Strona 1 z 1

Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: niedziela, 3 mar 2019, 01:01
autor: chprzemo
Wszyscy mają półki, MAM I JA! :D

Tworzę nowy temat żeby nikomu nie pakować się ze swoimi zdjęciami do dyskusji.

Pochwalę się efektem kilkumiesięcznego planowania i pracy nad półkową (trwało to tyle głównie przez finanse).

Półkowa sitowa 4'', mój autorski przelew z regulacją poziomu cieczy- startowo ustawiłem na 2 cm poziomu na półce. Sita palone na laserze z otworem 1.7 mm, szkło 100x110mm.

Kolumna podzielona na dwa modułu- 3 i 2 półki, zobaczę jak będzie się destylowało na wszystkich 3 konfiguracjach (5, 3, 2 półki), jeśli będzie mało to dołożę sit lub modułów.

Wszystkie elementy mające kontakt z produktem wypolerowałem, Ci którzy widzieli lub brali udział w moim temacie polerowania już wiedzą co tak "lizałem"- w efekcie są małe refleksy pod światło patrząc na pojedynczy detal ale po skręceniu całości albo ja tego nie chcę widzieć albo nie są widoczne... Efekt- powiem szczerze, że chyba więcej niż 40 godzin poświęciłem na polerowanie, o kosztach nie wspomnę ale dziś uważam, że było warto, poler robi wrażenie. Wrzucam parę fotek tak żeby się "pochwalić" efektem.

Całości dopełnia głowica UFO z OLM od mistrzów którzy sami stanowią klasę i markę- Herbata666 & Akas (Piotrek, Andrzej- głowica pierwsza liga!). Głowica nie jest jeszcze uzbrojona bo robi się chłodniczka do OLM i szybki montaż papugi, jak będzie skończone to też wrzucę jakieś foto.


Teraz godziny czytania jak prowadzić proces i którejś nocy przeprowadzę test na cukrówce, później około 200 l. Calvadosa czeka i około 100l. śliwowicy- wszystko po pierwszym odpędzie :punk: , może podpowiecie co poczytać żeby uporządkować plan działania?

ps. Wiem, że nie powinno się szlifować i obrabiać spawów (przynajmniej tak powtarzał mi mój "nauczyciel spawania") ale nie mogłem się powstrzymać :) .



IMG_2191.jpg
IMG_2193.JPG
IMG_2194.JPG
IMG_2195.JPG
IMG_2197.JPG
IMG_2204.JPG
IMG_2205.JPG
IMG_2206.JPG
IMG_2207.JPG
IMG_2208.JPG
IMG_2210.JPG
IMG_2211.JPG
IMG_2212.jpg
IMG_2214.JPG

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: niedziela, 3 mar 2019, 08:03
autor: masterpaw2
Brawo, brawo, brawo :ok:
Fajny patent z midułowowością 2/3, zero rozkręcania i kombinacji.
Do do owocówek o których wspomniałeś, urzyj 2, max 3 półek. Do jabłka moim zdaniem w zupełności wystarczą dwie.

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: niedziela, 3 mar 2019, 09:24
autor: Doody
Ładne cacko ;) :klaszcze:

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: niedziela, 3 mar 2019, 10:08
autor: .Gacek
Coraz więcej talentów rodzi to wspaniałe forum. Gratuluję wykonania oraz pomysłowości w podzieleniu na niesymetryczne moduły. Wykonanie iście profesjonalne :respect:

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: niedziela, 3 mar 2019, 10:23
autor: chprzemo
@Masterpaw2- modulowość ma usprawnić przezbrojenia, wiem, że to koszt (złącze flansza + 1 szkło więcej/moduł) ale jak pomyślę o rozkręcaniu kolumny żeby np. Z 5 zrobić 2 półki i odwrotnie to dziękuję. Może przy nabraniu odrobiny wprawy to lepiej by szło ale teraz prz zabawie ze składaniem widziałem ile to kombinacji, niby prosta czynność ale jednak czasochłonna.

Piszesz, że jabłko robić na 2 półkach... niezależnie czy do długiego starzenia (kilkanaście lat) czy krótkiego starzenia (rok-dwa)?

@gacek- był plan jeszcze robić moduł z 1 półką ale narazie wstrzymane jest. Zobaczę jak będzie szło na tych konfiguracjach... sita mam, flansze też więc zawsze można dorobić.



A tak ogólnie dzięki za pochwały :)

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: niedziela, 3 mar 2019, 11:37
autor: Szlumf
Jak dasz trochę wyższy poziom na półkach - tak ze 4cm - To na 2 będziesz miał do starzenia a na 3 do szybkiego spożycia. Tylko nie daj się oszukać bo po 2 półkach bezpośrednio po dobraniu może być lepsze niż po 3. Ale z czasem (w szkle) 2 półki robią się wyraźnie gorsze a 3 zyskują. Tak przynajmniej było z moimi jabłkami - mieszane kosztela i antonówka z przewagą koszteli.

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: niedziela, 3 mar 2019, 12:05
autor: chprzemo
Szlumf pisze:Jak dasz trochę wyższy poziom na półkach - tak ze 4cm
Już od jednego specjalisty słyszałem, żeby nie bać się dużego poziomu cieczy na półkach- tak tez zrobię. Podpowiedz mi czy taki poziom około 4 cm będzie przy każdym surowcu czy tylko owocówki? Jak będę działał ze zbożem czy słodem to tez takie poziomy utrzymać? Mała modyfikacja przelewów pozwoli mi na regulacje we większym zakresie (podtoczenie teflonowych prowadzen przelewu) i zastanawiam się czy to robić- i tak muszę wszystko rozłożyć wiec na tym etapie nie będzie problemu:)

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: niedziela, 3 mar 2019, 14:08
autor: Szlumf
Wyższy poziom na półce = lepszy barbotaż = lepsze rozdzielenie frakcji. Z reguły wystarczy jeden przebieg by otrzymać dobry produkt. Oczywiście z odbiorem początku i końca do mniejszych butelek (100-200ml) i łączeniu z sercem minimum po 24h. Zbożówek nie robiłem więc się nie wypowiem.
Nie wiem czy nie masz trochę za niskiego syfonu w przelewie i w związku z tym czy uda Ci się poprawnie pracować przy poziomie 4cm na półkach. Wyjdzie w praktyce.

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: niedziela, 3 mar 2019, 14:12
autor: czytam
Syfon nie musi być wysoki. Ciśnienia po jego obydwu stronach się równoważą. Istotna jest jego średnica i odległość od górnej półki.

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: niedziela, 3 mar 2019, 14:36
autor: chprzemo
Co macie na myśli pisząc syfon? Naczynko pod odpływem gdzie spływa z rurki przelewu ciecz i wypływa na niższa Polkę czy całą konstrukcję przelewu?

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: niedziela, 3 mar 2019, 15:20
autor: Doody
Syfon tworzy downcomer z dospawanym koszyczkiem. Tam następuje uszczelnienie cieczą.

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: niedziela, 3 mar 2019, 16:16
autor: chprzemo
Syfon: rurka 16 mm h 80 mm z naciętymi dwoma szczelinami h 5 mm szerokości około 3 mm od strony koszyczka. Koszyczek (dół syfonu) rura 30 mm (wewnętrzna) h 15 mm. Rura 16 opiera się na dnie koszyczka i jest przyspawana.

Czy to będzie dobrze działało?
Może trzeba przerobić syfon?

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: niedziela, 3 mar 2019, 16:38
autor: Doody
Ja u siebie wspawałem rurkę, 3mm ponad dnem koszyczka, tak aby ciecz mogła przelewać się bez tłumienia.

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: niedziela, 3 mar 2019, 16:43
autor: chprzemo
Dlatego naciąłem szczeliny 5 mm x 3 mm, myśle, ze powinno działać, jeśli będzie coś nie tak to zrobię nowe syfony:) jakiego przepływu tam się spodziewać? Może bym coś zasymulował na wodzie... :)

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: niedziela, 3 mar 2019, 17:01
autor: Doody
I tak pierwszy raz powinieneś puścić samą wodę, dla sprawdzenia sprzętu.

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: niedziela, 10 mar 2019, 23:08
autor: chprzemo
Możecie mi napisać jakieś wskazówki jak przeprowadzić proces na calvadosie po pierwszym odpędzie? Chodzi mi o zakres odbioru (mam papugę), ilość i sposób odbioru przedgonu, moce początkowe do odbioru przedgonu, moce robocze do odbioru serca, prędkości odbioru, itp?

Staram się coś czytać ale jak na razie to wszystko mam ‚niepoukładane’ w głowie, a wierzę, że następnym początkującym w półkach też się przyda :)

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: poniedziałek, 11 mar 2019, 04:50
autor: lesgo58
chprzemo pisze:Możecie mi napisać jakieś wskazówki jak przeprowadzić proces...Staram się coś czytać ale jak na razie to wszystko mam ‚niepoukładane’ w głowie,...
Nic nie kombinuj. Weź waleriany :D i pędź jakbyś miał zwykłą kolumnę, albo nawet zwykły pot-stil pod sobą i chciał robić owocówkę.
Przedgony odbieraj kropelkowo i na węch. Gdy nie masz pewności to odbieraj w małe buteleczki w małych ilościach. Ja robię zawsze po 50ml. Nawet i 6-7 porcji. Później gon w butelki 0,5 litrowe, a od 55-60% w dół tak samo odbieraj . Małymi porcjami. Tym razem np. po 100-150ml.
Na przyszłość - postaraj się zrobić destylację na raz. Oczywiście nie wylewaj niczego. W razie gdy serce Ci nie będzie odpowiadać (w co wątpię) to zawsze możesz przepędzić drugi raz.
Prowadź proces z takim refluksem i taką mocą aby utrzymać na półkach barbotaż. Jak to zrobić technicznie na półkach sitowych to ci nie podpowiem bo mam półki kołpakowe. Ale na pewno ktoś się wychyli i da Ci bardziej szczegółowe wskazówki.
Powiem Ci jedno - nie taki diabeł straszny. Jesli kiedykolwiek robiłeś destylaty to i tym razem sobie poradzisz.

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: poniedziałek, 11 mar 2019, 08:08
autor: chprzemo
Problem polega na tym, że nigdy nie miałem i nic nie robiłem na pot-stilu :)

Zaopatrzę się w buteleczki i jakoś dam radę ale ta niepewność przed pierwszym razem ciagle jest..

Przy gotowaniach owoców ba polkowej robi się stabilizację do odseparowania przedgonu? Jak długą?

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: poniedziałek, 11 mar 2019, 08:11
autor: Doody
Wystarczy około 15-20min. Kiedyś robiłem dłuższą, ale Szlumf mnie namówił ;) na krótszą i tak mi teraz pasuje. Odbiór przedgonów identyczny z odbiorem przy rektyfikacji jak napisał Leszek.

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: poniedziałek, 11 mar 2019, 08:49
autor: kwik44
Ja tylko napiszę, że odwrotnie niż Leszek zalecam jednak dwukrotną destylację. Raz a'la pot-still drugi raz półkowa. Też kiedyś robiłem "na raz", ale wróciłem do korzeni. Warunek jest jeden - odebrać w pierwszej destylacji wszystko literalnie do "0". Kiedyś zakres 98-100 stopni w kegu ciągnąłem na półkowej. Można tak, ale to męka, a do tego zboża masakrycznie brudzą półki. Resztę napisali koledzy wyżej ;)

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: poniedziałek, 11 mar 2019, 09:43
autor: Doody
Ja również stosuje metodę podwójnej destylacji. Najpierw odpęd na krótkiej kolumnie, bez podziału na jakiekolwiek frakcje. Staram się do zera ale czasami cierpliwości nie starcza ;) ale zawsze jadę przynajmniej do tych 99,6 - 99,7 w kegu. i potem destylacja na półkowej. Jak dla mnie jest to na dzień dzisiejszy najbardziej satysfakcjonująca mnie metoda.

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: poniedziałek, 11 mar 2019, 18:28
autor: czytam
Aromaty jabłkowe są średnio trwałe w wysokiej temperaturze i idą zaraz po pogonach. Długa stabilizacja i kropelkowanie nie jest więc, moim zdaniem, wskazane. Z tego też względu lepiej kalwados destylować na raz. Na początku odbierać wszystko jak leci do małych butelek. Po przewietrzeniu za dzień, dwa wybrać właściwe.
Refluks na sitowej 1:1.

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: sobota, 16 mar 2019, 00:45
autor: chprzemo
Cześć!

Właśnie jadę testową cukrowkę na moim półkowcu, wszystko jest OK, papuga mówi mi, że mam 90%, ale zastanawia mnie poziom cieczy na Półkach...

Mam ustawione przelewy na 2 cm, a cieczy na półce jest jakiś 1 cm, tak samo jest na wszystkich 5 półkach- to normalne?

Zakręciłem odbiór i poziom się nie zwiększa.

Jadę na 4 kW ze standardową cukrówką w kotle.

Ps. Kolumna pracuje pięknie, jak usiądę do komputera to wrzucę jakieś fotki żeby tych niezdecydowanych na taki sprzęt przekonać- zawsze to mówiłem, ale teraz jestem pewien, kolumna półkowa może zamiast kominka zdobić salon!

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: czwartek, 18 kwie 2019, 00:05
autor: chprzemo
Postanowiłem, że nie będę rozbudowywał (przynajmniej na tą chwilę) swojej półkowej, mam jeszcze trochę materiału na zrobienie kopii swojej kolumny- jeśli jest ktoś chętny zapraszam do kontaktu PW i na pewno się dogadamy.

pozdrawiam

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: poniedziałek, 6 maja 2019, 03:35
autor: michwo1
Pytanie techniczne, jakiej średnicy rurę zastosowałeś nad kolumną półkową oraz głowica ufo do jakich mocy grzewczych masz przystosowaną?
Pzdr.

Wysłane z mojego COR-L29 przy użyciu Tapatalka

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: poniedziałek, 6 maja 2019, 09:11
autor: chprzemo
@michwo1 Szczerze mówiąc to nie wiem do jakiej mocy jest głowica, z tego co pamietam to przez chwilę grzałem 6kW i dała radę. Jeśli interesują Cię szczegóły głowicy i parametry to zachęcam do kontaktu z wykonawcą tego cuda- herbata666.

Rura szklana ma średnicę zewnetrzną 80mm.

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: niedziela, 6 paź 2019, 22:35
autor: chprzemo
Post pod postem... Ale może moderator mnie nie wyrzuci:)

Kolejna kolumna mojego autorstwa znalazła nowy dom, spakowana czeka na kuriera- tym razem mat i szlif/satyna :)


Obiecałem film z pracy kolumny, z opóźnieniem ale wstawiam link :

https://www.youtube.com/watch?v=eRwL510mMTI


Jakość filmu nie powala na kolana... Postaram się nagrać coś w lepszej jakości.
IMG_2847.JPG
IMG_2846.jpg
IMG_2843.JPG
IMG_2841.JPG
IMG_2840.JPG

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: poniedziałek, 7 paź 2019, 07:13
autor: arTii
Widzę że masz głowicę bardzo podobna do mojej i....
Zbieram się do jej "ulepszenia" - zobacz jak dużo jest wolnej przestrzeni nad OLMem - tę dennicę śmiało można zeszlifować żeby była niższa, tak samo nakrętkę która blokuje - tez można zeszlifować. Na górze pod głowicą jest podobnie. Nasz kolega z Łodzi już sobie to przerobił :) Ja mam zamiar w zimie się za to wziąć. Będzie kilka centymetrów więcej sprężynek.

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: poniedziałek, 7 paź 2019, 08:57
autor: chprzemo
@arTii- planuje taką przeróbkę, ale tylko żeby urwać kilka cm z wysokości, jak już zbuduje nową zasypową kolumnę to będę szukał każdego mm. Mam kupione szkło (chyba) 5 cm krótsze i zwyczajnie je wymienię + pokombinuje z dennicami i wszystkimi elementami montażowym które podtrzymują sprężynki.

Nakrętkę blokującą można przenieść pod dennicę i już kilka sprężynek wejdzie:)

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: poniedziałek, 7 paź 2019, 09:56
autor: lesgo58
Przemek a po co Ci zasypowa? Przy takich zdolnościach zrób sobie porządną półkową z 10 półkami. Do tego bufor stabilizująco wzmacniający, półkę OLM "wędrującą" i masz kolumnę do wszystkiego.
Ja mam półkową tylko z 5 półek a moja zasypowa stoi w kącie.

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: poniedziałek, 7 paź 2019, 10:37
autor: chprzemo
Ciekawy pomysł, rozmawiałem o tym tez przez chwilę z Andrzejem Akasem... Też mi to doradzał...

Przy następnej kolumnie którą będę robił postaram się dogadać z nowym właścicielem i przegotuje jakąś cukrówke na 10 półkach... Ciekawe jaka jakość będzie- może ma ktoś destylat cukrowy z 10 półek w pełnym reżimie na spirytus? Chętnie bym umoczył dzioba i sprawdził jak to smakuje...

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: poniedziałek, 7 paź 2019, 12:13
autor: lesgo58
chprzemo pisze: Ciekawe jaka jakość będzie- ...
Będzie dobra jakość. Gwarantuję.
Te 10 półek zrobi Ci lepszą robotę niż 1,5 metrowa kolumna zasypowa. ;)
Podesłałbym Ci próbkę, ale akurat cały spiryt mam w nalewkach. Jeśli nikt Ci w najbliższym czasie nic nie zaproponuje to chętnie Ci podeślę moją próbkę. Ale to dopiero za jakieś 2-3 tygodnie.
10 półkowa kolumna - jak na nasze warunki - jest do otrzymywania spirytu jak najbardziej optymalna. Obniżony odbiór można skombinować tzw. wędrującą półką OLM obniżając odbiór na 7 półkę, albo można zaadoptować OLM z buforem zasypowym. Z kolei bufor stabilizująco wzmacniający poprawi nam separację pogonów. Termometry dajemy w buforze, i np. na 2 półce oraz pod OLM-em. Sam proces prowadzi się już w tradycyjny sposób na jedno, dwa gotowania albo metoda znaną z kolumn wypełnionych - czyli 2,5. Do wyboru. Stabilne i moim zdaniem lepsze frakcjonowanie powoduje, że praca na takiej kolumnie staje się jeszcze przyjemniejsza niż na kolumnie wypełnionej. Tak pod względem efektywnym jak i efektownym dla oka.

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: poniedziałek, 7 paź 2019, 12:36
autor: użytkownik usunięty
Nie mam dużego doświadczenia, ale niedawno gotowałem identyczny nastaw w 2 różnych konfiguracjach mojej kolumny:

1. OLM + bufor i jakieś 1,1m wypełnienia
2. OLM + bufor, nad buforem 4 półki kołpakowe (bo tyle zmieściłem ;) ) oraz 0,5m zasypu.

Każdy nastaw to 12,5kg glukozy w beczce 40l zalane wodą na drożdżach Moskwa. Surówka z 2 konfiguracji wydawała się łagodniejsza, mniej "gryząca" w zapachu. Myślałem, że to może autosugestia, ale jeszcze 2 osoby potwierdziły moje odczucia nie znając zawartości, więc "coś w tym musi być " :problem:

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: poniedziałek, 7 paź 2019, 13:15
autor: chprzemo
lesgo58 pisze: Będzie dobra jakość. Gwarantuję.
Te 10 półek zrobi Ci lepszą robotę niż 1,5 metrowa kolumna zasypowa. ;)
Feti pisze:Surówka z 2 konfiguracji wydawała się łagodniejsza, mniej "gryząca" w zapachu. Myślałem, że to może autosugestia, ale jeszcze 2 osoby potwierdziły moje odczucia nie znając zawartości, więc "coś w tym musi być " :problem:


Żeby te szkła były tańsze to już bym łapał szlifierkę z bawełnianymi tarczami do polerowania- tak żeście mnie zachęcili do tego pomysłu! Jak już się zdecyduje to będę jechał na głowicy UFO z zasypem narazie bez bufora, kombinować wstawianie termometru na dolnych półkach? Kapilar wywierci otwór bez problemu wiec coś można wyrzeźbić .

Już kiedyś o tym myślałem i chyba wymyśliłem patent na zrobienie odbioru i portu termometru na każdej półce bez wiercenia w szkle- pierścień grubości 15 mm o średnicy szkła umieszczony na sicie z dodatkową uszczelką... podniesie to wysokość pólki ale da się wstawić nypel 1/4 i port termometru...


lesgo58 pisze: Podesłałbym Ci próbkę, ale akurat cały spiryt mam w nalewkach. Jeśli nikt Ci w najbliższym czasie nic nie zaproponuje to chętnie Ci podeślę moją próbkę. Ale to dopiero za jakieś 2-3 tygodnie.
Będę czekał, mam się przypominać czy sam się odezwiesz?

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: poniedziałek, 7 paź 2019, 13:50
autor: użytkownik usunięty
chprzemo pisze:
Już kiedyś o tym myślałem i chyba wymyśliłem patent na zrobienie odbioru i portu termometru na każdej półce bez wiercenia w szkle- pierścień grubości 15 mm o średnicy szkła umieszczony na sicie z dodatkową uszczelką... podniesie to wysokość pólki ale da się wstawić nypel 1/4 i port termometru...
Ja zrobiłem coś takiego:

swinia-t18989-40.html#p201951

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: poniedziałek, 7 paź 2019, 14:02
autor: chprzemo
Właśnie kojarzyłem, ze u kogoś coś takiego widziałem... Już mam Polki wypalone i niebardzo mogę w nie ingerować wiec wydaje mi się, ze pierścień z przyłączami będzie odpowiedniejszy, zastanowię się tylko czy 15 czy 10 mm i coś wykombinuje, najpierw zrobię próbę spirytusu na 5 półkach które mam tylko nie wiem czy dam radę bez termometru na dole kolumny....

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: poniedziałek, 7 paź 2019, 14:17
autor: użytkownik usunięty
Ja też nie mam termometru na dole i na chwilę obecną nie jest mi potrzebny, kieruję się wskazaniami termometru z kotła i nosem ;)
Jeżeli chcesz odbierać w ten sposób spirytus, nie ma żadnej różnicy w prowadzeniu procesu pomiędzy półkami a zasypem, przynajmniej według mnie :)

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: poniedziałek, 7 paź 2019, 14:36
autor: lesgo58
Feti pisze:,,,Surówka z 2 konfiguracji wydawała się łagodniejsza, mniej "gryząca" w zapachu.,,,
To jest - między innymi - jedna z cech i różnic między kolumną zasypową i półkową.
chprzemo pisze:Będę czekał, mam się przypominać czy sam się odezwiesz?
Lepiej jak się przypomnisz. :D

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: sobota, 12 paź 2019, 13:18
autor: chprzemo
lesgo58 pisze: Termometry dajemy w buforze, i np. na 2 półce oraz pod OLM-em.
jak narazie jest faza planowania pomiaru temp. i już zapotkalem na problem:
Na jakiej wysokości umieścić sondę termometru? Zakładamy, że mam szkło Wysokości 100mm, przelew ustawiony na 30 mm to temperaturę w której części pólki mierzyć?


Pozdrawiam,

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: sobota, 12 paź 2019, 14:01
autor: lesgo58
Poniżej poziomu płynu. Można i wyżej ale musisz zdać sobie sprawę, że wskazania będą pokazywać temperaturę par różniącą się od temperatury płynu.

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: sobota, 12 paź 2019, 14:13
autor: chprzemo
Czyli na 15 mm od sita będzie Ok? Nie wiem czemu ubzdurałam sobie, ze to temp. par mi potrzebna.... to upraszcza cała konstrukcje:)

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: sobota, 12 paź 2019, 14:48
autor: lesgo58
Ja miałem w poprzedniej kolumnie na wysokości półki. Ale to jest bez różnicy. Miałem dlatego na tym poziomie bo czasami wejście na półkę wykorzystywałem do odbioru z tej półki. A czasami tylko do pomiaru. W zależności od okoliczności i tego co sobie ubzdurałem robić. Tak miałem na każdej z 5-ciu półek. Tego mi brak w obecnej kolumnie.

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: sobota, 12 paź 2019, 14:56
autor: chprzemo
Ja planuje zrobić port termometru i nypel 1/4 dla pólki ‚z pomiarem’, będzie możliwość odbioru i pomiaru temperatury jednocześnie.

Daj mi chwile, jak zrobię to się pochwalę, może wykorzystasz mój pomysł i dorobisz sobie żeby niczego Ci nie brakowało :)

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: sobota, 12 paź 2019, 17:34
autor: .Gacek
Przemku mógłbyś to tak zaprojektować aby pasowało do mojej i Tadka rakiety. Może jeden wąski moduł wkładany bezpośrednio na półkę? A na to szkło...

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: sobota, 12 paź 2019, 18:47
autor: chprzemo
Już mam pierścienie które muszę obrobić. Pierścienie będą miały wymiary 100x110 h 12 mm, idealnie będą pasowały pod szkło w Waszych kolumnach. Z jednej strony port termometru, z drugiej nypel 1/4’’ do zaworu. Po wstępnych oględzinach już widzę, ze popełniłem błąd- pierścień powinien być conajmniej 15 mm wysoki, ale z tą 12 też się uda tylko będę musiał lekko zebrać nypel- to prototyp więc jeszcze może coś się pojawić.

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: sobota, 12 paź 2019, 18:54
autor: aakk
Jak wykorzystujecie nypel jako port termometru? Ja ds18b20 wkładam w rurkę fi8 zaspawaną na końcu, w Waszym sposobie sonda styka się bezpośrednio z cieczą?

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: sobota, 12 paź 2019, 19:29
autor: .Gacek
W "ciemno" biorę dwie sztuki :ok:

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: sobota, 12 paź 2019, 22:40
autor: chprzemo
@aakk Nypel tylko do przykręcenia zaworu, po drugiej stronie normalny port temperatury:) i lepiej używać gilz dedykowanych które maja ściankę bardzo cienką i od razu lepszą reakcje na zmiany temperatury bez efektu bezwładności.

@Gacek, jak zrobię i się uda to nie widzę problemu.

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: niedziela, 13 paź 2019, 10:31
autor: scalak
Taki moduł pomiarowy wiąże się z wymianą szpilek na dłuższe. Mnie na razie wystarcza pomiar temperatury par, nad najwyższą półką w OLM-ie. Wymianę szpilek planuję przy dołożeniu dodatkowych półek. Tak, dodatkowych półek. Jeszcze nie rozpakowałem kolumny pięciopółkowej, jak już @lesgo58 napisał: 10 półek to jest to.
Czy to się nigdy nie skończy?
Tadek

Re: RE: Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: niedziela, 13 paź 2019, 10:50
autor: aakk
scalak pisze:Czy to się nigdy nie skończy?
Kurcze ta zabawa chyba nie ma końca.. Mimo że zacząłem się więcej interesować od niecałego roku, przeszedłem z kolumny z refluksem zewnętrznym na aabratka, zbudowałem bufor, dziś jestem na etapie dodawania elektrozaworów itd. itd. itd. W głowie mam jeszcze tyle pomysłów że nie wiem kiedy będzie koniec i powiem sobie - no, zrobiłem już wszystko co chciałem i tak zostaje.. Obrazek
Obrazek

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: niedziela, 13 paź 2019, 11:06
autor: chprzemo
scalak pisze:Taki moduł pomiarowy wiąże się z wymianą szpilek na dłuższe.
Tadek

Szpilki to nie problem, gorzej jest z rurkami dystansowym które masz na szpilkach... Ale już wymyśliłem! Można zamówić szkło niższe o wysokość wstawki z odbiorem i portem termometru i będzie wszystko pasowało jak teraz:)


P.S. Tez myślę, ze już chcemy gonić króliczka, a nie złapać króliczka:)

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: niedziela, 13 paź 2019, 13:33
autor: .Gacek
scalak pisze:Jeszcze nie rozpakowałem kolumny pięciopółkowej, jak już @lesgo58 napisał: 10 półek to jest to.
Czy to się nigdy nie skończy?
Tadek
Ja na zapas brałem półki :D cztery sita takie jak Twoje i osiem miedzianych pod kołpaki zintegrowane według projektu kolegi masterpaw2...

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: niedziela, 13 paź 2019, 14:28
autor: scalak
Ja na zapas brałem półki :D cztery sita takie jak Twoje i osiem miedzianych pod kołpaki zintegrowane według projektu kolegi masterpaw2...
Słyszałem o takim, co kupił dwie trumny, bo były ostatnie. Jak Ci zawadza, to jedno sito bym przytulił.
Tadek

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: niedziela, 13 paź 2019, 14:50
autor: chprzemo
scalak pisze: Jak Ci zawadza, to jedno sito bym przytulił.
Tadek

Mam dla Ciebie obiecany klucz I będę wysyłał najprawdopodobniej we wtorek. Jak potrzebujesz sita dodatkowego to się odezwij- dogadamy się :)

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: niedziela, 13 paź 2019, 15:04
autor: .Gacek
scalak pisze: Słyszałem o takim, co kupił dwie trumny, bo były ostatnie.
Ani się nie chwalę, ani się nie żalę. Chociaż i może się trochę chwalę :scratch: ale gdzie mam się pochwalić w domu? :hammer: Popracuję trochę na jednym i drugim i sprawdzę co mi bardziej "leży"... Niecałe 30zł za wypaloną półkę na laserze co do milimetra, przecież to żal nie wziąść :hahaha:

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: niedziela, 13 paź 2019, 15:53
autor: scalak
Napisałem do @chprzemo i może mi pomoże.
Edit:
Pomoże.

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: piątek, 18 paź 2019, 12:25
autor: prolog1975
Kolumna na 6 gratuluję kawał roboty. Bardzo podoba mi się system ruchomych przelewów. Czy możesz uchylić rąbek tajemnicy gdzie można kupić takie fajne białe uszczelki.

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: piątek, 18 paź 2019, 12:48
autor: chprzemo
Żadna tajemnica- uszczelki.biz , nazywają je ‚transparentne’, są w realu lekko mleczne:)

Jeśli chodzi o przelewy- nie chwaląc się powiem, ze to taki ‚mój Patencik’, długo zastanawiałem się jak zrobić najbardziej uniwersalne rozwiązanie jak to możliwe:)

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: piątek, 18 paź 2019, 14:58
autor: prolog1975
Właśnie ich uniwersalność jest rewelacyjna. Sita robię z KO 2 mm mogę przylutować lub przyspawać ale wtedy mam na stałe a ja lubię kombinować.
Dzięki za podpowiedź
Twój projekt zmotywował mnie do zrobienia kilku półek. Czy jest sens robienia półki wędrującej z odbiorem bocznym tak by odbierać z dowolnego miejsca kolumny.

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: piątek, 18 paź 2019, 17:50
autor: chprzemo
Ja będę coś takiego robił... w zasadzie bardziej zależy mi na Porcie temperatury ale jak już zrobię coś do portu to wspawam nypel 1/4 do odbioru:) tylko nie będę robił wędrującej półki, a na stałe wstawię taką modyfikacje w 3 punktach które mnie najbardziej interesują...

Do tego moja prywatna kolumna będzie w zupełnie innej koncepcji której jeszcze tu nie było:) może za 2-3 tygodnie coś pokażę bo czekam na graty z pod lasera:D

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: sobota, 2 lis 2019, 21:52
autor: Nowacky
@chprzemo Wykonujesz na zamówienie kolumny takie jak na zdjęciach?

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: niedziela, 3 lis 2019, 00:17
autor: chprzemo
Tak, mogę zrobić taką kolumnę dla Ciebie- odezwij się na PW.

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: poniedziałek, 30 gru 2019, 23:14
autor: .Gacek
Widzę, że coś cisza w temacie to może podzielę się nowinkami...
Autor tematu tj @chprzemo wykonał dla mnie drobny detal do mojej kolumny półkowej, a mianowicie pierścień zakładany na daną półkę do odbioru destylatu oraz pomiaru temperatury na tejże półce.
W tej chwili mając 5 półek mogę odbierać destylat np z trzeciej lub czwartej półki bez rozbierania całości, co jest bardzo przydatne przy destylatach owocowych. Bardzo fajne jest to, że do tego pierścienia mam dedykowane szkło o wysokości krótszej o wysokość pierścienia i założone już szpilki skręcające mogą zostać bez potrzeby ich wydłużania. Poniżej kilka zdjęć i wielkie brawa dla wykonawcy :klaszcze: :klaszcze: :klaszcze:

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: poniedziałek, 30 gru 2019, 23:30
autor: .Gacek
Z racji tego, że jestem snobem i nie mam się komu pochwalić to wrzucę jeszcze kilka fotek :mrgreen:
Przemku dzięki jeszcze raz :odlot:

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: poniedziałek, 30 gru 2019, 23:41
autor: aakk
Sam jestem zafascynowany tym sprzętem i tu rodzi się pytanie czy taki sprzęt może zastąpić aktualną zasypową? Czy będzie bardziej uniwersalny? Czy wytworzę na nim równie dobrej jakości spirytus do nalewek tak jak na zasypowej? Bo do smakowych to raczej się nadaje czy jest jakaś uniwersalna ilość półek i regulacja wysokością przelewu?

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: poniedziałek, 30 gru 2019, 23:56
autor: chprzemo
Przyznaje się, popełniłem ten pierścień :) jest to pierwszy i ostatni w polerze, wylizanie tego po laserze i obróbce na Tokarni wymaga niezłej gimnastyki, ale czego się nie robi na specjalne zamówienie:)


@aakk- piłem destylat z półkowej, fakt, ze destylacja była dość pracochłonna (wiem z opowieści autora) ale na 5 półkach powstało coś tak wyśmienitego, ze autentycznie po rozpakowaniu paczki i odkręceniu butelki musiałem dzioba umoczyć bo w zapachu przypominało to wodę, myślałem, ze autor zrobił mi psikusa i wysłał wodę w butelce. Zapach w zasadzie żaden, smak delikatny, miękki i tak czysty, ze sam zastanawiam się jak to możliwe.

Po tej próbie działam ze swoją nową kolumną która będzie miała jednak 11 półek, już jestem na przedostatniej prostej, ale brak czasu skutecznie spowalnia prace... Mam nadzieję, że po uruchomieniu już nigdy nie przykręcę zasypowej do kociołka- przynajmniej wszystko na to wskazuje:)

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: piątek, 10 sty 2020, 23:53
autor: chprzemo
@prolog1975- złożyłeś? Był proces na spirytus? Pochwał się maszyną i opisz wrażenia po degustacji koniecznie!

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: sobota, 11 sty 2020, 00:00
autor: .Gacek
Ile półek?
Jak ustawiony przelew?
Jaka moc grzania?
Jakie tempo odbioru?

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: sobota, 11 sty 2020, 01:40
autor: użytkownik usunięty
Panowie jest jakiś konkretny temat o kolumnie półkowej, gdzie pisze o wymiarach, schematach, zależności wielkości półki od jej średnicy, ilościach otworów w półce co do jej średnicy, zasada pracy na kolumnie półkowej itp

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: sobota, 11 sty 2020, 02:04
autor: chprzemo
Nie. Wszystko jest porozrzucane po forum, ale pocieszające jest to, ze ‚grubych’ tematów o półkowych jest tylko kilka:)

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: sobota, 11 sty 2020, 10:37
autor: prolog1975
rps20200111_102958.jpg
Dobra więc tak. Szkiełka110/100mm kupione od chprzemo uzbroiłem w uszczelki transparentne sita robiłem sam wiertłem 1.7mm w blaszce KO 2mm celowałem w 288 otworów na sito nie licząc przelewu. No i jak chprzemo chciałem mieć regulowane przelewy więc kupiłem wałek teflonowy 25mm i zrobiłem po dwa pierścienie na przelew wykonany z rurki 90x18x1.5mm. Rurka mocowana na wcisk do sita bez spawania. Miseczka powrotu 30mm. Powrót ustawiony 20mm nad sitem.
Najpierw jabłka robiłem. Odpęd na krótkiej rurce w płaszczu. I potem zwykły zbiornik kolumna 4 półki Jechałem do 98.5 w baniaku. Moc grzania 2.5-3kW odbiór 50-60ml. Produkt moc 92% spirytusik o smaku jabłek.
Drugie podejście moja ulubiona pszenica zatarta drożdże Profesinal Whisky od Starowara odpęd na krótkiej kolumnie w płaszczu i dalej kolumna 5 półek moc 3kW odbiór 50ml Duży refluks. Moc 94% intensywny zapach i smak. Przelewy 20mm
No i wielkie rozczarowanie za dużo pszenicy w pszenicy ja wypiłem dałem znajomym zgadli z czego ale stwierdzili że smakuje jak nieoczyszczony bimber. Do beczki się nadaje ale nie do picia nie mam beczki bo nie mam loszku. Jeszcze raz do baniaka (z przedgonami pogonami) kolumna sam LM zmywaki zamiast sprężynek i mam produkt 95% do picia.
Na koniec poszły wytłoki z pigwy po nalewce leżakowane 60dni w spirycie 3 półki.
Owoce na kolumnie pułkowej tak są super ale na 3 półkach 4 za dużo. Na tą chwilę zboża jestem na nie 5 półek to za mało by mieć fajny produkt do picia na już. A jeśli ktoś myśli że kolumna półkowa będzie lepsza do spirytusu od rury ze sprężynami to wyda dużo kasy by to potwierdzić.
W tym roku popracuje mocą nie refluksem (zaworkiem) skupię się na owocach. A na razie wypiajm co zrobiłem towar dobry kaca brak wasze zdrówko :pije:

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: sobota, 11 sty 2020, 10:52
autor: chprzemo
Fajnie to wyglada- podziwiam za wytrwałość w wierceniu:)

A próbowałeś 10 półek i na Czysty spirytus?

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: sobota, 11 sty 2020, 10:57
autor: prolog1975
Nie odpuściłem sobie cztery półki sprzedałem.

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: sobota, 11 sty 2020, 17:42
autor: kondon
chprzemo pisze:Nie. Wszystko jest porozrzucane po forum
Robicie bałagan w kolejnym...
Ps. poproś moda o wydzielenie oddzielnego tematu bo zaraz nam się tu wątki pomieszają- nijak się mają Twoje pytania do kolumny półkowej
Jak najbardziej się zgadzam.

@.Gacek @chprzemo
Jakie są wymiary tego pierścienia? Jak jego działanie, czy następny zrobilibyście inaczej?
prolog1975 pisze: Drugie podejście moja ulubiona pszenica zatarta drożdże Profesinal Whisky od Starowara odpęd na krótkiej kolumnie w płaszczu i dalej kolumna 5 półek moc 3kW odbiór 50ml Duży refluks. Moc 94% intensywny zapach i smak. Przelewy 20mm
No i wielkie rozczarowanie za dużo pszenicy w pszenicy ja wypiłem dałem znajomym zgadli z czego ale stwierdzili że smakuje jak nieoczyszczony bimber. Do beczki się nadaje ale nie do picia nie mam beczki bo nie mam loszku.
Źle prowadzony proces czy faktycznie za mało półek? Czy może za szybko próbowane?

@prolog1975 Ile Ci zajęło wiercenie? Opłacało się samemu robić? Jak efekt?
Powroty z wciśniętym wałkiem po prostu sobie luźno leżą na sicie?

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: sobota, 11 sty 2020, 18:05
autor: chprzemo
Wymiary pierścienia to 100x110 h 12. Inaczej bym zrobił jedno- nie zgodziłbym się na poler :)

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: sobota, 11 sty 2020, 18:23
autor: kondon
chprzemo pisze:Już mam pierścienie które muszę obrobić. Pierścienie będą miały wymiary 100x110 h 12 mm, idealnie będą pasowały pod szkło w Waszych kolumnach. Z jednej strony port termometru, z drugiej nypel 1/4’’ do zaworu. Po wstępnych oględzinach już widzę, ze popełniłem błąd- pierścień powinien być conajmniej 15 mm wysoki, ale z tą 12 też się uda tylko będę musiał lekko zebrać nypel- to prototyp więc jeszcze może coś się pojawić.
Jak z tą wysokością?
Jakieś szczegóły na temat portu termometru?

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: sobota, 11 sty 2020, 19:08
autor: chprzemo
Wysokość lepsza by była 15 ale teraz już widzę, że to nie ma większego znaczenia. Gacek otrzymał pierścień wysoki na 12+3mm uszczelka co daje + 15mm, do systemów gdzie są rurki dystansowe trzeba zamówić szkło o wysokości 85mm i wszystko powinno się złożyć na starych dystansach (zakładając, ze szkło było h100mm).

Port termometru to mój projekt pod moje sita, moje sitko jest odrobinę szersze od szkła i po wspawaniu standardowego portu zwyczajnie by się opierał o sito i nie można by było zlozyc całości- dlatego wspólnie z wujaszkowie metodą prób i błędów opracowaliśmy toczony z pręta ko port termometru z gwintem 1/4’, jeśli potrzebuje to po obróbce zostawia mi więcej mięsa z tylu portu tak żeby gwint odsunąć od pierścienia, jeśli z jakiś powodów się rozmyślę to Na gwint portu nakręcam zaworek precyzyjny 1/4 i mam odbiór :) ot taki mikro patencik.

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: sobota, 11 sty 2020, 19:31
autor: kondon
chprzemo pisze:do systemów gdzie są rurki dystansowe trzeba zamówić szkło o wysokości 85mm i wszystko powinno się złożyć na starych dystansach (zakładając, ze szkło było h100mm).
Szkło jest tańsze od dystansów, czy chodzi o zachowanie optymalnej wysokości półki?

Nypel do odbioru jest wspawany czy wkręcany?
Czujnika termometru nie wystarczy po prostu wcisnąć w otwór w takim pierścieniu, ew. uszczelnionego taśmą?

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: sobota, 11 sty 2020, 19:34
autor: prolog1975
Opłaca się robić samemu tym bardziej jak kupisz tanio szkła :D masz materiał z innych robótek leży i nie wiadomo co z nim zrobić. Trzeba mieć też zaplecze sprzętowe.
Dla mnie ukoronowaniem hobby jest praca na sprzęcie który sam zrobiłem to daje niesamowitą satysfakcję.
Proces zbożowy robiłem jak na kolumnie z wypełnieniem.
Stabilizacja ok 30 minut i kropelkowo do 0.5l przedgon, jechałem całość do 98 w kotle. 5 półek dla mnie zbyt mało oczyszcza na już dlatego wszystko wlałem jeszcze raz do kotła z odwarem.

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: sobota, 11 sty 2020, 21:28
autor: radius
Oczyściłem temat i posty z nim nie związane przeniosłem tutaj - topic21304.html

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: sobota, 11 sty 2020, 23:44
autor: chprzemo
@kondon- oczywiście tańsze są dystanse to raz, a dwa nie ma konieczności wymiany szkła na niższe jeśli tylko użytkownik tak chce, najdroższy z tego to materiał na pierścień- wypalamy jest z blachy 12 mm, jest w produkcji takiego pierścienia dużo odpadu za który tez się płaci przy wypalaniu:) zabawy ze szkłem mają raczej wymiar estetyczny niż ekonomiczny, może tez mieć znaczenie jeśli jest za niskie pomieszczenie tak jak u mnie gdzie muszę na każdym etapie dobrze przemyśleć czy nie da się urwać dodatkowego centymetra z konstrukcji.

Pytasz czy nie da się wcisnąć sondy z uszczelnieniem na teflon czy coś w tym stylu- da się ale staram się robić tak żeby było to pewne, bezpieczne i ładne... Gacek mi za to zapłacił i nie chce się wstydzić wysyłać sprzętu... Z półkowymi nie chce robić lipy, jest to droga zabawka a nawet bardzo droga i dokładam wszelkich starań żeby każdy element był wart złotówek na nią wydanych.

Nypel odbioru tzn port (bo to tak naprawdę dwa porty mojej konstrukcji) jest wspawany od wewnętrznej strony pierścienia- widać to na fotkach które umieścił Gacek:)


@radius- dzięki:)

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: niedziela, 12 sty 2020, 08:54
autor: Krzysztof63
prolog1975 pisze:Na tą chwilę zboża jestem na nie 5 półek to za mało by mieć fajny produkt do picia na już.
Nie napisałeś tego wprost, ale mniemam, że goniłeś z zacieru? Wydaje mi się, że rozwiązaniem jest pierwszy gon na potstillu, a drugi na kolumnie.

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: niedziela, 12 sty 2020, 10:16
autor: lesgo58
Krzysztof63 pisze:... rozwiązaniem jest pierwszy gon na potstillu, a drugi na kolumnie.
:ok:

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: poniedziałek, 13 sty 2020, 06:18
autor: kondon
@prolog1975 Pytałem o same sita, że się opłaca robić całość samemu to wiem :) . Wiercenie zajmuje trochę czasu, który też kosztuje. Być może lepiej zapłacić i wypalić laserem, co da też lepszą jakość.
Powroty z wciśniętym wałkiem po prostu sobie luźno leżą na sicie?
chprzemo pisze:najdroższy z tego to materiał na pierścień- wypalamy jest z blachy 12 mm)
Myślałeś nad użyciem tulei lub rury grubościennej? Np. https://metal-e.pl/pl/p/RURA-NIERDZEWNA ... 02-mm/1507

Co myślisz o nagwintowaniu pierścienia w otworze i, w zależności od potrzeb, wkręcaniu czego potrzeba?
lesgo58 pisze:Gdy jeszcze robiłem owocówki na wypełnionej to prześladował mnie ten posmak liściowy. Walczyłem z nim eliminując z fermentowania wszelkie ogonki.
Teraz wrzucasz owoce jak leci?
Byłoby super, gdybyś opisał w swoim temacie jak obecnie działasz na swojej kolumnie. Zdecydowanie przyda się to nie tylko mi.

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: poniedziałek, 13 sty 2020, 09:44
autor: chprzemo
kondon pisze: Myślałeś nad użyciem tulei lub rury grubościennej? Np. https://metal-e.pl/pl/p/RURA-NIERDZEWNA ... 02-mm/1507 Co myślisz o nagwintowaniu pierścienia w otworze i, w zależności od potrzeb, wkręcaniu czego potrzeba?

Rura całkiem dobry pomysł ale jak dla mnie odpada z dwóch powodów- po pierwsze zrobiłem narazie 7 takich pierścieni (6 dla mnie jeden dla Gacka) i nie zapowiada się żebym robił więcej w najbliższym czasie, po drugie cięcie i obróbka takiej rury wymaga już solidnej Tokarni do której nie mam dostępu, a zlecanie gdzieś na zewnątrz byłoby nieopłacalne.

Co do gwintu w pierścieniu- można ale w moim przypadku to bez sensu, porty robię z gwintem 1/4’ wiec nie ma znaczenie czy nakręcę nakrętkę z oringiem i sondą czy zaworek precyzyjny:)

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: poniedziałek, 13 sty 2020, 10:19
autor: kondon
Kątówka + stołówka zamiast tokarki myślisz, że dadzą radę?

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: poniedziałek, 13 sty 2020, 11:18
autor: chprzemo
Przy rurze fi114 o ściance 6mm? Może jeśli byś miał ukośnie z tarczą 250mm to i utniesz to jakoś ale wycięcie równego plasterka z takiej rurki może być niezłym wyzwaniem- ja nawet nie będę próbował.


Myśle, ze Piła taśmowa powinna sobie poradzić z taką rurką:)

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: wtorek, 14 sty 2020, 12:36
autor: prolog1975
Napisałem wprost odpęd gęstego w płaszczu jak leci na krótkiej kolumnie. Dalej zwykły zbiornik i rektyfikacja na 5 półkach z podziałem frakcji. Jak dla mnie jest to nie do picia bez leżakowania. Więc kolumnę mam do owoców.
Ostatnio kombinowałem 3 półki i rura ze sprężynami 120cm oraz OLM. Te półki zachowują się podobnie do bufora stabilizując kolumnę oddając zgromadzony spiryt na koniec.
Sam podejmij decyzję czy się opłaca robić samemu.

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: środa, 15 sty 2020, 19:15
autor: chprzemo
Z tego co kojarzę udzielałem kilka razy podpowiedzi dotyczących zakupu uszczelek pod szkła... Dziś okazało się, ze nieświadomie mogłem wprowadzać w błąd- do tej pory byłem święcie przekonany, że kupuje uszczelki w firmie o adresie www uszczelki.biz i tak też wszystkim odpowiadałem, okazuje się, ze uszczelki zamawiane są na stronie uszczelki.biz.pl- adres prawie identyczny, patrząc na standardy nazewnictwa w sieci można by pomyśleć, ze to jedna strona... Niestety są to dwie firmy z czego ta bez ‚.pl’ zupełnie nie jest przygotowana i doświadczona w sprzedaży uszczelek do naszego hobby, oferuje uszczelki płaskie, nie o profilu L w cenach dużo wyższych i z minimalnymi ilościami przy pojedynczym zamówieniu.

Przepraszam jeśli wprowadziłem kogokolwiek w błąd...

Warto pamiętać o tym fenomenie nazewnictwa stron www:)

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: czwartek, 16 sty 2020, 23:13
autor: Moskit81
Mógłbyś podać ustawienia na jakich robisz cukrówki?
Dzięki

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: piątek, 17 sty 2020, 09:02
autor: chprzemo
@Moskit81- o jakie ustawienia pytasz? Jeśli chodzi o wysokość przelewu to około 3 cm, jeśli pytasz o półki to pracowałem na dwóch i na trzech półkach.

Nie ma jednoznacznych parametrów pracy kolumny półkowej, może identyczna konstrukcja z identycznym kotłem i wsadem jest powtarzalna ale generalnie wszystko trzeba dobrać doświadczalnie:)

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: piątek, 17 sty 2020, 10:40
autor: Moskit81
A rząd wielkości moc, odbiór? Ja mam 3 półki ale kołpaki i olm, bufor. Na cukrze się uczę a śliwowica czeka. Mało wiedzy dla początkującego w temacie półkowej :(

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: piątek, 17 sty 2020, 11:27
autor: chprzemo
Odbiór na papugę, zakładasz widełki mocy alko destylatu i kręcisz tak zaworem odbioru żeby się w nich utrzymać. Moc zależy od średnicy, na sitach 4’’ moc około 3 kW jest ok.

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: piątek, 17 sty 2020, 14:23
autor: lesgo58
Moskit81 pisze:A rząd wielkości moc, odbiór? Ja mam 3 półki ale kołpaki i olm, bufor. Na cukrze się uczę a śliwowica czeka. Mało wiedzy dla początkującego w temacie półkowej :(
Jeśli celujesz w destylaty smakowe to odpuść sobie OLM i bufor.
Na początek nie kombinuj tylko odbieraj jak na poczciwym starym pot-stillu. Kieruj się tylko papugą. Załóż sobie widełki procentowe (np. 80-55%).
Jedyne co to dopasuj sobie moc grzania w taki sposób aby utrzymać równy barbotaż na wszystkich półkach. Czyli nie możesz grzać za mocno bo będzie Ci "zalewać" górne półki. "pisząc "zalewać miałem namyśli wyższy poziom płynu na górnej półce.
Myślę że na początek moc jednej grzałki 2kW powinna być OK. Odbierz, oceń i dalej kombinuj już po swojemu.
Odbiór przedgonów możesz kombinować przeprowadzając operację na dwa sposoby.
1. Dobry przy cukrówkach. Stabilizujesz jak przy rektyfikacji i odbierasz przedgon (powoli) aż przestanie Ci śmierdzieć.
2. Dobry przy owocówkach. Pod koniec grzania zmniejszasz moc np do 1500W (a nawet i mniej) i odbierasz przedgon do kilku osobnych buteleczek (np. po 50ml) po czym przechodzisz do odbioru gonu. Tak jak opisywałem wyżej.
gdy dojdziesz do końcówki gonu to dodatkowo zacznij odbierać do osobnych buteleczek.
Te zabiegi to po to aby się nauczyć rozpoznawać "granicę" gonu. Bo bardzo łatwo wykastrować owocówkę z tego co wartościowe.
Jest tez 3 sposób.
Zrobić odpęd na szybko. Nawet tylko na suchych półkach. Po czym drugie gotowanie doczyszczające. Jak opisałem wyżej.
Uwaga: - podstawą jest bardzo dobrze zrobiony nastaw. Z dobrego surowca.
Ogólnie - kombinuj.

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: piątek, 17 sty 2020, 14:30
autor: aakk
@lesgo58 czy bufor będzie w ogóle użyteczny przy półkowej? Skoro go mam nie chciał bym z niego rezygnować tym bardziej że bufor mam mocowany do kega na zwykłym korku od kega. W zasypowej i półkowej złącze sms więc tylko bym podmieniał bufor-zasypowa bufor-połkowa

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: piątek, 17 sty 2020, 16:03
autor: lesgo58
Bufor może być potrzebny. Tylko trzeba być świadomym jego użycie. Przecież w środku mamy wypełnioną rurę. A to powoduje - czy się chce czy nie - wstępną rektyfikację na iluś tam półkach (teoretycznych),. Czyli już nie destylujemy na 3 półkach fizycznych, ale na 3 półkach fizycznych +. Jak nie ma możliwości wypięcia bufora - a chcemy destylować bez jego udziału - to wystarczy go opróżnić.
Można też potraktować bufor jako swego rodzaju katalizator. Wypełniając go miedzią. Dalej to już standardowo. Ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć.

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: piątek, 17 sty 2020, 17:21
autor: użytkownik usunięty
Panowie, ale po co puszczacie nastaw cukrowy na półkowej :scratch: , bo jeżeli tylko do nauki, to to jeszcze zrozumiem, w innym wypadku nie ma to najmniejszego sensu.

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: piątek, 17 sty 2020, 17:24
autor: aakk
Jeśli na 10 półkach można otrzymać dobrą czystą to nie widzę sensu trzymać w kącie zasypowej skoro można mieć jeden sprzęt nieco bardziej uniwersalny

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: piątek, 17 sty 2020, 17:38
autor: użytkownik usunięty
Z tym się zgodzę jeżeli mamy 10 albo i więcej półek, ale większość tutaj kolegów ma ich raptem kilka.
Zamierzam również popełnić swoją półkową, ale również moja będzie miała ich kilka, bo przede wszystkim ma być do smakówek.
Do spirytu mam zasypową, która daje rewelacyjny spiryt. Żeby półkowa dawała podobne efekty, to pewnie kosztowała by dwa razy drożej, a może i więcej. pewnie jej wymiary również będą znacznie większe od zasypowej, a tak swoją drogą, to jakiej długości są segment kolumny półkowej np 3"

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: piątek, 17 sty 2020, 17:50
autor: chprzemo
Ja standardowo do 4’’ używam szkieł wysokości 100 mm, teraz sobie rzeźbie sprzęcik o wysokości półki 80 mm bo walczę o każdy cm- zobaczę na sobie jak to będzie działało...

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: piątek, 17 sty 2020, 18:03
autor: użytkownik usunięty
Gdzieś na zagranicznych forach wyczytałem, że wysokość segmentu to 3/4 jego średnicy, więc jeżeli jest to prawda, to Twoja powinna mieć 76,62mm czyli by się zgadzało z tymi 80mm

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: piątek, 17 sty 2020, 19:21
autor: .Gacek
@japitole jest taka sprawa... Jeszcze nie wiem za bardzo jak to nazwać, ale kolumna półkowa na buforze i 5 sitach daje mi "słaby" spirytus około 94%. Smak jest nieco inny niż na zasypowej. Ktoś gdzieś to tak ładnie nazwał "że półkowa bardzo dobrze frakcjonuje"...
Ja mam takie nieodparte wrażenie, że każda z tych półek zachowuje się jak bufor na buforze.
Teraz mam mało czasu na tego typu eksperymenty ale mam nadzieję, że uda mi się rozwinąć myśl wraz z dowodami i jakaś tezą w niedługim czasie.

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: sobota, 18 sty 2020, 01:16
autor: Moskit81
Na 3 półkach odbieram 92%. Pracowałem na 2,6kW i odbierałem 30ml. Wrzucę zdjęcia żeby było wiadomo na czym robię. Papugi jeszcze nie mam, myślę o rozszerzeniu do 5-ciu półek. Zawory w drodze, cukrówki będę robił na automacie jak opanuję "Rakietę". :D

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: sobota, 18 sty 2020, 07:57
autor: lesgo58
To nie są tylko 3 półki. To są 3 półki plus.... Pamiętaj, ze bufor wstępnie tez wzmacnia.
P.S. Proponuję nie zaśmiecać głównego tematu pobocznymi tematami.

Re: RE: Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: czwartek, 6 lut 2020, 19:23
autor: aakk
.Gacek pisze:@japitole jest taka sprawa... Jeszcze nie wiem za bardzo jak to nazwać, ale kolumna półkowa na buforze i 5 sitach daje mi "słaby" spirytus około 94%. Smak jest nieco inny niż na zasypowej. Ktoś gdzieś to tak ładnie nazwał "że półkowa bardzo dobrze frakcjonuje"...
Ja mam takie nieodparte wrażenie, że każda z tych półek zachowuje się jak bufor na buforze.
Teraz mam mało czasu na tego typu eksperymenty ale mam nadzieję, że uda mi się rozwinąć myśl wraz z dowodami i jakaś tezą w niedługim czasie.
Udało się więcej eksperymentować? Jakieś nowe wrażenia?
Zastanawia mnie jeszcze z jaką maksymalną prędkością możemy odbierać spirytus aby kolumna pracowała do końca stabilnie. Oczywiście mówię o przypadku gdy posiadamy bufor.

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: piątek, 7 lut 2020, 14:24
autor: .Gacek
Cześć Adam. Czekam jeszcze na nową głowicę z wysokim zasypem nad OLM i przygotowuję nastawy na Black Labelach. Postaram się założyć osobny temat aby tu nie śmiecić.

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: wtorek, 1 wrz 2020, 22:17
autor: chprzemo
Cześć!

Co myślicie o skręceniu sitowej 4’ na szpilkach M6? Zakładając, ze nad nią będzie ciężka głowica ufo z OLM oraz będzie dużo półek Np. 11 :) ?

Ma ktoś doświadczenie z cieńszymi szpilkami? Pomijam wszystkie naprężenia na szkło itp, interesuje mnie tylko wytrzymałość takich szpilek...

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: wtorek, 1 wrz 2020, 23:13
autor: użytkownik usunięty
Wytrzymają bez problemu.

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: środa, 2 wrz 2020, 16:33
autor: cumel
10 szkieł miałem poskręcane m6 i na tym głowica aabratek :D wszystko razem nawet bez rurek między półkami. Nic się z tym nie działo.

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: środa, 2 wrz 2020, 22:06
autor: chprzemo
Dziękuje Wam za informacje- uratowaliście mój projekt:)

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: środa, 2 wrz 2020, 22:31
autor: .Gacek
Przemek a co Ty kombinujesz? Uchyl rąbka tajemnicy...

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: środa, 2 wrz 2020, 22:47
autor: chprzemo
Jeszcze kilka dni i zaprezentuje coś o czym wspominałem już kiedyś- zupełnie nowe podejście do modulowosci i przezbrojeń- po odkręceniu 4 motylków ze szpilek zmiana konfiguracji w przedziale 2-11 półek w okolo 10 min. bez rozkręcania kolumny na części pierwsze :D

Ps. Gacek- mówiłem Ci przez tel. Kilka miesięcy temu, że podsunąłeś mi pomysł zupełnie przez przypadek- już zrealizowany, teraz trzeba tylko skręcić:)

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: środa, 2 wrz 2020, 23:16
autor: .Gacek
Wiedziałem ale chciałem żebyś się podzielił przed szerszą publicznością :hahaha:

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: środa, 2 wrz 2020, 23:19
autor: Moskit81
Publiczność oczekuje z niecierpliwością

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: środa, 2 wrz 2020, 23:34
autor: chprzemo
Spokojnie, jeszcze gładź, malowanie itp mam na głowie:) ale widać koniec !

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: środa, 2 wrz 2020, 23:56
autor: Moskit81
Nie bój nic zaraz połówka ta lepsza wymyśli coś nowego one tak lubią. Już czeka i dopadnie Cię w momencie rozluźnienia.

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: czwartek, 3 wrz 2020, 00:32
autor: chprzemo
O tyle mam dobrze, że ma już dość remontów bo od 4 miesięcy każda chwile poświęcam na prace wykończeniowe + chociaż chwile z dzieckiem... cała nasza trójka ma po dziurki w nosie tego wszystkiego i szybko nic wymyślone nie będzie:)

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: czwartek, 3 wrz 2020, 07:01
autor: Moskit81
Od 3 lat mam co robić urok domu, i żona nie musi wymyślać a jest co robić, ale takie prace to przyjemność

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: piątek, 23 paź 2020, 00:04
autor: chprzemo
Cześć..

Nie skończone ale napiszę kilka słów...


Zaczęło się od jednego z forumowych kolegów który nakręcił mnie na spirytus z półkowej, postanowiłem zrobić kolumnę 10 półkową z maksymalną prostotą w przezbrojeniu- wyszła maszyna 11 półek, jeśli chodzi o przezbrojenia jestem zadowolony, może Was to zainteresuje:)

Po pierwsze zamówiłem na laserze formatki na "zakończenia":
Przechwytywanie.PNG
do tego wypaliłem pierścienie 100x110 h 12mm, później wyjaśnię czemu taka wysokość...


Zrobiłem 3 moduły półkowej: 2, 3, 4 półki :
IMG_4497.JPG

Od dołu i od góry wstawiłem zakończenia kolumny czyli formatka + przyspawany pierścień, dodatkowo dolne zakończenie zostało wzbogacone o port termometru:
IMG_4496.JPG
IMG_4505.JPG
moduły skręciłem za pomocą rurek 12x2 które nagwintowałem M12x1.25 (rurki kiepsko się gwintuje to raz, a dwa nie mam doświadczenia w tym i wyszło jak wyszło, trzyma ale estetyka zostawia wiele do życzenia), gwint jest dziwny, ale celowy- najmniej z meteycznych gwintów M12 zbiera materiału i najlepiej wypadł w testach na rurze 12x2.

I teraz cały myk z modułowością:) na pierścienie zakończeń idealnie pasuje uszczelka szkła więc na końcówki zakładam uszczelki, dokładam kryzy/flansze i skręcam na szpilce M6 - niestety nie wchodzi M8- kiedyś o to pytałem i te szpilki powinny śmiało wytrzymać:
IMG_4498.JPG
Mogę założyć flansze ze złączami na pojedyncze moduły lub zestawiać ze sobą różne opcje 2+3, 2+4 itp... dodatkowo przygotowałem sita które mogę umieścić między modułami i kombinacji mam jeszcze więcej 2+1+3, 2+1+4, maksymalnie 2+1+3+1+4= 11 :punk: :
IMG_4502.JPG
IMG_4503.JPG

Takie rozwiązanie pozwala na zestawienie ilości półek od 2 do 11 sztuk przy odkręceniu jedynie 4 motylków skręcających całość- czyż to nie fajne? Wiem, może trochę przekombinowane, ale jak sobie pomyślę ile to dłubania i stresu by było przy przezbrojeniu klasycznej kolumny z 11 półkami to jestem pewien, że prędzej czy później szkła byłyby do wymiany.

Dodatkowo dzięki portom termometrów w każdym module mogę mieć ruchome wskazanie zależnie od ustawienia modułów np:

2+1+3+1+4 - porty na 3 i 7 półce
4+1+2+1+3 - porty na 5 i 8 półce
itd...

Teraz trochę o wymiarach- żeby minimalizować wysokość szkła są h=80mm, te dodatkowe cm znacząco zmniejszają całą konstrukcję, stosując standardowo szła h=100mm byłoby słabo. dodatkowo pierwsze i ostatnie szkło każdego modułu jest pomniejszone o wysokość pierścienia (12mm), jeśli skręcę dwa moduły z dodatkowym sitem między nimi całkowita wysokość półki wyniesie około 80mm. Celowo pierścienie mają taką wysokość, dzięki temu z uszczelką są wyższe od nakrętki ściskającej moduł z podkładką, nie ma problemu ze skręcaniem, jeśli pierścień byłby niższy musiałbym zmniejszać nakrętki lub dorabiać jakieś niestandardowe.

Oczywiście nie policzyłem tego wcześniej i metrowa szpilka jest za krótka, nie da się nią skręcić wszystkich modułów z dodatkowymi sitami- dlatego na fotkach wszystko jest w proszku. kupię dodatkowe szpilki, przedłużę je i wtedy będę robił testy w boju, dam znać jak poszło :D

pozdrawiam!

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: piątek, 23 paź 2020, 08:55
autor: Moskit81
Gdzie kupowałeś szkła? Docieli na 80mm czy własnymi siłami? Pomysł świetny, wysokość metr z groszami?

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: piątek, 23 paź 2020, 09:18
autor: chprzemo
Szkła standardowo w kapilarze, odcinają bez problemu, ale u nich jakoS tak dziwnie działa, ze minimalna wysokość to 100 mm wiec kupując 80 mm czy 68 mm płaciłem jak za 100mm.

Wysokość modułów (+-5mm):

2p. 26 cm
3p. 35 cm
4p. 43 cm

Do tego należy doliczyć kryzy i złącze + uszczelki i sita między modułami. Myśle, ze całość 11 półek nie powinno przekroczyć 110 cm + wysokość złącza :)

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: piątek, 23 paź 2020, 09:25
autor: użytkownik usunięty
Niedawno kupiłem 1 odcinek 100/110mm wysokości 50mm i zapłaciłem jak za 100mm. Z przesyłką nieco ponad 90zł. Ile Ciebie za sztukę wyszło jeśli można wiedziec? :)

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: piątek, 23 paź 2020, 09:30
autor: chprzemo
Nie powiem Ci dokładnie bo zamówiłem je jakoś tak na początku roku i było jeszcze przed kolejną podwyżką cen. Coś około 60 pare zł/sztuka, ale pewien nie jestem...

Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

: sobota, 24 paź 2020, 02:42
autor: prolog1975
Feti zależy od tego ile odcinków kupujesz Ale i tak najlepszy z najlepszych jest autor tematu :respect: u niego jest najlepsza cena :D