Zamknięty obieg wody chłodzącej

Budowa i eksploatacja chłodnic.

mac_23
50
Posty: 55
Rejestracja: środa, 20 lis 2019, 15:48
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy

Post autor: mac_23 »

aakk pisze: wtorek, 10 paź 2023, 21:38 Coś podobnego używałem. Skraplacz chłodniczy 3kW. Bez problemu poradził sobie z obsługą kolumny 76,1mm. Wody w obiegu poniżej 10L, moc robocza kolumny 3,64kW. Wąskim gardłem okazały się węże tekalanu 8/5 i pompka C.O. , wolno tłoczyła na wysokość 3,5m.

Obrazek
Obrazek
Bez wentylatora dawało radę?
promocja
Awatar użytkownika

AAmatorek
400
Posty: 400
Rejestracja: poniedziałek, 13 gru 2021, 10:55
Podziękował: 112 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: AAmatorek »

Jeżeli ktoś ma zużycie wody na poziomie 35/H (chociaż nie wiem, czy jest realne tak małe) to może wziąć 2 beczki 220l, jedną wypełnić woda, a drugą zostawić pustą i spuszczać wodę grawitacyjnie. Ewentualnie założyć na jedną beczkę mechanizm z kibelka i jak by zabrakło wody to by się dopełniła z wodociągów.
Ostatnio zmieniony piątek, 15 mar 2024, 08:27 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.

aakk
1150
Posty: 1167
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Sieradz
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 101 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: aakk »

@mac_23 oczywiście komplet z wentylatorem.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: arTii »

AAmatorek pisze: poniedziałek, 23 paź 2023, 11:45 Jeżeli ktos ma zużycie wody na poziomie 35/H (chociaż nie wiem, czy jest realne tak małe)
Jak najbardziej realne - jak ktoś grzeje 2kW roboczo, to 35l/h przy wodzie o temperaturze 8°C (przeciętnie z wodociagów), to spokojnie taki przepływ wystarczy.
Przy mocy 3,8kW (prawdziwa moc) 70l/h przy temperaturze wejściowej wody 25° daje radę bezproblemowo. Na wyjściu 55-60°C
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

Gerrrciu
2
Posty: 3
Rejestracja: sobota, 2 maja 2020, 20:37
Krótko o sobie: Fortis Fortuna Adiuvat
Ulubiony Alkohol: Etylowy
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Gerrrciu »

To ja się podzielę moim zestawem. Latem używam jedynie wody z wodociągów ale idzie zima a zimą robię mały odzysk ciepła w garażu. Jako obieg zamknięty miałem:
- chłodnica + wiatrak od Tico
- pompka obiegowa na 12V
- 2 sterowniki PWM na 12V do wiatraka i pompki(regulatory obrotów)
- zasilacz ATX od kompa
- wiadro 10L jako "bufor"
Spięte na mosiężnych szybkozłączkach do pneumatyki.
Sterownik ATG SD-01
Kolumna typu aabratek fi60, beczka 50L, odpęd na 2,5kW idzie bez większych problemów, pompka na poł mocy a wiatrak na 1/3. Cichy i wydajny zestaw.

Oczywiście nie byłbym sobą gdybym nie chciał "ulepszyć" zestawu na 230V żeby wyeliminować zasilacz ATX i puścić zasilane bezpośrednio ze sterownika. Ostatnio wpadła mi w oko pompa myjąca od zmywarki za 40 zł na olx. Wirnikowa ale daje dosyć duże ciśnienie na wyjściu nawet przez małe rurki, jest cicha, bierze w granicach 30W, nadaje się do ciągłej pracy w ciepłym ale regulator obrotów jakoś nie chce z nią współpracować no i średnica otworów jest dosyć duża. Jest przeznaczona do spożywki więc do przepompowania nastawu też się nadaje :D
Żadna z Was nie może być pierwsza ale każda może być następna 😁
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłodzenie”