Strona 1 z 1

Material na uszczelnienia

: wtorek, 24 mar 2009, 00:38
autor: pokrec
Ciągle buduję aparaturę łączona na kołnierze skręcane śrubami (a'la rurociąg przyjaźni) i zastanawiałem się, z czego zrobić uszczelnienie między kołnierzami. Jasna sprawa, kształt: krążek fi 80 z materiału uszczelniającego z okrągła dziurą fi 40 w środku i 6-cioma otworami na śruby w pobliżu obwodu. I szukając starych dętek od roweru, żeby z nich takie uszczelki wyciąć, znalazłem arkusze korka naturalnego, który zasadniczo w tej chwili zawala mi szafę w garażu. Przyszło mię do łba, że może z tego by się dało wyciąć takie uszczelnienia i byłoby elegancko, naturalnie i zdrowo. Pytanie: czy korek wytrzyma gotowanie? Czy to ma szanse być szczelne?
A tak swoja droga, to wiórki z kwasówki pocięte. Na szczęście wynalazłem metodę, która przyspiesza ciecie wiórków o rząd wielkości. Nożyce do blachy zaciśnięte w imadle za jedna rączkę. Biorę kłębek wiórków w rękę (w rękawiczce, oczywiście), rozwieram nożyce, wkładam kłębek miedzy szczeki i tnę. Potem wyjmuje taki przecięty kłębek, obracam o 90 stopni, wsadzam w nożyce i tnę. I tak parę razy, aż się zawartość reki rozsypie do miski pod spodem. Idzie jak burza. Ja chyba jestem bardziej pracowity niż myślący, bo na sposób wpadłem po pocięciu polowy potrzebnych wiórków...

Re: Material na uszczelnienia

: wtorek, 24 mar 2009, 12:02
autor: mani51
witam

ja również jestem na etapie robienia uszczelki do takiego samego połączenia i będę próbował z teflonu ale wczoraj wyszukałem coś fajnego co było by jak ta lala na uszczelkę a mianowicie silikonowe arkusze http://www.genes.home.pl/cgibin/shop?in ... d=61a64638. Trochę to drogie ale można kupić coś takiego http://www.genes.pl/cgibin/shop?info=PSM&sid=3fb6cc6d ewentualnie http://www.allegro.pl/item591816857_tor ... 2119^.html

a co do korka to też chyba byłby ok tylko ktoś mi kiedyś mówił że sam korek owszem ale do jego klejenia są jakieś substancje używane, które nie wiadomo jak zachowają się pod wpływem temperatury

Re: Material na uszczelnienia

: wtorek, 24 mar 2009, 18:53
autor: bogdan
Witam kolegów, też zastanawiam się nad uszczelką, pomysł z korkiem bardzo mi się podoba, choć mani51 słusznie zauważył, ńie wiadomo jak to spoiwo się zachowa.
Z kolei ta podkładka wygląda jakby zwinięta z taśmy, nie wem czy się nada. Mani51 może znaszjakieś szczegóły. A tak poza tym, silikon jest dosyć drogi i trochę dziwi mnie cena tego krążka. Są silikony nie dopuszczone do kontaktu z żywnością.
To może jednak korek, jakby go zagrzać, może zagotować i powąchać?
Kolego pokręć trochę, masz ten korek to poeksperymentuj, wszak jesteś w tym dobry i napisz.

Re: Material na uszczelnienia

: wtorek, 24 mar 2009, 21:05
autor: mani51
witam
Są silikony nie dopuszczone do kontaktu z żywnością.
domyślam się ale chyba ta ostatnia foremka to jest dopuszczona bo przecież służy do pieczenia a jej dno doskonale nadaje się żeby wyciąć z niego uszczelkę...niektórzy używają silikonu szklarskiego prosto z tubki a taki to raczej nie powinien być używany do celów spożywczych :niepewny: ...tylko czy aby napewno? Przecierz silikon po zaschnięciu jest chyba odporny na to i owo, tym bardziej taki wysokotemperaturowy :?:
Z kolei ta podkładka wygląda jakby zwinięta z taśmy
moim zdaniem to zwykły plasterek silikonu tylko karbowany

Re: Material na uszczelnienia

: środa, 25 mar 2009, 15:52
autor: paul0
Kupić silikon do klejenia akwariów, nanieść na oczyszczone kołnierze warstwę ok. 1 mm.
Po wyschnięciu (ok. 24h/1mm grubości przy temperaturze 25 st. Celsjusza) skręcić kołnierze - będzie szczelne i demontowane.

Re: Material na uszczelnienia

: środa, 25 mar 2009, 20:30
autor: mima
Korki i uszczelki z korka naturalnego,
to nic innego, jak małe rozdrobnione fragmenty
tego, drzewa, a mianowicie kory, klejone
później w procesie technologicznym,- SILIKONEM.

Takie uszczelki na pewno wytrzymaja 100 st. C.

Re: Material na uszczelnienia

: czwartek, 26 mar 2009, 00:10
autor: Winiarek5
mima pisze:Korki...klejone
później w procesie technologicznym,- SILIKONEM.
Ciekawe skąd mima bierze takie wiadomości :?:
Granulat korkowy (a nie rozdrobnione fragmenty) jest wiązany za pomocą, znajdującej się w korku, naturalnej żywicy: suberyny.
Granulat umieszczony w formach jest ogrzewany (do ok. 400°C) i zwiększa wtedy swoją objętość od 2 do 4 razy i skleja się wydzielającą się własną żywicą - suberyną.
Można też spotkać się z korkiem, w którym granulat jest wiązany za pomocą żywicy mocznikowo-formaldehydowej lub bitumu.

:idea:

Re: Material na uszczelnienia

: czwartek, 26 mar 2009, 00:36
autor: mima
Ciekawe skąd mima bierze takie wiadomości
Granulat korkowy (a nie rozdrobnione fragmenty) jest wiązany za pomocą, znajdującej się w korku, naturalnej żywicy: suberyny.
Panie Wwiniarek informacje te biorę z encyklopedii wikipedii i innych źródeł.
Uszczelki robi się z gumokorka gdzie korek sklejany jest gumą, silikonem, lub jak kto woli syntetyczną gumą. Zależy do czego później ten materiał ma służyć. A granulat to nic innego właśnie jak rozdrobnione fragmenty kory z dębu Korkowego

Może suberynę stosuje się w takich okolicach gdzie jest
pięc minut do Czech a rowerkiem do NRD w 15 min. :D :freak:

Choć to prawda że suberyna stanowi 45% jednej komórki kory dębu Korkowego. A materiał, z którego zbudowana jest komórka, to: 45% właśnie tej suberyny, 27% lignin, 12% celulozy i polysacharydów, 6% taniny, 5% wosku oraz 5% innych substancji.



Poniżej frag. tekstu z internetu.

A tu link do strony o korkach-http://www.korek.home.pl/index.php/cork ... gumo-korek

Gumokorek jest aglomeratem łączącym granulki korka naturalnego i syntetyczną gumę. Gumokorek, poza wyjątkową trwałością jest niezwykle odporny na szkodliwe działanie wysokich temperatur i produktów oleistych. Charakteryzuje się dużą gęstością (400-600kg/m3) i lepszymi parametrami fizycznymi niż płyta z samego korka. Jest zatem właściwym produktem uszczelniającym, który znajduje zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym i elektrotechnicznym. Dzięki elastyczności i zdolności zachowania oryginalnego kształtu, właściwości uszczelniających i izolacyjnych przy dużych obciążeniach i naciskach gumokorek jest cennym materiałem izolacyjnym tłumiącym drgania i dźwięki powietrzne oraz redukującym dżwięki uderzeniowe. Doskonale zatem spełnia te funkcje w przemyśle maszynowym i budowlanym. W mieszkaniach i biurach jest stosowany jako warstwa spodnia pod podłogi i wykładziny.
Produkujemy i mamy na sprzedaż płyty na bazie kauczuku NBR odporne na substancje ropopochodne. Ten gumokorek znajduje zastosowanie głównie w produkcji uszczelek motoryzacyjnych. Innym rodzajem materiału jest gumokorek produkowany na bazie gumy EPDM, który ma zastosowanie w produkcji uszczelek hydraulicznych i jako dobry izolator drgań. :smiech:

Re: Material na uszczelnienia

: czwartek, 26 mar 2009, 01:12
autor: Winiarek5
1. "Rozdrobnione fragmenty" to kawałki materiału o nieregularnych kształtach i wymiarach. Rozdrobnione kawałki, strzępy itp. można uzyskać poprzez darcie, rwanie i inne rozdrabnianie materiału w sposób chaotyczny.
2. Granulat to sypki materiał o określonych parametrach uzyskiwanych w powtarzalny sposób; na przykład za pomocą mielenia w młynach.

A silikon to już doprawdy nie bardzo wiadomo skąd się wziął.
Bitum, żywice, kauczuk i guma (też). OK.
Ale silikon?
Chyba forma, w której był wulkanizowany gumokorek była smarowana silikonem aby się gumokorek w trakcie wulkanizacji nie przyklejał do formy.

_________________
Spoko, jeszcze 800 postów do przejrzenia :nuda:

Re: Material na uszczelnienia

: czwartek, 26 mar 2009, 01:21
autor: mima
Prawda jest taka że do różnych rzeczy, używa się różnych ,, klejów,,.
Najczesciej zwanych dalej gumami syntetycznymi. A skład tej gumy,
jest najczęściej tajemnicą firm, produkujących różne materiały korkowe.

Osobiście kiedyś rozmawialem z producentem, między innymi wykładziny korkowej, a było to z pieć lat temu, na Targach Żeglarskich w Łodzi, gdzie sprzedawal on je jako okleiny do
do jachtów i informował mnie że własnie sa one bardzo elastyczne
gdyż substancją sklejającą są silikony.

Re: Material na uszczelnienia

: czwartek, 26 mar 2009, 11:36
autor: mima
Ze względu na rosnącą popularność wina i ograniczoną produkcję wysokiej jakości korka, ktory nierzadko przewyższa ceną sam trunek, zaczęto zastanawiać się nad alternatywnymi formami zamknięcia . Zdano sobie także sprawę, że nie wszystkie wina muszą być zamykane korkiem naturalnym. Dlatego w butelkach z prostym winem stołowym i regionalnym oraz w litrowych i większych butlach z winem jakościowym, prostym i nie przeznaczonym do długiego leżakowania, stosuje się coraz częściej zamknięcia w postaci korków wytwarzanych na bazie wiórek korkowych, a także zatyczek silikonowych, metalowych nakrętek czy nawet kapsli. Dużą sławę zyskał kapsel odkręcany, wynaleziony przez francuską firmę Stelvin. W latach 50. i 60. XX wieku większość butelek wina zamykanych była stelvinami. Z czasem jednak kapsel stał się symbolem taniego wina owocowego, więc ponownie wyparty został przez korek. Obecnie przeżywa swój renesans - wina australijskie i nowozelandzkie, które dla wielu smakoszy uznawane są za równie szlachetne, co francuskie, zamykane są właśnie w ten sposób.
Najbardziej popularną alternatywą zamknięcia wina są korki łączone silikonami, produkowane ze spienionego tworzywa o licznych hermetycznie zamkniętych, elastycznych komórkach. Ściśnięta zatyczka silikonowa - przynajmniej ta wysokogatunkowa - nie rozpręża się w górę, ani w dół szyjki butelki. Siła odwodząca - tak fachowcy określają parcie ściśniętego korka na ścianki szyjki, jest porównywalna z parciem naturalnego korka. Wino zamknięte w ten sposób nie może wyciec i co istotne dla jakości wina, możliwa jest wymiana powietrza.

źródło wikipedia- internet - produkcja korka.

Nie umiesz konstruktywnie rozmawiać.
W twoich postach widać tylko ironię i to, że ty wiesz wszystko najlepiej, i zawsze masz rację, a inni nie wiedzą nic.
A zamiast mnie zamykać w klatce, zamknął byś lepiej buzię
jak nie znasz tematu i nie gadał głupot że -
Bitum, żywice, kauczuk i guma (też). OK.
Gdyż - bitum inaczej smoła nigdy nie była stosowana w produkcji korków z dębu korkowego. Przekazując taką wiedzę tylko się kompromitujesz i to w bardzo niegrzeczny sposób.
A słownik mówi;

asfalt (ang. bitumen; fr. bitume de Judee) - minerał kopalny, smoła ziemna. Ciemno brunatna substancja barwiąca, wytrzymała chemicznie, dość odporna na światło i wilgoć. Używana w technikach postarzania do wypełniania spękań uzyskiwanych w wyniku zastosowania kraków dwuskładnikowych.

Źródło - Słownik decoupage, - internet.

Re: Material na uszczelnienia

: czwartek, 26 mar 2009, 12:41
autor: bogdan
Kolego winiarek, klingeryt już dawno został wycofany z produkcji z powodu zawartego w nim azbestu.
Zastapiły go podobne płyty o innej nazwie, nie przytaczam, bo nie ma sensu, raczej się nie nadają do naszych potrzeb. Podgrzej tą uszczelkę nad palnikiem, przypal ją to zrozumiesz dlaczego. Ja szukam uszczelki odpowiedniej.
Tutaj padło pytanie o materiał na uszczelkę, i na to pytanie i tylko na to należy odpowiedzieć. :!:
Więc kolego winiarek. Korek jast odpowiednim materiałem czy nie?

Re: Material na uszczelnienia

: czwartek, 26 mar 2009, 13:06
autor: Winiarek5
bogdan pisze:Kolego winiarek, klingeryt już dawno został wycofany z produkcji z powodu zawartego w nim azbestu.
...
Więc kolego winiarek. Korek jast odpowiednim materiałem czy nie?
Nie da się odpowiedzieć jednoznacznie.
Klingeryt nadal jest w produkcji, nawet jeśli zawiera włókna azbestu to jest całkowicie niegroźny dla zdrowia ponieważ włókna azbestowe są tam trwale związane zwulkanizowanym wypełniaczem.
Pierwsza z brzegu oferta:
http://www.graftex.pl/
http://www.graftex.pl/index.php?option= ... 4&Itemid=8
i np. http://www.graftex.beep.pl/index.php?op ... &Itemid=69

A korek podgrzewany nad palnikiem jak się zachowa? Spali się i też smród będzie a przecież uszczelki z klingerytu czy z korka nie będziemy kłaść na kuchence i dopiero na tym stawiać gar czy kociołek :mrgreen:

Korek, płyty korkowe łatwo kupić i łatwo się obrabiają.
Do połączeń rozłącznych korek nadaje się ale takie połączenie nie jest trwałe i pewne.
Przy częstym demontażu i montażu uszczelka korkowa szybko się zniszczy, pokruszy. Korek jest elastyczny i się odkształca: trzeba co jakiś czas sprawdzać szczelność lub użyć dodatkowo elastycznej masy uszczelniająco-klejącej.

Takich wad nie ma klingeryt, który choć elastyczny jest dużo twardszy, sztywniejszy i może być wielokrotnie użyty w tym samym połączeniu.Pomyślcie jeszcze o takiej sprawie: jeśli rury łączone są za pomocą wywijek a nie kołnierzy to wywijki z czasem będą się deformować jeśli użyjemy zbyt miękkiej uszczelki.

Ja mając wybór między korkiem i klingerytem, wybrałbym klingeryt.

Moja odpowiedź jest taka:
Korek nadaje się warunkowo, doraźnie;
czyli odpowiedź na Twoje pytanie jest następująca: "Tak, ale tylko doraźnie dla połączeń często demontowanych"
A każdy i tak zrobi jak chce.

Pozdrawiam

Winiarek

Re: Material na uszczelnienia

: niedziela, 29 mar 2009, 13:45
autor: spinner
Miałem doświadczenie z korkiem aglomerowanym (czyli nie tym litym) w bimbrownictwie i muszę powiedzieć że się przypala bardzo powoli właściwie zwęgla myślę że wszystkie korki nawet te lite się przypalają czy zwęglają i w efekcie na dłuższą metę się nie nadają bo z nich nic nie zostanie jedynie prowizorycznie można użyć bo spaliny naturalnego korka nie powinny zaszkodzić.

Re: Material na uszczelnienia

: niedziela, 29 mar 2009, 14:09
autor: Winiarek5
W zasadzie to jest obojętne czy korek naturalny będzie w postaci aglomerowanej czy litej.
Tak jak napisałem wcześniej: można go używać ale doraźnie lub jak pisze spinner: prowizorycznie.
Mimo wszystko, warto jednak zwrócić uwagę na uszczelki wykonane z materiału potocznie zwanego klingerytem.
Uszczelki te są dużo trwalsze, choć elastyczne to nie tak miękkie jak korek, występują w różnych grubościach i mają różne zastosowania w zależności od materiałów użytych do produkcji takiej uszczelki.
Można sobie wybrać materiał na uszczelkę, który:
- jest odporny na wysokie ciśnienie (nam to w zasadzie jest nie potrzebne ale ta podwyższona odporność przekłada się na trwałość uszczelki),
- jest dostosowany do pracy w środowisku alkalicznym lub kwasowym,
- jest odporny na temperaturę do 400° C co daje bardzo dużą rezerwę bezpieczeństwa (300° C) i pewność, że przy 100° C nie będzie jeszcze żadnych "smrodów"

Pozdrawiam

Winiarek

Re: Material na uszczelnienia

: poniedziałek, 30 mar 2009, 10:41
autor: Kucyk
W poście http://alkohole-domowe.com/forum/post326.html#p326 opisałem sklep w piwnicy Wesołego Pana. Sprzedaje on również arkusze gumy silikonowej o grubości 2mm i innych. Można z nich wykrawać dowolne kształty, co mogło by zaspokoić potrzeby uszczelnień nawet najbardziej zawiłych połączeń. Gumy owe są przeznaczone do kontaktów z żywnością i odporne na temperatury grubo powyżej 100*C, przy czym ich miękkość ułatwia uzyskanie szczelności nawet na nierównych powierzchniach...
To tyle w tym temacie Kucyk ma do powiedzenia.

Re: Material na uszczelnienia

: niedziela, 5 kwie 2009, 15:55
autor: bloniak91
Przepraszam, że się wtrącam, ale mam pytanko odnośnie tematu uszczelniania... Czy można uszczelniać dziurki Poxiliną???? Czy Ośmiorniczką? Czy może poszukać czegoś innego? Problem w tym, że mam w zakrętkach od słoików wlutowane rurki miedziane, ale przy psoceniu widać, że moje luty są nie szczelne :( Ratuje się czym mogę chleb, mąka i woda... Ale może by coś w końcu z tym zrobić na stałe i zalepić to wszytko Poxiliną?

Re: Material na uszczelnienia

: niedziela, 5 kwie 2009, 16:12
autor: mydlo
Witam to moze i ja dozuce swoje 5 groszy. Mianowicie na takie kolnierze idealnie nadaje sie biala guma przeznaczona do kontaktu z zywnoscia. Niestety nie wszyscy maja do takiej dostep. Uszczelke mozna zawsze odlac tez z silikonu. Mozna tez pomyslec o takiem papierze na uszczelki kiedys wycinalem z niego uszczelke pod glowice do rometa i sie spisala wiec powinna dac rade w naszym sprzecie, a papier rowniez jest naturalna substancja. Pozdrawiam

Re: Material na uszczelnienia

: wtorek, 7 kwie 2009, 11:44
autor: bogdan
bloniak91 pisze:Przepraszam, że się wtrącam, ale mam pytanko odnośnie tematu uszczelniania... Czy można uszczelniać dziurki Poxiliną???? Czy Ośmiorniczką? Czy może poszukać czegoś innego? Problem w tym, że mam w zakrętkach od słoików wlutowane rurki miedziane, ale przy psoceniu widać, że moje luty są nie szczelne :( Ratuje się czym mogę chleb, mąka i woda... Ale może by coś w końcu z tym zrobić na stałe i zalepić to wszytko Poxiliną?
Spokojnie zaklej poxipolem czy poxiliną te nieszczelne luty. Zadnych obaw.
Ciśnienie panujęce wewnątrz jest wyższe, więc nic do środka nie wejdzie.

Re: Material na uszczelnienia

: wtorek, 7 kwie 2009, 12:24
autor: mima
Jestem tego samego zdania.
Poxiliną - można spokojnie kleić.

Re: Material na uszczelnienia

: wtorek, 7 kwie 2009, 14:55
autor: bloniak91
Dzięki Wielkie za odpowiedź! :D Zakleję wszytko Poxiliną najwyżej na drugi dzień po spożyciu mojego bimberku się nie obudzę :punk: Pozdrawiam

Re: Material na uszczelnienia

: poniedziałek, 20 kwie 2009, 00:11
autor: Winiarek5
mima pisze: Najbardziej popularną alternatywą zamknięcia wina są korki łączone silikonami

Nie ma korków łączonych silikonami stosowanych na zamknięcia wina.
Tekst pochodzi ze strony:
http://www.nawidelcu.pl/w-kuchni-i-na-s ... ek,1,1,213
autorem jest Marek Wyciślok, który pisze o korkach silikonowych a to jest "drobna" różnica.
Marek Wyciślok pisze:Najbardziej popularną alternatywą zamknięcia wina są korki silikonowe...

Wiadomości powyższe, przedstawione przez mimę, nie pochodzą z wikipedii oraz nie są rzetelne tak jak by to chcieli widzieć milena i KGB.
Niestety, nie jest to wiedza encyklopedyczna tylko wprowadzające w błąd bajki.

mima pisze:...zamknął byś lepiej buzię
jak nie znasz tematu i nie gadał głupot że -
Bitum, żywice, kauczuk i guma (też). OK.

Gdyż - bitum inaczej smoła nigdy nie była stosowana w produkcji korków z dębu korkowego.

Nie napisałem, że bitum używany jest do wyrobu korków z dębu korkowego, w domyśle korków do butelek.
Bitumu, żywic, kauczuku i gumy używa się jako spoiwa granulatu korka naturalnego w produkcji płyt uszczelniających mających zastosowania przemysłowe.
Silikon zaś to nie guma czy kauczuk.
Niektóre silikony, elastomery mają podobne właściwości jak guma ale dla wyraźnego rozróżnienia jednych od drugich używa się określenia gumy silikonowe i gumy naturalne.

mydlo pisze:Mozna tez pomyslec o takiem papierze na uszczelki...

Z pewnością chodzi tu o preszpan.
Jest on wyrabiany z naturalnych surowców roślinnych ale jego główne zastosowanie to elektrotechnika.
Jako materiał na uszczelnienia może być i jest stosowany chociaż kontakt z wodą powoduje powolne uszkadzanie tego uszczelnienia.
Preszpan jest o wiele mniej trwały od klingerytu ale za to jest tańszy od niego i łatwiejszy w obróbce.

Poprawianie szczelności połączeń lutowanych za pomocą Poxiliny to metoda skuteczna tylko doraźnie. Lepiej w takim połączeniu poprawić lutowanie lub wykonać lutowanie ponownie, wspomagając lutowanie użyciem specjalistycznych past lub płynów lutowniczych.
Powierzchnie lutowane dobrze jest wpierw "zabielić" czyli pokryć cienką warstwą lutu, następnie dopasować i złożyć w żądanym połączeniu i dopiero wykonać lutowanie właściwe.

Pozdrawiam

Winiarek

Re: Material na uszczelnienia

: niedziela, 10 maja 2009, 18:21
autor: mima
Ta kwestia była już omawiana kilkakrotnie.
Możesz kleić.

Re: Material na uszczelnienia

: niedziela, 17 maja 2009, 08:17
autor: longink1
Witam kolegów, z każdej bajki wynika morał, niedobrze jest gdy osobiste animozje usiłujemy przedstawić w formie "bajko - podobnej".
Otóż preszpan jak każdy papier, wytwarzany jest z surowca pochodzenia roślinnego, i dawniej taki papier, czyli karton, nasycany był naturalnym pokostem. Obecnie preszpan produkuje się z użyciem pokostu syntetycznego.

Natomiast klingeryt, też należy włożyć między bajki - jest to nazwa produkowanych dawniej , utwardzanych płyt azbestowych, z przeznaczeniem na różnego rodzaju uszczelnienia. Płyty te bywały zbrojone siatką albo blachą, ale były i nie zbrojone.
Moda na azbest minęła, a więc i klingeryt pa... pa...
Produkuje się teraz podobny materiał na uszczelnienia, ale to nie jest KLINGERYT.

No i sprawa pobielania - to nie jest reguła, proszę spróbować lutowania miedzianych kształtek hydraulicznych, po uprzednim ich pobieleniu.

Myślę że łapanie za słówka, i pseudo - naukowe tłumaczenie zaistniałych problemów, właśnie bajecznie wygląda.

Pozdrawiam serdecznie - starałem się być obiektywnym, a prawda jak zawsze leży po środku...

Re: Material na uszczelnienia

: poniedziałek, 18 maja 2009, 12:51
autor: Agneskate
Przypominam, że jest to temat "Materiał na uszczelnienia". Posty nie związane z tematem będą usuwane.

Re: Material na uszczelnienia

: piątek, 22 maja 2009, 20:43
autor: mima
Winiarek napisał(a);
Jeśli jednak komuś wpadnie w ręce arkusz klingerytu zawierający włókna azbestu (jakieś stare zapasy) to może go bez obawy użyć.
W takim arkuszu, włókna azbestu związane są elastycznym lepiszczem i cięcie arkusza nie powoduje zagrożenia wchłonięcia azbestu do płuc.
Ja jednak myślę że takie materiały jak azbestowy klingieryt, można sobie odpuścić.
Dziś mamy bardzo wiele innych materiałów na uszczelnienia,
i powinniśmy z nich to właśnie, korzystać.

Re: Material na uszczelnienia

: niedziela, 5 lip 2009, 23:32
autor: bloniak91
Mam mały problem. Dostałem od znajomego śrubunki do połączenia moich rureczek. Jednak na tych połączeniach znajdują się uszczelki (gumowe), które nie mogą brać udziału w naszym procesie... Szukałem po sklepach i nigdzie takich silikonowych czy jakiś użytecznych uszczelek nie mogę znaleźć. Można zamówić arkusz silikonowy (5mm bo tyle mają uszczelki gumowe), ale to majątek wyniesie- coś koło stówki. Więc co poradzicie abym zrobił? Silikon akwariowy? Na zdjęciach u mimy widziałem na śrubunkach takie niebieskie uszczelki. CO to jest? Gdzie kupić? :hmm:
Pozdrawiam bloniak91

Re: Material na uszczelnienia

: niedziela, 5 lip 2009, 23:45
autor: mima
Te Diny, Esemesy, czy Śrubunki, jeżeli kupuje się je
w komplecie są w nich uszczelki silkikonowe.
Można je kupić osobno. Cena to ok. 4-5 zł.
Zadzwoń do Heko.

Re: Material na uszczelnienia

: niedziela, 5 lip 2009, 23:54
autor: bloniak91
Napisałem do nich maila właśnie...Odpisywali zawsze więc i może teraz też odpiszą :P
A zalanie tych miejsc na uszczelki silikonem akwariowym zadałoby egzamin?

Re: Material na uszczelnienia

: poniedziałek, 6 lip 2009, 00:09
autor: mima
Myślę że na pewno tak.
Ja jednak użył bym jakiegoś preszpanu,
albo twardej tektury.

Re: Material na uszczelnienia

: piątek, 10 lip 2009, 19:28
autor: 3rob
Witam Panów,
Panowie na uszczelnienie najlepszy chleb tzn bierze się miąsz najlepiej swieżego chleba i ugnita sie ciasto. Z tego ciasta można uwałkować w palcach coś w rodzaju sznura (lub co się tam chce), który mozna układać jak sie chce na powierzchniach wszelkiego typu a nawet gwintach. Istotnym jest zeby nie zostawiać resztek tak wykonanej uszczelki na dłuższy czas zeby nie wdała sie pleśń. Poprostu trza to zmyć za kazdym razem. Moze sie to wydawać kłopotliwe jednak radze spróbować, robi sie to szybko i sprawnie. Poza tym takie usczelnienie jest wystarczająco naturalne oraz dopasuje sie je do kazdej powierzchni.
Pozdrawiam

Re: Material na uszczelnienia

: piątek, 10 lip 2009, 19:33
autor: bloniak91
@3rob
Prowizorki to ja już mam dosyć... Jak coś robić i jak robić kolumnę, sprzęt extra to już robić to elegancko ;) Chlebem to ja oblepiałem nieszczelne luty na pot stillu na słoikach(odstojnikach).
Wracając do tematu dzisiaj od zaprzyjaźnionej mleczarni odstałem mnóstwo uszczelek na śrubunki mleczarskie. Są one koloru niebieskiego i wszystko wskazuje na to, że są wykonane z silikonu, jednak nie mam 100% pewności. Może ktoś wie jak to sprawdzić, poza oczywiście psoceniem :lol:

Re: Material na uszczelnienia

: piątek, 10 lip 2009, 19:42
autor: 3rob
Założe się Kolego, ze nawet nie spróbowałeś. Rób jak chcesz ja tylko podałem pomysł który u mnie zdał egzamin w 100%, jest napewno troche bardziej kłopotliwy ale na te ciśnienia to spoko wystarczy no i można DOPASOWAĆ DO KAŻDEJ POWIERZCHNI.
Pozdrawiam

Re: Material na uszczelnienia

: piątek, 10 lip 2009, 19:45
autor: bloniak91
Próbowałem, jak kolega nie wierzy proszę się cofnąć w tym temacie o 2 czy jedną stronę w tył i przeczytać moje posty ;)
Pomysł z chlebem jest może i dobry, ale chcę mieć coś, że tak powiem na stałe. Po prostu skręcam wszystko jak zawsze i niczym się nie martwię, czy coś puści czy nie :D
Pozdrawiam bloniak91

Re: Material na uszczelnienia

: piątek, 10 lip 2009, 20:18
autor: Kucyk
bloniak91 pisze:wszystko wskazuje na to, że są wykonane z silikonu, jednak nie mam 100% pewności. Może ktoś wie jak to sprawdzić, poza oczywiście psoceniem :lol:
Najprostszym sposobem na sprawdzenie czy mamy silikonowe uszczelki jest ich wymrożenie w zamrażalniku - jeśli stwardnieją to nie są z silikonu.

Ale naprawdę to tylko analiza płomieniowa Ci to powie z czego jest wykonana uszczelka.

Utnij cążkami jej skrawek, umieść na jakiejś wpierw wyżarzonej, wąskiej blaszce i podgrzewaj w płomieniu kuchni gazowej obserwując barwę płomienia, stopień palności, topliwość próbki i zapach produktów spalania.

Jeśli jest to silikon, to:
- nie będzie on się w ogóle palił;
- w płomieniu będzie się tworzyła ze skrawka biała krzemionka;
- podczas spalania nie wydzieli on żadnego zapachu.

Jeśli inaczej zachowa się próbka, to opisz co obserwujesz, a jakoś pomożemy.

I jeszcze jedna sprawa, z rodziny tworzyw sztucznych to nie tylko silikon (o chlebie nie wspomnę, bo się z niego trudno uszczelki do śrubunków wycina ;) ) wyśmienicie się do naszych celów nadaje, ale to już inny temat.

Re: Material na uszczelnienia

: piątek, 10 lip 2009, 21:09
autor: bloniak91
Dodaje zdjęcie uszczelek.
Proszę się nie śmiać tylko, że źle założyłem uszczelkę na śrubunek( do zmiany, dopiero przemyślałem) :odlot: . Czasami i mistrz się pomyli :hahaha: :hahaha:
Jutro wykonam test, który opisałeś.
Pozdrawiam bloniak91

Re: Material na uszczelnienia

: sobota, 11 lip 2009, 17:57
autor: bloniak91
Wykonałem test podany przez Ciebie Kucyk. Załączam opis:

Doświadczenie: Podpalenie skrawka uszczelki.
Obserwacje: Uszczelka paliła się, wydzielając przy tym kopcący, śmierdzący dym.
Wnioski: Uszczelka nie jest zrobiona z silikonu.
A miałem nadzieje, że to silikon... :cry:

Jednak spotkałem się ze znajomym, który sam wziął uszczelkę i podpalił ją. Stwierdził, że jest to silikon ale nie w 100%, palić może się jakiś barwnik czy coś. Powiedział również, że jest to silikon ponieważ gdy się go podpali i zgasi, to czarny osad, który się wytworzył daje się z łatwością usunąć i uszczelka uzyskuje kolor pierwotny. Co o tym sądzić teraz to nie wiadomo hehe :bezradny:
Także namieszało mi się w głowie :| .
A wracając do wypowiedzi Kucyka
Kucyk pisze:I jeszcze jedna sprawa, z rodziny tworzyw sztucznych to nie tylko silikon (o chlebie nie wspomnę, bo się z niego trudno uszczelki do śrubunków wycina ;) ) wyśmienicie się do naszych celów nadaje, ale to już inny temat.
Może byśmy ten temat rozwinęli? :mrgreen:

Re: Material na uszczelnienia

: sobota, 11 lip 2009, 19:18
autor: Kucyk
No to rozwijamy!

A jeszcze taka prośba: opisz jaką woń wydzielała płonąca próbka? Czy przypominała swym zapachem palącą się gumę?

Klasyczne kauczuki silikonowe - najbardziej pożądane polimery do naszych niecnych celów - właśnie najłatwiej rozpoznać po tym, że się nie palą.

Ale istnieją też tworzywa sztuczne, również się bezspornie nadające do psocenia, które nie są w 100% polimerami silikonowymi. Można poznać je po tym, że również nie twardnieją w niskich temperaturach, zaś wprowadzone do płomienia gazowego zapalają się i płoną dalej po wyjęciu z niego takim dziwnym, upiornym, białym płomieniem z kontrastowymi, ciemnymi smugami na zewnątrz. Charakterystyczne jest to, że płomień kopci... białym dymem! Zapach wyczuwalny podczas spalania się nie wydziela, zaś po zgaszeniu lekko gumą capi, ale tylko lekko. O tym, że tworzywo ma coś wspólnego z silikonem świadczy wygląd popiołu - pozostaje biała krzemionka, która podczas spalania żarzy się kolorem pomarańczowym na kantach próbki. Biała barwa w popiele i w "kopciu" spowodowana jest rozkładem polimeru z wydzieleniem krzemionki - SiO2, więc jeśli występuje czarny popiół, to nie mamy do czynienia z silikonem, a prawdopodobnie z kauczukiem syntetycznym...

Re: Material na uszczelnienia

: sobota, 11 lip 2009, 19:56
autor: bloniak91
Zaraz idę i kawałek wrzucę do zamrażarki, z rana wyjmę i zobaczę co się stało.
Czym śmierdzi to za bardzo nie wiem. Czuć taką gumą, ale to do końca nie jest sama guma. Ale jest wyczuwalna nutka gumy.
Nie wiem czy to jest jakaś różnica, ale podpalałem na początku płomieniem z zapalniczki(wtedy dość szybko następowało zapalenie się uszczelki), a gdy podpalałem na płomieniu z kuchenki gazowej zapalenie uszczelki następowało po krótkim czasie, ale jednak się paliło :hmm:
Może podam jakieś oznaczenia z uszczelki:
Jest napisane na niej:
RALA
TG
DN 50/5


No nie wiem sam co to może być, ale na pewno nie silikon wg. mnie :|

Re: Material na uszczelnienia

: sobota, 11 lip 2009, 20:34
autor: Kucyk
Jednak trzeba przyjąć za regułę, że jeśli coś jest dopuszczone do kontaktu z żywnością, to jest naszym przyjacielem.
Ale jeszcze wypadało by zadać pytanie: dopuszczone do kontaktu w jakich warunkach??? Wszak chłodnia od kotła rożni się... np. temperaturą. :D

Re: Material na uszczelnienia

: sobota, 11 lip 2009, 21:15
autor: bloniak91
Huk tam, ryzyk fizyk. Jak wszystko pospawam(znaczy się majster :mrgreen: ) będę przeprowadzał rektyfikację na tych uszczelkach co dostałem. Z mleczarni, podobne do tych co są na firmowych śrubunkach, więc mam nadzieję, że się sprawdzą. Zobaczymy, to będzie najodpowiedniejszy test. Jak nie wypali, będę kombinował z silikonem akwariowym i wycinaniem uszczelek :odlot:
Dzięki Kucyk za pomoc i zainteresowanie :poklon;
Pozdrawiam bloniak91

Re: Material na uszczelnienia

: sobota, 11 lip 2009, 21:30
autor: Kucyk
O, i to jest właściwe podejście! :D

Re: Material na uszczelnienia

: niedziela, 12 lip 2009, 12:13
autor: bloniak91
Jeszcze tylko dodam, że uszczelka o dziwo nie stwardniała w zamrażalniku :o Więc jestem dobrej myśli, że przejdzie test :hahaha:

Re: Material na uszczelnienia

: niedziela, 12 lip 2009, 21:43
autor: forma
ja ostatnio zaryzykowałem i użyłem uszczelki co do kanalizy się stosuje przepędziłem i destylat nie śmierdział wszystko jak zawsze bez niespodzianki,teraz owinołem ją kilka razy teflonem bo troszke za mała była i do tego korek z Tesco (podkładka pod talerze,szklanki) i jestem zadowolony.pozdrawiam

Re: Material na uszczelnienia

: niedziela, 12 lip 2009, 23:14
autor: bloniak91
Moja uszczelka jest z mleczarni, czyli jest dopuszczona do kontaktu z żywnością, a w dodatku jak ma kontakt z mlekiem to musi być wykonana z czegoś obojętnego i wytrzymałego.
Wszystkie rury na aparaturę, które dostałem właśnie pochodzą z mleczarni, było w nich puszczane mleko i koledzy muszę wam powiedzieć, że osad jaki pozostawiło po sobie mleko to,to to normalnie syf jakich mało!!! A jak śmierdziało z tego!!! fu.... Na szczęście tylko jedna rura była w tym syfie, bo resztę dostałem nówki. Aż się zdziwiłem, że mleko to taki syf :odlot:

Re: Material na uszczelnienia

: poniedziałek, 13 lip 2009, 09:58
autor: Kucyk
bloniak91 pisze: Aż się zdziwiłem, że mleko to taki syf :odlot:
Dlatego właśnie, Kolego Błoniak, moje motto życiowe brzmi: KTO PIJE MLEKO - TEN RZYGA DALEKO! :D :womit:

Re: Material na uszczelnienia

: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:13
autor: bloniak91
Kucyk pisze: KTO PIJE MLEKO - TEN RZYGA DALEKO! :D :womit:
A po tym co zobaczyłem, to chyba będę rekordy bił w zwracaniu na odległość :womit: :hahaha:

Chcę tylko tutaj wspomnieć, że uszczelki, o których mowa wyżej przeszły test bardzo dobrze. Jak najbardziej nadają się do aparatury :ok: ....No i cóż zostaje-tylko psocić :crazy:

uszczelnienie poxipolem

: sobota, 3 paź 2009, 16:30
autor: tommy
Co sądzicie o uszczelnieniu poxipolem wejścia rurek miedzianych do denek słoików-odstojników? Szczerze mówiąc, tak właśnie zrobiłem i teraz zastanawiam się czy przypadkiem nie będzie to szkodliwe?

Proszę o szybką odpowiedź .
Z góry dzięki

Re: uszczelnienie poxipolem

: sobota, 3 paź 2009, 17:05
autor: Kucyk
Skoro użytkownicy którzy uszczelnili odstojniki poxiliną nadal się logują (z pewnym wyjątkiem) na tym oto zacnym forum AD i poziom intelektualny :odlot: ich wypowiedzi się nie zmienił, zatem można śmiało stwierdzić, że kleje epoksydowe zastosowane w aparaturze w niewielkich ilościach nie mają wpływu na psotę.

Re: Material na uszczelnienia

: wtorek, 27 paź 2009, 20:50
autor: morszczuk
Witam
Podłącze się z moim pytankiem.
Czy ktoś może wie gdzie w Warszawie można dostać
uszczelkę do kolumny ?
Zaznaczam iż kolumna jest na standardowym 30l kegu i nie przerabianym otworze :help:
Ewentualnie z jakiego materiału można zrobić?

Re: Material na uszczelnienia

: środa, 11 lis 2009, 19:07
autor: yarek007
Witam wszystkich!
Właśnie przymierzam się do budowy mojej pierwszej aparatury. Mam zamiar wykorzystać
kanę na mleko. W pokrywie mam zamiar wywiercić dziurę i umieścić tam nypel mosiężny (czy ten materiał nie zaszkodzi mojemu zdrowiu? mosiężna jest również końcówka termometra). Jako uszczelniacza chciałem użyć czegoś co się nazywa 'Soudal, Płynna uszczelka' - silikon wysokotemperaturowy. Co o tym myślicie Koledzy Eksperci, czy mogę zastosować to 'coś' jako uszczelniacz?


pozdrawiam,
Jarek

Re: Material na uszczelnienia

: środa, 11 lis 2009, 19:13
autor: forma
kolego yarek007 nawet nie myśl o takiej uszczelce :krzycze: moim zdaniem ten materiał to najgorszy pomysł soudal prowadzi sprzedaż produktów nadających się tylko i wyłącznie na budowe remonty,wykończenia wnętrz i nie do naszego hobby.... chyba że ta twoja to jeszcze coś innego.zrób fotke i pokarz to w tedy stwierdzimy.... pozdrawiam

Re: Material na uszczelnienia

: środa, 11 lis 2009, 19:38
autor: Kucyk
Jeśli już używać silikonu, to takiego do klejenia akwariów, bo jest on bardzo mocny i szczelnie przylega. Ogólnie silikony po wyparowaniu rozpuszczalnika (octu) są absolutnie odporne na nasze procesy i temperatury z jakimi operujemy.

Re: Material na uszczelnienia

: środa, 11 lis 2009, 20:44
autor: yarek007
Bardzo dziękuję za odpowiedzi!
Tutaj jest opis środka, którego chciałem użyć:
http://www.soudal.pl/index.php?option=c ... &Itemid=49

Jeszcze mam pytanie dotyczące fabrycznej uszczelki w kanach do mleka:
czy podgrzanie takiej uszczelki podczas destylacji nie wpłynie negatywnie na smak trunku?

pozdrawiam,
Jarek

Re: Material na uszczelnienia

: środa, 11 lis 2009, 20:49
autor: Kucyk
Ten silikon nie jest najwłaściwszy, bo ma małą wytrzymałość w porównaniu ze szklarskim, który też 200*C wytrzyma.

Kotłuję w BF-20 już trzeci rok i uszczelka nie sprawia problemów ani natury szczelności, ani smakowej. Uszczelką się nie przejmuj!

Re: Material na uszczelnienia

: niedziela, 31 sty 2010, 00:11
autor: mayor1986
Z tego co czytam to wydaje się to oczywiste ale dla pewności zapytam znawców...
Nie będzie żadnego problemu gdy za uszczelkę dam rozcięty wężyk silikonowy? jedynym problemem będzie ucięcie odpowiedniej długości... żeby nie została szczelina... ale materiał wydaje mi się że najłatwiej dostępny i tani co? wygodniejszym może być tylko klej akwariowy... Punkt najbardziej newralgiczny jest przy połączeniu rury KO i kotła.. tam jest najwyższa temp... ale to nie ma znaczenia jak jest silikon prawda?
I przy okazji myślałem żeby w pokrywie kotła zamontować termometr talerzowy z sondą który umieszczony będzie w korku silikonowym i wepchnięty w otwór w pokrywie. Łączenie szybkie, szczelne i w razie wzrostu ciśnienia ten korek zostanie wypchnięty (jak w balonach z winem gdy rurka się zapcha owocami...) tylko czy taki korek od wina zdaje egzamin w tym przypadku? One są wszystkie z silikonu??

proszę o pomoc i pozdrawiam

mayor1986

Z bimbrem jest jak z kobietą...po imprezie nad ranem możesz się zdziwić....

Re: Material na uszczelnienia

: niedziela, 31 sty 2010, 00:23
autor: Maciej_K
Zajrzyj tu. Kolega Voytis zrobił taką uszczelkę, nie był zbyt zadowolony - ale w jego przypadku chodziło raczej o sposób docisku pokrywki (jednopunktowy).

Co do korków - jeśli jest biały, to nada się pewnie każdy.

Uszczelkę możesz zrobić sam wg patentu podanego (przypomnianego?) na tym forum chyba przez Calyxa. Bierzesz dwie szyby, smarujesz olejem roślinnym, wyciskasz silikon na jedną, składasz szyby ustalając odpowiednią przestrzeń między nimi i czekasz do wyschnięcia (to może potrwać...). Potem z tak otrzymanego placka wycinasz uszczelkę. Nie próbowałem osobiście, ale brzmi bardzo sensownie:).

silikon na uszczelke

: sobota, 27 lut 2010, 00:13
autor: bono69
hej
uprzejmie się zapytam, czy z takiego silikonu mogę zrobić uszczelkę?? mam kanę do dojarki 20L

Re: silikon na uszczelke

: sobota, 27 lut 2010, 13:41
autor: kamil_ek_skc
Zamiast używać silikonu na uszczelkę użyj wężyka od Paliwa lub wężyka silikonowego.
Przeczytaj ten temat:
http://alkohole-domowe.com/forum/proble ... t1184.html
To się wszystkiego dowiesz.

Re: Material na uszczelnienia

: wtorek, 2 mar 2010, 23:47
autor: bono69
...no więc powalczyłem z tym silikonem soudal,ale dupa z tego bo po 1:strasznie cięzko z niego co kolwiek uformowac,po 2:schcnie ruski miesiąc i po 3(najważniejsze):strasznie śmierdzi,nie tak jak akwariowy octem,tylko ma taki gorzki zapach,wolę nie ryzykować
okazyjnie dostałem spory kawałek wężyka silikonowego więc z niego próbowałem cokolwiek zrobić,zrażony pierwszymi niepowodzeniami zamówiłem uszczelkę z netu(25 zł razem z przesyłką,więc taniocha) i niepotrzebnie bo metodą prób i błędów wężykowa uszczelka udała mi się jak narzeczona:))
jeżeli ktoś jest zainteresowany to mogę fotki wrzucić jak mi to wyszło

Re: Material na uszczelnienia

: poniedziałek, 15 mar 2010, 16:29
autor: kedziorek91
A co myślicie o użyciu "uszczelka silikon" firmy JABA odpornego do 350*C? W składzie pisze "jednoskładnikowa pasta utwierdzająca pod wpływem wilgoci z powietrza w temperaturze pokojowej". myślałem o nasmarowaniu obu kołnierzy cieńką warstwą 1-2mm i potem skręceniu ich co myślicie o tym? i jeszcze takie pytanie czy uszczelki dołączone do grzałki bedą odpowiednie czy "zrobić" z tego silikonu?

Re: Material na uszczelnienia

: sobota, 18 gru 2010, 00:53
autor: marcinj060
Witam
Trochę poprawiam sprzęt potrzebuje uszczelnić odstojniki. Stare odstojniki zrobione był z pokrywek i słoików, ale nie wytrzymywały zbyt długo. Nowe podstawy będą wyspawane ze stali KO a za szkło będą robić odstojniki paliwowe zakręcane od dołu. No i tu pojawia się problem jak to uszczelnić czy zastosować jakiś sylikon (w formach zalać uszczelki) czy wężyk silikonowy przeciąć. Podkreślę ze chcę to zrobić raz porządnie i więcej tego nie przerabiać.
POZDRAWIAM

Re: Material na uszczelnienia

: sobota, 22 sty 2011, 22:03
autor: radius
Witam.
Dla odświeżenia tematu, i wiadomości nie tylko nowych uczestników forum zamieszczam wykaz materiałów na uszczelnienia, stosowanych w przemyśle spożywczym.
uszczelnienia2.jpg
Oznaczenia materiałów:
EPDM - guma (kauczuk etylenowo-propylenowy)
VITON - fluoroelstomer
NBR - kauczuk akrylonitrylowy

Re: Material na uszczelnienia

: sobota, 21 maja 2011, 21:07
autor: gladiator_86
A co powiecie np. na taki materiał?
http://allegro.pl/plyta-material-na-usz ... 83808.html
do wykonania uszczelek między kołnierze do kolumny pierwsza klasa, ale czy nadaje się do naszych celów?
A może coś takiego?
http://allegro.pl/plyta-material-na-usz ... 83808.html
Co powiecie o tych dwóch materiałach łatwo dostępnych i w sumie niedrogich ?
Pytam gdyż nie wiem czym uszczelnić moją przyszłą kolumnę (w trakcie zbierania materiałów). :D

Re: Material na uszczelnienia

: wtorek, 13 mar 2012, 21:43
autor: fantik1
Witam
Ja planuje uszczelki wyciąć z czegoś takiego:
https://www.pomocnicykuchenni.pl/formy- ... ,3070.html
Według wszelkich źródeł jest to 100% silikon przeznaczony do kontaktu z żywnością.
Moja foremka już dorobiła się dziurki w rogu i nie nadaje się do wypieków ;) .
Chyba się nadaje? 8-)
Pozdrawiam

Re: Material na uszczelnienia

: niedziela, 2 lut 2014, 23:11
autor: tbajdo
bloniak91 pisze:Moja uszczelka jest z mleczarni, czyli jest dopuszczona do kontaktu z żywnością, a w dodatku jak ma kontakt z mlekiem to musi być wykonana z czegoś obojętnego i wytrzymałego.
Wszystkie rury na aparaturę, które dostałem właśnie pochodzą z mleczarni, było w nich puszczane mleko i koledzy muszę wam powiedzieć, że osad jaki pozostawiło po sobie mleko to,to to normalnie syf jakich mało!!! A jak śmierdziało z tego!!! fu.... Na szczęście tylko jedna rura była w tym syfie, bo resztę dostałem nówki. Aż się zdziwiłem, że mleko to taki syf :odlot:
2014-02-02 21.53.58_zmniejszacz-pl_240834.jpg
Witam, mam chyba takie same uszczelki, jak się sprawują? Ciekawi mnie to bardzo bo właśnie składam moją pierwszą kolumnę.
pozdro

Re: Odp: Material na uszczelnienia

: poniedziałek, 3 lut 2014, 10:37
autor: michal278
Te kilka zł. Płytka silikonowa mcz polecam.

Re: Material na uszczelnienia

: piątek, 27 paź 2017, 15:50
autor: radius
Szanowne bractwo pędnicze :)
Co by nie zakładać kolejnego tematu nt. sprawdzenia 100 procentowości silikonu, w tym temacie przedstawię wam zdjęcia jak poznać silikon bez domieszek, na podstawie jego "palności" :lol:
Zużyłem do tego testu o-ring silikonowy. Co prawda czarny, ale na pewno silikonowy :ok:
Tak pali, a właściwie żarzy się silikon po potraktowaniu go żywym płomieniem.
silikon.jpg
Widać tylko świecącą "główkę" z minimalnym wydzielaniem dymu, praktycznie niewidocznym.
Po zgaszeniu pozostaje tylko biały proszek/popiół
silikon1.jpg
który bardzo łatwo ściera się, nie brudząc nawet palców
silikon2.jpg
Pozostała reszta jest gładka i czysta :ok: