Wziernik w kolumnie z głowicą Aabratek gdzie umieścić

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
lenartm

Post autor: lenartm »

Do pełni szczęścia i możliwości sterowania w mojej kolumnie brak mi jescze jednej rzeczy...wziernika. Mam jednak problem z jego umiejscowieniem w głowicy. Jestem w trakcie kompletowania materiałów, pierwszych czynności jakimi mogę się już pochwalić w załączniku. Wziernik będzie się składał z dwóch wywijek, dwóch usczelek silikonowych gdzie pomiędzy nie umieszczę szklany krążek ze szkła szyby kominkowej o średnicy 7cm. Pytanie jednak gdzie go umieścić aby był widoczny proces zalewania kolumny? Czy proponowane umiejscowienie jest prawidłowe?
Ostatnio zmieniony czwartek, 9 lut 2012, 21:06 przez lenartm, łącznie zmieniany 2 razy.
promocja

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Wziernik w kolumnie z głowicą Aabratek gdzie umieścić

Post autor: Brzydal »

Zalewanie zaczyna się zawsze od góry wiec jak najwyżej. Nie przejmuj sie wypełnieniem może spokojnie być w wzierniku.
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein

Autor tematu
lenartm
Re: Wziernik w kolumnie z głowicą Aabratek gdzie umieścić

Post autor: lenartm »

Dziś udało się skompletować cały materiał, matę silikonową, szkiełko (szkło kominkowe), dorobiłem też pierścień do wspawania w głowicę. Ogólnie wygląda to tak
bez tytułu.JPG
Mam nadzieję, że przekazana wiedza przyda się na forum.

Koszta:
wywijaka (Heco) 8,75 szt. x 2 = 17,50zł
uszczelka około 50 gr.
śruby + podkładki około 7zł.
10022012303 30.JPG
Materiały na cały wziernik kosztowały zatem około 25zł. Teraz tylko oddaje do spawania. Myślę że cała sprawa będzie kosztowała około 50zł, chyba było warto:).
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 13 lut 2012, 14:13 przez Agneskate, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Post niestarannie napisany.

gizmek
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 14 paź 2011, 18:16
Re: Wziernik w kolumnie z głowicą Aabratek gdzie umieścić

Post autor: gizmek »

Pomysł z wywijkami fajny. Też coś takiego chodziło mi po głowie.
W kosztorysie nie uwzględniłeś szkła. Napisz skąd je zdobyłeś i czy sam je ciąłeś na okrągło?
Wydaje mi się, że wziernik powinieneś umieścić jako ostatni element kolumny, do której przykręcana jest głowica. U Ciebie rurka refluksu wewnętrznego wystaje poza głowicę, więc takie umiejscowienie pozwoli obserwować powracającą flegmę i odpowiednio wcześnie zauważyć zalewanie kolumny. W/g mnie, jeśli umieścisz wziernik tak jak pokazałeś, to początków zalewania nie zauważysz.

Autor tematu
lenartm
Re: Wziernik w kolumnie z głowicą Aabratek gdzie umieścić

Post autor: lenartm »

Rureczkę powrotną refluxu mogę dowolnie skracać ponieważ jest wykonana z elementów skręcanych (patrz zdjęcie w załączniku) wewnątrz głowicy dokręcam je do kolanka GZ. Projektując głowicę miałem właśnie na uwadze budowę wziernika dlatego takie rozwiązanie.

Dziś dodatkowo wpadła mi złota myśl, stosując takie rozwiązanie w budowie wziernika i jego umiejscowienie mam gotowe rozwiązanie do podłączenia systemu VM, wystarczy wyjąć szybkę a za pomocą dodatkowej wywijki dokręcić dodatkową chłodniczkę, rozwiązanie uniwersalne i proste w swym działaniu.

I ostatnia sprawa, między górą wypełniania a wziernikiem będzie około 5 cm wolnej przestrzeni czy tak może być, czy raczej wypełnienie powinno dochodzić aż do wziernika?.

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Wziernik w kolumnie z głowicą Aabratek gdzie umieścić

Post autor: Brzydal »

NIe może. Choć kawałek wypełnienia musisz widzieć w szkiełku. Pogadaj z tym od zaworka by zrobił kolanko z gwintem do wkręcenia na powrocie do kolumny wtedy odwracając zaworek i kierując go w stronę kolumny zmniejszysz długość tego łącznika i rezultacie zaoszczędzisz parę kW. Ale VM możesz śmiało tam zamontować.
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”