do tej pory ogarniałem temat budowy kolumny, a że temat sterowania sam wypłynął to korzystam :D )
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: lesgo58 »

Żeby się nie wdawać w za duże koszty na początek daj zaworek precyzyjny tak na ujściu LM jak i VM.Ewentualnie tylko jeden - żeby bardziej zmniejszyć koszty - używając go naprzemiennie w zależności skąd będziesz odbierał.
I nie daj sobie wmówić ,że nie można używać zaworku precyzyjnego na ujściu VM .
Samym zaworkiem kulowym przed chłodnicą to można regulować siłę podlewania ogródka ,a nie prawidłowy odbiór destylatu.On służy tylko do otwarcia ujścia i co najwyżej zgrubnej regulacji szybkości przepływu par.
Przy kolumnie nawet 60,3mm możesz użyć zawór kulowy wielkości 1/2 cala.Wystarcza w zupełności.U mnie jakbym otworzył na całość to by wyciągnął nawet sprężynki taką ma szybkość przepływu par.
Ostatnio zmieniony wtorek, 2 paź 2012, 09:40 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: radius »

@Teroon, kol.lesgo58 ma całkowitą rację.
I nie daj sobie wmówić ,że nie mozna używać zaworku precyzyjnego na ujściu VM .
Przeczytaj tego posta http://alkohole-domowe.com/forum/post40405.html#p40405 a i cały temat jest dość ciekawy. Ja miałem mały zaworek 1/8" zamontowany na końcu chłodnicy Liebiga i nim sterowałem odbiorem z VM-a, mając zawór kulowy na wyjściu, otwarty na maxa.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

papo
200
Posty: 201
Rejestracja: niedziela, 19 lut 2012, 17:14
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: papo »

kup zaworek sherman ok 40zł + esm 3710 i w 300zł zamkniesz się ze sterowaniem.

Moja kolumna według projektu Jarosława z dwoma pierścieniami i ez daje jakieś 1,6l/h z wsadu ok 35%
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: radius »

kup zaworek sherman ok 40zł + esm 3710 i w 300zł zamkniesz się ze sterowaniem.
Lub od kol. plipek1, gotowy zestaw
zaworek ARC.jpeg
Godny polecenia :ok:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

papo
200
Posty: 201
Rejestracja: niedziela, 19 lut 2012, 17:14
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: papo »

tylko cena troszeczkę inna :D
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 790
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: wolan »

Ja używam akwarystycznego, co prawda droższy od Shermana ale nie grzeje się tak :) i oszczędniejszy :P :P:P a i 5lat gwarancji :D
http://allegro.pl/wloski-elektrozawor-c ... 85287.html
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: Brzydal »

radius pisze:@Teroon, kol.lesgo58 ma całkowitą rację.
I nie daj sobie wmówić ,że nie mozna używać zaworku precyzyjnego na ujściu VM .
Przeczytaj tego posta http://alkohole-domowe.com/forum/post40405.html#p40405 a i cały temat jest dość ciekawy. Ja miałem mały zaworek 1/8" zamontowany na końcu chłodnicy Liebiga i nim sterowałem odbiorem z VM-a, mając zawór kulowy na wyjściu, otwarty na maxa.
Ale panowie tak na poważnie czy tylko na zagajenie, bo jeśli na poważnie to mi ręce opadają. Powiedzcie mi tylko po co macie jeszcze te zawory kulowe skoro zaworem precyzyjnym tak super odbiera się VM :womit:
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: radius »

Powiedzcie mi tylko po co macie jeszcze te zawory kulowe skoro zaworem precyzyjnym tak super odbiera się VM
A po co inni użytkownicy je mają, skoro na końcu chłodnicy Liebiga mają elektrozawór z dość precyzyjną regulacją :o
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: lesgo58 »

Brzydal pisze: ...to mi ręce opadają. Powiedzcie mi tylko po co macie jeszcze te zawory kulowe skoro zaworem precyzyjnym tak super odbiera się VM :womit:
...Ty tak piszesz dla hecy , czy na zagajenie...Zresztą cały czas w swoim stylu...Czyli krytyka ,a nic konkretnego...
Może rozwinąłbyś ten wątek.Podałbyś lepsze rozwiązanie...Ewentualnie konkretnie skrytykował sposób z dodatkowym zaworem na ujściu z chłodnicy.
Bo czytając między wierszami Twojej krytyki domyślam się ,że chodzi Ci o to aby nie montować zaworu kulowego w ogóle...skoro montowany jest dodatkowy na ujściu z chodnicy...Ewentualnie po co montować inny zawór poza kulowym.
Ale tego mogę się tylko domyślać.
No więc określ się - być może będzie okazja do nauczenia się czegoś nowego , bądż dobra okazja do twórczej dyskusji.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: Brzydal »

Skoro dyskusja ma być twórcza to należy sobie zadać pytanie do czego służy zaworek precyzyjny, a do czego Kulowy w systemie VM i najważniejsze jaka jakość wyrobu gotowego nas interesuje. Mnie interesuje wyrób lux i do takiego dążę i taki otrzymuje, zakładam też że inni podobnie, bo gorsze zawsze można zrobić jak się umie robić lepsze. W systemie LM zaworek precyzyjny służy do odbioru i jednocześnie precyzyjnego ustawienia refluksu. W VM do ustawienia refluksu służy zawór kulowy, który znajduje się tuż za trójnikiem podziału pary. Jeśli w kolumnie nie można dobrze sterować zaworem kulowy ( z różnych względów) to nie wierze, że precyzyjny zaworek za chłodnicą pomoże, poza precyzyjnym odbiorem. W VM ważniejsze od takiego precyzyjnego odbioru jest precyzyjny podział par, a taka precyzje możemy uzyskać tylko zaworem kulowym, lub w inny sposób ale przed chłodnicą a nie poza nią. Innym sposobowym były próby zaprzęgnięcia elektrozaworów. W moim przypadku przy rurze 72mm calowy zawór kulowy otwarty jest tylko na połowie skoku by proces przebiegał stabilnie. Jeśli zaś przebiega stabilnie to nie ma najmniejszej potrzeby regulować odbioru zaworem precyzyjnym. Zakładam także, że ta nadmierna średnica bierze się z przewymiarowania chłodnicy (za duże średnice, za mało redukcji) w systemu VM, tzn. że pary które wejdą w odnogę VM są wszystkie skroplone bo nie hamuje ich objętość rur. Na tej też podstawie śmiem twierdzić, ze wszystkie opary nie przydławione na początku zaworem skroplą się w chłodnicy. Dlatego min. że pary alkoholu w interesującym nas stężeniu są cięższe od par wody i jeśli energia nie pcha ich do góry rurą to swobodnie opadają do chłodnicy. Teraz jeśli nie przydławimy ich zaworem kulowym, a przydławimy odbiór to w skrajnym wypadku w chłodnicy będzie zalegał spirytus, a nie jego pary. W związku z tym stosowanie zaworka precyzyjnego na końcu chłodnicy VM jest moim zdaniem zbędna
Na koniec zgadzam się że regulacja zaworem kulowym jest upierdliwa , ale nie niemożliwa. Osobiście ze względu na tą upierdliwość korzystam z systemu LM i patentu Inżyniera i ustawiam refluks raz na początku procesu i do końca tj. 98,5* się do tego nie dotykam. Oczywiście można też tak ustawić i VM tylko kosztem czasu, bo wtedy ustawimy stały odbiór Nie chciał bym swoim postem zniechęcać kolegów, jeśli przez stosowanie takiego zaworka będziecie otrzymywać lepszy jakościowo wyrób w co osobiście wątpię
PS
Kolego lesgo58 z łaski swojej przykładaj więcej mocy do zagadnień technicznych, a mniej kto Ci chce dopiec to tak dla zdrowotności, bo szefowa gotowa uwierzyć, że mam uraz na Ciebie. Podsumowując zawór kulowy jest konieczny, a zawór precyzyjny za chłodnicą to nic nie znaczący gadżet.
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: radius »

Kol. Brzydal. to podyskutujmy twórczo i technicznie. Nie wiem dlaczego, ale twoje posty "prowokują" mnie do przemyśleń technicznych i niuansów konstrukcyjnych naszych domowych aparatów :D Ale do rzeczy.
Zgadzam się, że interesuje nas jak najlepsza jakość produktu finalnego, to akurat jest poza dyskusją.
Brzydal pisze:Jeśli w kolumnie nie można dobrze sterować zaworem kulowym ( z różnych względów) to nie wierze, że precyzyjny zaworek za chłodnicą pomoże w czymkolwiek poza precyzyjnym odbiorem.
I tu jest pierwsza kwestia, z którą pozwolę sobie się nie zgodzić. A w czym ma jeszcze pomóc jeśli nie w precyzyjnym odbiorze? Pracując na VM-ie bez elektrozaworu, łatwiej jest ustawić odbiór a tym samym refluks (nie mówię o podziale par, bo o tym za chwilę) za pomocą małego zaworka kulowego (wcale nie musi być jakiś super precyzyjny) na końcu chłodnicy niż za pomocą 1-calowego zaworu na odnodze trójnika.
Brzydal pisze:W VM ważniejsze od takiego precyzyjnego odbioru jest precyzyjny podział par, a taka precyzje możemy uzyskać tylko zaworem kulowym,
I tutaj znowu mam inne zdanie. Precyzyjny (i twierdzę, że wcale nie musi być jakiś super dokładny) podział par możemy uzyskać już na etapie projektowania kolumny.
Robiłem moduły VM, gdzie stosunek przekroju głównej rury do przekroju odejścia VM był jak książkowy stosunek RR - 4:1 i w tym wypadku zawór kulowy musiałem przydławić więcej niż do połowy aby kolumna nie destabilizowała się. Dopiero stosunek przekroju 8:1 dawał stabilną pracę bez regulacji zaworem kulowym. Po prostu otwierało się go i...gotowe.
Brzydal pisze: W moim przypadku przy rurze 72mm, calowy zawór kulowy otwarty jest tylko na połowie skoku by proces przebiegał stabilnie. Jeśli zaś przebiega stabilnie to nie ma najmniejszej potrzeby regulować odbioru zaworem precyzyjnym.
Brzydal pisze:Na koniec zgadzam się że regulacja zaworem kulowym jest upierdliwa , ale nie niemożliwa. Osobiście ze względu na tą upierdliwość korzystam z systemu LM
No widzisz. Sam piszesz, że regulacja tym zaworem jest upierdliwa :ok: Doszedłem do tego samego wniosku i dlatego założyłem na koniec chłodnicy Liebiga mały zaworek kulowy, którym jak przy LM-ie ustawię sobie odbiór i mam święty spokój do końca procesu. Nie muszę przydławiać zaworu na odejściu pod koniec procesu kiedy drastycznie zmniejsza się ilość alkoholu w parach wędrujących do góry aby zachować odpowiedni RR.
Brzydal pisze:Zakładam także, że ta nadmierna średnica bierze się z przewymiarowania chłodnicy (za duże średnice, za mało redukcji)
Śmiem twierdzić, że jednak z przewymiarowania średnicy odejścia, co potwierdziłem swoimi próbami z różnymi stosunkami średnic rury głównej do odejścia VM.
Brzydal pisze:śmiem twierdzić, ze wszystkie opary nie przydławione na początku zaworem skroplą się w chłodnicy. Teraz jeśli nie przydławimy ich zaworem kulowym, a przydławimy odbiór to w skrajnym wypadku w chłodnicy będzie zalegał spirytus, a nie jego pary.
No, tu mnie rozbawiłeś :smiech: A od kiedy to w chłodnicy mają "zalegać" pary :?: :o Chłodnica ma je skroplić, skropliny wypłynąć i zrobić miejsce następnej porcji par i czy w chłodnicy będzie zalegał spirytus czy nie, jest to moim zdaniem bez znaczenia, bo wypływając i tak robi miejsce następnym parom czekającym na swoją kolej. Powiem więcej; skroplony i "zalegający" w chłodnicy destylat, wypływając tworzy podciśnienie i niejako zasysa kolejne opary do odnogi VM. I tu dochodzimy do kwestii tego krótkiego odcinka rurki pomiędzy kolankiem a zasadniczą chłodnicą. Moim zdaniem, dlatego że chłodnica jest otwarta (gdy nie ma na końcu elektrozaworu czy małego zaworka kulowego) to w tym odcinku nieskroplone pary tworzą swoistą poduszkę, która po skropleniu się par w chłodnicy, wpływając na ich miejsce zasysa kolejne pary na swoje miejsce. Moim zdaniem zapobiega to "zapowietrzeniu" się całego układ VM przy nie dość precyzyjnym wspawaniu/wlutowaniu odnogi np. lekko "pod górkę". Uważa więc, że montaż zaworka na końcu chłodnicy ma swój sens. Oczywiście wszystko co pisałem odnosi się do ręcznego sterowania.
Przy sterowaniu automatycznym musieli by się wypowiedzieć koledzy mający takie sterowanie, czy lepiej mieć je za zaworem czy na końcu chłodnicy.
Brzydal pisze:Podsumowując zawór kulowy jest konieczny, a zawór precyzyjny za chłodnicą to nic nie znaczący gadżet.
He. he, he, a ja myślę trochę inaczej. Zawór kulowy jest konieczny aby móc odebrać przedgony na LM-ie i do chłodnicy wpływały już tylko pary czystego alkoholu, a zawór za chłodnicą jest bardzo pomocny ze względu na, jak to określiłeś, upierdliwość regulacji dużym zaworem kulowym :lol:
Kurcze, znowu zmusiłeś mnie do "wysiłku umysłowego" a tak było przyjemnie, gdy tylko sobie czytałem co inni piszą :mrgreen:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: lesgo58 »

Brzydal pisze:...PS
Kolego lesgo58 z łaski swojej przykładaj więcej mocy do zagadnień technicznych, a mniej kto Ci chce dopiec to tak dla zdrowotności, bo szefowa gotowa uwierzyć, że mam uraz na Ciebie. Podsumowując zawór kulowy jest konieczny, a zawór precyzyjny za chłodnicą to nic nie znaczący gadżet...
Ty nie jesteś mi w stanie w niczym przypiec - co najwyżej wywołać zdziwienie gdy czytam Twoje posty .
Myślę że Radius wyjaśnił sprawę dosyć szczegółowo i jasno.
I to w sposób tak prosty ,że aż oczywisty...
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: Emiel Regis »

radius pisze:Moim zdaniem, dlatego że chłodnica jest otwarta (gdy nie ma na końcu elektrozaworu czy małego zaworka kulowego) to w tym odcinku nieskroplone pary tworzą swoistą poduszkę, która po skropleniu się par w chłodnicy, wpływając na ich miejsce zasysa kolejne pary na swoje miejsce. Moim zdaniem zapobiega to "zapowietrzeniu" się całego układ VM przy nie dość precyzyjnym wspawaniu/wlutowaniu odnogi np. lekko "pod górkę". Uważa więc, że montaż zaworka na końcu chłodnicy ma swój sens.
Albo mam ciężki dzień (raczej tak) albo to zdanie jest niespójne logicznie.
To lepiej gdy chłodnica jest otwarta (biorąc pod uwagę 'domowy' sposób montażu odnogi) czy lepiej dławić odbiór?
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: radius »

To zdanie odnosi się do krótkiego (15-20cm) odcinka rurki przed chłodnicą. Nie widzę tu nic niespójnego logicznie. Gdy na końcu chłodnicy nie ma żadnego dławienia w postaci elektrozaworu lub zaworku kulowego, to w tym odcinku nieskroplone pary tworzą poduszkę zapobiegającą wpłynięciu powietrza w miejsce skroplonego destylatu. Gdy na końcu chłodnicy zamontujemy mały zaworek lub elektrozawór, to ten odcinek jest zbędny gdyż skroplony destylat zbierający się nad zaworkiem zapobiegnie temu zjawisku. Takie jest moje zdanie :lol:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: Emiel Regis »

Teraz zrozumiałem o co chodzi. Cóż, bywają takie dni że mózg nie wykorzystuje swego potencjału :bezradny:
Dopytuję bo u mnie jest tylko odejście LM ale zastanawiam się nad odbiorem VM, być może będzie to obniżony odbiór, muszę jeszcze ciut dokładniej rozgryźć ten temat.
Wydaje mi się że rozwiązanie, które opisałeś odbiega od ogólnie przyjętych (piszę o braku odcinka przed chłodnicą). Może jakieś graficzne opracowanie :?: :lol:
Jest już Kolumna Jarosława (choć z reguły wszelkie wynalazki noszą imię wynalazcy a nie propagatora) więc może czas na Chłodnicę Radiusa?
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: Zygmunt »

Zamiast zaworka na końcu chłodnicy prostej proponuje Wam kiedyś przeprowadzić proces ze zwężką na odbiorze (czyli na dole chłodnicy). Zrobiłem sobie redukcję 15-3mm i jak dla mnie na VM pracuje się wtedy wygodniej. Skroplinom to "jedna ryba", bo jeżeli jest zawór, to nad nim tworzy się też coś w stylu jeziorka. Jeżeli światło zwężki jest odpowiednio małe, a wydajność odpowiednio duża to nad nią też tworzy się takie "nibyjeziorko", które jest barierą dla powietrza. Plusem jest to, że nie trzeba nic regulować:)

Można też zrobić mały płynowskaz z wężyka 2mm i wtedy widzimy ile cieczy znajduje się nad zwężką (lub zaworkiem).
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: Brzydal »

radius pisze: Moim zdaniem, dlatego że chłodnica jest otwarta (gdy nie ma na końcu elektrozaworu czy małego zaworka kulowego) to w tym odcinku nieskroplone pary tworzą swoistą poduszkę, która po skropleniu się par w chłodnicy, wpływając na ich miejsce zasysa kolejne pary na swoje miejsce. Moim zdaniem zapobiega to "zapowietrzeniu" się całego układ VM przy nie dość precyzyjnym wspawaniu/wlutowaniu odnogi np. lekko "pod górkę". Uważa więc, że montaż zaworka na końcu chłodnicy ma swój sens. Oczywiście wszystko co pisałem odnosi się do ręcznego sterowania.
Przy sterowaniu automatycznym musieli by się wypowiedzieć koledzy mający takie sterowanie, czy lepiej mieć je za zaworem czy na końcu chłodnicy.
Kurcze, znowu zmusiłeś mnie do "wysiłku umysłowego" a tak było przyjemnie, gdy tylko sobie czytałem co inni piszą :mrgreen:
No może w końcu dojdziemy do zbliżenia stanowisk, a mianowicie. Przyznał bym Ci racje gdyby nie fakt że typowe przekroje (4:1) są prawie o polowe przewymiarowane. Tu pełna zgoda z tymi wymiarami. Dlatego nie potrzebny jest nam ciąg o którym piszesz skoro przepływ musimy i tak dławić zaworem kulowym. Dławienie przepływu tylko na dole doprowadzi do całkowitego wypełnienia chłodnicy i taki sposób ustawienia refluksu nie przekonuje mnie. Dodatkowo zanim chłodnica wypełni się destylatem to czas ten nazywałbym bezwładnością, w czasie której może nastąpić destabilizacja kolumny i zgniły destylat dostać się do odnogi VM. NA koniec nie chce mi się wierzyć że gdyby zaworek na końcu chłodnicy był takim doskonałym rozwiązaniem to pomysłodawca nazwał by go podziałem par i ulokował zawór kulowy zaraz za trójnikiem. :D
PS cieszę się , że mam wkład w Twój rozwój bo wysiłek umysłowy rozwija go :D
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: lesgo58 »

Brzydal pisze:...zanim chłodnica wypełni się destylatem to czas ten nazywałbym bezwładnością, w czasie której może nastąpić destabilizacja kolumny i zgniły destylat dostać się do odnogi VM...
A skąd u Ciebie ten zgniły destylat?
No chyba ,że masz termometr w pobliżu ujścia - to jest nawet możliwe.
Spróbuj założyć go w pobliżu 10 półki, a zobaczysz i poczujesz różnicę.
Pomysłodawca tego systemu opracował go juz dosyć dawno temu - a życie niestety nie stoi w miejscu.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: Brzydal »

Pisząc o zgniłym miałem na myśli taki który leci po destabilizacji kolumny znaczy z pogonami, która niechybnie nastąpi jeśli w porę nie zadziałamy zaworem kulowym. Położenie termometru niżej daje nam jedynie kilkadziesiąt sekund więcej na reakcje.
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: lesgo58 »

Brzydal pisze:...Pisząc o zgniłym miałem na myśli taki który leci po destabilizacji kolumny ...
I tu jest pies pogrzebany...
Prawdopodobnie wszystko co opisujesz o tym systemie wynika z czytania różnych sprzecznych ze sobą postów.
A nie z praktyki.
Ja w tym systemie przeprowadziłem kilkadziesiąt różnych symulacji i doświadczeń.I to w czasach zażartej dyskusji o jego wyższości na innymi systemami.
To ode mnie wyszło o tym zaworku precyzyjnym na ujściu z chłodnicy, bo bezsensowne wydawało mi się puszczanie procesu na żywioł ( jeśli oczywiście chcemy uzyskać b.dobry spirytus), a w taki sposób musi przebiegać używając tylko zaworu kulowego.Za co zostałem bezpardonowo zj....ny!!!
Ode mnie też wyszło o zastosowaniu ujścia 1/2 calowego ( który to jest wystarczającym) na VM przy rurze 60,3mm , zamiast o wiele większego i przez to wydaje się przewymiarowanego.
U mnie na takim "wąskim" ujściu i do tego mocno przykręconym zaworze kulowych zasysa pary w taki sposób ,że obawiam się ,że wyciągnie sprężynki... :lol:
Jako uczestnik obydwu forów powinno to nie ujść Twojej bacznej uwadze - bo dużo na ten temat pisałem.
Mimo to Ty ciągle upierasz się przy swoich "dogmatach".
Ja nie jestem propagatorem tego systemu, bo z niego korzystam tylko w określonych sytuacjach - o czym też powinno być Ci wiadome.
A otrzymanie naprawdę czystego spirytusu o wyśrubowanych parametrach korzystając z tego systemu w sposób ,który opisujesz - tj. opieranie się na zaworze kulowym - jest równoznaczne z uzyskaniem czystego destylatu korzystając z systemu CM. I jednocześnie pociąga za sobą ten sam stopień trudności.
A dlaczego - to wydedukuj sam.
Ale najgorsze jest to ,że ciągła krytyka z Twojej strony wobec innych uczestników - nie wnosi niczego konstruktywnego, a rodzi tylko zamieszanie.
Napisz raz coś porządnie o czymś , o czym przekonałeś się naocznie i doświadczalnie , a wtedy będzie pole do wymiany doświadczeń i krytycznych , a nie krytykanckich uwag.

P.S. Myślę ,że tym razem post mój jest wystarczająco czytelny dla Ciebie.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Autor tematu
Teroon
150
Posty: 188
Rejestracja: wtorek, 16 mar 2010, 12:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: GIN
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Trójmiasto
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: Teroon »

Panowie a takie pytanie.

W projekcie Jarosława chłodnica ma długość około 60 cm.
Czy coś złego by się stało, gdyby przedłużyć chłodnicę do 100-120 cm? Czy dzięki zastosowaniu dłuższej chłodnicy uda się zmniejszyć przepływ wody?

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: Brzydal »

@lesgo58, twoje posty są zawsze czytelne tylko zwykle mało merytoryczne.
Jako uczestnik obu forów jest mi wstyd za ciebie, że wypisujesz takie dyrdymały dodatkowo jeszcze po tylu doświadczeniach i czasie spędzonym na forach By wymieniać krytyczne doświadczenia to warto wiedzie co i o czym się pisze. Jak to mawiał Kobuszewski Praw fizyki pan nie zmienisz i nie bądź pan..... To nie moja wina,że dla ciebie system CM i VM ma taką samą trudność w odbieraniu dobrej klasy alkoholu. W końcu większość uważa że VM to dla blondynki.
To na tyle w tym, temacie .
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: olo 69 »

lesgo58 pisze:Ode mnie też wyszło o zastosowaniu ujścia 1/2 calowego ( który to jest wystarczającym) na VM przy rurze 60,3mm , zamiast o wiele większego i przez to wydaje się przewymiarowanego.
A przy zaworze 1/2 cala jaką masz szybkość odbioru przy całkowicie otwartym zaworze?
Pozdrawiam,olo 69
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: lesgo58 »

@OLO69
Nie mierzyłem w jakiś specjalny sposób, bo też nigdy nie interesowała mnie szybkość odbioru. Jak wspomniałem odbiór tym ujściem stosuję tylko przy szczególnych etapach procesu.
A ujście 1/2 cala powstało przez przypadek, gdyż wykonujący kolumnę takie mi wspawał. Trochę mnie to zmartwiło, ale gdy użyłem go pierwszy raz i w dodatku zadziałało wbrew wszystkiemu co się na tym forum pisało - to się ucieszyłem.
Odbiór prowadzę ręcznie (elektrozawór służy mi jako zawór bezpieczeństwa) - dobierając reflux w/g tabeli Akasa i tym samym szybkość odbioru na podstawie temperatury w kegu.
Nie zauważyłem aby szybkość odbioru ujściem LM czy też VM w/g metody którą stosuję różniła się miedzy sobą.
Resztę znasz z moich wcześniejszych opisów traktujących obydwa sposoby odbioru i ich porównanie jakościowe.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 lis 2012, 20:23 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: olo 69 »

Otóż, dla kolumny 60,3 mm stosuję tylko zawór kulowy 3/4 cala na ramieniu VM i nie mam żadnego zaworu na ujściu chłodnicy która ma wyjście końcowe na 3/8 cala.
Podczas maksymalnie otwartego zaworu VM 3/4 cala mam odbiór destylatu maksymalnie 2,5 litra na godz.
Podejrzewam, że mając zawór na 1/2 cala wypływ destylatu z chłodnicy byłby zbyt wolny -teraz bez destabilizacji kolumny mogę spokojnie odbierać 1,9 litra na godz.
Dlatego zastanawiam się czy aby na pewno zawór 1/2 cala dla kolumny 60,3 mm jest wystarczający?
Pozdrawiam,olo 69
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: lesgo58 »

Patrząc pod tym kątem- nie jestem w stanie Ci odpowiedzieć na to pytanie.
U mnie zadziałało w sposób jak opisałem. Jest sposobem dla moich potrzeb wystarczającym.
W każdym bądź razie, średnia odbioru wsadu 12% oscyluje w granicach 1100-1200ml/godz.
Zaczynam szybkością 30ml/min ( zaznaczam, że prowadzę też destylację z nad refluksem) a kończę z prędkością ok. 6ml/min.
Musiałbym raz spróbować poprowadzić proces z maksymalną dopuszczalną u mnie prędkością.
W przyszłym tygodniu przymierzam się do pewnego doświadczenia na kolumnie rektyfikacyjnej - nie omieszkam więc spróbować prędkości odbioru.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: drgranatt »

No właśnie, ja tez wtrącę swoje 5 groszy. Będę teraz robił kolumnę z rury 53x1,5 i tak zastanawiam się. 3/4 czy 1/2" :?:
Jakie macie doświadczenia w tym temacie i jaki macie odbiór przy jakim zaworze i średnicy kolumny :?:
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: lesgo58 »

Jeśli chodzi o kolumnę 50mm to odbiór jest normalnej prędkości dopuszczalnej dla maksymalnej mocy użytej poniżej progu zalania.
Użyta moc dopuszczalna aby nie zalać kolumnę to w moim przypadku była ok. 2100-2200W.
Przy użyciu dwóch półek rozdzielczych była odpowiednio mniejsza.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Chłodnica w systemie VM/LM

Post autor: olo 69 »

@drgranatt
Do VM daj lepiej 3/4 cala. Zawsze można zawór przykręcić zmniejszając przepływ pary.
A nawet ręczna regulacja przepływu par zaworem 3/4 cala jest bardzo prosta.
Tzn. sterując tylko tym zaworem można bardzo dokładnie ustawić odbiór.
Pozdrawiam,olo 69
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłodzenie”