Strona 1 z 1

Buduję mini stilla LM!

: sobota, 18 gru 2010, 10:47
autor: radius
Buduję mini stilla :lol:
A to części składowe przyszłego mini stilla:
DSC00773.JPG
DSC00775.JPG
A to wersja alternatywna rozwiązania refluksu;
DSC00776.JPG
Czekam jeszcze na zaworek precyzyjny i po niedzieli biorę się za robotę.
@Zygmunt, miałeś rację, frajda niesamowita :D tylko czemu moja kobieta, jak zobaczyła co robię, uśmiechnęła się i powiedziała, że nie chce mieć męża alkoholika :!: :?: :smiech:

Re: Miedziany Mini Still

: sobota, 18 gru 2010, 13:44
autor: sverige2
Witaj Radius. Miło widzieć że pokazywany przeze mnie na forumowych fotkach system refluksu zyskał Twoje uznanie. Sprawuje się on doskonale, a grzybek dotaczany z jednego pucka metalu, znajdujący się na czubku rurki przelewowej działa jak katalizatorek i daje dodatkową półkę. Wszystko wygląda bardzo ładnie i profesjonalnie wykonane.Tak trzymaj.

Re: Pożegnania...

: sobota, 18 gru 2010, 14:36
autor: radius
Dzięki sverige2 za miłe słowa. W moim projekcie nic nie jest wytoczone, grzybek wyciąłem z blachy miedzianej gr. 1mm, wyklepałem na półokrągło i przylutowałem do rurki (skrócę ją o połowę, będzie miała max. 5cm). Myślę, że właśnie ta konstrukcja spełni wszystkie moje oczekiwania. Jeżeli nie, nie będzie problemu z przeróbkami, wszystkie łączenia odcinków kolumny będą na teflonie (na razie). A oto jak wygląda rureczka przelewu skroplin wewnątrz konstrukcji refluksu;
DSC00778.JPG

Re: Pożegnania...

: sobota, 18 gru 2010, 14:58
autor: Zygmunt
Możesz zamieścić przekrój swojego projektu? Może być Paint ;)

Re: Pożegnania...

: sobota, 18 gru 2010, 17:15
autor: radius
Rozumiem, że chodzi ci o kolumnę z refluksem w kształcie rurki z grzybkiem? Oto rysunek poglądowy. Tylko się nie śmiej, ambicja nie pozwoliła mi nie zrobić tego w paincie, lecz umiejętności jeszcze nie te, pół godziny się z tym męczyłem ale ani razu nie przywołałem córki do pomocy.
Rurę mam Fi 42 więc opiszę tylko jak wykonam redukcję z rurki z grzybkiem fi 28 na fi 42 kolumny. Rurka fi 28 wchodzi w redukcję 28x35A a ta z kolei w redukcję 35x42A i całość w odcinek rury fi 42 tworzącej głowicę. Trochę wydałem na telefony zanim znalazłem redukcje tego typu. Dalej już z górki, głowica w mufę i do kolumny. Koniec. Jest to alternatywa dla głowicy z pólkami (gdyby czasem ręka z kątówką poleciała mi za daleko przy nacinaniu szczelin dla pólek :cry: ), chociaż planuję wypróbować obie.
kolumna fefluksowa.JPG

Re: Pożegnania...

: sobota, 18 gru 2010, 17:34
autor: sverige2
Bardzo pomysłowo to rozwiązałeś Radius. I tutaj Kolega Sveridge wypowiedział kwestię, która zapoczątkowała "kulturalną" rozmowę, którą można (ale nie trzeba) przeczytać tu: http://alkohole-domowe.com/forum/sciank ... t2990.html

Re: Buduję mini stilla LM!

: sobota, 18 gru 2010, 21:10
autor: radius
Szanowni Koledzy.
Jak napisałem wcześniej, mam zamiar zbudować oba rodzaje głowic i wypróbować je praktycznie, w takich samych warunkach procesu destylacji z tego samego nastawu. Efekt końcowy tzn. procenty (które sprawdzę u szwagierki w laboratorium analitycznym) pokażą czy jest jakaś znacząca różnica w działaniu obu głowic. Jak tylko skończę "eksperymenta" nie omieszkam zapodać informacji na forum.
Pozdrawiam wszystkich dyskutantów.

Re: Buduję mini stilla LM!

: niedziela, 19 gru 2010, 10:11
autor: sverige2
Radius.Ja posiadam obydwie głowice i porównuję wyroby od bardzo dawna.

I treścią dalszą owego posta rozpoczęła się równie emocjonująca dyskusja przeniesiona (na wszelki wypadek) tu: http://alkohole-domowe.com/forum/post24649.html#p24649

Radius. Znawcy tematu i ludzie uprawiający nasze hobby od lat, przypuszczają że jeziorko jest tego przyczyną tego smaku i dlatego powinno być jak najmniejsze, lub praktycznie wcale nie powinno go być.Na to wskazują doświadczenia kapiącej braci. 100% pewności jednak nie ma i tylko każdy posiadacz VMa indywidualnie,według własnego gustu i smaku który jest przecież bardzo różny może to stwierdzić. Nikogo Nie namawiam do tego systemu. Kto nie chce nie musi go robić i używać. Ryzyko jednak niewielkie, przeróbka np. posiadanego Aabratka i wzbogacenie go o dodatkowy system VM dziecinnie prosta i tania, więc do odważnych świat należy.

Re: Buduję mini stilla LM!

: niedziela, 19 gru 2010, 15:52
autor: radius
sverige2; jeszce jedno pytanie. Gdzie byś umieścił termometr w tym moim projekcie refluksu z rurki z grzybkiem :?:

Re: Buduję mini stilla LM!

: poniedziałek, 20 gru 2010, 12:22
autor: sverige2
Witaj Radius. Czy to w tym czy w jakimkolwiek innym projekcie kolumny rektyfikacyjnej, zasada jest tylko jedna, jeżeli interesuje Cię bezposmakowe 96% oczywiście. bo jeżeli "posmak" Ci nie przeszkadza, i 95% zadowala, to jasne że nie. Termometr do prowadzenia procesu, przyjmując że średnia wysokość wypełnienia oscyluje pomiędzy 110-140cm. powinien znajdować się ok. 35-30cm przed górną granicą wypełnienia. Termometr w głowicy służy tylko i wyłącznie do optycznej kontroli procesu. Jeżeli na głowicy temperatura skoczy o 1/10 stopnia, to już niestety jest za póżno na reakcję i zamiast spirytusu 96%, mamy mocny bimber 95% i to jest ta niby drobna różnica różnica 1% procenta, a smakowo dzień i noc. Do sterowania służy ten właśnie termometr, umieszczony ok.30cm. poniżej góry wypełnienia, i jeżeli tu temp. skacze o 1/10 stopnia to albo my albo E-ARC zamyka odbiór na VMie czy też LMie już w przedbiegach, zanim zasmrodzone pary dotrą do głowicy i zepsują nam dobry już odebrany destylat. Cała flegma kieruje się w tym momencie na wypełnienie, schładzając go do właściwej, otrzymanej po stabilizacji temperatury no i wtedy ponownie E-ARC, albo my otwieramy zawór odbioru i tak aż do zakończenia procesu. Zasada ta oczywiście nie obowiązuje, jeżeli ktoś lubi te charakterystyczne posmaki, a takich hobbystów jest też całkiem sporo. Pozdrawiam

Re: Buduję mini stilla LM!

: poniedziałek, 20 gru 2010, 14:17
autor: radius
I to jest konkretna odpowiedź, bez spierania się o duperele :ok: Dam termometr w wypełnienie - mam czyściutkie 96%, dam w głowicę - łapnę trochu "smaku" i ciut mniej (być może) procenta. Zobaczymy, trzeba spróbować ;)
Jeszcze raz dzięki za wszystkie odpowiedzi (i czekam do stycznia na ponowne otwarcie tematu E-ARC) - Radius

Re: Buduję mini stilla LM!

: poniedziałek, 20 gru 2010, 21:52
autor: sverige2
Radius. Gdybyś mógł, bo jest to dosyć droga impreza, ale gwarancja najwyższej jakości destylatu, to kup sobie wypełnienie w postaci spiralek pryzmatycznych, od kol Plipek1. Sprzedaje je on obecnie na Allegro między innymi. http://allegro.pl/nowe-pryzmatyczne-wyp ... 80288.html To jest rzecz raz na całe życie faktycznie ale to najlepsze wypełnienie jakie obecnie istnieje. Tego typu wypełnienia w firmie Angielskiej specjalizującej się w tego typu wypełnieniach o porównywalnych parametrach kosztuje ok. 260 funtów angielskich, a więc ok. 1200 pln. za 1 litr. Więc to od Plipka1 jest 15 razy tańsze, a jakość i parametry na takim samym poziomie. Wypełnienie to gwarantuje niesamowitą jakość destylatu. Więc jeżeli ktoś tak naprawdę chce robić trunki i nalewki z najwyższej półki w delikatesach, to to wypełnienie daje taką gwarancję. Wypełnienie nim kolumny fi 50mm. na wys. 1m. to ok 2 litry a więc 160 pln plus przesyłka. Oczywiście na dół kolumny dasz wypełnienie z miedzi, ale to już nie musi być o Plipka1. bo u niego jest bardzo drogie i sam zrobisz sobie dużo taniej z siatki miedzianej np. Pozdrawiam

Re: Buduję mini stilla LM!

: środa, 29 gru 2010, 15:19
autor: radius
Drodzy koledzy kapacze :lol:
Zakończyłem lutowanie mojego mini stilla i oto jak się prezentuje to "cudo";
- rysunek poglądowy
kolumna.JPG
kolumienka w częściach
DSC00790.JPG
kolumienka w całości
DSC00792.JPG
a tak wygląda głowica
DSC00789.JPG
DSC00787.JPG
Na zdjęciach głowicy nie ma jeszcze zaworka odbioru ale po Nowym Roku już będzie, nastaw już bulgoce więc niedługo :pije: . Części kolumny nie będą połączone na stałe. Przy produkcji owocówek założę na główną rurę samą kapę ze skraplaczem, a rurkę odpowietrzającą wykorzystam do puszczenia par na chłodnicę szklaną. Już nie mogę się doczekać na efekty :D

Re: Buduję mini stilla LM!

: środa, 29 gru 2010, 17:17
autor: Kucyk
:shock: :klaszcze: :poklon;
To chyba najsprytniejsza kolumna na forum! Pięknie wykonana z zastosowaniem typowych części dostępnych w sklepach hydraulicznych. Nic dodać, nic ująć. :respect:
radius pisze:Przy produkcji owocówek założę na główną rurę samą kapę ze skraplaczem, a rurkę odpowietrzającą wykorzystam do puszczenia par na chłodnicę szklaną.
Praktyczniej będzie nic nie ujmować aparatowi tytko nie zakręcać zaworka odbioru i ten sam efekt będzie a obejdzie się bez podłączania.

Re: Buduję mini stilla LM!

: środa, 29 gru 2010, 17:40
autor: radius
No, faktycznie :!: :lol: Toż to tak proste, że aż mi głupio, że sam na to nie wpadłem (ale od czego są koledzy z forum :poklon; ). Zamiast montować chłodnicę zewnętrzną, cały destylat skropli się na wewnętrznej i nie wracając na wypełnienie wypłynie przez rurkę odbioru. Genialne w swej prostocie :!: Dzięki Janusz :P :!:

Re: Buduję mini stilla LM!

: środa, 29 gru 2010, 17:48
autor: Lukstir
Witam @Radius. Przyznaję, że już szczerze zazdroszczę twojego sprzętu, rośnie jak na drożdżach ;). Mam obecnie szkiełka, zestaw startowy jest, ale coraz częściej zaczynam myśleć o takim sprzęcie. Jeżeli byłbyś skłonny udzielić potem info o kosztach produkcji takiego cacka, będę bardzo wdzięczny. Kega już mam, 50L. Reszta do skompletowania. Długo to może potrwa, ale wiem że warto. Chętnie poczekam na końcowy efekt oraz Twoje opinie na temat wydajności i jakości destylatu.
Pozdrawiam serdecznie, Łukasz

Re: Buduję mini stilla LM!

: środa, 29 gru 2010, 18:12
autor: gotiger
Kucyk pisze:To chyba najsprytniejsza kolumna na forum! Pięknie wykonana z zastosowaniem typowych części dostępnych w sklepach hydraulicznych. Nic dodać, nic ująć. :respect:
Pozostaje mi tylko potwiedzić :respect:

Mnie również ciekawi koszt takiej kolumienki, choć patrząc po elementach podejrzewam, że materiały kosztowały w okolicach 250-300zł :roll:
Chyba "ściągnę" od ciebie ten patent "prostoty" i za jakiś czas rozbuduje swoją kolumnę z KO :D

Pozdrawiam

Re: Buduję mini stilla LM!

: czwartek, 30 gru 2010, 11:30
autor: radius
Odpowiadając na wasze pytania w sprawie kosztów budowy mojej kolumienki, oto ile mnie to kosztowało:
rura Fi 42 - 60zł (kupiłem 1 metr, ale w przyszłości może przedłużę)
mufa - 6zł
kapa - 20zł
redukcja nyplowa 42Ax28 - 29zł
półśrubunek 42x2" - 14zł (leżak magazynowy)
zaworek iglicowy - 14 zł
rurka Fi 8 na skraplacz - darmocha
Do tego dojdzie jeszcze termometr - 40zł i koszty przesyłki niektórych części - 20zł, tak więc zmieściłem się w 200 zł :lol: Jeszcze tylko keg (chyba po pepsi), nypel 2" do wspawania i grzałka, więc koszt całkowity nie przekroczy 350zł :ok:
Frajda przy konstruowaniu (pierwszy raz lutowałem coś większego niż oporniki na płytce) - bezcenna :!: :!: :!: W tym miejscu chciałem podziękować Zygmuntowi - to jego mini still zainspirował mnie do budowy własnego, oraz Sverige"owi za cenne wskazówki i porady :poklon; Niech moc procentów nigdy was nie opuszcza.
Radius

Re: Buduję mini stilla LM!

: poniedziałek, 3 sty 2011, 14:50
autor: Lukstir
Kolego Radius, proszę o zamieszczenie zdjęć, jak tylko kolumienka będzie gotowa.
Pozdrawiam Łukasz

Re: Buduję mini stilla LM!

: poniedziałek, 3 sty 2011, 16:19
autor: radius
Czekam jeszcze na gniazdo zaworka i kilka innych drobiazgów, które tokarz obiecał zrobić w tym tygodniu, więc myślę, że w przyszłym zaprezentuję zdjęcia kompletnej kolumny :lol:

Re: Buduję mini stilla LM!

: środa, 19 sty 2011, 14:04
autor: radius
Minęły dwa tygodnie;
tokarz wreszcie się spiął i oto rezultaty:
- zaworek odbioru przed i po tuningu
DSC00813.JPG
- głowica z zamontowanym zaworkiem i rureczką odpływu
DSC00814.JPG
- głowica spirali refluksu z przylutowanymi przyłączami wody
DSC00815.JPG
- końcówki do podłączenia wężyków wodnych. Wykorzystałem nakrętki 3/8" z uszczelkami do sztywnego podłączenia baterii zlewozmywakowej.
DSC00817.JPG
- własnoręcznie wykonany uchwyt termometru - pierścień obcięty z mufy Fi 42 + kawałek miedzianej blaszki + godzina roboty
DSC00818.JPG
- uchwyt termometru na głowicy
DSC00819.JPG
W międzyczasie otrzymałem prawie za free, kega 30l (miałem wykorzystać po pepsi, ale jak to mówią; darowanemu koniowi.....), którego sposobem Zygmunta rozbroiłem.
DSC00835.JPG
DSC00836.JPG
Czekam jeszcze na grzałki - firma Eliko 1400W - 2szt. i końcówkę 2" do przyspawania no fittingu - moja kolumienka ma półśrubunek 2".
DSC00833.JPG
Całość, jak i osiągi zaprezentuję w galerii, po zakończeniu budowy.

Re: Buduję mini stilla LM!

: środa, 19 sty 2011, 14:21
autor: Lukstir
Witam.
Noooo... Kolego Radius, każdy szczegół dopieszczony tak, że aż mnie zawstydza :oops:
Pięknie to wygląda, nawet uchwyt termometra wykonany w całości z Cu, nie mam więcej pytań, o wszystko zadbałeś :klaszcze:
A już dzisiaj miałem pytać na czacie jak tam postępy tokarza, a tu patrzcie...
Gratuluję i pozdrawiam serdecznie, Lukstir

Re: Buduję mini stilla LM!

: wtorek, 25 sty 2011, 19:15
autor: radius
Minęły kolejne dni...
Dospawany do kega nypel 2", zdzierca spawacz wziął całe 25zł (a chciał 4 dychy :!: )
DSC00840.JPG
i końcówki grzałki (podkładki uszczelniające z silikonu, założone na grzałkę od środka i na zewnątrz).
DSC00841.JPG
Kolumna na zbiorniku
kolumn.jpg
Jutro pierwsza próba, na razie wodna. Cukrówka nastawiona na "Czarownicy" pięknie pracuje - zapach zajebisty, kwaśno-winny. Nie mogę się powstrzymać, żeby co jakiś czas nie zaciągnąć go w nozdrza :lol:

Re: Buduję mini stilla LM!

: wtorek, 25 sty 2011, 20:12
autor: marekb57
Witam Kolego Radius
Mam identyczną aparaturke jak twoja i mam pewne wąpliwości.
Niewiem jak będzie u Ciebie ale u mnie jest mało wydajna chłodnica refluksu,
a jak patrzę na twoją to mamy identyczne (moja ma 18 zw. z rurki fi 8).

Re: Buduję mini stilla LM!

: wtorek, 25 sty 2011, 20:22
autor: Zygmunt
Czego masz nypel "w drugą stronę"? Przecież po to on jest, żeby gwintem w gwint kega pasował... Wrzuć zbliżenie łączenia kega i kolumny.

Re: Buduję mini stilla LM!

: wtorek, 25 sty 2011, 20:40
autor: radius
Aaa, nypel mam w "drugą stronę", bo przy kolumnie mam półśrubunek 2". ;)
DSC00849.JPG
@marekb57, jutro zrobię próbę i opiszę efekty :roll:
Pozdrawiam

Dzień później...
Nadszedł dzień prawdy. PIERWSZE GRZANIE :?
Kolumnę wypełniłem ciętymi blaszkami miedzianymi - 15cm
DSC00804.JPG
- resztę wysokości - pocięte zmywaki z Lidla
Do zbiornika wlałem 12l zimnej wody, przykręciłem kolumnę i włączyłem zasilanie. Na razie z jedną grzałką 1400W - na próbę. Woda zagotowała się dokładnie po 45 min; po kolejnych 10-ciu, temp. na termometrze szybko skoczyła na 96*C a po kolejnych 3 zatrzymała się na 99,3*C. Z rurki odpowietrzającej pięknie dmuchała para, więc puściłem wodę na chłodnicę. Praktycznie momentalnie para przestała lecieć i po kilkukrotnym przykręcaniu i popuszczaniu przepływu wody stwierdzam, że chłodnica bez problemu daje 100% refluks.
Tak, jak myślałem - 15 zwoji z rurki Fi 8 w zupełności wystarczyło. Kolumna popracowała 15 min; zaworek odbioru ładnie przepuszczał 4-5 kropli na sek. (nie było problemu z ustawieniem odbioru), żadnych przecieków czy nieszczelności - teflon na łączeniu elementów kolumny spisał się znakomicie. :lol:
Następne grzanie - cukrówka - jak tylko nastaw dojdzie :mrgreen:

Re: Buduję mini stilla LM!

: środa, 26 sty 2011, 17:35
autor: marekb57
Witaj Radius :klaszcze: moje gratulacje
Ja przyznaję się że nie robiłem próby na wodzie ale bezpośrednio na cukrówce.
Czułem wydobywający się smrodek przez odpowietrzenie chłodnicy refluksu.
Chyba że tak ma być :?: :bardzo_zly: .
Pozdrawiam Marek :piwo:

Re: Buduję mini stilla LM!

: niedziela, 6 lut 2011, 01:53
autor: Lukstir
radius pisze: Następne grzanie - cukrówka - jak tylko nastaw dojdzie :mrgreen:
Witam, witam...
I.... tyle już czasu minęło, a kolega nawet nie uszczknął rąbka sukcesu ze swojego pierwszego grzania cukrówki :(
A ja czekam każdego dnia, proszę Radius pochwal się jakie efekty osiągnąłeś na tym pięknym cacku. Myślę, że nie jestem jedyny który na to czeka.

Re: Buduję mini stilla LM!

: piątek, 16 wrz 2011, 02:29
autor: klodek4
Tak pięknie rozpoczęte, tak fachowo ujęte i zostawił nas autor na tak zwanym lodzie, poczemu :cry: :cry: :cry: :cry:

Re: Buduję mini stilla LM!

: piątek, 16 wrz 2011, 07:10
autor: radius
Cały proces destylacji na mini stillu opisałem w tym temacie http://alkohole-domowe.com/forum/mini-s ... %20radiusa

Pozdrawiam

Re: Buduję mini stilla LM!

: poniedziałek, 5 mar 2012, 15:18
autor: klodek4
@Radius!!!
W dennicy zamykający skraplacz widzę rurkę, jak mniemam to jest odpowietrznik, czy on jest konieczny i jak to wygląda /jak się zachowuje/ w trakcie procesu rektyfikacji, pytam ponieważ w systemie VM/LM w/g Jarosława takiego odpowietrznika nie ma, mógłbyś mi troszkę naświetlić ten wątek, pozdrawiam.

Re: Buduję mini stilla LM!

: poniedziałek, 5 mar 2012, 15:19
autor: MikeB
Odpowietrzenie jest zawsze.

Re: Buduję mini stilla LM!

: poniedziałek, 5 mar 2012, 15:22
autor: klodek4
Jesteś tego pewien :?: :?: :?:

Re: Buduję mini stilla LM!

: poniedziałek, 5 mar 2012, 15:32
autor: radius
Koledzy :lol: W zamyśle miała to być rurka odprowadzająca pierwsze smrodki do wentylacji - jak jeszcze mieszkałem w bloku. Teraz robi za odpowietrznik, do smrodków się przyzwyczaiłem a i we własnym domu nikomu tym nie przeszkadzam. Rureczka nie byłaby konieczna, gdyż kapa jest luźna i nie grozi kolumnie wzrost ciśnienia. Odpowietrzenie jest podstawowym wymogiem bezpieczeństwa w naszym hobby więc albo robimy spiralę luźno włożoną do rury, albo otworek w zaślepce albo jak ja - wlutowujemy rureczkę w zaślepkę :ok:

Re: Buduję mini stilla LM!

: poniedziałek, 5 mar 2012, 15:39
autor: klodek4
Ta odpowiedź mnie satysfakcjonuje :mrgreen:
dzięki :!: :!: :!:

Ale dla pełnej satysfakcji :mrgreen: brakuje mi czy w systemie VM/LM też jest to konieczne, pamiętam że w temacie / nie mogę go znaleźć/ gdzie kol Sverige2 przedstawiał schemat kolumny, odpowietrzenia nie było!!! czy mylę się :?: :?: :?:

Re: Buduję mini stilla LM!

: poniedziałek, 5 mar 2012, 15:58
autor: MikeB
Nie traktuj tego projektu jak wyrocznie, bo będziesz zaraz centrował flegmę nad kotłem...
Odpowietrzenie jest- czy to jako dziurka, czy tez luźno włożony skraplacz. W kolumnie zawsze panuje minimalne nadciśnienie (parę mmHg).

Re: Buduję mini stilla LM!

: poniedziałek, 5 mar 2012, 16:14
autor: klodek4
MikeB pisze:Nie traktuj tego projektu jak wyrocznie, bo będziesz zaraz centrował flegmę nad kotłem...
A co ty kolego taki uprzedzony jesteś, pytałem o odpowietrzenie i odpowiedź otrzymałem :lol:

Re: Pożegnania...

: sobota, 22 lis 2014, 23:05
autor: jendrekj
radius pisze:Rurę mam Fi 42 więc opiszę tylko jak wykonam redukcję z rurki z grzybkiem fi 28 na fi 42 kolumny. Rurka fi 28 wchodzi w redukcję 28x35A a ta z kolei w redukcję 35x42A i całość w odcinek rury fi 42 tworzącej głowicę. Dalej już z górki, głowica w mufę i do kolumny. Jest to alternatywa dla głowicy z pólkami, chociaż planuję wypróbować obie.


Witam,
Czyli chłodnicę masz zrobioną w rurce fi 42? a jaką grubość rurki dałeś na spiralę chłodnicy? Jak grubo zwijałeś aby zmieścić w tą rurkę /co to jest ta 3 rurka na samej górze? Półki pod jakim kątem dawałeś? Miedziane łączenia robiłeś cyną bezołowiową?
Dzięki za odpowiedź.

Re: Buduję mini stilla LM!

: środa, 3 cze 2015, 22:02
autor: damian_w202
Jestem początkujący ale ze schematu tu przedstawionego wynika, że zaworkiem iglicowym wylecą całe skropliny za zewnątrz. Jak mają wrócić skropliny przez powrót skroplin jeżeli on jest wyżej? Chyba, że różnicę poziomów tworzy jeziorko a najlepsze czerpiemy z jego dna? A ilość pobieranego destylatu regulujemy właśnie zaworkiem? Jeżeli jest tak jak napisałem to dlaczego nie można zlać całego jeziorka? Czy ta różnica poziomów jest tak ważna?

Przepraszam za pytania ale myślę nad skonstruowaniem swojej psotnicy i nie chciałbym popełnić żadnych błędów.

Re: Buduję mini stilla LM!

: środa, 3 cze 2015, 23:29
autor: gr000by
Całe skropliny nie wylecą na zewnątrz, bo aż tyle ich nie odbieramy, a reszta przeleje się z powrotem na wypełnienie - tak działa refluks, który jest podstawą rektyfikacji. Odbierasz część skroplin, reszta wraca na wypełnienie, przez co poprawia się jakość produktu końcowego.

Re: Buduję mini stilla LM!

: czwartek, 4 cze 2015, 00:45
autor: Lootzek
Ogólnie - trzymaj się schematu. Projekt jest dobry i sprawdzony, jedyna modyfikacja jaką warto wprowadzić, to przeniesienie termometru prowadzącego proces w okolice 10 półki teoretycznej, a nie kilkanaście cm pod głowicą. Jakby coś, pisz PW :)

Re: Buduję mini stilla LM!

: niedziela, 21 cze 2015, 22:04
autor: cyqor
Czy taka rurka fi8 nada się na chłodnicę wewnętrzną ?
http://allegro.pl/rurka-rura-miedziana- ... 42076.html

Grubość ścianki około 1mm. Jest to rurka miedziana do układów paliwowych, hamulcowych więc myślę że nie powinno być problemu z jej formowaniem. Autor tematu równierz ma fi8 w chłodnicy więc myślę że się nada.

Radius na jaką rurkę nawijałeś chłodnicę ? Chodzi mi na jakim fi zawijałeś te fi8? Na fi22?

Re: Buduję mini stilla LM!

: poniedziałek, 22 cze 2015, 07:05
autor: radius
Nada się, jak najbardziej :ok:

Re: Buduję mini stilla LM!

: poniedziałek, 22 cze 2015, 07:10
autor: Lootzek
Tylko pamiętaj o wypełnieniu rurki drobnym, suchym piaskiem albo np. solą zanim zaczniesz skręcać skraplacz :)

Re: Buduję mini stilla LM!

: poniedziałek, 22 cze 2015, 09:37
autor: aronia
Miedź fajna rzecz... Aczkolwiek jak miałbym zamawiać to wybrałbym karbowaną DN8 - łatwiej skręcić, powierzchnia większa, cieńsza ścianka, może i współczynnik niższy, ale z jakiegoś powodu teraz skraplacze robi się zazwyczaj z rurki karbowanej.

Re: Buduję mini stilla LM!

: poniedziałek, 22 cze 2015, 14:02
autor: radius
aronia pisze: z jakiegoś powodu teraz skraplacze robi się zazwyczaj z rurki karbowanej.
Bo bez żadnych narzędzi i wypełniania rurki, w spiralę może ją skręcić w silnych łapkach, nawet 10 letni szczawik :mrgreen:

Re: Buduję mini stilla LM!

: poniedziałek, 22 cze 2015, 14:27
autor: cyqor
Ja akurat wolę rurkę miedzianą bo wystarczy w tym przypadku przylutować ją do mufy i spokój, a z karbowaną to trzeba już trochę pokombionwać jak zrobić połączenie żeby przeszło przez mufe etc.

Re: Buduję mini stilla LM!

: wtorek, 23 cze 2015, 18:49
autor: boxer1981228
cyqor pisze:Ja akurat wolę rurkę miedzianą bo wystarczy w tym przypadku przylutować ją do mufy i spokój, a z karbowaną to trzeba już trochę pokombionwać jak zrobić połączenie żeby przeszło przez mufe etc.
Przy karbowanej nic nie trzeba lutować. Skręcasz zakładasz złączki skręcasz i po sprawie.

Re: Buduję mini stilla LM!

: wtorek, 23 cze 2015, 20:18
autor: HomoChemicus
Bierzesz rurkę karbowaną (np. http://karbowane.pl/rura-karbowana-dn-1 ... -p-14.html ) nakładasz nakrętkę (np. http://karbowane.pl/nakretka-rury-karbo ... 2-p-2.html ) nakładasz pierścień (np. http://karbowane.pl/pierscien-rury-karb ... -p-86.html ) i przykręcasz do czego ci się podoba. Więc w czym problem?

Re: Buduję mini stilla LM!

: wtorek, 23 cze 2015, 21:52
autor: ramzol
Miedziana trzeba wypełnić i sporo się namęczyć bez warsztatu/zaplecza. Karbowaną można w tramwaju zwinąć na kolanie. Ma większą powierzchnie, i co najważniejsze nie załamuje się (do miedzianej trzeba drobnego równomiernego wypełnienia).
Zamykając kapą na końcu skraplacza/głowicy pamiętaj o odpowietrzeniu. A bez kapy też da radę tylko ćmy wpadają :lol:
Mini still dobry wybór :ok: jak na początek przygody.

Re: Buduję mini stilla LM!

: piątek, 16 paź 2015, 20:28
autor: logitech55
Witam. Chciałbym zacząć budowę kolumny LM i jeśli warto to również VM (na początku raczej będzie samo LM a to drugie zaślepione korkiem).

Psoćić :D bym chciał spirytus na wódeczkę, wina i różne owocowe (np śliwowicę).
U mnie w okolicy mają max rurę miedzianą 35 mm czy taka rura wystarczy? Czy muszę kupić koniecznie 42 mm. Zbiornikiem raczej będzie szybkowar o pojemności ok 15 - 17 litrów.
Głowicę chciałbym wykonać według naszego kolegi http://alkohole-domowe.com/forum/buduje ... 89-10.html

Jakiej długości będę potrzebował rurę na kolumnę? i jakiej długości i średnicy na skraplacz

Re: Buduję mini stilla LM!

: środa, 20 sty 2016, 00:03
autor: łukasz40
Cześć, witajcie, dzień dobry wieczór :poklon;
Mam pytanie do praktyków (odpowiedzi teoretyków :!: , osób które nie posiadają :!: , nie pracowały na takiej kolumnie :!: , którym się coś wydaje, ale same tego nie sprawdziły z góry dziękuję :!: - nie interesują mnie teoretyczne, wymyślone wypowiedzi).
Mianowicie chodzi mi o wymiar skraplacza, postanowiłem się tym zająć, więc zasypałem 8mm rurkę piaskiem, zrobiłem sobie urządzenie do zwijania rurki i bez problemu zwinąłem potrzebną spiralę, ale teraz się zastanawiam nad jej wymiarem...
Sam jej rozmiar nie jest jakoś specjalnie wielki, długość-24cm i średnica 35mm w czym jest 21 zwojów ( nawijałem na rurce 19mm) - czy taka spirala wystarczy w kolumnie fi42mm? Czy nie jest za mała, a może za duża?

Re: Buduję mini stilla LM!

: środa, 20 sty 2016, 11:47
autor: boxer1981228
łukasz40 pisze:(odpowiedzi teoretyków , osób które nie posiadają , nie pracowały na takiej kolumnie , którym się coś wydaje, ale same tego nie sprawdziły z góry dziękuję - nie interesują mnie teoretyczne, wymyślone wypowiedzi).
Chętnie bym Ci odpowiedział ale wiesz co po takim tekście to pocałuj mnie w :dupa: To że ktoś nie posiadał mini stilla nie znaczy że nie ma pojęcia w temacie. Ale skoro jesteś takim praktykiem to zamiast się pytać to odpal kolumnę i sprawdź sobie sam czy taki skraplacz wyrobi w Twoim MS.

Re: Buduję mini stilla LM!

: środa, 20 sty 2016, 12:15
autor: wawaldek11
Łukasz aby coś Ci podpowiedzieć musiałbym zadać kilka pytań teoretycznych. A tego nie chcesz....

Re: Buduję mini stilla LM!

: środa, 20 sty 2016, 13:06
autor: łukasz40
Ale skoro jesteś takim praktykiem to zamiast się pytać to odpal kolumnę i sprawdź sobie sam czy taki skraplacz wyrobi w Twoim MS.
Wiesz co, to chyba najlepszy sposób, dokończę więc budowę kolumny i sam to sprawdzę, oszczędzę sobie dzięki temu takich wypowiedzi jak Twoja...

Pozdrawiam :piwo:

Re: Buduję mini stilla LM!

: środa, 20 sty 2016, 16:27
autor: boxer1981228
Podejście pierwsza klasa, popełniaj błędy i wyciągaj wnioski :klaszcze: . Zrób i przetestój, jak byś się choć troszkę wysilił to tematów i zdjęć jak i filmów miedzianego skraplacza jest od groma. Szukajka nie gryzie a i google też dobrze działa.

Re: Buduję mini stilla LM!

: środa, 20 sty 2016, 16:57
autor: łukasz40
@boxer1981228 Wiesz co, nie traktuj mnie jak ignoranta i lenia, nie jestem na forum od wczoraj, czytałem dużo na temat który mnie interesuje i większość informacji przyswoiłem i nie mam najmniejszego problemu z samodzielnym wykonaniem kolumny, mam duże zaplecze maszynowe/sprzętowe i finansowe więc śmiało mogę się bawić w miedź i niepowodzenia, moje pytanie tyczyło się samego skraplacza o którym pisało kilka osób, że zwinęli z takiej rurki 12-15 zwojów, ja natomiast się rozpędziłem i zwinąłem 21 zwojów i o to pytanie się za przeproszeniem "rozbiło gówno na atomy". Jeśli nie masz nic sensownego do napisania, lub nie chcesz napisać bo poczułeś się urażony, to nie pisz nic, nie zapychaj serwera spamem który i tak ani mnie, ani nikomu innemu w niczym nie pomaga - ot i wszystko w temacie.

A moderatorów proszę o usunięcie za dwa dni tego mojego pytania co by pierdołami nie zaśmiecać forum.

Pozdrawiam serdecznie :piwo:

Re: Buduję mini stilla LM!

: środa, 20 sty 2016, 17:49
autor: radius
łukasz40 pisze:długość-24cm i średnica 35mm w czym jest 21 zwojów. Czy taka spirala wystarczy w kolumnie fi42mm?
Masz odpowiedź praktyka - aż nadto ;)

Re: Buduję mini stilla LM!

: środa, 20 sty 2016, 17:57
autor: łukasz40
I za taką odpowiedź jak najbardziej dziękuję, krótka, konkretna i w 100% wyczerpuje meritum pytania.
Pytanie dodatkowe, czy będzie jeszcze można u Ciebie na allegro kupić nypel mosiężny pasujący pod gwint kega i ruręfi42mm?

Re: Buduję mini stilla LM!

: środa, 20 sty 2016, 18:00
autor: boxer1981228
łukasz40 pisze:Mam pytanie do praktyków (odpowiedzi teoretyków , osób które nie posiadają , nie pracowały na takiej kolumnie , którym się coś wydaje, ale same tego nie sprawdziły z góry dziękuję - nie interesują mnie teoretyczne, wymyślone wypowiedzi).


Przeczytaj to i jeszcze raz się zastanòw co napisałeś. Prosisz o pomoc ale odrazu zakładasz że osoby, które nie miały lub mają takiego o to MS nie będą miały pojęcia czy skraplacz się nadaje. To powiem Ci jeseś w błędzie ;)
łukasz40 pisze:moje pytanie tyczyło się samego skraplacza o którym pisało kilka osób, że zwinęli z takiej rurki 12-15 zwojów, ja natomiast się rozpędziłem i zwinąłem 21
To po co pytałeś skoro znałeś odpowiedź???

Re: Buduję mini stilla LM!

: środa, 20 sty 2016, 18:19
autor: eldier
Mój też niech idzie do koszta za kilka dni :D

@boxer no jak to po co? No skoro 12-15 daje rade, to wątpliwe jest czy 21 też da radę :hahaha:

A odnośnie teoretyków, to nieskromnie mówiąc pomogłem wielu osobom nie prowadząc ani jednej rektyfikacji :smiech: Jedynie wiedza zaczytana, zasłyszana i trochę własnego pomyślunku :ok:

Re: Buduję mini stilla LM!

: środa, 20 sty 2016, 18:47
autor: łukasz40
Oj boxer, boxer chcesz na siłę się klócić? Po co? Co Ci to da? No, ale jak chcesz to jedziem...
Prosisz o pomoc ale odrazu zakładasz że osoby, które nie miały lub mają takiego o to MS nie będą miały pojęcia czy skraplacz się nadaje.
Tak zakładam i to w pełni śwaidomie, że osoby które nie miały takiego sprzętu mogą nie wiedzieć jak on działa, jak pracuje, co potrzeba do stabilnej pracy na nim. To dość proste - w końcu skąd możesz wiedzieć jak pracuje/działa coś czego nie miałeś, nie testowałeś, nie pracowałeś na tym... Czy to jest takie trudne do zrozumienia?
To po co pytałeś skoro znałeś odpowiedź???
No właśnie w tym problem, bo nie znam odpowiedzi, dlatego pytam czy te 21 zwojów nie będzie czasem za dużo przy takim skraplaczu, skoro inni piszą o 12-15 zwojach.

Poza tym jak dalej mam się czepiać, to polecam doszkolenie się w kierunku naszej gramatyki bo zdrowo kulejesz kolego, i to, że mieszkasz na wyspach nie zwalnia Cię z poprawnego używania naszego ojczystego języka...
Przeczytaj to, i jeszcze raz się zastanòw co napisałeś. Prosisz o pomoc, ale odrazu zakładasz, że osoby, które nie miały, lub (nie) mają takiego o to MS nie będą miały pojęcia czy skraplacz się nadaje. To powiem Ci jesteś w błędzie ;)
eldier pisze:A odnośnie teoretyków, to nieskromnie mówiąc pomogłem wielu osobom nie prowadząc ani jednej rektyfikacji :smiech: Jedynie wiedza zaczytana, zasłyszana i trochę własnego pomyślunku :ok:

No to samo o Tobie świadczy, polecasz, tłumaczysz coś o czym faktycznie nie masz pojęcia

Re: Buduję mini stilla LM!

: środa, 20 sty 2016, 19:17
autor: boxer1981228
Nie Tobie oceniać poziom mojego wykształcenia ale dziękuję że powstawiałeś przecinki w odpowiednie miejsca, możesz się teraz starać o posadę moderator. Teraz mój post może będzie dla Ciebie bardziej zrozumiały. Skoro nie widzisz w czym był problem to ja nie mam więcej pytań do Ciebie i powodzenia w dalszej budowie. Zapewne wszyscy teoretycy będą Ci bardzo chętnie pomagać.

Re: Buduję mini stilla LM!

: środa, 20 sty 2016, 20:21
autor: łmarko
Wtrącając się, to są ludzie o takim nicku jak łukasz i chyba skorpion , którzy na czacie tak samo się odzywają jak tu z pytaniem.
Są ignoranci i złośliwi , którzy wszystko wiedzą , a zapisali się pod koniec roku 2015.
Typowi :krzycze:
Należy ich ignorować .

Re: Buduję mini stilla LM!

: środa, 20 sty 2016, 22:33
autor: Lootzek
Koledzy.. Zbastujcie. Z jednej strony niespecjalnie dziwię się łukasz40, bo fora w internecie pełne są porad w stylu "kolega dziadka szwagra widział u kogoś i opowiadał" z drugiej sam trochę źle sformułował pytanie, bo jednoznacznie wynika z niego wątpliwość czy 21 zwojów wystarczy, z drugiej wie że 12-15 już tak ;)
Co do stanu wiedzy eldiera, akurat mogą być nietrafione zarzuty, bo sam wyciągnąłem z forum tyle wiedzy nt. rektyfikacji i korzystania z kolumny, że kiedy w domu wreszcie takowa nastała, jej obsługa okazała się formalnością i zacząłem od etapu badania niuansów pracy na niej. Z drugiej strony jest niestety mnóstwo postów pisanych przez posiadaczy sprzętu, z których wynika że nie mają pojęcia co, czemu i kiedy się w nim dzieje...

Re: Buduję mini stilla LM!

: środa, 20 sty 2016, 22:53
autor: eldier
@łukasz40
Co brakło argumentów to zacząłeś czepiać się gramatyki? Typowe...

A odnośnie:
łukasz40 pisze: No to samo o Tobie świadczy, polecasz, tłumaczysz coś o czym faktycznie nie masz pojęcia
Powiedz to wszystkim tym którym pomogłem i wiesz co, o dziwo moje rady raczej pomagały, ale to może tylko trochę szczęścia :smiech:

Ale teraz z innej beczki, pomyśl o lekarzu, który ma po raz pierwszy styczność z jakąś chorobą, to co terapie najpierw na sobie ma przetestować, bo czytał tylko o niej w książkach? No bo "faktycznie nie ma o tym pojęcia"? Ale nie lekarz chętnie poigra sobie z ludzkim zdrowiem albo nawet życiem, bo nie dość, że stosuje terapie to jeszcze tłumaczy choremu co i dlaczego, chociaż "faktycznie nie ma o tym pojęcia"...

A więc następnym razem zanim coś napiszesz to się zastanów :)

Pozdrawiam

Re: Buduję mini stilla LM!

: piątek, 27 sty 2017, 21:54
autor: JAROCE
Trochę odkopię temat.
Mam pytanie do autora tematu. Tak się składa, że jestem od dziś w posiadaniu rury miedzianej fi 42 o długości 160 cm.
Czy przy tej wysokości wystarczy mi 15 zwojów fi 8 spirali czy dla bezpieczeństwa zrobić 20?
Rozumiem , że głowicę muszę umieścić zaraz pod spiralą bez jakichkolwiek większych odstępów?
Czy w przypadku wypełnienie ze zmywaków termometr też umieścić 12-15 cm przed końcem wypełnienia ?
Czy zamiast zmywaków mogę zastosować sprężynki pryzmatyczne z KO?
Domniemam, że przy zastosowaniu sprężynek montaż portu termometru będzie w innym miejscu?
Na jednym ze zdjęć widać blaszki półokrągłe z czego jedna posiada taki wypust który widać, że jest wyprofilowany. Czy to jest pólka która jest wyżej a ten profil po to aby destylat spływał po nim na tą niższą półkę?

Przepraszam, że tyle pytań ale skoro mam już taką rurę to grzechem by było nie spróbować zbudować takiej kolumny dla własnych doświadczeń.

Re: Buduję mini stilla LM!

: piątek, 27 sty 2017, 22:41
autor: radius
JAROCE pisze:Czy przy tej wysokości wystarczy mi 15 zwojów fi 8 spirali
Wystarczy :ok:
JAROCE pisze:Rozumiem , że głowicę muszę umieścić zaraz pod spiralą bez jakichkolwiek większych odstępów?
Tak. Odstęp 1-2 cm będzie w sam raz.
JAROCE pisze:Czy w przypadku wypełnienie ze zmywaków termometr też umieścić 12-15 cm przed końcem wypełnienia ?
Przy takiej długości rury, montuj dwa termometry. Ten od góry ok. 20 cm poniżej głowicy, dolny - 30 cm od dołu rury.
JAROCE pisze:Czy zamiast zmywaków mogę zastosować sprężynki pryzmatyczne z KO?
Oczywiście.
JAROCE pisze:Domniemam, że przy zastosowaniu sprężynek montaż portu termometru będzie w innym miejscu?
Górny tak, jak pisałem, dolny może być ok. 20- 25 cm.
JAROCE pisze:
Na jednym ze zdjęć widać blaszki półokrągłe z czego jedna posiada taki wypust który widać, że jest wyprofilowany. Czy to jest pólka która jest wyżej a ten profil po to aby destylat spływał po nim na tą niższą półkę?
Ta blaszka z wypustem to jest dolna półka a wypust kieruje flegmę na środek wypełnienia.

Re: Buduję mini stilla LM!

: sobota, 28 sty 2017, 09:44
autor: JAROCE
Ok, dzięki za info.
Powiedz mi jeszcze tylko czy ten 1-2 cm między głowicą a spiralą to odległość pomiędzy dolnym zawinięciem spirali a grzybkiem w głowicy ?
Zastanawiam się też nad zastosowaniem sprężynek z miedzi skoro kolumna jest z tego materiału. Mam co prawda trochę cieniutkiej blaszki i mogę pociąć w drobne, krótkie paseczki ale czy to ma sens?
Zmywaki czy SP z KO to rozumiem ale co do Cu nie za bardzo tym bardziej, że nawet spirala będzie z miedzi.

Re: Buduję mini stilla LM!

: sobota, 28 sty 2017, 14:23
autor: radius
JAROCE pisze:czy ten 1-2 cm między głowicą a spiralą to odległość pomiędzy dolnym zawinięciem spirali a grzybkiem w głowicy ?
Tak.
JAROCE pisze:Zastanawiam się też nad zastosowaniem sprężynek z miedzi skoro kolumna jest z tego materiału.
Nie ma takiej potrzeby. Użyj w ich miejsce sprężynek KO, poprawi to osiągi kolumny :ok:

Re: Buduję mini stilla LM!

: niedziela, 29 sty 2017, 00:39
autor: JAROCE
Dziękuję za info. Mam nadzieję, że budowa głowicy nie sprawi mi większego problemu. Otwory przez które para będzie się przemieszczać ku górze chcę wykonać wiertłem fi 8 w ilości 5-6 szt. Natomiast otwory do powrotu w kierunku kega myślę wykonać wiertłem fi 6 w ilości 7-8 szt.
Czy te średnice oraz ilości otworów będą odpowiednie?

Mam też dodatkowo pytanie tzn. czy jeżeli wlutuje rurkę ok. 10 cm poniżej głowicy i do niej podłączę chłodnicę Liebiga to taki system obniżonego odbioru zda egzamin?

Jeżeli coś popierniczyłem proszę o poprawę i wyrozumiałość.

Re: Buduję mini stilla LM!

: niedziela, 29 sty 2017, 07:11
autor: radius
Otworki do przelotu par - ok. Do odpływu refluksu wystarczą 3 szt. fi 6.
Co do OO, to zapomniałeś chyba o zaworku do regulacji. Rurka fi 10 może być ciut za mała, chociaż takiej średnicy nigdy nie sprawdziłem, więc wypowiadam się tylko teoretycznie ;) Ja robiłem na rurce fi 15.

Re: Buduję mini stilla LM!

: niedziela, 29 sty 2017, 08:10
autor: robert4you
Na normalnej kolumnie fi8 działa - oczywiście to średnica wewnętrzna. No a to to właściwie też normalna kolumna.

Re: Buduję mini stilla LM!

: niedziela, 29 sty 2017, 10:24
autor: JAROCE
O zaworku do regulacji przy obniżony odbiorze pamiętam nie zapomniałem. Raczej chciałem wiedzieć, czy obniżenie o te 10 cm będzie wystarczające. Do kolumny będę chciał wlutować mosiężną mufę , nypel lub coś do czego przykręcę zawór odbioru a następnie chłodnica. Wszystko chcę robić tak aby rurką fi 15 to połączyć.
Czy jeżeli zrobię chłodnicę z rurki fi 15 z kołnierzem z rurki fi 22 wystarczy do schłodzenia ?

Re: Buduję mini stilla LM!

: niedziela, 29 sty 2017, 15:13
autor: robert4you
Ja tak mam ok 55 cm - hula aż miło.

Re: Buduję mini stilla LM!

: piątek, 3 lut 2017, 15:54
autor: mistrzkaskader
Na wstępie chciałbym się przywitać.
Po znalezieniu pomysłu na nową pasję chciałbym zrobić swoją pierwszą kolumnę :), wybór padła na coś na wzór kolumny kolegi Radiusa, oczywiście z miedzi gdyż nie mam dostępu do tiga, a zrobienie czegoś samego od podstaw na pewno daje większą frajdę niż kupno gotowca. I tu mam pytanie czy warto pchać się w rurę 54mm czy wystarczy 42. Ilości przerabianego towaru na własny użytek a, że problemu z gorzałą nie mam (chyba) więc na razie ilości nie za duże. Będzie to stało na zbiorniku 30l. Jeśli już 54 to głowica w środku na jaką redukcję, bo znalazłem 54/28 jak i 54/35? Wolałbym 42 bo sporo tańsze i łatwiej dostępne, lecz jeśli miałbym się męczyć....... Proszę o radę.

Re: Buduję mini stilla LM!

: piątek, 3 lut 2017, 18:17
autor: radius
Odpowiem ci krótko :)
Z kolumny 42, uzyskasz wydajność maksymalnie 0,8 - 0,9 l/h
Z kolumny 54 uzyskasz 1,2 - 1,3l/h
Jeżeli będziesz robił głowicę grzybkową to redukcja 54x28 jest lepsza. Daszek grzybka nie będzie dławił przepływu par. Chociaż robiłem głowicę na redukcji 54x35 i też pracowała bezproblemowo ale trzeba było bardzo precyzyjnie zrobić daszek :ok:

Re: Buduję mini stilla LM!

: sobota, 4 lut 2017, 09:54
autor: Saccharomyces
mistrzkaskader pisze:Po znalezieniu pomysłu na nową pasję ...
Na starcie już zapomnij o fi42 :)

M

Re: Buduję mini stilla LM!

: sobota, 4 lut 2017, 12:03
autor: mistrzkaskader
Dzięki za podpowiedzi, tak więc jednak dołożę i będzie 54
.

Re: Buduję mini stilla LM!

: środa, 15 lut 2017, 16:30
autor: mistrzkaskader
Pomału kompletuję cały materiał - co nie jest łatwe przy takich średnicach. Nigdzie nie mogę znaleźć końcówek (nypli czy jak to tam zwą) na rurkę fi 8 aby połączyć ją z jakimś kranikiem oraz aby połączyć wężownicę z dopływem wody. Czy mógłby mnie ktoś naprowadzić, bo u mnie w hydraulicznych powiedzieli, że na takie średnice nic nie ma a tu na zdjęciach ewidentnie coś takiego widać.

Re: Buduję mini stilla LM!

: środa, 15 lut 2017, 21:26
autor: radius
Nie szukaj w sklepach z hydrauliką tylko z akcesoriami do pneumatyki :ok:

Re: Buduję mini stilla LM!

: czwartek, 16 lut 2017, 14:30
autor: Blażej
Szukaj w pneumatycznych kup mufy i zrób wkręcane porty ja płaciłem 4zl szt 1/8 cala sondy i zaworek precyzyjny powkręcane z dodatkiem teflonu i oringa raz i spokoj. Rurkę mniejszych średnic dostaniesz u "gaziarza". Skraplacz kupiłem z ko więc nie miałem tego problemu.

Re: Buduję mini stilla LM!

: niedziela, 19 lut 2017, 11:10
autor: mistrzkaskader
Dzięki za podpowiedzi :klaszcze: , faktycznie wszystko co potrzebne było w castoramie na pneumatyce :respect: .
Na chwilę obecną sprzęt w trakcie budowy wygląda jak w załącznikach. Jeśli chodzi o wygląd to było to moje pierwsze lutowanie w życiu.
Wysokość całkowita 2m, wysokość do głowicy 1,6m, planuję zasyp sprężynkami miedzianymi 0,25l reszta sprężynki ko od kolegi plipka.
Zawór do obniżonego odbioru dałem 25cm poniżej głowicy. Zastanawiam się jeszcze czy nie przeciąć kolumny nisko do robienia owocówek (sprzęt ma być uniwersalny), czy samo odkręcenia zaworka LM da podobny efekt? Chciałbym również zamontować latarkę lecz nigdzie nie mogę znaleźć odpowiednich kołnierzy mosiężnych (będę wdzięczny za podpowiedź), Termometry w kolumnie będą 2. Pierwszy 12 cm pod końcem wypełnienia a drugi.... no właśnie jeśli bym dzielił kolumnę to chyba w tej części dolnej??
Jeśli chodzi o zbiornik to byłem zdecydowany na gotowy 30l z destylandii, ale ciężki z nimi kontakt, odpowiadają na maile raz na trzy dni.
Prosiłbym o wyjaśnienie moich wątpliwości plus ewentualne poprawienie błędów w kolumnie.

Re: Buduję mini stilla LM!

: czwartek, 23 lut 2017, 18:40
autor: mistrzkaskader
By nie zaśmiecać innych wątków napiszę post pod postem. Czy rurka fi 15 wystarczy do OVM mam tam w lutowany nypel 1/2, i zaraz kranik również 1/2. Kranik normalny do wody, czy wymienić go na jakiś specjalny (chodzi mi o uszczelkę gumową)? Czy do par może być ta uszczelka.

Re: Buduję mini stilla LM!

: czwartek, 23 lut 2017, 21:46
autor: robert4you
Gumowa nie może być. Kup kulowy będzie dobry. 15mm wystarczy.

Re: Buduję mini stilla LM!

: czwartek, 23 lut 2017, 22:30
autor: mistrzkaskader
Mam właśnie kulowy z casto. Zdjęcie dwa posty wyżej, w środku jakby biały plastik. Jeśli chodzi o te 15mm to gdzieś wyczytałem, że przy takiej rurze to powinno być 28mm ale nie mogę teraz znaleźć? Siedzę od rana do wieczora, czytam i już taki mętlik, za dużo wiedzy naraz :)

Re: Buduję mini stilla LM!

: piątek, 24 lut 2017, 12:10
autor: Blażej
15mm wystarczy. Ty masz to inaczej rozwiązane bo wlutowałeś nypel w kolumnę. U mnie jest: trójnik 54/28/54, rurka 28, zawór 28 lutowany, rurka 28, kolanko nyplowe jednostronne, w kolanko redukcja 28/15, nypel, i 60cm chłodnicy 28/15.

Re: Buduję mini stilla LM!

: poniedziałek, 27 lut 2017, 11:44
autor: Ziomall
Panowie trochę dziecinne pytanie: jak lutujecie tą miedź? Rozumiem, że cyną bez ołowiu ale czym ją topicie? Lutownicą, palnikiem? Używacie pasty czy klafonii? Jak to później czyscicie przed pierwszą destylacją?

Wysłane z mojego LG-D620 przy użyciu Tapatalka

Re: Buduję mini stilla LM!

: poniedziałek, 27 lut 2017, 17:47
autor: Optoelektron
Ziomall pisze:Panowie trochę dziecinne pytanie: jak lutujecie tą miedź?
Najlepiej lutuje się palnikiem gazowym na propan butan podłączonym np do butli turystycznej, można także lutować "lutlampą". W sklepie hydraulicznym kupisz cynę do lutowania i pastę do lutowania którą smaruje się powierzchnie oczyszczone przeznaczone do połączenia.
Powierzchnię pod lutowanie można oczyścić drobnym papierem ściernym lub wełną stalową (także do kupienia w hydraulicznym). Pastę na elementach łączonych podgrzewa się do momentu aż zrobi się metalicznie błyszcząca, następnie dodaje się cyny ciągle podgrzewając łączone elementy. Topnik po lutowaniu (najlepiej gdy jest jeszcze ciepły) usuwa się wilgotną szmatką - i tak oto otrzymuje się ładne połączenie elementów miedzianych :D.
Jest mnóstwo filmików jak łączyć kształtki i rury miedziane.
Powodzenia przy lutowaniu :ok:

Re: Buduję mini stilla LM!

: poniedziałek, 27 lut 2017, 17:53
autor: MaciejZZadupia
Używamy cyny bezołowiowej.

Maciej Z Zadupia

Re: Buduję mini stilla LM!

: poniedziałek, 27 lut 2017, 20:02
autor: robert4you

Re: Buduję mini stilla LM!

: wtorek, 28 lut 2017, 08:05
autor: Ziomall
Czyli lutujecie lutem miękkim. A potem w jakiś specyficzny sposób czyścicie wnętrze kolumny po takim lutowaniu? Czy wystarczy przepłukać wodą i tyle? Potem pierwsze gotowanie zrobiłbym na samej wodzie z dodatkiem kwasku cytrynowego, tak dla ogólnego odkażenia sprzętu. Co o tym myślicie?

Wysłane z mojego LG-D620 przy użyciu Tapatalka

Scalone
Dzięki, z filmikami już się zapoznałem. Interesuje mnie jeszcze tylko kwestia, co potem? Czy jakoś całość trzeba, przepłukać? Jeśli tak to czym?

Wysłane z mojego LG-D620 przy użyciu Tapatalka

Re: Buduję mini stilla LM!

: wtorek, 28 lut 2017, 12:46
autor: robert4you
Wypłukać wodą. Odpalić na wodzie, dopiero potem na alkoholu, pierwszy urobek prawdopodobnie będzie i tak w kibel.

Re: Buduję mini stilla LM!

: wtorek, 28 lut 2017, 12:48
autor: Ziomall
Dlaczego w kibel?

Wysłane z mojego LG-D620 przy użyciu Tapatalka

Re: Buduję mini stilla LM!

: wtorek, 28 lut 2017, 14:04
autor: robert4you
Powąchasz, posmakujesz, zdecydujesz.

Re: Buduję mini stilla LM!

: niedziela, 3 wrz 2017, 11:02
autor: krzysiek1404
Kolego Radius, na początku chciałbym ci pogratulować projektu i jego realizacji, świetna robota :klaszcze:

Chciałbym zbudować swój sprzęt wg. twojego projektu ale nie rozumiem kilku rzeczy i prosiłbym o pomoc.

1. Na obrazku nr 2 długość rurki zaznaczona na czerwono różni się znacząco od długości z obrazka 1 po zmontowaniu twojej głowicy. Skąd to wynika i czy ma to jakieś znaczenie?? Ile tej rurki powinno być??

Obrazek

Obrazek


2. No obrazku gdzie widać od dołu zmontowaną głowice widoczne są jakieś elementy z dziurkami jest to zaznaczone niebieską strzałką, co to jest??

Obrazek

3. Na schemacie kolumny zaznaczyłem strzałkami wysokość która jest głębokością jeziorka?? Czy jest istotna ta odległość i ile powinna wynieść??

Obrazek

4. Który element jest na rysunku?? Z tego co wypatrzyłem to mi się wydaje że to jest tuleja którą idzie powrót skroplin z jeziorka na srodek wypełnienia, ale wydaje mi się że ta rurka jest skierowana do góry??

Obrazek

5. gdzie zamontowałeś to blaszki które mają robić za półki bo na rzadnym schemacie nie mogłem się tego dopatrzeć.

Re: Buduję mini stilla LM!

: poniedziałek, 4 wrz 2017, 06:35
autor: radius
@krzysiek1404, od czasu powstania tej koncepcji mini stilla z głowicą grzybkową trochę wody w Wiśle już upłynęło i w międzyczasie (nie cierpię tego słówka ;) ) głowica ciut się zmieniła, chociaż koncepcja pozostała ta sama. Poniżej zamieszczam schematyczny rysunek aktualnej głowicy połączonej z kolumną i rurą skraplacza.
Głowica 42.png
Nieopisane otworki w głowicy to otwory do wylotu par (górne fi 10 x 4 szt.) oraz przelewowe refluksu (dolne fi 6 x 4 szt.)
Otworki przelewowe są na wysokości górnej krawędzi rurki odbiorczej.
Jeśli będziesz miał więcej pytań, pisz na PW.
Pozdrawiam

P.S.
Dla rury 54, redukcja nyplowa to 54A x 28

Re: Buduję mini stilla LM!

: niedziela, 4 lut 2018, 07:30
autor: blue
Mam pytanie do użytkowników tego typu kolumny. Czy wielkość jeziorka w głowicy ma znaczenie? Jeśli tak to jaki wpływ na proces ma mniejsze i większe jeziorko?

Re: Buduję mini stilla LM!

: piątek, 5 paź 2018, 10:04
autor: krzysiek1404
W końcu zebrałem się do budowy kolumny wg. projektu autora tego tematu, mam prawie wszystkie klocki teraz tylko zebrać się w wolnej chwili do lutowania. Nie mogę tylko jednego tematu ogarnąć. Jak podłączyć wlot do chłodnicy rurka 8 mm miedź do zasilania z kranu. Nigdzie nie ma nic na średnicę 8 mm Ani z plastiku ani z miedzi.

Re: Buduję mini stilla LM!

: piątek, 5 paź 2018, 11:02
autor: radius
krzysiek1404 pisze:Jak podłączyć wlot do chłodnicy rurka 8 mm miedź do zasilania z kranu.
Bardzo prosto 8-)
Kupujesz korek 1/2", wiercisz w nim otworek fi 8 i wlutowujesz w rurkę. Do korka dokupujesz szybkozłączkę ogrodową z gwintem wewnętrznym 1/2" - https://allegro.pl/przylacze-na-kran-wa ... 24081.html i... gotowe :ok:
Dalej już chyba wiesz co robić ;)

Re: Buduję mini stilla LM!

: sobota, 6 paź 2018, 12:47
autor: krzysiek1404
Jeśli mogę jeszcze zapytać, dzisiaj biorę się za montaż i proszę o rady.
Mam rurę fi 42 miedzianą, na chłodnicę mam odcinek 28 cm, głowica na mufach redukcja z fi 42 na 28 myślę że nie będzie za duża średnica, ale nie mogłem zdobyć z 42 na 22.
Na wypełnienie mam odcinek 137 cm. Czy to nie za dużo? W środku będą zmywaki z lidla. Najważniejsze pytanie na jakiej wysokości od głowicy zrobić odejście na chłodnicę liebiga i na jakiej wysokości wlutować port termometru??

Niestety nie idzie mi lutowanie, mam za słaby palnik i za mało umiejętności. Po niedzieli idę do znajomego hydraulika z porządnym sprzętem który polutuje jak należy, ale chcę do niego zanieść już przygotowane klocki więc pytania powyższe jak najbardziej aktualne i dość pilne. Muszę przygotować wszystko.

Re: Buduję mini stilla LM!

: poniedziałek, 8 paź 2018, 14:22
autor: .Gacek
Witaj Krzysiek.
Fajny sprzęt wziąłeś sobie na wzór, jest to bardzo uniwersalna maszynka.
Ja stworzyłem sobie podobnego CM-a z rury 42 mm. Wiedziałem, że pierwsza miedziana maszyna będzie wymagała pewnych przeróbek i dlatego kupiłem sobie w casto palnik Topex z zapasem 6 puszek z gazem za kwotę 79 zł. Koszt niewielki a radość ze zrobienia samemu niesamowita. Tym bardziej, że mając swój palnik można samemu przerabiać i modyfikować w razie potrzeby.
Jeżeli chodzi o wysokość to im wyższa kolumna tym lepiej bo bardziej masz oczyszczony destylat ale też jest gdzieś napisane, że wysokość kolumny dobiera się do przekroju rury (jak znajdę post to wrzucę link). Wydaje mi się, że do Twojej z wypełnieniem zmywakowym będzie okey.
Chłodnica 28 cm, miałeś na myśli skraplacz? ☺ powiedz nam czy chłodnica Liebiga potrzebna Ci do systemu VM czy OVM ?

Re: Buduję mini stilla LM!

: sobota, 13 paź 2018, 15:01
autor: krzysiek1404
Miałem na myśli chłodnicę leibiga, już zlutowana. rurka 15 cm w płaszczu 28 cm długość płaszcza ok 50 cm. Właściwie to zostało mi dokończyć głowicę, sam nie dam rady, potrzebna trzecia ręka, Wlutować port termometru i odejscie par pod OVM czyli chłodnicę leibiga tylko się zastanawiam czy jak zrobię otwór w rurze głównej i po prostu wlutuję kawałek rury 15 mm to czy to utrzyma ciężar chłodnicy ?? jednak kawał rury i jeszcze woda chłodząca?? Czy może jednak poszukać trujnika 42x 15 x 42 ?? Z trójnikiem będzie problem bo juz szukałem i na miejscu nie ma, musiał bym gdzieś w necie zamawiać.

Potem pociąć zmywaki mam pojemność rury 1,55 litra (130 cm wysokości fi 42 mm) to przy gęstości 280 g/litr wychodzi ok 20 zmywaków.

Cukrówka już bulgocze, moskva style 7 kg cukru w 27 litrach wody. Dziś posprawdzam szczelność lutów i jak dobrze pójdzie to w poniedziałek próba gotowania wody, a pierwsze gotowanie robocze jak drożdże zjedzą cały cukier - pewnie gdzieś koło czwartku.

[Mod: nie cytuj całych postów ]

Re: Buduję mini stilla LM!

: poniedziałek, 15 paź 2018, 11:23
autor: arkdom
krzysiek1404 pisze:Jeśli mogę jeszcze zapytać, dzisiaj biorę się za montaż i proszę o rady.
Mam rurę fi 42 miedzianą, na chłodnicę mam odcinek 28 cm, głowica na mufach redukcja z fi 42 na 28 myślę że nie będzie za duża średnica, ale nie mogłem zdobyć z 42 na 22.
Tu masz odpowiedni nypel redukcyjny: http://rimex.idsl.pl/product.php?id_product=1331
Mają też sklep na allegro. Towar jest na miejscu w ciągu 2 dni.
No i popatrzcie na te ceny. Ja wpadłem w zachwyt.

Re: Buduję mini stilla LM!

: poniedziałek, 15 paź 2018, 12:28
autor: .Gacek
Witaj.
Możesz nawiercić główną rurę i wkręcić w nią redukcję mosiężną z 3/4 cala na 1/2. Tą redukcją mógłbyś nagwintować sobie tak jakby rurę i do okoła ją fest polutować. Powinno trzymać porządnie tak aby być pewnym chłodnicy pod obciążeniem wody.
20180506_195709-1-1.jpg
Edit.
U góry masz zdjęcie jak to wygląda u mnie.
Co do trzeciej ręki to nazywa się imadło i pamiętaj, że kształtki zawsze możesz sobie delikatnie puknąć młoteczkiem w któryś rant aby wchodziły na wcisk i wtedy można spokojnie lutować.

Re: Buduję mini stilla LM!

: sobota, 17 sie 2019, 21:17
autor: tygrysek
Witam szanowną brać Psotników. Pozwólcie, że podepnę się pod temat. Jestem od czterech miesięcy na etapie projektowania rudej wg pomysłu Radiusa. Zaczalem kupować stopniowo poszczególne części, tak, że obecnie mam prawie wszystkie elementy W między czasie w dalszym ciągu studiowałem zagadnienie. Ale im więcej wiedzy, tym bardziej robił się w głowie mętlik. Dlatego mam do Was kilka pytań z prośbą o pomoc. No, ale od początku.
KEG
Jestem zdecydowany na zakup od kolegi Kuli zbiornika 30 litrów z regulatorem RGN z grzałkami 1500 +2000W ocieplonego z dodatkowym wlewem.
DÓŁ KOLUMNY
Odcinek 20 cm rury miedzianej fi 42 z wypełnieniem sprężynkiami miedzianymi od kolegi plipka. Góra i dół sprężynek zabezpieczona zmywakiem. To daje mi około 3 półek teoretycznych.
GÓRA KOLUMNY
Odcinek 70 cm rury miedzianej fi 42 z wypełnieniem sprężynkami ze stali KO od kolegi plipka. To da mi kolejnych 35 półek teoretycznych ( HETP 20 mm) Od dołu tego elementu na wysokości około 30-35 cm port termometru ( wysokość teoretycznej 10 półki). Góra i dół zabezpieczony zmywakami
OBNIŻONY ODBIÓR BOCZNY - OLM
Odcinek 30 cm rury miedzianej fi 42. W dolnej części około 3-4 cm od dolnej krawędzi odbiór boczny wykonany z miedzianej dennicy fi 28 z przyspawaną rurką fi 10 i zaworkiem 1/8 cała do odbioru serca . Powyżej górnej krawędzi dennicy na wysokości około 2 cm pierścień centrujący wykonany z redukcji miedzianej nyplowej 42x28 ( obcinam grubszą cześć, tak, aby zostało około 1 cm do wlutowania, dolną cześć obcinam tak, aby zostawić tylko 1-2 mm). Całość centrycznie wlutowana w mufę miedzianą.
PYTANIE 1
Czy to zda egzamin? Czy średnice dobrze dobrałem? Czy to nie zaburzy stabilności kolumny?
Czy za zaworkiem precyzyjnym dołożyć jeszcze chłodnicę liebiga ( rurka miedziana wewnątrz 10 mm, zewnątrz rurka fi 22 mm i długość około 50 cm)
Powyżej pierścienia centrującego sprężynki pryzmatyczne KO. Około 12 cm od góry sprężynek port termometru ( tak, jak u kolegi Radiusa)
PYTANIE 2
Czy tak może być?
GŁOWICA
Grzybkowa jak u kolegi Radiusa, nawet z takim samym zaworkiem precyzyjnym.
PYTANIE 3
Jaka wielkość jeziorka przy tej konfiguracji ma być
Skłaniam się do wielkości około 15-20 ml, bo wtedy mieszczę się w jednej mufie. Ale z drugiej strony, czy to nie jest za mało, przy OLM, bo przecież trzeba przy stabilizacji kolumny odebrać prawie całość przedgonów ( 200-300 ml)
SKRAPLACZ
Rura miedziana fi 42 o długości około 30 cm. Wewnątrz chłodnica z rury karbowanej DN 8, 17 zwojów naiwiniętych na rurce fi 22.
PYTANIE 4
Wlot wody powinien być podłączony w rurkę, która jest zwinięta w spiralę, czy tą która wchodzi pionowo.
CHŁODZENIE UKŁADU
Chłodzenie w systemie zamkniętym ( zbiornik na wodę 60 litrów) z pompką do oczek wodnych.
PYTANIE 5
Czy na doprowadzeniu wody zastosować zaworek i utrzymywać stałą temperaturę np 40 stopni, czy też pozwolić na swobodny przepływ wody i stopniowy wzrost jej temperatury. Co jest bardziej racjonalne dla stabilności układu.

Re: Buduję mini stilla LM!

: niedziela, 18 sie 2019, 23:18
autor: .Gacek
Cześć.
Zbiornik super ale pomyśl o dodatkowym spuście.
Sprężynki miedziane sobie odpuść, cała kolumna będzie pełnić rolę katalizatora.
Myślę że pierścień centrujący możesz pominąć.
Przed dennicą oraz za dennicą wystarczy zmywak. Co do średnicy to ja mam taką w kolumnie fi54.
Rurki na skraplacz wydaje się mało a w szczególności przy obiegu zamknietym.
Pamiętaj że latem woda będzie miała nie 5*C a 25*C.
Zbiornik stanowczo za mały jeżeli nie będziesz mieć żadnego radiatora oddającego ciepło. Zagrzeje się w moment.
Chłodnice do Olm możesz sobie zawsze dorobić, a przy rektyfikacji i tak popłynie 96%.

Edit:
Według mnie przy ovm/olm wielkość jeziorka nie jest tak istotna. Przy dużym jeziorku robisz to zrzutami a przy małym cały czas kropelkowo.
Wlot wody do skraplacza w przeciwprądzie tj na spiralę a wylot rurkę wewnętrzną .

Re: Buduję mini stilla LM!

: poniedziałek, 19 sie 2019, 15:11
autor: tygrysek
Witam
Dzięki Gacek za szybką odpowiedź. Odnośnie zbiornika to ma on dodatkowy spust. Mnie bardziej chodziło o dodatkowy wlew, tak, aby przy cukrówkach można było rektyfikować metodą 2,5. Odnośnie pierścienia centrującego, to chcę zrobić coś podobnego do rozwiązania kolegi Kuli. U niego to nazywa się zero refluksu. Jeżeli chodzi o OLM to mam zmienić dennicę na fi 22 i redukcje nad nią na 42x22? Chłodnicę przy OLM chcę dołożyć, bo jak koledzy piszą serce kapie o temperaturze powyżej 40*, więc chciałbym je schłodzić.
Jeżeli chodzi o skraplacz to sugerowałem się kolegą Radiusem (tam jest 15 zwoi rurki miedzianej w rurze o długości 20 cm).
Odnośnie chłodzenia to fakt, nie przemyślałem. Sprzęt będzie stał na działce. Latem żaden problem podłączyć do kranu. Niestety na zimę zakręcają wodę. Czy beczka 120 litrów załatwi problem? Czy w związku z tym dać mimo wszystko zaworek regulujący jej przepływ?

Re: Buduję mini stilla LM!

: środa, 21 sie 2019, 02:01
autor: .Gacek
Wydaje mi się że kapa fi22 będzie lepsza niż fi28... co do chłodnicy na olm i temperatury
urobku to jak najbardziej możesz dołożyć, zawsze to kilka / kilkanaście stopni mniej.
Co do skraplacza to przy zasilaniu z wodociągu lub własnej hydroforni woda ma temperaturę kilku stopni, mniej więcej od 4*C do 8*C i tak jak u radiusa bez problemu może skroplić całość par. Gorzej jest w momencie gdy woda w obiegu zamknietym ma temperaturę powiedzmy 30*C, wtedy sprawność takiego skraplacza maleje, dlatego ja jestem za tym aby skraplacz przewymiarować o kilka zwoi więcej ...
Co do zbiornika 120l to przy długim procesie też może się okazać że woda się mocno zagrzeje, pompa również oddaje ciepło. Musiałbyś pomyśleć o jakiejś małej chłodnicy do tego zestawu...
Jeszcze słowo o zaworze i regulacji wody na skraplaczu. To o czym piszesz to się nazywa zimny lub gorący refluks. Musisz poszukać tematu na forum, jest bardzo ładnie opisany i kolega @lesgo58 poczynił nawet pewne eksperymenty z szerokim opisem ... ja jestem zwolennikiem ciepłego refluksu ale nie gorącego ☺ nie lubię być przy samej krawędzi. ..

Re: Buduję mini stilla LM!

: czwartek, 22 sie 2019, 18:29
autor: tygrysek
Witam ponownie,
Widzę, że mogę liczyć tylko na kolegę Gacka. No, cóż trudno, sezon urlopowy.
Rozmawiałem wczoraj z moim sąsiadem. On zajmuje się tym hobby dobrych parę lat. Do chłodzenia używa beczki plastikowej 120 litrów ( taki kosz na śmieci z pokrywą). Keg 30 litrów i ogrzewanie gazowe. W okresie zimowym po dwóch odpędach z beczce temperatura to max 35-40*, w lecie po jednej destylacji ma temperaturę zbliżoną do ludzkiego ciała.
Nie używa zaworu do regulacji przepływu wody. Do tego służy mu regulacja jaka znajduje się w pompce.
To na razie tyle. Kształcę się dalej. I dalej będę wdzięczny za wszelkie komentarze.
Pozdrawiam

Re: Buduję mini stilla LM!

: piątek, 20 wrz 2019, 14:48
autor: Apocojatu
Mam jedno pytanie odnośnie głowicy mianowicie. Otwory przy powrocie skroplin, ile powinno ich być?

Re: Buduję mini stilla LM!

: piątek, 20 wrz 2019, 16:54
autor: radius
W zupełności wystarczą trzy otworki fi 5 :ok:

Re: Buduję mini stilla LM!

: poniedziałek, 23 wrz 2019, 11:59
autor: Apocojatu
radius pisze:W zupełności wystarczą trzy otworki fi 5 :ok:
Dzięki za odpowiedź. Ogólnie rozpocząłem gdzieś temat odnośnie kupna takiej aparaturki do psocenia, jednak po napotkaniu tego tematu uznałem, że podejmę się i zbuduję własną na podstawie Twojego projektu. Dlatego mam jeszcze kilka pytań:

1. Jakie długości mają poszczególne elementy?

a) Głowica
b) Rura
c) Część ze skraplaczem

2. Czy lepiej szarpnąć się na swoją rurkę FI8 do skraplacza czy wystarczy wynalazek z tej strony + kapa i odpowiednia modyfikacja?
https://destylatorymiedziane.pl/pl/akce ... aczki.html
https://allegro.pl/oferta/kapa-zaslepka ... 6713534135

3. Połączenie kega z rurą
Czy dałeś to tokarzowi do zagwintowania czy wystarczy zlutować do mufy?

4. Wypełnienie (pytanie z trochę z innej beczki ;))
Czy jest jakieś zabezpieczenie, by wypełnienie, nie wlało się z powrotem do kega? :scratch: Czy wypełnienie zmywakami na dole zapobiegnie takim niespodziankom. W sumie nigdy się nad tym nie zastanawiałem. ;P

5. Sprzęt do lutowania - bedzie?
Lut - https://www.castorama.pl/spoiwo-lutowni ... 13082.html
https://www.castorama.pl/topnik-pasta-b ... 14546.html

No i palnik z kartuszem.

6. Gdzie uposażyć się w taki zaworek iglicowy?
Napisałeś, że kosztował Cię 14 PLN, a ja wszędzie widzę po niemalże 80 PLN.

Na razie to tyle, jeśli chodzi o pytania, które chodzą mi po głowie. :)

Dzięki!

Re: Buduję mini stilla LM!

: poniedziałek, 23 wrz 2019, 19:40
autor: radius
@Apocojatu, od czasu pierwszego projektu, trochę się zmieniło, ale idea pozostała ta sama.
Odpowiem po kolei;
Ad 1.
- głowica grzybkowa ok. 7 cm
- rura 110 cm
- część ze skraplaczem ok. 25 cm
Ad 2.
Wszystko zależy od twoich umiejętności manualnych i zasobów materiałowych :)
Ad 3.
Tokarz dorabia mi nyple z gwintem "kegowym". Wystarczy wlutować w rurę :ok:
Ad 4.
Zmywak utrzyma wypełnienie, ale lepiej kupić dedykowaną podtrzymkę.
Ad 5.
Lepszy będzie lut Sn97Cu3, topnik OK.
Ad 6.
To był tani zaworek pneumatyczny, teraz stosuję dużo lepsze zaworki iglicowe.
Pozdrawiam

Re: Buduję mini stilla LM!

: wtorek, 24 wrz 2019, 12:56
autor: zoltar75
Czołem,
mam pytanie do twórcy instalacji. Czy laczenia czesci kolumny na teflon, mam rozumiec na taką tasme teflonowa?
Pozdrawiam.

Re: Buduję mini stilla LM!

: wtorek, 24 wrz 2019, 14:19
autor: .Gacek
Pozwolę sobie potwierdzić, że chodzi o taśmę teflonową.

Re: Buduję mini stilla LM!

: środa, 25 wrz 2019, 09:51
autor: Apocojatu
Dzięki za odpowiedź!
1. Mam pytanie odnośnie głowicy.
Obrazek
Na czym "opiera" się rura ze skraplaczem, że nie zatyka rurki odbioru? Czy ona również jest przewiercona?
2. Znalazłem również taki zaworek. Może być, czy rozglądać się za iglicowym?
Obrazek
3. Te miejsca lutowania w wewnątrz, to smarowałeś je topikiem, opalałeś, nasuwałeś mufę i lutowałeś krawędzie?
Pozdrawiam,
A.

Re: Buduję mini stilla LM!

: środa, 25 wrz 2019, 11:29
autor: użytkownik usunięty
Odnośnie zaworka - zdecydowanie polecam zakup gotowego.

Re: Buduję mini stilla LM!

: środa, 25 wrz 2019, 14:25
autor: radius
@Apocojatu,
ad 1. Mufa ma w połowie długości przewężenie i na nim opiera się rura ze skraplaczem. Tutaj widać to bardzo dobrze - https://allegro.pl/oferta/zlaczka-dwupr ... 6713535195
ad 2. Szukaj czegoś lepszego, będzie łatwiejsza i dokładniejsza regulacja.
ad 3. Smarujesz rurę i mufę topnikiem, nasuwasz mufę na rurę i podgrzewasz oba elementy w miejscu styku. Po rozgrzaniu, przykładasz lut i sam wpłynie do połączenia na zasadzie podciągania kapilarnego.

Re: Buduję mini stilla LM!

: środa, 25 wrz 2019, 14:34
autor: .Gacek
Odnośnie zaworka: tutaj w linku jest precyzyjny mosiężny. Wydaje mi się, że taki sam stosuje Zygmunt w swoich kolumnach a przynajmniej w Thorze fi 54mm.

https://www.pneumat.com.pl/zawory_kulowe_iglicowe

Re: Buduję mini stilla LM!

: środa, 25 wrz 2019, 21:07
autor: radius
Dokładne, to jest ten zaworek - https://www.pneumat.com.pl/zawor_iglico ... 2311,a1433
Tyle, że ta cena jest dla podmiotów gospodarczych. Dla indywidualnego podmiotu cena wzrasta do ponad 100 zl ;)

Re: Buduję mini stilla LM!

: czwartek, 26 wrz 2019, 12:14
autor: Apocojatu
Hej, przygotowałem sobie wycenę poszczególnych elementów.

Wraz z narzędziami, których nie mam, wyszło 547 PLN. Trochę rzeczy wziąłem z alledrogo, trochę z castoramy. Na razie szykowałem wycenę online, więc nie wiem, czy będąc w sklepie stacjonarnym nie znajdę tańszych alternatyw.
Pomijam tutaj wycenę kega, grzałki i jego przyłączy do kolumny.
Wycena aparatury (plik na hostingu w excelu do pobrania)

Sądzicie, że wygląda to sensownie?
Miłego,
A.

Re: Buduję mini stilla LM!

: wtorek, 1 paź 2019, 11:51
autor: Apocojatu
*nieśmiało podpytuje o feedback* :)

Re: Buduję mini stilla LM!

: wtorek, 1 paź 2019, 18:21
autor: .Gacek
Musiałem sprawdzić na translatorze o co Ci chodzi. Wiele z nas korzysta z telefonów i nie każdy może sprawdzić co się kryje pod linkiem... wrzuć to w jakimś jpegu albo w notatniku :mrgreen:

Re: Buduję mini stilla LM!

: czwartek, 3 paź 2019, 10:37
autor: Apocojatu
Wybacz, korpo życie odciska swoje piętno na człowieku. :P Podrzucam fotę. Specjalnie przygotowałem plik excelowy, w którym mam linki do poszczególnych materiałów, ale spoko.

Jakoś nie działąją mi tutaj te obrazki z BBCode'u. :( Wklejam sam link.

https://ibb.co/Jj6XF2V

Re: Buduję mini stilla LM!

: wtorek, 22 paź 2019, 13:16
autor: zoltar75
Czołem,

Kompletuje materiały do budowy tytułowej kolumny, mam pytanie na temat zaworka precyzyjnego, co byście polecili, znalazłem na "znanym portalu aukcyjnym" następujące oferty:

https://allegro.pl/oferta/zaworek-nierd ... d6604cf017

https://allegro.pl/oferta/zaworek-iglic ... 6841019300

https://allegro.pl/oferta/zaworek-precy ... 8300612794

https://allegro.pl/oferta/zawor-precyzy ... 8328413214

z góry dzięki :)

pozdrawiam
Marcin

Re: Buduję mini stilla LM!

: wtorek, 22 paź 2019, 15:01
autor: grabek246
Z mniej znanego portalu masz

24,33 zł 6%OFF | Darmowa wysyłka 1/8 "1/4" 3/8 "1/2" BSP gwint równa SS 304 sterowanie przepływem ze stali nierdzewnej zawór odcinający igły
https://s.click.aliexpress.com/e/d7aKT6ppt

U mnie był w 2 tygodnie

Re: Buduję mini stilla LM!

: piątek, 20 mar 2020, 20:45
autor: TUTEK
Dzięki autorowi tego tematu często trafiał mnie szlag. Niby wszystko ok, niby materiału na wszystko wystarczy. Autor nie wspomina jednak, że miedź to temat dla osób cierpliwych a nie narwanych. Mimo wszystko w końcu się udało zrobić głowice. Teraz jeszcze zamówić chłodnice z karbowanki i czyścić czyścić czyścić. Dzięki za ten temat i za całe to forum.

Re: Buduję mini stilla LM!

: piątek, 20 mar 2020, 21:24
autor: .Gacek
TUTEK pisze:Dzięki autorowi tego tematu często trafiał mnie szlag.
No to musisz uzbroić się w cierpliwość, bo całe to hobby to cierpliwość... od destylacji po leżakowanie. :mrgreen:

Re: Buduję mini stilla LM!

: piątek, 20 mar 2020, 21:36
autor: TUTEK
Gacku, wyroby w mojej piwnicy mają swoje lata. Wiem, że na wszystko jest czas itd. Tylko powiedz czy sam tak nie masz, że jak złapiesz bakcyla to ni hu hu musi to być tu i teraz? Ja tak mam. Z lutowaniem nie mam problemu bo ojciec hydraulik a i ja elektryk więc miedź plus cyna często stosowana. A problem był z tym, że część elementów zlutowana a otworów nie wywiercilem. I tu zaczynają się schody. Dało się, bo dało ale jakim kosztem. Ogólnie podnietka

Re: Buduję mini stilla LM!

: sobota, 21 mar 2020, 10:06
autor: .Gacek
To jest prawda. Jak sobie coś wydumam to najlepiej był się zawinął z chałupy do garażu w środku nocy i rzeźbił :hahaha: pod tym względem jestem bardzo niecierpliwy, choć są rzeczy na które przewidziałem więcej czasu. Kompletuję powoli materiały, układam cały plan działania i nastawiam się psychicznie co i jak mam zrobić.
Co do radiusowego grzyba... też robiłem tą wersję ale nigdy nie udało mi się zrobić tak estetycznej, dlatego pozostałem wierny skośnym półkom Bokakoba :mrgreen:

Re: Buduję mini stilla LM!

: niedziela, 5 kwie 2020, 20:52
autor: linux
Hej Radius,

Czy mały bufor na dole rury by ustabilizował proces?
Czy to w ogóle ma sens?

Obrazek

Re: Buduję mini stilla LM!

: wtorek, 26 maja 2020, 15:16
autor: luxio
Witam Panowie.
Jestem na etapie kompletowania materiału aby zrobić sobie takie cudo. Mam pytanie odnośnie chłodnicy kolegi Radiusa, odnośnie tych blaszek na półki, dokładnie gdzie by należało je wlutować? Jestem zielony w tym temacie więc proszę bez wyśmiewania. Rozumiem że to rodzaj kolumny Bokakoba, lecz nadmiar wiedzy zaczerpniętych na forach nie pozwala mi ruszyć dalej.

Re: Buduję mini stilla LM!

: wtorek, 26 maja 2020, 16:20
autor: .Gacek
Budowa głowicy radiusa wykorzystuje do zbierania skroplin grzybek z redukcji miedzianej zamiast skośnych półek. Zasada działania jest taka sama. Pary przechodzą przez dziurki w górnej części grzybka, skraplają się na skraplaczu i następnie opadają. Część skroplin odbierasz przez zaworek a pozostała część przelatuje przez otwory w dolnej części grzybka na wypełnienie w kolumnie.

Re: Buduję mini stilla LM!

: sobota, 30 maja 2020, 11:48
autor: luxio
Dzięki za odpowiedz tego oczekiwałem, mam jeszcze jedno pytanie czy jeśli zastosuje keg 50l a zacieru po odciągnięciu będę mia jakieś 24l czy to nie będzie przeszkadzało czy lepiej zainwestować w keg 30l?

Re: Buduję mini stilla LM!

: sobota, 30 maja 2020, 13:04
autor: .Gacek
Inwestuj w keg 50 litrów. Wystarczy aby nastaw przykrył Ci grzałki plus tyle litrów ile planujesz odebrać z niego alkoholu.

Re: Buduję mini stilla LM!

: środa, 22 lip 2020, 15:39
autor: bartek71
Witam!
Zrobiłem pot stilla -rurka 28 z refluksem w postaci nawiniętej rurki 8mm , na którym przeprowadziłem kilka destylacji -ale apetyt rośnie,więc jestem w trakcie kompletowania części do sprzętu z tego wątku i zastanawiam się nad ew chłodzeniem -jaką ma temperaturę odbierany na tym mini-stillu LM destylat ?
Zastanawiam się ,czy wykorzystać posiadaną chłodnicę ,którą łączę z potstillem na śrubunek 1",czy robić nową-mniejszą?
Nie bardzo to widzę - z głowicy wychodzi rurka 8 mm , do niej mały zawór precyzyjny i bach!!!-przejście na 1" i 600mm chłodnicy z rury 28mm-musiałbym jakiś statyw do tego zrobić-dlatego pytam o temperaturę , bo ew zrobię taką na 250mm rurka 8mm w płaszczu 15 lub 18 mm ,żeby mi to schłodziło do 20st
Skraplacz będzie z karbowanej DN8 15 zwojów zakończone nakrętkami 3/8 a do nich złączka auto gz 3/8 na wąż 8mm wtykowa. Głowica - jak pisał autor przeszła modyfikacje patrząc od początku wątku i na ostatnim rysunku widzę ,że są użyte 2 mufy 42-czy się mylę?

Re: Buduję mini stilla LM!

: środa, 22 lip 2020, 16:15
autor: .Gacek
Tą chłodnicę od PS-a sobie odpuść... Oczywiście będzie to działać i chłodzić urobek ale będzie to jakieś takie "nie kompaktowe".
20 cm płaszcza i kilka delikatnych zwoi z rurki 8mm schłodzi Ci wystarczająco destylat a przy tym będzie ładniejsze i poręczniejsze.
Możesz się nawet pokusić o dorobienie "lejka" na wejściu to wtedy nie będziesz musiał łączyć wężykiem silikonowym. Odbierzesz przedgon a później na serce podstawisz tylko chłodniczkę.

Re: Buduję mini stilla LM!

: środa, 22 lip 2020, 17:15
autor: bartek71
Takie "nie kompaktowe" to delikatnie powiedziane :) Z tym lejkiem dobry pomysł-dzięki !
Jeszcze sprawa głównej rury- autor zrobił całość z 1m - chyba 70cm zasyp i 30cm na skraplacz,ja mam w jednym kawałku 1,5m fi42 wiem,że czym wyższa kolumna to czystszy destylat ,ale czy przy tej średnicy nie zaszkodzę sobie robiąc rurę na 1,2m +30cm skraplacz? Trzymać się wymiaru 1 metr na całość,czy wykorzystać całą rurę ?(dokładnie mam kawałek 154cm)
Potstilla nie ocieplałem ale tu chyba warto dać otulinę
Wracając do tej temperatury-destylat jest ciepły,czy gorący?

Re: Buduję mini stilla LM!

: środa, 22 lip 2020, 18:13
autor: radius
bartek71 pisze:czy przy tej średnicy nie zaszkodzę sobie robiąc rurę na 1,2m +30cm skraplacz?
Niczym sobie nie zaszkodzisz a wręcz pomożesz :ok: Ja zrobiłem z jednego metra, bo miał to być rzeczywiście "mini" still :D
bartek71 pisze:Wracając do tej temperatury-destylat jest ciepły,czy gorący?
Zależy od twojego progu odczuwania bólu :mrgreen: Na pewno nie jest chłodny a czy ciepły czy gorący, co za różnica :scratch:

Re: Buduję mini stilla LM!

: środa, 22 lip 2020, 18:33
autor: bartek71
Pytałem, bo chodziło mi o opary- jeśli jest gorący,to pewnie w pomieszczeniu będzie czuć a i w głowę opary mogą wejść :)
I parę procent też pewnie się traci ,ale za to fotkę można pyknąć z alkoholomierzem wskazującym 105% :D

Re: Buduję mini stilla LM!

: środa, 22 lip 2020, 21:20
autor: .Gacek
Ja Ci odpowiem inaczej... Czy to zaworek LM przy głowicy, czy zaworek od OLM-a to ja mam wężyki silikonowe o długości około metra. Część destylatu trochę ochłodzi się w odpływie a reszta kapie do butelki która też jest w miarę chłodna bo często je podmieniam. Temperatura destylatu w butelce 0,7 litra w okolicach 35-40 stopni. Jeszcze nie miałem bomby od oparów :mrgreen: tak więc spokojna Twoja rozczochrana :ok:

Re: Buduję mini stilla LM!

: środa, 22 lip 2020, 21:59
autor: bartek71
I o to mi chodziło -bałem się ,że będzie ok 50-60 stopni
35-40 to nieraz się taką piło.... :)

Re: Buduję mini stilla LM!

: wtorek, 28 lip 2020, 20:29
autor: bartek71
Wszystkie elementy już mam - czekam tylko na zaworek z ali.
Skręciłem z karbowanki skraplacz, przez nieuwagę za mocno zagiąłem w jednym miejscu, ale zrobiłem próbę z wodą - wali całą parą :). Bałem się, że pęknie, bo nierdzewka to raczej krucha jest ale jest ok. Zamówiłem 2 metry, bo nie kupisz np 1,5m więc skręciłem całość -wyszło jak widać razem z pętelką 30cm. Zapomniałem, że fi rurki lekko się spłaszczy przy nawijaniu i nawijałem na rurce 15mm a mogłem na 18mm ,Całość ma fi 33-34, więc spirala nie dotyka ścianki, ale to chyba nie przeszkadza? Na potrzeby próby wodnej końcówki łączyłem na teflon - 100% szczelności
Głowicę będę robił (w wolnym czasie) wg ostatniego schematu - na 2 mufach. Jakiej długości ma być rurka 22mm wlutowana w redukcję? tzn ile ma wystawać z redukcji? I jaka odległość między górnymi a dolnymi otworami? Sprawa daszka - jakiej średnicy go zrobić?
skraplac.jpg

Re: Buduję mini stilla LM!

: czwartek, 14 kwie 2022, 13:03
autor: Apocojatu
Hej, to ja mam pytanie stricto konstrukcyjne, bo gubię się. Rury są FI, śrubunki, nyple, mufy w calach - nie łapię się.
Interesuje mnie tak:

Kolumnę mam FI42, wysokość jedno metrową.

Pytania:
1. Czy 1 metrowa kolumna będzie ok, czy zrobić 1,5?
2. Jaki nypel kupić do wspawania w kega?
3. Czy nypel, który zespawam do kega powinien być ocynkowany czy jaki?
4. Jaki powinien być rozmiar tego nypla w calach.
5. Jaki śrubunek kupić by potem połączyć ten nypel z kolumną?
6. Jak połączyć tę kolumnę z tym śrubunkiem?
7. Keg 30l czy wystarczy Moc 1500+2000W - na 2 osobnych kablach po 150 cm Gwint 5/4 cala
8. Jaki zaworek na rurkę Fi8 do odbioru? Myślę, żeby kupić stąd jakiś. Link do zaworków

Re: Buduję mini stilla LM!

: czwartek, 14 kwie 2022, 19:29
autor: Kòpôcz
Temat pomieszania systemów miar był już tu kiedyś poruszany. Żeby Cię nie zanudzać streszczę: ma to sens. Jeśli kupujesz złączkę 42x5/4 to od razu wiesz co jest rozmiarem rury, a co gwintu.

Ad. 1.: Zależy co chcesz na tym robić. Jeśli skręcasz w stronę czystego 96,6, to najlepiej tyle rury, ile masz pieniędzy i/lub miejsca do sufitu. Z czasem kawałek odetniesz i przerobisz na moduł OLM. Jeśli celujesz w destylaty, albo wódki czyste z surowców innych niż cukier, to 1m pod głowicą spokojnie wystarczy.
Ad. 2.: Pisz do Radiusa - ma mosiężne złączki. Połączysz sobie wówczas swoją rurę z kegiem klamrą TriClamp 2".
Ad. 4.: Patrz pkt 3. Nie będziesz musiał przerabiać kega.
Ad. 5.: Patrz pkt 3. Nie będziesz musiał przerabiać kega.
Ad. 7.: W zupełności. Przy dobrze wykonanej kolumnie uda Ci się zacząć bez regulatora mocy wykorzystując po rozgrzaniu wsadu tylko grzałkę 1,5kW.
Ad. 8.: Tu również polecam Radiusa. Ma fajne mosiężne zaworki, którymi się nie chwali. Weź od razu 2 - jeden do przepływu wody w głowicy, drugi do odbioru urobku. Wersja wypas to do odbioru zaworek od Kuli. Mam oba - radiusowy mam na LM (da się ustawić prędkość kilku kropel na minutę), z OLM odbieram zaworkiem od Kuli. W regulacji wody w chłodnicy radiusowego nie zamienię na żaden inny.

Re: Buduję mini stilla LM!

: czwartek, 14 kwie 2022, 21:12
autor: jakis1234
W regulacji wody w chłodnicy radiusowego nie zamienię na żaden inny.
A to mnie zainteresowało, dlaczego?

Re: Buduję mini stilla LM!

: czwartek, 14 kwie 2022, 21:34
autor: Kòpôcz
Bo precyzyjnie reguluje i przepływ wody i gładkość obrotu pokrętła, a przede wszystkim jest bardzo stabilny. Testowałem i tanie zaworki z Ali, i wypasione do pneumatyki. Te pierwsze miały trudną regulację (mały stożek, duży skok gwintu), a pneumatyczne, mimo nakrętki kontrującej były wrażliwe na każde dotknięcie pokrętła - miały jakieś luzy na gwintach, które rozkalibrowywały ustawiony przepływ.

Re: Buduję mini stilla LM!

: piątek, 15 kwie 2022, 08:14
autor: Apocojatu
Kòpôcz pisze:Temat pomieszania systemów miar był już tu kiedyś poruszany. Żeby Cię nie zanudzać streszczę: ma to sens. Jeśli kupujesz złączkę 42x5/4 to od razu wiesz co jest rozmiarem rury, a co gwintu.

Ad. 1.: Zależy co chcesz na tym robić. Jeśli skręcasz w stronę czystego 96,6, to najlepiej tyle rury, ile masz pieniędzy i/lub miejsca do sufitu. Z czasem kawałek odetniesz i przerobisz na moduł OLM. Jeśli celujesz w destylaty, albo wódki czyste z surowców innych niż cukier, to 1m pod głowicą spokojnie wystarczy.
Ad. 2.: Pisz do Radiusa - ma mosiężne złączki. Połączysz sobie wówczas swoją rurę z kegiem klamrą TriClamp 2".
Ad. 4.: Patrz pkt 3. Nie będziesz musiał przerabiać kega.
Ad. 5.: Patrz pkt 3. Nie będziesz musiał przerabiać kega.
Ad. 7.: W zupełności. Przy dobrze wykonanej kolumnie uda Ci się zacząć bez regulatora mocy wykorzystując po rozgrzaniu wsadu tylko grzałkę 1,5kW.
Ad. 8.: Tu również polecam Radiusa. Ma fajne mosiężne zaworki, którymi się nie chwali. Weź od razu 2 - jeden do przepływu wody w głowicy, drugi do odbioru urobku. Wersja wypas to do odbioru zaworek od Kuli. Mam oba - radiusowy mam na LM (da się ustawić prędkość kilku kropel na minutę), z OLM odbieram zaworkiem od Kuli. W regulacji wody w chłodnicy radiusowego nie zamienię na żaden inny.
Wielkie dzięki! Uff... :)

Re: Buduję mini stilla LM!

: sobota, 16 kwie 2022, 22:07
autor: MarekM
Witam. KEG jest dobry ale jak go umyć?

Re: Buduję mini stilla LM!

: niedziela, 17 kwie 2022, 11:04
autor: .Gacek
Albo chemią, począwszy od żeli do kibla, Domestosów, kretów czego raczej nie jestem zwolennikiem przez tabletki do zmywarki z ciepłą wodą a kończąc na kwasku cytrynowym...
Każdy z nas ma inny sposób, ale jeżeli keg jest po piwie to po pierwszym procesie sam się umyje. Dunder po procesie jest kwaśny, będzie się świecić jak psu jajca :mrgreen:

Re: Buduję mini stilla LM!

: niedziela, 17 kwie 2022, 11:56
autor: kucio1
Nadwęglan sodu pięknie czyści.