Strona 1 z 1

Pytanie o melase

: piątek, 10 wrz 2021, 16:07
autor: Balibar
Witam czy ktoś używał tej melasy?
https://m.olx.pl/d/oferta/melasa-trzcin ... Cm9nX.html

Re: Pytanie o melase

: piątek, 10 wrz 2021, 17:11
autor: psotamt
Tak, jest OK.

Re: Pytanie o melase

: piątek, 10 wrz 2021, 17:46
autor: dzozef
Też używałem, na rum się nadaje.

Re: Pytanie o melase

: sobota, 11 wrz 2021, 14:21
autor: Skir
Potwierdzam. rzetelny dostawca, tania przesyłka, mozliwy odbiór osobisty

Re: Pytanie o melase

: sobota, 11 wrz 2021, 23:17
autor: MASaKrA_Domingo
Potwierdzam. Ponad 300kg odebrane od rybaka i melasa jest naprawdę dobra.

Re: Pytanie o melase

: środa, 19 kwie 2023, 18:05
autor: arfi
Mając wśród przyjaciół dwóch może miłośników rumu (i ja), zamówiłem właśnie pierwsze 25 kg melasy z linku powyżej. Czekam na przesyłkę. Czytam wątki związane z rumem od kilku dni. I nadal nic nie wiem. Doradźcie proszę najlepszą Waszym zdaniem recepturę: na czystej melasie czy dosładzane cukrem trzcinowym (tego trochę też mam).

Re: Pytanie o melase

: środa, 19 kwie 2023, 18:49
autor: boxer1981228
Sam sobie odpowiedziałeś. Czysta melasa i nic więcej. Poczytaj o metodzie dundrowej czyli o nastawianiu kolejnego nastawy na dundrze po wcześniejszym gotowaniu. U mnie dało to najlepsze efekty. https://alkohole-domowe.com/forum/rum-p ... t9773.html

Re: Pytanie o melase

: środa, 19 kwie 2023, 19:23
autor: Góral bagienny
:witam: Wszystko zależy od sprzętu który masz.
Ja destylowałem na alembiku i pomimo dodania kg cukru trzcinowego rum wyszedł bardzo aromatyczny.

Re: Pytanie o melase

: środa, 19 kwie 2023, 19:34
autor: Skir
ja uważam, że cukier trzcinowy podbija aromat melasy jeszcze bardzie. oczywiście w proporcji 1/4 cukru max. i wykorzystaniu dundru!!! Dunder kolejny warto potem jeszcze w nawet do cukru!

Re: Pytanie o melase

: środa, 19 kwie 2023, 20:19
autor: wawaldek11
Chyba dużo zależy od melasy. Glinojecka miała b. mocne aromaty i nawet dunder z glukozą dawał niezły rum. Sama melasa była trudno fermentowalna, to dodawałem trzcinowego cukru. Trzeba wysysać aromaty do końca ;)
Teraz nawet śliwowicę II gatunku robię z aromatycznego wywaru i dolanego dobrego spirytusu :mrgreen: I jest porównywalna z Paschalną z polmosu Bielsko Biała.

Re: RE: Re: Pytanie o melase

: środa, 19 kwie 2023, 20:29
autor: Carl
wawaldek11 pisze: Teraz nawet śliwowicę II gatunku robię z aromatycznego wywaru i dolanego dobrego spirytusu :mrgreen: I jest porównywalna z Paschalną z polmosu Bielsko Biała.
Czy możesz coś więcej o tym napisać?Przy destylacji śliwowicy I gat. ciągniesz do zera, czy po sercu dolewasz spiryt?



Wystukane z Tapatalka

Re: Pytanie o melase

: środa, 19 kwie 2023, 22:04
autor: kamilasta
Ja robię dwa nastawy z wiaderka melasy.
1. Połowa wiaderka, 1,5 kg cukru trzcinowego, drożdże coobra rum. Po fermentacji destyluje jeden raz i zostawiam.
2. Druga połowa wiaderka, 1,5 kg cukru trzcinowego, dunder z pierwszego nastawu, uzupełniam wodą do około 45 litrów, drożdże coobra rum. Przepuszczam raz.
Potem łączę obie surówki i puszczam drugi raz na gotowo.
Wychodzi bardzo aromatyczny trunek, ale wymaga czasu, żeby dojrzeć. Ja lubię rum "spiced", słodkawy i z dużą ilością przypraw, więc skracam leżakowanie. No, ale to już moje osobiste preferencje.
Natomiast na dundrze z drugiego nastawu zatarlam QQ. Wyszło coś naprawdę fajnego. Z tym, że ten trunek już dałam do leżakowania z kostkami dębowymi mocno palonymi i bez żadnych przypraw. Coś czuję, że będzie hit :)

Re: Pytanie o melase

: środa, 19 kwie 2023, 22:28
autor: arfi
Wiaderko melasy? Ile to?

Re: Pytanie o melase

: środa, 19 kwie 2023, 23:07
autor: Kamal
W wiadrze 20L to przeważnie 25kg (warunki dostawy).
1l to ~1,4kg.
K.

Re: RE: Re: Pytanie o melase

: czwartek, 20 kwie 2023, 14:46
autor: wawaldek11
Carl pisze:Czy możesz coś więcej o tym napisać?Przy destylacji śliwowicy I gat. ciągniesz do zera, czy po sercu dolewasz spiryt?
Przy pierwszej praktycznie do zera. Po przestudzeniu wlewam na 35-40 l wywaru ok. 3,5 l spirytusu 96%. Wlałem kiedyś 5l, ale rzadziak wyszedł. Końcówka leci już niefajna - kompot i powidła.

Re: Pytanie o melase

: czwartek, 20 kwie 2023, 14:59
autor: kamilasta
Przepraszam, wyraziłam się mało precyzyjnie.
Wiaderko melasy - 22,5 kg
Jak kupowałam coś takiego (na Allegro była promka), ale wiem, że wskazany przez Ciebie sprzedawca ma dobre opinie.

Re: Pytanie o melase

: czwartek, 20 kwie 2023, 16:24
autor: arfi
kamilasta pisze:Ja robię dwa nastawy z wiaderka melasy.
1. Połowa wiaderka, 1,5 kg cukru trzcinowego, drożdże coobra rum. Po fermentacji destyluje jeden raz i zostawiam.
2. Druga połowa wiaderka, 1,5 kg cukru trzcinowego, dunder z pierwszego nastawu, uzupełniam wodą do około 45 litrów, drożdże coobra rum. Przepuszczam raz.
Rozumiem, że pierwsze wiaderko też uzupełnisz do 45 l?
Ile dundru dodajesz do 2. nastawu?

Re: Pytanie o melase

: czwartek, 20 kwie 2023, 18:30
autor: kamilasta
Tak. Oba nastawy robię na 45 l. Mam 50 litrowy zbiornik, więc robię płynu na jeden wsad.
Do drugiego nastawu daję około 30 litrów dundru i dopełniam wodą. Może trochę za dużo, ale za to mam "kumulację" aromatu.

Re: Pytanie o melase

: środa, 3 maja 2023, 22:24
autor: arfi
Zrobiłem pierwszy nastaw na rum: w dobrze podgrzanej wodzie rozmieszałem 5 l melasy (ok. 7 kg). By dojść do 23 BLG musiałem dodać 2 kg cukru trzcinowego. Uzupełniłem do 25 l wodą o po wystudzeniu dodałem uwodnione drożdże (bayanus g995). Ruszyły po ok. dwóch dobach.
Zbiornik mam bez płaszcza, KEG 30 l z dwiema grzałkami: 2 i 1,5 kW. Czy duże jest prawdopodobieństwo ich przypalenia? Mogę grzać normalnie czy tylko jedną, która jest z regulacją mocy? Jeśli tak, to jaką mocą?

Re: Pytanie o melase

: środa, 3 maja 2023, 22:46
autor: Góral bagienny
Jeżeli chcesz grzać mocą 3.5kw to mieszadło w kociołku i mieszaj do 75 stopni w kegu.
Wtedy nic się nie przypali :ok:

Re: Pytanie o melase

: środa, 3 maja 2023, 23:09
autor: arfi
To nie będzie łatwe, mam mały wlew, 1 1/4". Już łatwiej będzie przez złącze kolumny jakimś wąskim mieszadełkiem. Trzeba będzie spróbować ;)

Re: Pytanie o melase

: środa, 3 maja 2023, 23:15
autor: Góral bagienny
O tym mówię :ok:
Ja zakładam aparaturę przy 75-80 stopniach :D
Dobra wentylacja musi być bo strasznie capi :?

Re: Pytanie o melase

: środa, 3 maja 2023, 23:55
autor: moszeusz
Rozgrzewałem na 4 kW bez płaszcza. O ile w destylacie nie czuć spalenizny, to grzałki musiałem dokładnie czyścić, bo zostały pooblepianie czarnym czymś. To coś relatywnie łatwo schodziło, także wystarczyło nawet silnym strumieniem wody przepłukać + delikatne mechaniczne wzruszenie i było ok.

Re: Pytanie o melase

: czwartek, 4 maja 2023, 09:19
autor: psotamt
arfi pisze:Czy duże jest prawdopodobieństwo ich przypalenia?
Żadne. Nastaw z melasy i cukru daje się łatwo klarować, choć tego nie widać. Po zakończeniu fermentacji jakiś środek klarujący i robić dokładnie jak z nastawem z cukru. Ściągać wężykiem do kotła, na dnie zostanie osad z drożdżowej padliny.
Na rum choć destylowałem na półkach, gotowałem tylko w kotle bez płaszcza.

Re: Pytanie o melase

: piątek, 5 maja 2023, 08:36
autor: Doody
Mam dokładnie odwrotne zdanie niż @psotamt ;)
U mnie zawsze po odpędzie (choć grzałem z niewielką mocą) grzałki czarne, przypalone do wykręcenia i mycia. Choć zapach przypalenia nie przechodzi tak do destylatu jak w przypadku zbóż.

Re: Pytanie o melase

: piątek, 19 maja 2023, 17:57
autor: arfi
Po równo dwóch tygodniach nastaw skończył pracę. Przelałem do naczynia ze spustem na dole by ułatwić sobie zlanie znad osadu. Mam wrażenie, że ładnie się sklaruje - już było trochę osadu. Nie mogę się doczekać pierwszego puszczenia na rurę ;)
PS Bardzo fajny zapach ma ten nastaw, a w smaku wyczuwam jakby nutę podpiwka (a może mi się wydaje - kiedy go ostatni raz piłem ??) albo kwasu chlebowego.

Re: Pytanie o melase

: wtorek, 23 maja 2023, 19:03
autor: arfi
Wczoraj zrobiłem odpęd. Zaskakuje wydajność: prawie 6 l surówki ponad 50%. Nawet fajnie pachnie, znam takich co już by to pili ;)
Dunder po wystudzeniu ok 10 BLG - rozpuściłem w nim 5 l melasy na kolejny nastaw - BLG ~23. Chyba nie ma potrzeby dodawać cukru?

Edit: grzałem pełną mocą, do 70° lekko jedynie mieszając przez wlew. Na grzałkach nie ma osadu :)

Re: Pytanie o melase

: wtorek, 23 maja 2023, 20:15
autor: Kamal
Będzie miało ciężej pracować ;)
To uzyskasz jakieś 2L rumu 50%

Melasa z cukrowni ma przeważnie 42% cukru.
Aby mieć większy uzysk, trzeba by używać melasy mniej wyekslaptowanej.
K.

Re: Pytanie o melase

: wtorek, 23 maja 2023, 21:51
autor: arfi
Czyli sugerujesz dodać cukru, ile?

Re: Pytanie o melase

: wtorek, 23 maja 2023, 23:34
autor: Kamal
Nie sugeruję (pierwsze zdanie) ;)
Musiał byś z cukrem dodać wody, aby zbić blg.
K.

Re: Pytanie o melase

: środa, 24 maja 2023, 23:13
autor: arfi
Dodałem ledwie kilogram cukru trzcinowego a BLG wzrosło do 28. Dałem za dużo dundru? Czy dobrym wyjściem będzie podzielenie na dwa pojemniki i uzupełnienie cukrem/melasą do BLG ~23? Czy zostawić z tak wysokim?

Re: Pytanie o melase

: czwartek, 25 maja 2023, 03:48
autor: Kamal
Drożdże przerobią, ale dłużej.
Rozdzielając na 2, będą miały lżej pracować. Możesz też dodać wody ;).
Używałem kiedyś 80%/100% dundru, ale doczytałem, że na Jamajce stanowi on 40%. I celują w nastaw w okolicy 15BLG. I zmieniłem trochę podejście. Nastaw im dalej, to BLG już nie rośnie tak szybko w wywarze. Choć nie mówię, że całkowicie odszedłem od wykorzystywania całego dundru.
Wywaru nie używa dużo destylarni, większość zdecydowana, go poprostu utylizuje w kontrolowanych warunkach.
K.

Re: Pytanie o melase

: środa, 31 maja 2023, 16:32
autor: arfi
Podzieliłem na dwa pojemniki, dolałem wody, jeszcze nieco melasy i 1 kg cukru (BLG <23), świeże drożdże i... nie chcą ruszyć :(
A minęło już kilka dni.

Re: Pytanie o melase

: czwartek, 1 cze 2023, 22:45
autor: Kamal
Napowietrzyłeś? Drożdże były dobre?
K.

Re: Pytanie o melase

: piątek, 2 cze 2023, 17:36
autor: arfi
Świeże, z tej samej paczki. Uwodniłem, wlałem i zamieszałem. Może za mało. Dzisiaj rano nadal nic nie chodziło. Może zadam jakieś inne drożdże (aktualnie bayanus)?

Re: Pytanie o melase

: sobota, 3 cze 2023, 00:00
autor: Kamal
Napowietrz i daj bayanus ;), te sobie praktycznie ze wszystkim radzą.
K.

Re: Pytanie o melase

: sobota, 3 cze 2023, 00:06
autor: Góral bagienny
:scratch: Czytaj dokładnie bo kolega dał bayanusy :hammer:
Jedyny problem jaki widzę to za duży dodatek dundru :scratch:
Wtedy trzeba trochu ponapierdzielać wiertarką by napowietrzyć lub ph się nie spodobało bayanusom.

Re: Pytanie o melase

: sobota, 3 cze 2023, 08:43
autor: Kamal
Zrozumiałem, że aktualnie mu zostały bayanusy. ;)
K.

Re: Pytanie o melase

: sobota, 3 cze 2023, 09:07
autor: arfi
Do jednego nastawu dodałem już fermiole, też bezskutecznie :(
Dzisiaj rano mocno napowietrzyłem, zobaczę co dalej. Może faktycznie to było przyczyną, nastawy zamknięte rurką - brak dostępu powietrza.

Re: Pytanie o melase

: niedziela, 4 cze 2023, 08:33
autor: dynio
Góral ma rację. Miałem ten sam problem. Przyczyną była za duża ilość dundru do nastawu i zmiana drożdży tu nic nie pomoże.
Zbyt kwaśne środowisko dla drożdży, musisz to jeszcze rozcieńczyć

Re: Pytanie o melase

: poniedziałek, 12 cze 2023, 19:09
autor: zwirek
Witam wszystkich jestem po dwóch odpędach i uzyskałem 16 l surówki ok 50%. Teraz chcę to rozcieńczyć do 20% i puścić na półkowej. Zostało mi ok 4 l nastawu i się zastanawiam czy go nie dodać, bo wylać szkoda a nie mam do czego go dodać. Robił już ktoś tak warto podkręci to trochę aromatu.

Re: Pytanie o melase

: poniedziałek, 12 cze 2023, 22:25
autor: jakis1234
Jasne, możesz dodać, przecież to to samo jakbyś rozcieńczył.
Co prawda nie napisałeś, o jaki surowiec chodzi, piszesz nastaw i jednocześnie wspominasz o aromacie, to co to jest?

Re: Pytanie o melase

: poniedziałek, 12 cze 2023, 22:45
autor: Góral bagienny
:witam: Post w temacie o melasie to raczej wiadomo że o rum chodzi :?
Nie każdemu smakuje urobek po jednej destylacji.
Ale tutaj będzie nieduża ilość możesz spokojnie dodać :ok:

Re: Pytanie o melase

: wtorek, 13 cze 2023, 12:25
autor: zwirek
Hej tak to nastaw z melasy od pana rybki. Dzięki za info

Re: Pytanie o melase

: wtorek, 11 lip 2023, 21:58
autor: arfi
arfi pisze: sobota, 3 cze 2023, 09:07 Do jednego nastawu dodałem już fermiole, też bezskutecznie :(
Dzisiaj rano mocno napowietrzyłem, zobaczę co dalej. Może faktycznie to było przyczyną, nastawy zamknięte rurką - brak dostępu powietrza.
Z obowiązki spieszę donieść, że nastawy oczywiście ruszyły, zapomniałem wspomnieć. Puszczam je właśnie na rurę i mam dylemat: otóż kilku znajomych po próbie z pierwszego gonu (dość jednak starannie ciętego), namawia mnie by tamto ‚serce’ zostawić bez destylacji. Destylacji poddać jedynie późniejsze frakcje. Mnie się specjalnie nie spieszy i myślałem wspólnie je przedestylować (jak radziła Kamila) i poddać dębieniu. Macie doświadczenia z jednokrotną destylacją części nastawu, czy tylko popsuję sobie całość a i tak nie uniknę ponownego gotowania? Wiem, że gusty są różne, ale chodzi mi raczej o dobrą praktykę.

Re: Pytanie o melase

: poniedziałek, 25 wrz 2023, 17:19
autor: arfi
By nie mnożyć tematów napiszę tutaj. Po wakacyjnej przerwie wracam do melasy. Mam pytanie, jak dużo dajecie dundru do kolejnych nastawów. Jak pisałem kiedyś, poprzedni musiałem solidnie rozwodnić by ruszył. Mam w jednym z pojemników taki nie wystartowany nastaw. Planuję dodać go do kolejnych. Czytam bardzo różne zdania na temat ilości stosowanego dundru. Od czego to zależy? Mój nastaw z melasy i cukru trzcinowego miał końcowe BLG ok 8, po destylacji dunder ma 12.

Re: Pytanie o melase

: sobota, 30 wrz 2023, 16:02
autor: czytam
1/3

Re: Pytanie o melase

: niedziela, 29 paź 2023, 21:52
autor: arfi
Coś mi nie idzie z melasą i dundrem :) I to nie pierwszy raz. Niemal 3 tygodnie temu zrobiłem nastaw na rum: wlałem 20 kg melasy, 5 kg cukru trzcinowego, ok 25 l nastawu poprzedniego (nie wystartował, sporo tu było dundru). Woda do 100 l. Drożdże bajanusy - 20 g. BLG na start 26. Kilka razy dobrze napowietrzałem ale do dzisiaj nie ruszył. Planuję zrobić nastaw z 5 kg cukru trzcinowego i jak będzie dobrze pracować (namnożą się drożdże) przelać do beczki. Jaka jest szansa, że zmarnuję kolejne 5 kg cukru? :)

Re: Pytanie o melase

: niedziela, 29 paź 2023, 23:19
autor: Mrooq
Sprawdzałeś ph nastawu? Może środowisko drożdzakom nie odpowiada i dlatego leniwe. Blg 26 to też sporo, ja bym przyczyny szukał w tych dwóch opcjach.
Zamieszaj dobrze, odlej próbkę z 5l i rozcieńcz, ewentualnie delikatnie podgrzej w okolice 30 stopni i zobacz czy ruszy