Wypełnienie szklano-miedziane

Wszystko o tym co włożyć do kolumn rektyfikacyjnych, jakie zastosować wypełnienie dla uzyskania najlepszego rezultatu...

Autor tematu
t1o9m8e6k
50
Posty: 93
Rejestracja: piątek, 22 lip 2011, 14:35
Ulubiony Alkohol: likier kawowy
Status Alkoholowy: Producent Nalewek

Post autor: t1o9m8e6k »

Witam!
Mój destylator to tradycyjny pot still. Kolumna ma 47 cm wysokości, a średnica zewnętrzna 4 cm. Dzisiaj wysypałem wypełnienie, aby je wyczyścić. Po wyczyszczeniu najpierw wsypałem rurki ze szkła laboratoryjnego, a następnie dosypałem sprężynki miedziane własnej roboty. Coś mnie jednak podkusiło żeby dosypać ich więcej (miałem trochę w zapasie). Całość sięgnęła kołnierza fittinga. Następnie zgniotłem sporą ilość drutu miedzianego (0,4 mm) i zabezpieczyłem żeby całość nie wyleciała z kolumny. I tak zastanawiam się czy ta kulka podtrzymująca nie jest zbita zbyt gęsto? Ważne podkreślenia jest również to, że znajduje się ona w fittingu i sięga jego dolnej krawędzi. Nic więcej nie dałoby się już upchać. Kapie mi wolniej niż poprzednim razem. Natomiast sam zapach destylatu jest jakby minimalnie lepszy. Kolumna jest ocieplona otuliną do rur. Wydaje mi się jednak, że opór w kolumnie jest zbyt duży.
Niedawno przeczytałem w gazecie, że picie alkoholu jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Doszedłem do wniosku: gra nie jest warta takiego ryzyka. Dlatego przestałem czytać gazety.
koncentraty wina
online
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1414
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 124 razy
Kontakt:
Re: Wypełnienie szklano-miedziane

Post autor: mtx »

Najlepiej wyjmij to szklane i wsadź miedziane w to miejsce, jeśli nie masz miedzi to użyj
zmywaki z lidla - efekt będziesz miał jeszcze lepszy :)

Pozdrawiam :piwo:

Autor tematu
t1o9m8e6k
50
Posty: 93
Rejestracja: piątek, 22 lip 2011, 14:35
Ulubiony Alkohol: likier kawowy
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Re: Wypełnienie szklano-miedziane

Post autor: t1o9m8e6k »

Mam możliwość wsadzić miedziane. Tylko musiałbym dorobić więcej sprężynek. Mam różnej grubości drut. Użyć cieńszego czy grubszego?
Niedawno przeczytałem w gazecie, że picie alkoholu jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Doszedłem do wniosku: gra nie jest warta takiego ryzyka. Dlatego przestałem czytać gazety.
online
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1414
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 124 razy
Kontakt:
Re: Wypełnienie szklano-miedziane

Post autor: mtx »

Przy deflegmatorze do pot - stilla nie ma to większego znaczenia, możesz użyć grubszy
ale wtedy wejdzie go mniej, a jak użyjesz cieńszy to z kolei bardziej "upchasz" wypełnienie,
nie którzy wsadzają do deflegmatorów pocięte rurki miedziane (ja zresztą też tak robiłem)
i też działało ok, więc śmiało możesz nawet pomieszać cienki z grubszym i też będzie :ok:

major
250
Posty: 277
Rejestracja: czwartek, 16 lut 2012, 20:16
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Wypełnienie szklano-miedziane

Post autor: major »

Ocieplenie deflegmatora jest zbędne.

W przypadku pracy z refluxem nieocieplona kolumna prowadzi do problemów. Korzystasz z pot stilla, więc pozwól deflegmatorowi oddawać nieco ciepła do otoczenia.

Autor tematu
t1o9m8e6k
50
Posty: 93
Rejestracja: piątek, 22 lip 2011, 14:35
Ulubiony Alkohol: likier kawowy
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Re: Wypełnienie szklano-miedziane

Post autor: t1o9m8e6k »

Przeprowadziłem proces destylacji zgodnie z waszymi podpowiedziami. Efekt zaskoczył mnie bardzo pozytywnie chociaż na wypełnieniu miedzianym destylowałem jedynie drugi raz. Nastaw cukrowy jeszcze na szklano-miedzianym. Pomimo, że sprężynki są wykonane przeze mnie i w żaden sposób nie przypominają pryzmatycznych, świetne wypełniły swoje zadanie. Ocieplenie zdjąłem. Bardzo dziękuję za pomoc. Dzięki Wam moja psotka wyszła jeszcze lepsza. I chociaż do ideału jej daleko to i tak mam powody do zadowolenia. :D
Niedawno przeczytałem w gazecie, że picie alkoholu jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Doszedłem do wniosku: gra nie jest warta takiego ryzyka. Dlatego przestałem czytać gazety.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wypełnienie kolumny”