Wódka pomarańczowa

Wasze przepisy o tych pięknych trunkach, jakimi są nalewki domowe. Ciekawe pomysły mile widziane...

Autor tematu
mrk0sa
2
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 12 lut 2013, 20:31

Post autor: mrk0sa »

Witam mam zamiar zrobić wódkę o smaku pomarańczowym. Będzie to mój pierwszy trunek.
Przepis:
6 pomarańczy
200 g cukru
1 laska wanilii
1 kora cynamonu
kilka szt goździków
300 ml wódki
300 ml wody

Pomarańcze umyć, sparzyć wrzątkiem, zetrzeć skórkę i wycisnąć sok. Do garnka wlać sok, wodę, dodać skórkę, cukier, przełamaną korę cynamonu, laskę wanilii. Doprowadzić do wrzenia i gotować 10 minut. Zdjąć z ognia. Do soku wlać wódkę. Ilość wódki zależy od nas, jeśli lubimy mocniejsze smaki dodajmy 300 ml jeśli lubimy słabsze dodajmy 250 ml. Odstawiamy do wystygnięcia. Przy pomocy drobnego sita przecedzamy nalewkę, najlepiej dwa razy. Jeśli nie mamy sitka o małych oczkach użyjmy gazy. Nalewkę przelać do butelek, włożyć korę cynamonu i laskę wanilii. Odstawić i przez kolejne pięć dni, codziennie wstrząsamy butelkami. Po pięciu dniach nalewka jest gotowa do picia.

Co o tym myślicie, i co byście zmienili?
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika

Teroon
150
Posty: 188
Rejestracja: wtorek, 16 mar 2010, 12:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: GIN
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Trójmiasto
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Wódka pomarańczowa

Post autor: Teroon »

Kolego, jesteś nie konsekwentny w tym co piszesz.
Topic jest o WÓDCE!!!, człowiek sobie tu wchodzi zaciekawiony jak ktoś zamierza destylować alkohol zaprawiony aby uzyskać spirytus smakowy i w konsekwencji wódkę smakową, a tutaj widzę jest najzwyklejszy opis nalewki.
Szkoda :(
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Wódka pomarańczowa

Post autor: panta_rei »

PaczPan... ja myślałem że wódkę robi się rozrabiając wodą spirytus...

Mało procentów, tam raczej powinien być spirytus a nie wódka.
Pozdrawiam, Sławomir

NASTAWIONY
20
Posty: 29
Rejestracja: czwartek, 23 lut 2012, 14:33
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Wódka pomarańczowa

Post autor: NASTAWIONY »

Pomarańcza i wanilia to bardzo dobre połączenie :ok:
Z pomarańczy nie używam soku, bo ciężko mi się klaruje.Daje tylko skórki starte na tarce, i moczone w alkoholu ze dwa dni. Owoce zjada żonka przez co przychylnie patrzy na moje hobby. Pomarańczówka dla kobiet powinna mieć plus minus 20-25%,męska 40%.
W szkole lubiłem chemię i biologię.
Wiedziałem, że ta wiedza kiedyś zaprocentuje...
Awatar użytkownika

TeDy
50
Posty: 68
Rejestracja: sobota, 17 lis 2012, 15:33
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Katowice
Re: Wódka pomarańczowa

Post autor: TeDy »

Mnie się wydaje, że trochę za dużo tego soku pomarańczowego... Z 6 pomarańczy wyjdzie ok 400 - 500 ml samego soku + 300 ml wody + 300 ml wódki. Procentowo to chyba będzie słabsze od wina. Jako, że ma to byś wódka to ja bym dał 6 pomarańczy + 500 ml wody + 500 ml spirytusu. Powinno wyjść ok 40 % (tak mi się wydaje, niech może w tej kwestii się matematycy wypowiedzą :)), biorąc pod uwagę że chcesz alkohol dodać do gorącego wywaru. Aczkolwiek pomysł może być dobry :)
Bo w życiu wszystkiego trzeba spróbować! :)

Autor tematu
mrk0sa
2
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 12 lut 2013, 20:31
Re: Wódka pomarańczowa

Post autor: mrk0sa »

To może 300 ml wody, 300 ml wódki i 100 ml spirytusu, bo tylko tyle mi zostało. Do tego sok z 3-4 pomarańczy.
Co o tym myślicie?
Awatar użytkownika

TeDy
50
Posty: 68
Rejestracja: sobota, 17 lis 2012, 15:33
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Katowice
Re: Wódka pomarańczowa

Post autor: TeDy »

Jeżeli to wszystko co masz, to co Ci szkodzi spróbować? :) Jak odleżakuje i stwierdzisz, że za słabe to zawsze spirytusu możesz dolać :)
Bo w życiu wszystkiego trzeba spróbować! :)

NASTAWIONY
20
Posty: 29
Rejestracja: czwartek, 23 lut 2012, 14:33
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Wódka pomarańczowa

Post autor: NASTAWIONY »

Będzie Pan zadowolony :D
Składniki masz tak dobrane, że nalewka będzie aromatyczna. Alkohol w nalewce powinien być w tle i pieścić kubki smakowe. Jak pisał TeDy spirytusu można zawsze dodać po spróbowaniu, jeśli jeszcze coś zostanie ;)
W szkole lubiłem chemię i biologię.
Wiedziałem, że ta wiedza kiedyś zaprocentuje...

arkadiuszcz
50
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 1 mar 2012, 23:55
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wódka pomarańczowa

Post autor: arkadiuszcz »

Eeee, to rzadkie będzie jak żurek bez kiełbasy :mrgreen:
300ml wódki i 300ml wody, sok z 6 pomarańczy (+-0,5l), i 120ml cukru, razem wychodzi około 1,2l 10% drinka, bo wódką bym tego nie nazwał.
Ja bym dodał zamiast wody drugie 300ml wódki, wtedy będzie to miało 20%, lub zamiast 300ml wódki, 300ml spirytusu, wtedy wyjdzie 25%.

A pod mój osobisty gust, to wodę i wódkę zastąpił bym spirytusem :mrgreen: wtedy wyjdzie 50% mocy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy na Nalewki i Likiery”