Znaleziono 15 wyników

autor: wr00na
poniedziałek, 27 lut 2023, 15:24
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Zmiana ilości cukru w cukrze - czy cukier jest coraz gorszy?
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 4562

Re: Zmiana ilości cukru w cukrze - czy cukier jest coraz gorszy?

Nie ma spadku wydajności cukru. Temat do zamknięcia.

Po prostu za wcześnie wrzucałem na maszynę, rutynowo. Nie zauważyłem, że nie został cały cukier przerobiony. A nie został, przez temperaturę.
autor: wr00na
poniedziałek, 27 lut 2023, 08:31
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Zmiana ilości cukru w cukrze - czy cukier jest coraz gorszy?
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 4562

Re: Zmiana ilości cukru w cukrze - czy cukier jest coraz gorszy?

Myślę, że sprawa jest rozwiązana. Nie ma problemu z cukrem - cukier jest w porządku. Drożdże, proces, kolumna również. W stosunku do lat poprzednich i sezonów zimowych popełniłem jedną zmianę, która okazuje się miała wpływ na nastaw. Otóż z racji kosztów ogrzewania domu przeszedłem w tym sezonie zim...
autor: wr00na
piątek, 24 lut 2023, 16:56
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Zmiana ilości cukru w cukrze - czy cukier jest coraz gorszy?
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 4562

Re: Zmiana ilości cukru w cukrze - czy cukier jest coraz gorszy?

Prowadzę wszystko po bożemu, zgodnie z Biblią. Żadne do zera. Jestem dumny ze swoich produkcji, nie idę na żadną łatwiznę. To nie kwestią procesu czy sprzętu, to działa tak samo jak działało przez lata. Dziś zmierzyłem blg, po 6 dobach jest 7 blg, a powinno już kończyć. To jest prawdopodobny winowaj...
autor: wr00na
czwartek, 23 lut 2023, 07:59
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Zmiana ilości cukru w cukrze - czy cukier jest coraz gorszy?
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 4562

Re: Zmiana ilości cukru w cukrze - czy cukier jest coraz gorszy?

Wtrace moje trzy grosze. Jak mieszkaniec wysp brytyjskich, regularnie nie potrafię zejść do minus pięć. Z reguły minus dwa to jest max. Używam złotych moskvich, natleniony nastaw, 13 kg cukru i 46 litrów wody. Ja robię podobnie nastaw i na około 46 litrów wody daję 12 kg cukru. I to u mnie jest mak...
autor: wr00na
środa, 22 lut 2023, 13:57
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Zmiana ilości cukru w cukrze - czy cukier jest coraz gorszy?
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 4562

Re: Zmiana ilości cukru w cukrze - czy cukier jest coraz gorszy?

Muszę się uzbroić w cierpliwość, bo nastaw założony i ma jeszcze czas. Oczywiście najprostsze rozwiązanie problemu, to nie przerobiony cukier. Czy tak jest, przekonam się za kilka dni. O tyle jest to dla mnie na pierwszy rzut oka wyjaśnienie wątpliwe (i stąd mój post), że nie jestem początkującym i ...
autor: wr00na
poniedziałek, 20 lut 2023, 17:27
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Zmiana ilości cukru w cukrze - czy cukier jest coraz gorszy?
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 4562

Zmiana ilości cukru w cukrze - czy cukier jest coraz gorszy?

Od sześciu nastawów, czyli mniej więcej od początku roku obserwuję zdecydowaną zmianę ilości uzyskiwanego alkoholu. Dla precyzyjnej informacji - robię wszystko tak samo od 5 lat, ten sam sprzęt, te same drożdże, te same ilości cukru, tyle samo wody, te same warunki, te same temperatury. Metoda 2,5. ...
autor: wr00na
wtorek, 31 sty 2023, 13:18
Forum: Po Godzinach
Temat: Badanie alkoholu
Odpowiedzi: 80
Odsłony: 37217

Re: Badanie alkoholu

Nikt nie ma jakichś wiadomości sprawdzonych?
autor: wr00na
poniedziałek, 23 sty 2023, 07:58
Forum: Po Godzinach
Temat: Badanie alkoholu
Odpowiedzi: 80
Odsłony: 37217

Re: Badanie alkoholu

W jednym opracowaniu na temat alkoholi przeczytałem, że Acetale są odpowiedzialne za bukiet zapachowy w alkoholach. Generalnie wina, koniaki, whisky mają jego dużo większą zawartość, co powoduje, że "pachną". W moich wynikach Acetal występuje w ilości 3 gramy na 1000 litrów, więc jak mniem...
autor: wr00na
piątek, 20 sty 2023, 14:16
Forum: Po Godzinach
Temat: Badanie alkoholu
Odpowiedzi: 80
Odsłony: 37217

Re: Badanie alkoholu

Trochę minęło czasu, zanim kolega Lesgo mi pomógł w pierwszych krokach i nie miałem do tej pory żadnych specjalnych powodów, żeby coś pisać. Natomiast po tych kilku latach posłałem próbkę do analizy i otrzymałem takie oto wyniki. Czy pomożecie zrobić jakąś interpretację sprawy acetali? https://www.h...
autor: wr00na
wtorek, 22 maja 2018, 16:01
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Nastaw cukrowy w 10 stopniach - z napowietrzaniem i bez - eksperyment
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 6247

Re: Nastaw cukrowy w 10 stopniach - z napowietrzaniem i bez - eksperyment

Kolejna część testu. Warunki ekperymentów: - beczka plastikowa, spożywcza - 60 litrów, nieocieplona, postawiona na paczce styropianu, - 12 kg cukru - królewski, - woda do łącznej objętości mieszanki 48 litrów, - jedna paczka drożdży Turbo Star 3, - temperatura roztworu w czasie dodania drożdży 24 st...
autor: wr00na
piątek, 11 maja 2018, 11:11
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Nastaw cukrowy w 10 stopniach - z napowietrzaniem i bez - eksperyment
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 6247

Re: Nastaw cukrowy w 10 stopniach - z napowietrzaniem i bez - eksperyment

Tak dokładnie było.
Pompka pracowała 24h, a potem została wyjęta i całość pracowała już bez napowietrzania.
autor: wr00na
środa, 9 maja 2018, 10:36
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Nastaw cukrowy w 10 stopniach - z napowietrzaniem i bez - eksperyment
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 6247

Re: Nastaw cukrowy w 10 stopniach - z napowietrzaniem i bez - eksperyment

Oczywiście napotwietrzanie było robione tylko w pierwszej fazie, następnie wyłączone, a beczka przykryta. Z racji tego, że nastaw pracował w niskiej temperaturze, czyli wszystko działo się dużo wolniej, łatwiej było zaobserwować, jaka jest różnica pomiędzy dwoma eksperymentami. Najogólniej można pow...
autor: wr00na
wtorek, 8 maja 2018, 15:21
Forum: Przepisy smakowe
Temat: Eksperyment - wódki wytrawne
Odpowiedzi: 32
Odsłony: 17805

Re: Eksperyment - wódki wytrawne

Z przepisem, to jest kłopot, bo sam poszukuję, ale może ktoś zaproponuje coś sprawdzonego - chodziłobymi o coś "ziołowego", wytrawnego.
autor: wr00na
wtorek, 8 maja 2018, 14:52
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Nastaw cukrowy w 10 stopniach - z napowietrzaniem i bez - eksperyment
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 6247

Nastaw cukrowy w 10 stopniach - z napowietrzaniem i bez - eksperyment

Chciałem się podzielić eksperymentem, który z racji specyficznych i stałych warunków panujących w moim domu udało się przeprowadzić, a następnie powtórzyć, dla potwierdzenia. Chodzi o nastaw cukrowy, robiony w stałej temperaturze 10 stopni celcjusza, bez użycia napowietrzania oraz z użyciem napowiet...

Wyszukiwanie zaawansowane