Wypełnienie pierścienie Rashiga vs sprężynki pryzmatyczne KO

Wszystko o tym co włożyć do kolumn rektyfikacyjnych, jakie zastosować wypełnienie dla uzyskania najlepszego rezultatu...

Autor tematu
lenartm

Post autor: lenartm »

Witam,
ostatnio wiele zacząłem czytać na temat wypełnienia kolumny ponieważ chcę zrezygnować ze zmywaków do których nabrałem ogromnego dystansu. W grę wchodzą dwa rodzaje wypełnienia ceramiczne pierścienie Rashiga oraz sprężynki pryzmatyczne stal KO. Będą używane w kolumnie średnicy zew. 48,3mm wew. 45mm na wysokości około 1300mm. Gdzieś się doczytałem że pierścienie Rashiga mogą być stosowane w kolumnach o większym przekroju niż we wspomnianej.
Chciałbym poznać Wasze zdanie w tym temacie, na co lepiej zwrócić uwagę, generalnie które wypełnienie będzie lepsze?.
promocja

we125
400
Posty: 410
Rejestracja: niedziela, 15 sie 2010, 12:50
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Wypełnienie pierścienie Rashiga vs sprężynki pryzmatyczne KO

Post autor: we125 »

Sprężynki będą lepsze.
Awatar użytkownika

Tajkun
20
Posty: 20
Rejestracja: wtorek, 17 mar 2009, 09:52
Krótko o sobie: Pozwólcie mi pędzić przez życie!!!
Ulubiony Alkohol: Desperados i Tequilla
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Polska północna
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wypełnienie pierścienie Rashiga vs sprężynki pryzmatyczne KO

Post autor: Tajkun »

Mam podobną rurę i zdecydowanie polecam sprężynki. Tak po za tym, to przy tej średnicy aż tak mocno się nie wykosztujesz na nie bo dwoma litrami zasypiesz około 127-130cm takiej rury. Wiem, że to zależy od konstrukcji aparatury (systemu) ale myślę, że poniżej 1L psoty 96,5% nie zejdziesz przy sprężynkach, a to już amatora domowych trunków powinno zadowolić!
Nie odkładaj nigdy do jutra tego, co możesz wypić dzisiaj.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Wypełnienie pierścienie Rashiga vs sprężynki pryzmatyczne KO

Post autor: pokrec »

Jak nie lubisz zmywaków, to sprężynki powinny dac radę jeszcze lepiej. Nie bardzo znam się na detalach takich, jak wyliczenie optymalnej średnicy sprężynek do danej kolumny, ale powinny działać nie gorzej od zmywaków.
Ale co Cię do zmywaków zraziło?
Bo może to, co Cię denerwuje to objaw zbyt wąskiej rury? Ja taką miałem, o wysokości 150 cm i mi ją zalewało co chwilę na wiórach ze stali KO / zmywakach. Aż mnie w końcu krew zalała i poszedłem w rurę fi 70. Wypełniłem ja warstwami co kilkadziesiąt cm: zmywaki / wióry i otrzymuję na tym po 2-ch psoceniach bezzapachowy absolut w ilościach klasy 5 l serducha z 10 kg cukru. Nie widzę potrzeby inwestowania 500 zł w sprężynki. Wiem, kolumna wypełniona sprężynkami "zrobi swoje" na 50 cm wypełnienia, moja daje radę na metrze a i tak wysokośc mam 140 cm. Moim zdaniem na tym etapie szkoda kasy.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
lenartm
Re: Wypełnienie pierścienie Rashiga vs sprężynki pryzmatyczne KO

Post autor: lenartm »

Nie boli mnie wysokość kolumny, uważam że tak ma być i tyle:). Co do zmywaków to się zraziłem ponieważ osobiście wyczuwam w destylacie metaliczny posmak, poza tym naczytałem się o tym z czego są zrobione dlatego rezygnowałem ze zmywaków.

Tak sobie myślę że wprowadziłem Was nie umyślnie trochę w błąd, ponieważ ja już mam pierścienie ceramiczne załadowane w kolumnie, teraz się troszkę zastanawiam czy je pozostawić czy też może wymienić na sprężynki?, czy jest sens?

Kurcze trochę się na samym początku pośpieszyłem z doborem materiałów, teraz postawił bym na rurę 60,3mm i na wypełnienie KO.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Wypełnienie pierścienie Rashiga vs sprężynki pryzmatyczne KO

Post autor: pokrec »

Ja sie tez naczytałem, ale akurat z moich zmywaków nie ma żadnych posmaków. No, ale skoro zmywaki Ci nie odpowiadają, to nic nie szkodzi, możesz pracowac na czym chcesz.
Oczywiście, możesz warstwami sypać ceramikę ze sprężynkami, tak co pół metra, efekt powinien byc co najmniej lepszy. I lepiej sprężynki dac od strony kega, gdzie kolumna najintensywniej pracuje. Tak mi się wydaje.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

sverige2
350
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 5 lis 2009, 11:19
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Wypełnienie pierścienie Rashiga vs sprężynki pryzmatyczne KO

Post autor: sverige2 »

Ceramika do domowej kolumny o małej średnic, czyli w przedziale fi 50 - 76 mm. .
To jedno z najgorszych wypełnień jakie można sobie wymyślić.
Można je śmiało określać słowem "porażka", znacznie lepsze są już zmywaki, ale zmywaki
mają P/V około trzykrotnie gorsze niż odpowiednio dobrane spiralki pryzmatyczne.
Dla bardziej zaawansowanych Distillerów spiralki o średnicy ok 3.2 mm.
Wymagają większej wiedzy i doświadczenia podczas prowadzenia procesu rektyfikacji,
gdyż dają najniższą możliwą półkę teoretyczną co się przekłada na jakość
produkt finalnego, ale są bardziej podatne na zalewanie.
Natomiast spiralki w okolicach fi 4,2-4,5mm. to optymalny wymiar z jakim poradzi sobie
nawet początkujący hobbysta. Zmywaki do spiralek mają się po prostu nijak
i jedyną rzeczą będąca przeszkodą w ich nabyciu, to spora cena.
Należy jednak pamiętać że spiralki to nabytek na wiele długich lat i wziąć wszystko pod
uwagę. To że zmywaki dadzą taki sam efekt dobry efekt finalny, przy takim samym
prowadzeniu procesu, należy traktować z tzw. przymrużeniem lewego oka.
Ale patrząc pod słonce, też musimy mrużyć oczy, więc wybór należy do kolegów

Pozdrawiam

Autor tematu
lenartm
Re: Wypełnienie pierścienie Rashiga vs sprężynki pryzmatyczne KO

Post autor: lenartm »

Zatem decyzja wymiana wypełnienia została podjęta. Mam nadzieję, że nie będę żałował wydanych pieniędzy. Zamówiłem 2,1 l.
Ostatnio zmieniony niedziela, 5 lut 2012, 08:50 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Post niestarannie napisany.

Autor tematu
lenartm
Re: Wypełnienie pierścienie Rashiga vs sprężynki pryzmatyczne KO

Post autor: lenartm »

Wypełnienie jak najbardziej doszło, nawet zostało już wypróbowane i działa rewelacyjnie. Postanowiłem jednak wymienić średnicę kolumny z 48,3 na 60,3 i teraz niestety mam za mało sprężynek, czy dobrym rozwiązaniem będzie wypełnienie kolumny od dołu porcelanowymi pierścieniami Rashiga i dopełnienie sprężynkami pryzmatycznymi, czy może lepsze wyniki osiągnę używając zmywaków z Lidla zamiast porcelany i sprężynek.
Od dołu dałbym wtedy zmywaki i dopełnił sprężynkami, jaki wariant wybrać, co będzie lepsze?.

asir1956
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 16 gru 2010, 18:26
Podziękował: 149 razy
Re: Wypełnienie pierścienie Rashiga vs sprężynki pryzmatyczne KO

Post autor: asir1956 »

Najlepiej i najprościej będzie dokupić sprężynki.
Awatar użytkownika

szabix
150
Posty: 184
Rejestracja: środa, 30 gru 2009, 15:01
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Wypełnienie pierścienie Rashiga vs sprężynki pryzmatyczne KO

Post autor: szabix »

@Lenartm w temacie http://alkohole-domowe.com/forum/miesza ... 74-10.html Szwistaq poświęcił Ci trochę czasu i wytłumaczył, jak rozwiązać problem. Szukasz na siłę jakiegoś nowatorskiego pomysłu?

Osobiście wsypałbym tylko te sprężynki. Dozbierałbym € i za jakiś czas dosypał do pełna.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wypełnienie kolumny”