Grawitacyjne przelewanie zacierów zbożowych.

Technologia słodowania, zacieranie ziarna. Przepisy na zaciery ziemniaczane.
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy

Post autor: arbaletnik »

Jak zatrzesz w zbiorniku w płaszczu to koniecznie podziel się wrażeniami, napisz jak u ciebie było z czasem od początku do zadania drożdży.
Co do zacierania w kadzi, to z przelewaniem nie ma problemu. Wystarczy zwykły kranik 1/2 cala lub mniejszy. Tak jak pisałem wcześniej, podejrzyj system filtracji grawitacyjnej u piwowarów. Tzn. opisze ci pokrótce:
1. w kadzi zaciernej od wewnątrz na rurkę kranika montujesz filtrator najlepiej z rurek miedzianych
( wężyk w oplocie może zostać wkręcony w mieszadło),
2. kadź ustawiasz wyżej na taborecie gazowym , pod kranikiem kadzi ustawiasz fermentor
3. Ziarno do zacierania zgniatasz gniotownikiem , żeby miało tzw. łuskę( będzie to materiał filtracyjny)
4. Zacierasz , czekasz trochę aż ziarno opadnie na dno i utworzy złoże filtracyjne
5. odkręcasz kranik i filtrujesz zacier a w zasadzie brzeczke przez złoże
6. po odfiltrowaniu zalewasz ponownie złoże gorąca wodą celem wysłodzenia i ponownie filtrujesz

To co otrzymujesz fermentujesz, destylujesz, no i otrzymujesz czyściutki dunder do następnego zacierania.
Potrzebny będzie gniotownik, bo z mąka się nie uda, nie utworzy złoża i zaklei filtrator.
Tak bym to zrobił na twoim miejscu. A dwa fermentory w niczym nie przeszkadzają , możesz przecież więcej fermentować.
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman
promocja
Awatar użytkownika

Autor tematu
cafekot
250
Posty: 253
Rejestracja: sobota, 15 sie 2009, 15:34
Krótko o sobie: Grupa krwi +miodowa
Otrzymał podziękowanie: 47 razy
Re: Grawitacyjne przelewanie zacierów zbożowych.

Post autor: cafekot »

Dzięki za szczegółową odpowiedź, ale nie mogłeś wiedzieć, że mam za sobą kilka lat ważenia domowego piwa i operowanie tzw. sraczwężykiem opanowałem w zakresie podstawowym.
Ja nie chce destylować przefiltrowanych zacierów - po to zainwestowałem właśnie w zbiornik z płaszczem olejowym i czekam na jego realizację.
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Grawitacyjne przelewanie zacierów zbożowych.

Post autor: arbaletnik »

Nie wyczułem tego z poprzednich wypowiedzi. Rozumiem. W takim razie pozdrawiam i życzę udanego zacierania w płaszczu.
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Grawitacyjne przelewanie zacierów zbożowych.

Post autor: HomoChemicus »

cafekot pisze:ważenia domowego piwa
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein
Awatar użytkownika

Autor tematu
cafekot
250
Posty: 253
Rejestracja: sobota, 15 sie 2009, 15:34
Krótko o sobie: Grupa krwi +miodowa
Otrzymał podziękowanie: 47 razy
Re: Grawitacyjne przelewanie zacierów zbożowych.

Post autor: cafekot »

HomoChemicus pisze:
cafekot pisze:ważenia domowego piwa
CZUWAJ

Faktycznie to błąd - ale nie mogłeś być pewien czy aby nie chodziło mi o operowanie precyzyjną wagą i skrupulatny pomiar wagi domowych piw. ;)

premorepa
10
Posty: 13
Rejestracja: piątek, 9 maja 2014, 08:01
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Grawitacyjne przelewanie zacierów zbożowych.

Post autor: premorepa »

cafekot pisze:Dzięki za szczegółową odpowiedź, ale nie mogłeś wiedzieć, że mam za sobą kilka lat ważenia domowego piwa i operowanie tzw. sraczwężykiem opanowałem w zakresie podstawowym.
Ja nie chce destylować przefiltrowanych zacierów - po to zainwestowałem właśnie w zbiornik z płaszczem olejowym i czekam na jego realizację.
Witaj

U kogo zamawiales?? Ja również czekam na 50 w płaszczu olejowym, od kolegi Zygmunta, mam od niego m prostą kolumne, do tego co mi smakuje sprawdza się moim skromnym laickim zdaniem ok,

Inwestuje w nowy zbiornik bo juz mnie lekko irytuje to przelewanie, filtrowanie i odciskanie, dodam ze posiadam drugie dno do fermentatora i prase do owoców, mimo to z braku czasu żadko nastawiam...
Licze że płaszcz ograniczy do minimum wykonywanie operacji...
Co do schładzania, mamy zimę, wystawienie na balkon przyspieszy proces, latem planuje wkladac plastikowe butelki z zamarznieta wodą. .

Ps.pisze z tableta, proszę o wyrozumiałość, poprawię błędy z komputera...

Wysłane z mojego SM-T310 przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery zbożowe i ziemniaczane”