zbyt wczesna destylacja

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
piter1984
2
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 22 gru 2012, 19:14

Post autor: piter1984 »

Witam, mam takie pytanie, co grozi gdy zbyt wcześnie rozpoczniemy destylację zacieru ?
koncentraty wina
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7348
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: zbyt wczesna destylacja

Post autor: radius »

Piana + niski procent :(
Eeech, masz szczęście, że idą święta ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
piter1984
2
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 22 gru 2012, 19:14
Re: zbyt wczesna destylacja

Post autor: piter1984 »

a walory smakowe? pytam bo wyczytalem ze dopiero jak wskazanie cukromierza spadnie do zera. bo mam nadzieje ze jakich substancji szkodliwych tak czy siak nie ma.

[mod: Zdania zaczynamy wielka literą.]
Awatar użytkownika

szeyker89
200
Posty: 244
Rejestracja: niedziela, 30 paź 2011, 18:45
Ulubiony Alkohol: WW - Wyprodukowany Własnoręcznie
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: zbyt wczesna destylacja

Post autor: szeyker89 »

A nawet do wartości ujemnych cukromierza. Moim zdaniem jeśli przeprowadzisz destylację prawidłowo to po prostu będziesz miał mniej gonu właściwego. Gon nie powinien zawierać szkodliwych substancji lecz będzie go trochę mniej niż przy przerobieniu cukru do -3, -4 BLG... Oczywiście nastaw powinien być już sklarowany. Przy gotowaniu niesklarowanego nastawu uzyskasz więcej przedgonów i pogonów... Poco tracić czas i prąd przy destylacji...
Pozdrawiam szeyker89

Pawellos999
50
Posty: 52
Rejestracja: wtorek, 2 paź 2012, 20:10
Ulubiony Alkohol: Jack Daniel's Gentleman i inne odmiany Whisky poza domowymi oczywiście tego się nie da podrobić :D
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Re: zbyt wczesna destylacja

Post autor: Pawellos999 »

Co do substancji szkodliwych to zależy od tego z czego zrobiłeś nastaw ;) jeśli go nie przypalisz to raczej nie wytworzą się substancje szkodliwe po za tymi co są normalnie.
Jeśli idzie o walory smakowe to również pozostaną takie jak i po skończeniu fermentacji (może skończona będzie trochę lepsza bo wyklarowana)
Zakończenie fermentacji jest polecane z trzech głównych powodów.
1. ekonomia - zakończona fermentacja na 0 do -4 Blg mówi sama za siebie, że nie ma więcej cukru i nie powstanie więcej alkoholu. Inaczej, przerobiony cały cukier to uzyskane maksimum alkoholu.
2. pozostały cukier w zacierze może powodować jego przypalenie co nie jest pożądane gdyż destylat z reguły nadaje się wówczas do czyszczenia kanalizy.
3. zakończona fermentacja to czysty (wyklarowany) zacier/nastaw bez drożdży rozpuszczonych w nastawie i zbędnych elementów przerobowych, które również mogą oddawać z siebie smaki i zapachy podczas destylacji zwłaszcza na pot-stillu

Niektórzy destylują niesklarowane nastawy, a nawet czasem razem z cała pulpą ale to już zależy jakiego sprzętu się używa jak również od umiejętności gdyż części stałe mogą zatkać wylot par, a wówczas strach gadać :shock:


Jeśli przedestylujesz przed zakończeniem fermentacji to po prostu osiągniesz mniej urobku co wynika z pkt.1 - ekonomia

Zdarzyło mi się przedestylować nastaw z 5*Blg gdyż przerabiał wolniej niż założyłem, a miał być na pewną okazję. W smaku nie zauważyłem różnicy w stosunku do poprzednich czy następnych ale w kotle zostało więcej pływających syfów i wyszło trochę mniej niż było założone.

Tak czy inaczej warto czekać jak najbliżej końca :lol: pracy grzybków.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”