Wyliczenie mocy chłodnicy

Budowa i eksploatacja chłodnic.

Autor tematu
jacekpolak111

Post autor: jacekpolak111 »

Czy jest jakiś wzór za wyliczenie mocy chłodnicy, przy założonej mocy grania? Chciałbym zbudować jak najkrótszą chłodnicę wewnętrzną, ponieważ jestem ograniczony wysokością pomieszczenia (mam nadzieję, że tylko tym :D ), a walczę o wysokość wypełnienia. Zakładam ogrzewanie kega 30l mocą 1500W, średnica kolumny 51mm. Typ kolumny LM/VM. Chciałbym spróbować z rurką 8mm, chłodnica podwójna, ale obawiam się, że nie da się nawinąć jej na trzpień fi 17mm. Dziękuję, Jacek.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7348
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Wyliczenie mocy chłodnicy

Post autor: radius »

Witam.
Zobacz mój post http://alkohole-domowe.com/forum/post26522.html#p26522 , jak również w galerii mój pierwszy raz na kolumnie. Tam opisuję jak sprawuje się chłodnica miedziana o 15 zwojach. Resztę sam już wyliczysz.
Pozdrawiam - Radius
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

lech14
50
Posty: 66
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 21:06
Krótko o sobie: Lubie podejmować wyzwania ;)
Ulubiony Alkohol: Piwo
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wyliczenie mocy chłodnicy

Post autor: lech14 »

Wydaje mi się, że będziesz musiał zastosować miedź, z KO mogą być problemy, dużo energii poświeciłem, żeby nawinąć na rurkę 25mm, rurkę o długości 250cm i średnicy fi8. A skoro chcesz zrobić na 17mm, może być to niewykonalne, robiąc to ręcznym sposobem ponieważ, KO bardzo sprężynuje. Zastosowanie miedzi byłoby lepszym rozwiązaniem ze względu na jej elastyczność.

Autor tematu
jacekpolak111
Re: Wyliczenie mocy chłodnicy

Post autor: jacekpolak111 »

Właśnie wracam po wykonaniu próby nawinięcia rury miedzianej 8 na rdzeń 17. Można tego dokonać, ale spirala podwójna i tak odpada. Za mało miejsca na kontakt z parami, wszystko "szczelne". Zostaje początkowy plan ze średnicą 10 i powrotem rurą 22. Przy spirali na rdzeniu 17 byłby też problem z powrotem. Wykombinowłem zrobić to z rury 15 z zaślepionym kolankiem, ale to rozwiązanie również jest zbyt "szczelne". Wydaje mi się, że mysi być powiedzmy 1.5mm z każdej strony prześwitu, aby pary mogły "obmyć" odpowiednio chłodnicę. :(
Awatar użytkownika

szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wyliczenie mocy chłodnicy

Post autor: szwistaq »

a jaką masz średnice kolumny? Bo ja zrobiłem mały myk, 8mm nawinąłem na 15 rdzeń, a powrót zrobiłem bardzo rzadki. Całość idealnie pasuje do 2'' kolumny. Co prawda nie testowałem jeszcze, ale na moje oko rzadkie zwoje powrotu dają idealny kierunek przepływu par. Chłodnica ma długość 25cm ale nie pamiętam ile metrów 8mm weszło, coś koło 3m ale tak na oko strzelając.
Obrazek
Awatar użytkownika

ozzy88
50
Posty: 96
Rejestracja: piątek, 12 lut 2010, 19:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Wyliczenie mocy chłodnicy

Post autor: ozzy88 »

Dołączę się, czy można jakoś wyliczyć spiralkę na szczycie kolumny (chcę taką zastosować zamiast ZP) 6 zwoji w rurze fi 48,5 by stykło?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7348
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Wyliczenie mocy chłodnicy

Post autor: radius »

Na pewno wystarczy. W temacie "Nasze wspólne szkiełko" jest opisany proces dochodzenia do optymalnych wymiarów kolumny z chłodnicą wewnętrzną i chociaż to szkło, które ma dużo mniejszą przenikalność cieplną niż miedź, to ostatecznie stanęło na 6-ciu zwojach. http://alkohole-domowe.com/forum/downlo ... &mode=view
Ja mając 15 zwojów rurki fi 8 w kolumnie fi 42, przykręciłem przepływ wody na chłodnicę refluksu do 0,4 l/min a i tak wszystko mi skraplała (100% refluksu). Wiem teraz, że nawet 6-7 zwojów by mi wystarczyło, tylko musiał bym puścić przez nią więcej wody chłodzącej.
Pozdrawiam.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Wyliczenie mocy chłodnicy

Post autor: Wald »

Osiem zwojów z miedzi średnicy 6mm. Średnica zewnętrzna spirali 35mm do kolumny 52mm. I mały myk z ułożeniem zwojów.
Fotka w poście: http://alkohole-domowe.com/forum/post24072.html#p24072
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

arek.d1
50
Posty: 58
Rejestracja: poniedziałek, 31 sty 2011, 01:33
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wyliczenie mocy chłodnicy

Post autor: arek.d1 »

Panowie chciałbym się również przyłączyć do tematu, który zaproponował Kolega Jacekpolak.

Przeglądając strony o podobnej tematyce znalazłem taki kalkulator.
Lojalnie jednak uprzedzam, że mój stopień opanowania języka angielskiego trudno nazwać zaawansowanym.
Napisze jednak ile z tego tekstu udało mi się rozszyfrować. Ten kalkulator na pewno oblicza długość rurki, która jest potrzebna, aby chłodnica działała poprawnie. W brązowym polu wpisujemy (tak sądzę) własne wymagania. Podajemy dane tj. temperatura wody na wejściu i wyjściu, średnica rurki, moc grzania, i temperaturę pary. W żółtym polu podajemy współczynnik przenikalności cieplnej (dla miedzi ok. 400 W/m2C). W białym polu pojawia się (po naciśnięciu przycisku calculate) wartość długości rurki (podana w metrach i w calach), jaką będziemy potrzebowali do naszej chłodnicy i (najprawdopodobniej) ilość wody (podane w litrach na minutę), jaką będziemy musieli zużyć, aby wszystko działało poprawnie.
Ciągle jednak nie mogę dojść do tego czy ten kalkulator dotyczy chłodnic wewnętrznych czy zewnętrznych (a może obu razem). Tak jak już wcześniej wspomniałem mam jeszcze duże zaległości w dziedzinie języka angielskiego tak, więc prosiłbym osoby z szanownego grona (szczególnie te, które lepiej opanowały angielski) o wyrozumiałość. Jeżeli źle rozumuje działanie tego kalkulatora to proszę Was o to abyście mnie rychło wyprowadzili z błędu.

Pozdrawiam.
doctis omnia casta
Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: Wyliczenie mocy chłodnicy

Post autor: Juliusz »

Kalkulator oblicza chłodnice do chłodzenia destylatu. Podane są dwa rodzaje chłodnic:

1. z wymuszonym przepływem wody
2. w naturalnym oddawaniem ciepła.

Tłumaczenie pojęć kalkulatora:

Cooling water input temperature C – Temperatura wody wpływającej (do chłodnicy)
Cooling water outlet tempetrature C – temperatura wody wypływającej
Tube diameter mm – średnica rurki w mm (np. 1/2 cala = 13mm)

Dostarczona energia cieplna W – dostarczone ciepło w Watach.

Vaopur temperature – temperatura oparów.

Select Heat Transfer Coeficient – wybierz współczynnik oddawania ciepła

o – Jacketed Condensor (eg. tube condensor) - chłodnica w otulinie (rurka [prosta?] 850W/m2C

o – Natural convection – (eg. coil in a tub of water) – naturalna konwekcja (spirala w wannie) 150 W/m2C

o - or guess your onw value- albo zgadnij własny współczynnik.

Typical length needed : m – konieczna przybliżona długość w metrach (calach)
Typical water flowrate needed : l/min – konieczny przepływ wody w L/min.

Tłumaczenie jest zgrubne (jak i wyniki obliczeń) ale mam nadzieję że pomoże kolegom w bardzo ważnych obliczeniach. :)
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne

Autor tematu
jacekpolak111
Re: Wyliczenie mocy chłodnicy

Post autor: jacekpolak111 »

Planuję zastosować średnice kolumny 54mm, wew.51 (rura miedziana). Chłodnica jest dla mnie szczególnie ważna, ponieważ kolumna ma pracować w układzie otwartym, a żadne, powtarzam, żadne pary nie mogą wydostać się na zewnątrz. Ilość zużywanej wody nie gra roli, ale ważna jest długość chłodnicy, bo nie dysponuję znaczną wysokością pomieszczenia. Chcę zastosować keg30l, wysokość 40cm, kolumnę 180cm. To max. moich możliwości. Uwzględniając wysokość głowicy, około 20cm, odstępy pomiędzy głowicą a chłodnicą i wypełnieniem, zostaje 150cm do wykorzystania. W tym musi być chłodnica i wypełnienie. Odejmując wypełnienie miedziane, około 12cm, nie uczestniczące w wymianie para - ciecz, zaczyna być nieciekawie. Stąd też mam zamiar zastosować wydajną chłodnicę o niewielkich wymiarach. Pytanie: Ile minimalnie wystarczy zwojów rury 10mm, aby otrzymać refluks 100%, z uwzględnieniem nieoszczędzania wody, oraz ewentualnych błędów w eksploatacji (grzanie na max)?
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Wyliczenie mocy chłodnicy

Post autor: Zygmunt »

Przy takie samej rurze do całkowitego refluxu wystarcza mi taka chłodnica rurki ko 8x1mm:

Obrazek
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
jacekpolak111
Re: Wyliczenie mocy chłodnicy

Post autor: jacekpolak111 »

Bardzo dziękuję, rada praktyka jest najcenniejsza. Jak tylko w sklepie będą kolanka 10mm (zamówiłem - towar niestandardowy), skręcam spiralę.
Awatar użytkownika

matahari
50
Posty: 92
Rejestracja: poniedziałek, 10 sty 2011, 21:28
Krótko o sobie: MATA HARI w jęz. indonezyjskim słońce, dosł. oko dnia,
podstępna postać z historii (trochę jak alkohol)
Ulubiony Alkohol: piwo, wino,wódka tyż - he,he
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: woj.mazowieckie
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Wyliczenie mocy chłodnicy

Post autor: matahari »

Witam. Wreszcie i u mnie rusza powoli budowa kolumny. Po poście kolegi Zygmunta i przemyśleniu zrezygnuje z ZP. Myślę zrobić coś na wzór http://alkohole-domowe.com/forum/zarys- ... t3476.html.
Tylko czytam i czytam i juz sam nie wiem, jaka powinna być długość chłodnicy w głowicy, żeby nie przesadzić ze skraplaniem. Moja przyszła kolumna to rura fi wew. 49 mm, dł. ok. 200 cm. minus to co zajmie głowica i do tego grzałka 2000 W. Chłodnicę planuje z miedzi 8-10 mm. Co radzicie?
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
https://witchbeer.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłodzenie”