Wakacje kredytowe?

Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)
Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.
Awatar użytkownika

Autor tematu
kamilasta
400
Posty: 423
Rejestracja: poniedziałek, 30 sie 2021, 15:09
Krótko o sobie: Robię to, co sprawia mi radość, staram uczyć się na błędach i odpuszczać sprawy, na które nie mam wpływu, często się uśmiecham i śmieję do utraty tchu. Żyję.
Ulubiony Alkohol: wszystko co owocowe
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 54 razy
Otrzymał podziękowanie: 76 razy

Post autor: kamilasta »

Panie, Panowie i wszyscy pomiędzy.
Dziś przeczytałam jeden z nielicznych artykułów, analizujący wpływ wakacji kredytowych na wartość spłacanego kredytu hipotecznego. Z punktu widzenia kredytobiorcy.
Lektura ta skłoniła mnie do napisania niniejszego posta, ponieważ temat wydaje mi się ważny, a conajmniej godny zainteresowania. Wnioski płynące z artykułu w 100% zgadzają się z wnioskami, które plątały mi się po głowie, dlatego pozwoliłam sobie podzielić się nimi z szerszym gronem.
Jak powszechnie wiadomo, nasi ustawodawcy w swoim geniuszu postanowili ulżyć doli przeciętnego szaraczka, który nałożył sobie na szyję homonto w postaci wspomnianego wyżej kredytu. Każda taka jednostka, na widok ukazującego się w mediach Jastrzębia Glapińskiego dostaje dreszczy, wysypki i trzech zawałów, albowiem pewne jest, że stopy procentowe znów wzrosną, a tym samym rata kredytu.
Z racji swojego zawodu, oraz ciążącego coraz bardziej homonta żywo zainteresowałam się opłacalnością pomysłu wakacji kredytowych. Zaczęłam analizować, czy warto jest przedłużać okres kredytowania w zamian za... no właśnie, za co?
Po skomplikowanych obliczeniach angażujących wszystkie palce u rąk i nóg, a także formuły finansowe excela, doszłam do następujących wniosków:
Założenia:
- skorzystam z wakacji (przypomnę, że można 4 miesiące w tym roku i 4 miesiące w przyszłym) i
- do skarpety odłożę przypadające na te miesiące raty, w pełnej wysokości, oraz
- zawartością tej skarpety nadpłacę kredyt
Konkluzja:
Szanowni Państwo... OPŁACA SIĘ!!!
Dlaczego? A, ponieważ:
1. Wakajki kredytowe mają zasadniczą zaletę, że za ten okres nie są naliczane odsetki. Odkładamy więc część kapitałową kredytu, a część odsetkowa stanowi bonus.
2. Nadpłacając ratę, spłacamy wartość kapitału. Zatem bonus działa podwójnie. Raz, że zmniejsza nam ratę kapitałową, dwa, że w konsekwencji pomniejsza odsetki liczone od mniejszego kapitału.
3. Wprawdzie wydłuża się okres spłaty kredytu o 8 miesięcy, ale to będzie za lat .... pierdylion. Jeden Bóg wie, co będzie za te parę epok i jakie będzie oprocentowanie. Tak czy siak i tak będzie liczone od pomniejszego kapitału.
Jeśli ktoś zastanawia się, czy warto, powiem warto jak najbardziej. Tych nieprzekonanych odsyłam do dzisiejszego artykułu businessinsider.com.pl
Niech nam kredyt lekki będzie :D
https://businessinsider.com.pl/twoje-pi ... ic/999d7ql
Wszystko, co dobre jest nielegalne, niemoralne albo powoduje tycie.
promocja
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2507
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 229 razy
Otrzymał podziękowanie: 438 razy
Re: Wakacje kredytowe?

Post autor: jakis1234 »

Dzięki Kamila, taka opinia jest bardzo wartościowa, bo niezależna.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Wakacje kredytowe?

Post autor: kiwitom23 »

Pięknie to wydedukowałaś, że też ja na to nie wpadłem. Mnie zostało jeszcze co prawda "tylko" 5 lat i 10 miesięcy za dom, ale to i tak będzie opłacalne. Warto tu dodać, że najlepiej odczekać do września, bo wtedy procenty będą jeszcze wyższe. Dodam też, że niekoniecznie okres spłaty się wydłuży, bo robiąc nadpłatę możesz sobie zażyczyć, albo zmniejszenie raty, albo skrócenie okresu spłaty, więc biorąc to drugie oszczędzasz, a okres pozostanie ten sam.
Trzeba oczywiście zachować reżim finansowy i nie przejeść tej kasy, tylko od razu w skarpetę zapakować.
Brawo Kamila!!!! Gdzie się właściwie składa wniosek o to?
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

Autor tematu
kamilasta
400
Posty: 423
Rejestracja: poniedziałek, 30 sie 2021, 15:09
Krótko o sobie: Robię to, co sprawia mi radość, staram uczyć się na błędach i odpuszczać sprawy, na które nie mam wpływu, często się uśmiecham i śmieję do utraty tchu. Żyję.
Ulubiony Alkohol: wszystko co owocowe
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 54 razy
Otrzymał podziękowanie: 76 razy
Re: Wakacje kredytowe?

Post autor: kamilasta »

Wniosek będzie można składać od początku lipca - ponieważ dopiero wtedy zacznie obowiązywać ustawa. W tym roku można wybrać po dwa miesiące z każdego kwartału, czyli np: lipiec, sierpień oraz październik, listopad. W przyszłym roku będą to dowolne 4 miesiące - patrz pierwsze 4 miesiące w roku, ponieważ to najbardziej opłacalne.
Podejrzewam, że taki wniosek będzie można złożyć internetowo, w swoim banku. A na pewno w oddziale.
Najlepsze jest to, że bank nie może wniosku rozpatrzeć negatywnie, ponieważ ustawa daje prawo kredytobiorcy a obowiązek bankom :D
Oczywiście, jeżeli ktoś ma możliwość skrócenia okresu kredytowania - jest to jeszcze bardziej opłacalne. Jeśli bym mogła, skorzystała bym właśnie z takiego wariantu. Niestety, mój bank daje jedynie możliwość nadpłaty, a tym samym zmniejszenia wysokości raty.
W każdym razie, bez względu na wariant, żal nie skorzystać :D
Wszystko, co dobre jest nielegalne, niemoralne albo powoduje tycie.

kwik44
1250
Posty: 1256
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 238 razy
Re: Wakacje kredytowe?

Post autor: kwik44 »

Ale co to zmienia, nawet jak masz tylko niższą ratę? Wtedy po prostu odkładasz te dodatkowe środki, będące różnicą między oryginalną i nową ratą, i masz spłacone jeszcze więcej ;) Nawet jak tego jest mało. Kwota nie ma znaczenia. Kluczowym jest tak to zorganizować, żeby tego nie przejeść. Nie jest to proste, ja mam ekstra konto, w innym banku, przychodzi wypłata to przelewam tam jakąś stałą kwotę, a w ciągu miesiąca budżet musi się spiąć z tym co zostało. Raz na jakiś czas zbieram to co przelewałem i nadpłacam. I widzę powoli światełko w tym tunelu ;)
Awatar użytkownika

Ziojo
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 3 wrz 2015, 20:13
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wakacje kredytowe?

Post autor: Ziojo »

W sytuacji wzrostów stóp procentowych najmądrzejsze jest jak najwcześniejsze spłacenie kredytu, może się okazać że odkładanie w czasie będzie strzałem w kolano.

kamjoot
1
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 12 sie 2022, 10:15
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem - nawet bardzo! :)
Kontakt:
Re: Wakacje kredytowe?

Post autor: kamjoot »

dzięki za poruszenie tego tematu, bo siedzi mi w głowie pewna kwestia dotycząca nadpłaty. Czy to prawda, czy to obowiązuje w każdym banku - że ową nadpłatę należy dokonać dokładnie w dniu, w którym z konta schodzi nam rata kredytu? Czytałem, że w przeciwnym razie, bank zabierze nam kwotę odsetek, jaką zdążył naliczyć od dnia spłaty ostatniej raty kredytu do chwili wpłynięcia nadpłaty na konto. Czy ktoś wie, jak z tym jest w rzeczywistości?

kwik44
1250
Posty: 1256
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 238 razy
Re: Wakacje kredytowe?

Post autor: kwik44 »

Policzą ci po prostu w racie część miesiąca z odsetkami od starej kwoty kapitału do spłaty, a drugą z odsetkami od nowej. Więc najwygodniej spłacić właśnie tak, żeby cały miesiąc wszedł. Ja dodatkowo zmniejszam liczbę rat, żeby z kredytu jak najszybciej zejść. Mnie niestety ustawa nie łapie bo mam chfy, ale ci co mają w złotówkach niech nadpłacają kredyt. Najgorsze rozwiązanie to te pieniądze przepuścić :(
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Wakacje kredytowe?

Post autor: kiwitom23 »

kamjoot pisze:Czy ktoś wie, jak z tym jest w rzeczywistości?
Kolego sprawa jest banalnie prosta. Żeby nie komplikować sprawy to po prostu na razie odkładaj te pieniądze, które zaoszczędzasz na wakacjach kredytowych na kupkę, lub na oprocentowane konto oszczędnościowe. W okresie kiedy nie płacisz rat nie są naliczane żadne odsetki, więc do momentu nadpłaty idzie wszystko po staremu. W momencie kiedy wykorzystasz wszystkie 8 miesięcy wakacji kredytowych (zakładam, że te 8 rat odłożyłeś sobie) to całą odłożoną kwotą nadpłacasz kredyt (kapitał). W momencie nadpłaty bank pewnie zapyta czy chcesz obniżyć ratę kredytu tą wpłatą, czy skrócić czas kredytowania. To drugie jest dużo bardziej opłacalne finansowo.

W zależności od kwoty kredytu i czasu do jego zakończenia, można na tej operacji zyskać nawet 100 tysięcy, są tabele gdzie można sobie to obliczyć. Oczywiście czym więcej czasu do końca spłaty i czym większa kwota kredytu, tym większy zysk. Jednak abstrahując od danych liczbowych taka nadpłata zawsze się opłaca i oszczędności idą w tysiące, więc warto.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

Aquatical
2
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 11 sie 2022, 12:12
Re: Wakacje kredytowe?

Post autor: Aquatical »

W skrócie mówiąc: wakacje kredytowe trzeba brać, ale spłacać kredyt - nadpłacając go. Można tak wiele więcej zaoszczędzić.
Awatar użytkownika

Autor tematu
kamilasta
400
Posty: 423
Rejestracja: poniedziałek, 30 sie 2021, 15:09
Krótko o sobie: Robię to, co sprawia mi radość, staram uczyć się na błędach i odpuszczać sprawy, na które nie mam wpływu, często się uśmiecham i śmieję do utraty tchu. Żyję.
Ulubiony Alkohol: wszystko co owocowe
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 54 razy
Otrzymał podziękowanie: 76 razy
Re: Wakacje kredytowe?

Post autor: kamilasta »

kamjoot pisze:Czy to prawda, czy to obowiązuje w każdym banku - że ową nadpłatę należy dokonać dokładnie w dniu, w którym z konta schodzi nam rata kredytu? Czytałem, że w przeciwnym razie, bank zabierze nam kwotę odsetek, jaką zdążył naliczyć od dnia spłaty ostatniej raty kredytu do chwili wpłynięcia nadpłaty na konto. Czy ktoś wie, jak z tym jest w rzeczywistości?
To prawda. Banki naliczają odsetki za każdy dzień kredytowania. Zatem powinno się nadpłacać kredyt w dniu zapadalności raty. Przykładowo: jeśli masz ratę na 15 dzień miesiąca, nadpłać kredyt tego samego dnia. Bank zapewne naliczy odsetki (niejako z rozpędu), ale powinien je zwrócić, lub pomniejszyć o nie kolejną ratę kredytu. Sprawdzone w Millenium.
Jeśli ktoś ma możliwość skrócenia okresu kredytowania - jest to bardziej opłacalna opcja. Z jednej strony nadpłata pomniejsza kapitał - co z kolei pomniejsza wysokość odsetek, z drugiej strony skraca czas chodzenia w pętli na szyi... ;)
Z porad praktycznych - najopłacalniej jest zawiesić 4 kolejne miesiące w tym roku: sierpień, wrzesień, październik i listopad. W grudniu dokonać wpłaty nadpłaty. Następnie zawiesić pierwsze miesiące z każdego kwartału 2023 roku, czyli styczeń, kwiecień, lipiec, październik, i po każdym z tych miesięcy robić nadpłatę. Każda nadpłata zmniejsza nam kapitał a tym samym kwotę od której nalicza się odsetki. Im wcześniej pomniejszymy pozostały do spłaty kapitał, tym mniej odsetek zapłacimy.
Wszystko, co dobre jest nielegalne, niemoralne albo powoduje tycie.

RafaCoralowa
10
Posty: 11
Rejestracja: środa, 18 maja 2022, 15:14
Podziękował: 3 razy
Re: Wakacje kredytowe?

Post autor: RafaCoralowa »

ja własnie mam kredyt, dzięki za to info, na pewno mi się przyda ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach”