Strona 1 z 1

[eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: sobota, 29 sty 2011, 00:16
autor: 33cezary
Witam.
Wykonałem do swoich celów teścik, ale nic nie stoi na przeszkodzie abym to opublikował, może komuś pomogą, z góry zastrzegam że zawarte sugestie i opinie są jedynie MOIMI poglądami.
Test wypełnienia:
Do testu użyłem wypełnienia którego używałem od ponad roku – pierścienie ceramiczne 9 mm. Zrezygnowałem wtedy z wypełnienia zmywakowego na rzecz wypełnienia ceramicznego z powodów:
- wypełnienie zmywakowe dawało „metaliczny” posmak który ginął dopiero przy drugiej destylacji, problem wyeliminowało wypełnienie ceramiczne,
- lepsza stabilizacja temperaturowa kolumny,
- pewność jakości wypełnienia (brak reakcji z destylatem).
Powiedzmy szczerze – czyściki z nierdzewki są wykonywane z wszelkiego rodzaju „odpadów” nierdzewki, gdyby było inaczej nie kosztowały by tyle ile kosztują, dodatkowo były produkowane jednak do czyszczenia garów wraz z chemikaliami z góry założonym krótkim okresem rzywotności. Pod względem parametrów – dla naszych potrzeb są idealne – jednak zostaje aspekt jakości. Po prostu raz się udawało – a raz nie. Dlatego pierścienie ceramiczne były lepszym wyborem.
Jednak kolega bardzo mnie przekonywał do wartości pierścieni ale z nierdzewki. Zamówiłem sobie i przeprowadziłem testy:

Obrazek




Wypełnienie I : pierścienie z drutu nierdzewnego 304, średnica drutu 0,24mm, wymiar pierścienia 4 X 4 mm, ilość 3,3 litra. Plus wejście kolumny 10 cm pierścieni z drutu miedzianego 0,22 mm, wymiar 4 X 4 mm, ilość 0,3 litra.

Obrazek

Wypełnienie II : pierścienie ceramiczne , wymiar 9 X 9 mm, ilość 3,3 litra.
Test na kolumnie LM – kociołek 50 litrów, wsad 40 litrów, cukrówka, Kolumna średnica 60,3 mm, wysokość 120 cm. Grzanie w trakcie procesu 2 kW, elektryczne.

Obrazek

I teraz uwagi po procesie:
Dla ułatwienia pisania:
Pierścienie ceramiczne – PC
Pierścienie z nierdzewki – PN
- zagotowanie i dojście oparów do szczytu kolumny, PN 15 minut przed PC,
- stabilizacja pracy – kolumna z PN – cztery korekcje zaworu iglicowego, Kolumna z PC – sześć korekcji zaworu iglicowego. Tutaj dodatkowe wyjaśnienie: sama regulacja zaworu iglicowego dla PN była dopiero po temperaturze wejścia 96,2 stopnia. Do tej temperatury nie dotykałem zaworu iglicowego ani razu, przy PC od temp 95,1.
- stabilizacja i pełna praca kolumny z PN do 95,5 stopnia na wejściu (!!!!!!!!!)

Obrazek

- Stabilizacja kolumny z PC do 98,2 stopni.

Obrazek

- Kolumna z PN zakończenie pracy po 3h15min, Kolumna z PC zakończenie pracy po 3h38min.
- Wydajność z kolumny z PN 4,52 litra – 95+ (alkoholomierz się zatopił – dosłownie) – kolumna z PC 4,15 litra. – 94% (ten sam alkoholomierz, temperatura cieczy i otoczenia) .
Teraz wartość nie mierzalna – zapach – zdecydowanie lepszy (brak zapachu) z kolumny z PN, W zasadzie nie potrzebny filtr węglowy, zdecydowanie lepszy niż z kolumny z PC.
Cezary.

Re: Pierścienie ceramiczne i nierdzewne

: sobota, 29 sty 2011, 00:44
autor: Jagermeister
Witam,

chciałbym się od Ciebie dowiedzieć czy takie pierścienie z nierdzewki mają jakąś żywotność w tego typu sprzęcie? Czy to raczej jednorazowa inwestycja? Ogólnie bardzo fajne doświadczenie, myślę, że skorzystam w twoich doświadczeń. :)

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: sobota, 29 sty 2011, 11:02
autor: pith
No ładnie .... test pierwsza klasa.

Pierścienie z nierdzewki robiłeś czy kupiłeś?

Napisz o tym parę słów.
Jeśli kupiłeś to gdzie i po ile, itd.
Jeśli robiłeś to na czym skręcałeś, jaki koszt, pracochłonność.

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: sobota, 29 sty 2011, 11:20
autor: walkman86
Witam

Pierścienie sprzedaje sprzedawca szymonli na allegro.
Sprzedaje on zarówno pierścienie z nierdzewki jak i z miedzi.
Sam je produkuje.

A oto link do aukcji: http://allegro.pl/nowosc-destylator-wyp ... 15395.html

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: sobota, 29 sty 2011, 11:37
autor: radius
Kolego 33cezary, a czy mógłbyś zrobić taki test ze zmywakami ciętymi na króciótkie odcinki - ok.10-15mm - kontra pierścienie z nierdzewki? Też byłoby to ciekawe porównanie, między innymi w aspekcie ceny wypełnienia całej kolumny.

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: sobota, 29 sty 2011, 11:52
autor: plipek1
Witam kolegów
Cieszę się że moje spręzynki spełniają oczekiwania i wymogi użytkowników
Ten kształt spręzynek powstał w wyniku wielomiesięcznych testów
Inne kształty nie były tak dobre jak ten i nie cechowały się takimi parametrami
Ze strony sprzedającego nie wypadało mi się wypowiadać na ich temat
Zawsze to lepiej jak ocenią to koledzt na swoim sprzęcie
Kolego Jagermeister w odpowiem na twoje pytanie
Jaka jest żywotność .Jeśli brać pod uwagę że nie zniszczymy ich mechanicznie to myślę że na wiele , wiele lat.
Sam używam spręzynek od kilku lat i jak dotąd nic z nimi się nie dzieje
W razie pytań chętnie podziele się swoimi uwagami i spostrzeżeniami

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: sobota, 29 sty 2011, 13:14
autor: Kucyk
I ja, ramię w ramię z Radiusem, apeluję do Kolegi Cezarego o test "sprężynki vs zmywako-sprężynki wg ruskiej technologii ze strony http://homedistiller.ru/index.php?id=71 "

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: sobota, 29 sty 2011, 23:49
autor: gotiger
Nie pozostaje mi nic innego, jak dołączyć się do WIELKIEJ PROŚBY o teścik J.W. - pierścienie z nierdzewki vs. zmywaczki :D

Pozdrawiam

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: niedziela, 30 sty 2011, 11:34
autor: 33cezary
Witam.
OK – będzie porównanie dwóch pracujących identycznych aparatów sprężynki kontra zmywaczki.
Ale jeżeli proszę o pomoc:
Proponuję:
a) Ktoś na ochotnika potnie dokładnie 50 sztuk zmywaczków (według instrukcji podanej przez Kucyka)
b) Zabiorę pocięte zmywaczki kurierem (mam umowę z kurierem - na mój koszt) i zrobię test,
c) Odeślę po teście z powrotem pocięte zmywaczki.
Cezary

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: niedziela, 30 sty 2011, 11:36
autor: Kucyk
Ile litrów tego towaru potrzeba?

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: niedziela, 30 sty 2011, 12:11
autor: 33cezary
Witam.
Kolumna wysokość 120 cm, średnica zewnętrzna 60,3 mm – pojemność około 3,38 litra. Standardowo wchodziło 40 – 43 sztuki „lidlowskich” zmywaczków na upych. Jeżeli jeszcze bardziej byśmy zwiększyli gęstość zasypową poprzez pocięcie powinno wejść około 50 sztuk.
Cezary

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: niedziela, 30 sty 2011, 12:17
autor: Kucyk
Dobrze, skoro nikt się nie zgłasza, to jutro do Lidla jadę. O wykonaniu zadania zamelduję Koledze na PW.

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: niedziela, 30 sty 2011, 12:22
autor: 33cezary
OK. – ale oby nie przed środą. Nowe zapasy nastawu będą dopiero gotowe na środę – ostatnio dosyć dużo do eksperymentów musiałem zużyć i w beczkach pojawiło się dno.
Cezary

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: niedziela, 30 sty 2011, 16:29
autor: we125
Świetnie że dojdzie do eksperymentu, czekam z niecierpliwością na test.

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: poniedziałek, 31 sty 2011, 21:23
autor: drgranatt
Super,
Też jestem bardzo zainteresowany tym testem. Nie przyszło mi do głowy aby zmywaczki pociąć w ten sposób ale jak widać koledzy z za Buga mają o wiele dłuższe "tradycje" w tym temacie :mrgreen:
Sprężynki kolegi plipek1 są już sprawdzone i na 100% dobre - zobaczymy jak zachowają się pocięte zmywaczki.
Kolego cezary życzę powodzenia i dzięki Kucyk, że podjąłeś się zapewnienia materiału do doświadczeń.
Pozdrawiam

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: czwartek, 3 lut 2011, 20:59
autor: we125
Kolego 33cezary, czy możesz napisać czy do testu już doszło? I kiedy podasz wyniki?

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: czwartek, 3 lut 2011, 21:18
autor: Kucyk
Pragnę przeprosić wszystkich zainteresowanych, ale ze względów niezależnych ode mnie (o których poinformowałem Kolegę Cezarego) eksperyment będzie trochę przesunięty. Proszę o cierpliwość...

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: środa, 16 lut 2011, 22:10
autor: peter_spider
I co z tym eksperymentem?? Odbędzie się?:)

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: środa, 16 lut 2011, 22:17
autor: Kucyk
Odbędzie. Problem polega na tym, że mam stan zapalny dłoni po tym jak ugryzł mnie kot mój gdy chciałem tabletkę zapodać mu do pyszczka. Bez sprawnej dłoni nie dam rady ciąć zmywaków. Proszę o cierpliwości trochę...

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: czwartek, 17 lut 2011, 07:20
autor: pith
Może więc czas zastosować kalendarzyk dla kocicy?
;-)
Sam się tego w życiu kotom nawpychałem.
Tabletki dobrze wchodzą z masłem.

Tak na poważnie, to wracaj do sprawności i zdrowia.

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: czwartek, 17 lut 2011, 17:34
autor: emek
Witam.
Prośba do kogoś kto ma pierścienie pryzmatyczne:
http://allegro.pl/nowosc-destylator-wyp ... 19073.html
Proszę o odmierzenie litra pierscieni (lub 0,5 np w szklance na piwo) i zalania pierścieni wodą do górnej krawędzi ( pełny litr lub pół).
Czekam na podanie ilości wody jaka się zmieściła.

Pozdrawiam.

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: czwartek, 17 lut 2011, 20:46
autor: plipek1
Do szklanego cylindra wsypałem litr wypełnienia
Menzurką wlewałem wodę weszło 900gram

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: czwartek, 17 lut 2011, 22:49
autor: emek
Plipek1 dzięki za wykonanie pomiaru.
Wychodzi na to, że w litrze pierścieni jest 100ml materiału!
Moim zdaniem to nie możliwe aby ich P/V był większy niż 1500.
Obliczenia przytoczę w najbliższym czasie.

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: piątek, 18 lut 2011, 17:21
autor: peter_spider
Witam,
z moich obliczeń wynika że P/V wynosi 1667,2
Pozdrawiam

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: niedziela, 20 lut 2011, 14:41
autor: emek
Witam.
Zgadzam się z obliczeniami Peter_spider'a.
Należy uwzględnić jeszcze jeden fakt. Z pomiaru Plipek1 wynika, że objętość materiału wynosi ok 100ml.
Kiedy ja wykonywałem podobny pomiar na wykonanych prze zemnie sprężynkach z miedzi
opisany http://alkohole-domowe.com/forum/kolumn ... 28-30.html rozbieżność miedzy objętością materiału wyliczoną i zmierzoną na 500ml wypełnienia wynosiła 10ml. W zalanym wypełnieniu woda nigdy nie wyprze całkowicie powietrza.
W moim pomiarze różnica wynosiła 20% na niekorzyść wypełnienia.
Przy uwzględnieniu 15% błędu pomiaru Plipek1, P/V spada poniżej 1500.

Pozdrawiam.

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: środa, 23 lut 2011, 23:12
autor: peter_spider
I co z tym eksperymentem, będzie czy nie??

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: czwartek, 24 lut 2011, 17:19
autor: we125
Kolego Kucyk. Znowu cię kocur pogryzł, czy nie chce ci się ciachać tych zmywaków?

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: piątek, 25 lut 2011, 22:38
autor: emek
Na forum http://www.bimber.info
Temat sprężynek dokładnie przebadany, jak ktoś ciekawy ich możliwości warto poczytać.

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: środa, 2 mar 2011, 22:16
autor: zebazdan
Planuję też zasypać kolumnę pierścieniami. Plan mam taki, by zasypać część miedzianymi, część KO i część ceramiką. Długość wypełnienia u mnie ma 140 + 10 cm w głowicy. Macie jakiś świetny wzór na poszczególne półki?

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: niedziela, 6 mar 2011, 20:54
autor: Kucyk
Przepraszam za zamieszanie, ale tak się stało że nie miałem na pewne sprawy życiowe wpływu. Obiecuję w tym tygodniu dostarczyć wypełnienie do laboratorium Kolegi Cezarego.

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: niedziela, 6 mar 2011, 21:24
autor: radius
Kucyk, poczekamy cierpliwie :shock: Ja też trochę opóźnię się z wynikami zawartości aluminium w destylacie, w laboratorium zabrakło odczynnika :cry:

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: środa, 23 mar 2011, 20:09
autor: peter_spider
jednak kolega kucyk jest nie słowny?:(

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: środa, 23 mar 2011, 20:15
autor: Agneskate
Tak, to moja wina - zajęłam go innymi sprawami. :oops:
Jednak już odpowiedni sprzęt do cięcia jest, więc myślę, że w końcu wypełnienie dotrze do Cezarego. :)

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: środa, 23 mar 2011, 22:07
autor: 33cezary
Chętnie na weekend bym mógł załadować kolumnę - mam trochę czasu.

Cezary

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: piątek, 22 kwie 2011, 19:48
autor: we125
Co z tym testem?????????

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: niedziela, 29 maja 2011, 21:17
autor: Jancio54
Wyników nie ma więc uznaje, że i test się nie odbył.
Mam propozycje zmodyfikowania testu, a mianowicie zrobić go jak planowano, ale na 30cm zasypie i po wcześniejszym doprowadzeniu do zalania wypełnienia. Wtedy porównania wyników osiągniętych procentów. Dlaczego tak, bo na pełnej wysokości wyniki będą porównywalne z korzyścią dla sprężynek. Na 30 cm można się będzie pokusić o przybliżony HEPT dla poszczególnych rodzajów wypełnienia.

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: piątek, 12 sie 2011, 12:44
autor: pith
W którymś z wątków podano link do ruskiej strony na której przedstawiono sposób na skręcanie tych pierścieni z nierdzewki.
Szukam tego postu od rana i nie mogę znaleźć.
Czy ktoś będzie tak miły i poda link?

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: piątek, 12 sie 2011, 13:04
autor: Agneskate
Proszę trzeci temat od góry, pierwszy post... Chyba jednak nie tam gdzie trzeba szukałeś. http://alkohole-domowe.com/forum/wypeln ... lumny.html

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: piątek, 12 sie 2011, 20:26
autor: pith
Agneskate pisze:Proszę trzeci temat od góry, pierwszy post... Chyba jednak nie tam gdzie trzeba szukałeś. http://alkohole-domowe.com/forum/wypeln ... lumny.html
No proszę ....
Diabeł ogonem nakrył. ;)
Dzięki.

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: poniedziałek, 23 lip 2012, 20:14
autor: jarek12341
A co powiecie na siodełka ceramiczne?

http://www.winodomowe.pl/product-pol-60 ... litr-.html

"Posiadają ogromną powierzchnię (2000 m2 / m3 - powierzchnia / objętość) oraz znakomicie przewodzą ciepło (powierzchnia jest ponad 2 większa niż przy pierścieniach Rashiga)."

Myślę, że to altrnatywne rozwiązanie, jeżeli wypadna lepiej lub nawet tak samo jak sprężynki to mamy wypełnienie niezniczalne praktycznie i odpada problem materiału z jakiego to mogą być wykonane sprężynki. Ceramika to jednak ceramika, ciepła woda wystarczy do mycia i znów wyglądaja jak nowe a dodatko nie ulegja plątaniu i uszkodzeniom mechanicznym, wsypujemy i wysypujemy z kolumny bez najmniejszego problemu.

To tylko moje spostrzeżenia, w sierpniu kupuję właśnie takie siodełka, testu nie mogę wykonać jak kolega ponieważ nie ma 2szt. maszyn a stosuje obecnie druciaki, mogę jedynie opisac różnice w procesie przy użyciu siodełek vs druciaki ale to dopiero w sirpniu lub na początku września.

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: poniedziałek, 23 lip 2012, 23:51
autor: mtx
Wg. mnie to nie jest dobre wypełnienie, nie ma wiele miejsc gdzie mogły by się tworzyć
"filmy" flegmy i przez to proces nie będzie prawidłowy, jak dla mnie na obecną chwilę
najlepsze są nierdzewne sprężynki pryzmatyczne, w sumie przy normalnym użytkowaniu
też są niezniszczalne i nawet tańsze niż te "siodełka" - to tylko moje zdanie, nie poparte
doświadczeniem z takim wypełnieniem...

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: czwartek, 9 sie 2012, 05:32
autor: jarek12341
Też mi się tak wydaje, chodzi tutaj chyba głównie o powierzchnie i kształt a tym bardziej w kolumnach o myłych średnicach 60,3mm (57mm wewnątrz) gdzie pierścienie 6x6 na logikę to już porażka, sidełka są dużo mniejsze, mają specyficzny kształt ułatwiający prawidłowy spływ flegmy i jak kolega wspomniał mniej wolnej przestrzeni między nimi. Nie mogę znaleźć konkretnej opini na ich temat więc będę musiał zakupić i sam przetestować, sprwa będzie wtedy jasna i rozwieje wszelkie wątpliwości, ktoś to musi w końcu sprawdzić a skoro ja poruszyłem ten temat to muszę również go zakończyć :D

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: czwartek, 9 sie 2012, 12:38
autor: radius
No, to czekamy z niecierpliwością na wyniki testu :ok:

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: wtorek, 5 mar 2013, 19:20
autor: jarek12341
Siodełka zamówione w ilości 3ltr, test przeprowadzę w kolumnie 60,3mm. :)

Dotarły, już po wyglądzie i wielkości myślę że będą sprawowały się dużo lepiej niż druciaki. Są dużo mniejsze od pierścieni ceramicznych a kształtem układają się lepiej między sobą, nie zdziwiłbym się gdyby pracowały lepiej od sprężynek :D Musze tylko dorobić sita między złącza clamp żeby nie przeleciały do kega, wziernik mam gotowy, wyniki opracuję jak tylko przeprowadzę proces. Wykonam to na jednej maszynie ale za to w stałych niezmienionych warunkach takich jak moc kotła z dokładnością 0,25% z 4000W, 4 nastawy o tej samej mocy z tych samych drożdży i ilości cukru, 2 nastawy pójdą na druciakach a 2 na siodełkach.

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: czwartek, 3 kwie 2014, 20:55
autor: kazbil
Dzięki za temat teraz już wiem że sprężynki PN są lepsze niż PC, ale przeczytałem cały past tylko dla tego że denerwuje mnie czyszczenie tych sprężynek od kolegi plipek1 (jak ktoś ma dobry patent to proszę o info). A co do oczekiwanego testu, niema sensu go robić, bo nie można uzyskać takiej samej gęstości wypełnienia za każdym razem, co spowoduje nierówną pracę i brak powtarzalności co jest bardzo ważne aby za każdym razem wychodził idealny produkt.

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: czwartek, 3 kwie 2014, 21:02
autor: jarek12341
Zgadzam się w 100% z przedmówcą.

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: czwartek, 3 kwie 2014, 21:05
autor: radius
kazbil pisze:denerwuje mnie czyszczenie tych sprężynek...
A dlaczego bawisz się w jakieś czyszczenie? U mnie pracują ponad rok w kolumnie, nie czyszczę, ich tylko po skończonym procesie przepłukuję kolumnę ciepłą wodą i to wszystko. Stal KO nie wymaga żadnego "czyszczenia" ;)

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: czwartek, 3 kwie 2014, 21:06
autor: lesgo58
kazbil pisze:... denerwuje mnie czyszczenie tych sprężynek od kolegi plipek1 (jak ktoś ma dobry patent to proszę o info)...
Masz na myśli sprężynki KO czy miedziane?
Bo jeśli KO - to co u Ciebie tak je brudzi, że musisz je często czyścić? Je moje w ciagu 3 lat tylko dwa razy wysypywałem z kolumny i to w zupełnie innym celu niż czyszczenie.
Jeśli masz na myśli miedziane to - niestety - trzeba je czyścić z wiadomych powodów. Wystarczy je czyścic w mieszance kwasku cytrynowego z perhydrolem i po sprawie.

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: piątek, 4 kwie 2014, 00:33
autor: Pretender
Kilkukrotne zalanie kolumny już dobrze oczyści sprężynki. A jeśli po procesie przepłuczesz je wodą to już świat i ludzie.

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: wtorek, 8 kwie 2014, 21:59
autor: kazbil
Masz na myśli sprężynki KO czy miedziane?
No właśnie chodzi o miedziane, lesgo58 możesz podać producenta lub sklep "perhydrolem" bo jakoś Google mnie nie lubią i nie mogę nic znaleźć. A druga rzecz czy miedziane sprężynki poprawiają jakość lub smak? bo zastanawiam się czy są potrzebne? fajnie by było jak by ktoś napisał co próbował robić z miedzianymi i bez. Powracając do tematu zmywaków czy są tańsze? odpowiem: w perspektywie czasu :krzycze: nie! nie chodzi o cenę zakupu tylko o wydajność podczas gotowania, nie dość że dłużej trzeba stabilizować to wydajność jest mniejsza, dłuży czas przetwarzania zwiększa koszty. Wiem bo ostatnio chciałem powrócić do zmywaków i straty to czas i około 0,5l z 25l cukrówki t3.

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: wtorek, 8 kwie 2014, 22:28
autor: lesgo58

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: wtorek, 8 kwie 2014, 22:29
autor: ta_moko
@kazbil
Miedziane czyszczą z "aromatow" siarki. Potrzeba ich niewiele i tylko przy pierwszym gotowaniu.
Perhydrol dostaniesz w każdym punkcie zaopatrzenia fryzjerów lub u nich samych, jak się dogadasz. Możesz zastąpić wodą utlenioną z apteki, bo to samo tylko w innym stężeniu. Wszystko to masz już sto razy opisane na forum; dpowiadam, ale proszę czytaj, zanim zapytasz.....

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: środa, 9 kwie 2014, 07:09
autor: rastro
Zamiast perhydrolu proponuje poszukać nadwęglanu sodu. Jest w formie krystalicznej łatwiejszy w transporcie i bezpieczniejszy a po rozpuszczeniu w wodzie staje się tym samym co perhydrol.

Wysłane z mojego SM-G350 przy użyciu Tapatalka

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: środa, 9 kwie 2014, 07:35
autor: lesgo58
rastro pisze:Zamiast perhydrolu proponuje poszukać nadwęglanu sodu.
Napisz jak to efektywnie używać.

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: środa, 9 kwie 2014, 07:48
autor: radius
Jeżeli działało by to tak samo jak pehydrol, to byłaby to niedroga i łatwo dostępna alternatywa :ok:

Re: [eksperyment] Pierścienie ceramiczne vs nierdzewne

: środa, 9 kwie 2014, 12:45
autor: rastro
Poprzedni post gdzieś się zagubił nie wiem czy się nie wysłał czy moderatorzy mieli zastrzeżenia.

W sklepach piwowarskich do dezynfekcji sprzętu sugerują użycie 4g/litr wody.

Tutaj jest ciekawy opis: http://www.piwo.org/topic/10343-nadwegl ... ntry217867. Wynika z niego że 1g H2O2 odpowiada 3g nadwęglanu. Do trawienia miedzi chyba pewnym kłopotem może być uboczna zawartość węglanu wapnia, trzeba sprawdzić jak to się zachowa po zmieszaniu z kwasem (kwasek cytrynowy). Na pewno kwasku trzeba dawać więcej bo część się zneutralizuje i zapewne będzie się gwałtownie pienić więc przy mieszaniu wskazana szczególna ostrożność.

Perhydrol to 30% roztwór H2O2 którego gęstość to 1,11g/cm^3 (informacja gdzieś z sieci więc może nie być całkowicie wiarygodna) - 100ml = 111g co daje 33,3g H2O2 co daje nam ok 100g nadwęglanu zamiast 100ml perhydrolu.

A i perhydrol ma dość krótki okres przydatności do spożycia - dość szybko się rozkłada.