Strona 1 z 1

Zacier z mąki ziemniaczanej

: środa, 18 kwie 2018, 12:46
autor: psotamt
Przeglądając popularny portal z ofertami znalazłem MĄKA ZIEMNIACZANA 25kg. I tak się zastanawiam, pomijając względy opłacalności, czy da się z tego otrzymać wódkę ziemniaczaną? Czy zamiast męczyć się ze skrobaniem kartofla, gotowaniem, cudowaniem, można zrobić drożej z pozytywnym skutkiem?
Oczywiście bez słodzenia czymkolwiek, tylko enzymy i drożdże.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: środa, 18 kwie 2018, 12:54
autor: klepa
Pokręć ujął to tak: psota-ze-skrobi-ziemniaczanej-t7513.html#p65776
Już Cię widzę nad beczką krochmalu z kijem od szczotki w ręce! :D

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: środa, 18 kwie 2018, 12:57
autor: Doody
Ciekawe jak na krochmal działa enzym redukujący lepkość.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: środa, 18 kwie 2018, 13:32
autor: psotamt
Doody pisze:Ciekawe jak na krochmal działa enzym redukujący lepkość.
Na pewno zadziała, tylko późno, bo tenże dawkuje się w temperaturze ok. 65*C. Pytaniem jest czy upłynniający da radę rozluźnić zacier do "mieszalnej" postaci? Bo jeśli z 30 litrów wody i np. 3 kg mąki mam nagotować kisielu to zabawa przestaje mieć sens. Choć ona i tak zapowiada się mało sensownie :mrgreen:
klepa, Twoja odpowiedź jest chyba najbardziej konstruktywna :D Nie zauważyłem tego tematu przeszukując forum.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: środa, 18 kwie 2018, 13:42
autor: klepa
No toć pisze Starowar boldem (i pewnie temu nie widać!), że: "Dla zacierów ziemniaczanych dawkę należy podwoić." Wódka w smaku pewnie niebiańska, a co się człek wpierw gluta ukręci, to jego! 8-)

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: środa, 18 kwie 2018, 22:36
autor: gaviscon
Czekam ze zniecierpliwieniem aż ktoś się pokusi i spróbuje :twisted:

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: środa, 18 kwie 2018, 22:46
autor: Doody
Pytanie tylko czy destylat nie będzie miał charakterystyki "dobrej wódki ziemniaczanej" czyli coś na podobieństwo starej luksusowej. Jednak zbożówki bardziej mi odpowiadają a ostatnio kupując jęczmień niesłodowany w cenie 0,60 zł/kg, destylat wydaje się być bardziej atrakcyjny.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: wtorek, 1 maja 2018, 12:45
autor: psotamt
gaviscon pisze:Czekam ze zniecierpliwieniem aż ktoś się pokusi i spróbuje :twisted:
Spróbowałem :mrgreen:
Ale na razie nie poszedłem na całość, zrobiłem zacier z kilograma mąki ziemniaczanej i 2,5 litra wody. Miało być z 3,5 litra wody, ale... zapomniałem o proporcji. Szokującym był pomiar BLG: 28 :o jednostek w 20*C. Słodkie jak przesłodzona herbata i rzadkie jak woda, więc dolałem jeszcze 1/2 l wody. Wrzuciłem do tego 1,5 łyżeczki od herbaty drożdży Pure 48, bo takie miałem napoczęte.
Doody pisze:Jednak zbożówki [...] destylat wydaje się być bardziej atrakcyjny
Cenowo, bez wątpienia tak. Ale co to byłaby za zabawa, gdyby nie spróbować czegoś innego :mrgreen:

edyta...
Po 6 dniach wygląda tak jak na załączonej fotce. To co scukrzyło się zostało zżarte do -4 BLG. Ale na dnie za dużo osadu. Winne są zapewne dwie rzeczy: za mało wody użyte do zacierania - tylko 2,5 litra i zbyt krótki czas wytrzymania temperatury upłynniania skrobi. W garnku stygło bardzo szybko, w kotle z płaszczem, już da się zapanować nad temperaturą.
25 kg "krochmalu" w drodze do mnie :mrgreen:
Kartoflanka.jpg

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: sobota, 2 cze 2018, 16:30
autor: psotamt
gaviscon pisze:Czekam ze zniecierpliwieniem aż ktoś się pokusi i spróbuje :twisted:
Czas na podsumowanie zabawy z krochmalem. 25 kg skrobi ziemniaczanej przerobione. Finalnie wyszło 10,7 litra spirytusu >96%. Tak wygląda 39 litrów wody i 13 kg skrobi w temperaturze 85*C zatarte z enzymami:
Rozcieńczony spirytus w proporcji 2,15 litra/5 litrów trunku dał wódkę o wyjątkowo łagodnym „wódczanym” smaku. Czegoś takiego nie da się zrobić z glukozy ani z cukru. Wódka smakowo zbliżona do wódek zbożowych, ale jest od nich łagodniejsza. Cóż, przy moim spożyciu raz na dwa lub 3 lata mogę takie coś zrobić, bo warto pić smaczny trunek, zamiast chodzić na kompromis z tańszym i łatwiejszym w obróbce surowcem.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: niedziela, 3 cze 2018, 12:50
autor: olo 69
Badałeś blg po zacieraniu? Dodawałeś podwójną dawkę enzymów?

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: niedziela, 3 cze 2018, 13:56
autor: psotamt
Opiszę dość dokładnie cykl zacierania, bo może komuś przyda się lub coś zmodyfikuje. Zacieranie w kotle z płaszczem olejowym.

Zacier z 12,5 kg mąki ziemniaczanej
1. Wlać do kotła 26 litrów gorącej wody.
2. Dodać ½ z porcji enzymu upłynniającego skrobię (wcześniej rozpuścić 8 ml w 20 ml wody).
3. Dodać 3 ml enzymu redukującego lepkość (dodałem, choć nie mam przekonania czy jest on potrzebny).
4. Zagrzać wodę do 80 *C i wlać 2 kg mąki ziemniaczanej rozpuszczonej w 2 l zimnej wody i tak kolejno następne porcje. W czasie wlewania intensywnie mieszać w kotle.
5. Grzać całość do ok. 85 *C, dodać resztę enzymu upłynniającego, wyłączyć grzanie i zostawić na 2 godziny w tej temperaturze.
6. Zlać zacier do beczki, zostawić do wystudzenia.
7. Po spadku temperatury do 60 *C, dodać enzym scukrzający (15 ml).
8. Przy temperaturze w beczce 23-25 *C wsypać drożdże i dodać antypianę (1 ml w 10 ml wody). Dodaję, bo to zacier, choć bez przekonania czy antypiana jest niezbędna.
Pierwsze zacieranie z 13 kg, BLG 23,5, drugie z 12 kg, BLG 21,5.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: niedziela, 10 cze 2018, 21:41
autor: gadaka
@psotamt
Jaka jest pojemność Twojego kotła?
Ile dni pracowały drożdże?
Jaką metodą rektyfikowałeś?

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: poniedziałek, 11 cze 2018, 10:15
autor: psotamt
Kocioł to keg w kegu o pojemności 50 litrów. Pierwszy zacier pracował 12 dni, drugi 11. Starałem się utrzymać w pomieszczeniu fermentacji temperaturę nie wyższą niż 23*C, dzięki czemu w fermentatorze nie było wyżej niż ~ 26*C. Na początku fermentacja intensywna, widać jak w górę wypływają nieupłynnione drobinki. Ostatnie trzy dni to delikatny szum. Klarowane clarem Alcoteca. Nie licząc samego zacierania, to pozostałe czynności jak w przypadku nastawu z glukozy. Gotowane oczywiście w kotle bez płaszcza, na Aabratku z katalizatorem miedzianym i na pełnym zasypie kolumny.
Ciekawostką jest ilość przedgonów. Byłem nastawiony na to, że będzie ich więcej niż z glukozy a tu niespodzianka! Po odebraniu 90 ml z głowicy kapało już spirytusem. Na początku był intensywny kwiatowy zapach. Zapach, nie smród. Po takiej ilości przedgonu zacząłem odbierać z OLM a na głowicy ograniczyłem do 4 kropel na minutę. W sumie z dwóch gotowań odebrałem 0,25 l przedgonu. Więcej nie było trzeba.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: poniedziałek, 11 cze 2018, 23:13
autor: olo 69
Z tych 25 kg mąki dużo miałeś osadu? Rozumiem, że przerabiałeś tylko wyklarowane a osadu już nie?

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: poniedziałek, 11 cze 2018, 23:51
autor: gadaka
Dopytam jeszcze czy używałeś Turbo Pure czy jakichś innych drożdży?
Rektyfikowałeś tylko raz?

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: wtorek, 12 cze 2018, 06:20
autor: psotamt
olo 69 pisze:Z tych 25 kg mąki dużo miałeś osadu? Rozumiem, że przerabiałeś tylko wyklarowane a osadu już nie?
Ściągałem wężykiem jak cukrówkę i z dwóch porcji było tego jakieś 5 litrów.
Tak, gotowałem tylko czyste, osad do kanalizacji.
gadaka pisze:Dopytam jeszcze czy używałeś Turbo Pure czy jakichś innych drożdży?
Rektyfikowałeś tylko raz?
Używałem Professional Whisky Yeast, takich jakie stosuję do zbóż.
Rektyfikacja tylko raz. Po odebraniu przedgonów odlałem 200 ml z OLM na kolejne gotowanie, serce zaś ciągnąłem za drugim razem do 98,6 *C w kotle. Chciałem wyjąć jak najwięcej. Nie miało to złego wpływu na smak, bo wódka jest smaczna. Pierwsze gotowanie skończyłem wcześniej odbierając więcej pogonów. Wiedziałem, że nie zmarnują się, bo zużyję je w drugiej rektyfikacji.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: niedziela, 2 wrz 2018, 11:53
autor: psotamt
Zatarłem drugi raz 25 kg skrobi. Pewnym zaskoczeniem dla mnie był niezbyt gruby kożuch na powierzchni pracującego zacieru. Poprzednio było czysto, jak przy nastawie z np. glukozy. Dopiero po jakimś czasie olśniło mnie, że tym razem nie dodałem antypiany. W dwóch beczkach po 39 l wody i 12,5 kg skrobi. BLG identyczne przed startem: 22, zapach nad beczkami jak z taniego szampana :)
Już powinno działać...

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: niedziela, 2 wrz 2018, 18:26
autor: Optoelektron
psotamt pisze:Zatarłem ....
Link nie działa :problem:

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: piątek, 14 gru 2018, 14:01
autor: Airacobrator
Właśnie wczoraj puściłem destylację zacieru z 5 i trochę kg mąki ziemniaczanej (WAŻ spadł poniżej "0") i musiałem zbierać rozsypaną mąkę szufelką z podłogi. Wykop małżonki w siatkę ze skrobią godny Lewandowskiego. :( Po zatarciu na lenia z enzymami upłynniającym, redukującym lepkość i scukrzającym wyszło ok. 19 litrów zacieru. Po wystygnięciu dodane drożdże Prestige Pure 48 w ilości 100 gram. BLG wyszło ok 21-22 (ale wskutek zanieczyszczenia skrobią pomiar tylko orientacyjny) Po sklarowaniu grawitacyjnym wyszło 15 litrów przezroczystej cieczy - reszta to śnieżnobiały odpad, a że nie mam płaszcza - poszło w kanalizację. Zalałem 30 litrowego KEGA, Krótki AAbratek, 40 cm katalizator pół na pół miedź i KO, + wziernik szklanka przed głowicą ok 15 cm KO. Rozgrzewanie wsadu ok 30 minut 2x2kW na regulatorze napięcia ustawionym na 7/10. Potem minimalny refluks, grzanie ok 1,3 kw i trzymanie temperatury na głowicy w zakresie 84-88 st.C . Pierwsze 60 ml zapach perfum i acetonu poszło na podpałkę. Reszta w półlitrówki, aż do 99 st.C w kotle. Pierwsza powąchana po nocy butelka wali trochę przedgonami. Reszta zacna, co mnie zdziwiło w porównaniu do cukrówki ilość pogonów jest nieznaczna. Ostatnie buteleczki (odbierałem w setki) ledwo śmierdzą pogonami(w porównaniu do cukrówki). W smaku wódki zrobionej ze środka gonu czuć wyraźnie aromat ziemniaczano-kisielowy, ale w ogóle nie pali w gardło - jest bardzo łagodna. Teraz zastanawiam się nad drugą gonitwą z cięciem frakcji, ale i tak na krótkiej kolumnie - długa jakoś nie wydaje mi się konieczna przy tej jakości.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: niedziela, 20 sty 2019, 10:49
autor: zor-ro1970
Szukając natchnienia na następny rodzaj wódeczki wpadłem na te posty. Na razie mała próba z upłynnianiem i scukrzaniem. Postąpiłem jak kolega z tym ze na 1 kg skrobi, 3 litry wody. Po scukrzeniu mam ok 22-23 BLG. Drożdżaki i zobaczymy do dalej.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: poniedziałek, 28 sty 2019, 10:11
autor: Woodworm
Wczoraj poszło 8kg
Wszystko by było fajnie gdyby nie brak porządnego gara z grubym dnem.
Grzałem całość w 50l emaliowanym na indukcji i skończyło się przypaleniem a niestety był pożyczony
Musiałem dzielić na garnki 10l i 5l i grzać osobno do 85 stopni.
Zdziwiłem się bo przed dodaniem enzymu scukrz. pokazało mi 25 blg i w sumie to nie wiadomo do końca
jak dobrze się scukrzyło

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: czwartek, 31 sty 2019, 20:54
autor: zor-ro1970
Nastaw z 25 kg mąki i 75 litrów wody, blg 22. Drożdże Alcotec Snake 48. Burzliwa fermentacja, dużo piany i po 2 dniach 10 blg. Zwolniło mocno, zero piany po 3 dniach 8 blg. Prawie nie pracuje, zero piany. Temperatura nastawu nie przekraczała 30 st.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: piątek, 1 lut 2019, 07:57
autor: psotamt
zor-ro1970 pisze:Prawie nie pracuje, zero piany.
"Prawie" to jeszcze nie koniec fermentacji. Moje zaciery z 12,5 kg potrzebowały ok. 10 dni do zakończenia pracy. Twój jest 2 razy większy, więc dołóż do cierpliwości jeszcze z tydzień i będzie :ok:

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: piątek, 1 lut 2019, 10:44
autor: henik
Ja proponuje dołożyć pożywki!

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: czwartek, 9 maja 2019, 11:11
autor: psotamt
Robię kolejną "ziemniaczankę" ze skrobi. Tym razem jednak wyzwanie jest inne, bo będzie to wódka ze skrobi połączona z dundrem z melasy z której wcześniej wyjąłem rum. Po cichu liczę, że jakaś delikatna nuta z melasy zdoła przecisnąć się do rektyfikatu. Zmieniłem tylko początkową ilość wody z 26 litrów na 16, a pozostałe 10 litrów to właśnie dunder z gotowania rumu.
Przyznam, że w pewnym momencie zwątpiłem w poprawną fermentację :scratch: BLG mierzone przy 22 *C wynosiło 27 - 28 :o Zapewne za sprawą dundru i też nadmiernej ilości enzymów. Zostało mi ich sporo po ostatnich pracach ze zbożami, kończył się termin przydatności, to wlałem ile miałem, może nawet 4-krotnie więcej. Drożdże niezdecydowanie bujały się ponad dwie doby nim rozpoczęła się intensywna fermentacja. Od minionej soboty od rana do wczoraj BLG spadło na 7 - 8, a fermentacja dość intensywnie jeszcze przebiega, choć temperatura ma trend raczej spadkowy. Płynie z tego nauka, że z enzymami nie ma co szczypać się. Nie są drogie, więc można dołożyć więcej by mieć gwarancję dokładnego zatarcia.
Na razie zacier pięknie pachnie, czuć skrobię ale i wyraźną nutę melasy. Ciecz ma czarną barwę, ale jest lekko przeźroczysta na wierzchu, widać drobinki ganiane przez drożdże :mrgreen: Rektyfikacja będzie tylko jednokrotna na spirytus na Aabratku, więc jest niewielka szansa, że kartoflanka będzie mieć ciekawszy zapach niż zwykle.
O efektach za jakiś miesiąc.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: czwartek, 9 maja 2019, 15:17
autor: Doody
No to powodzenia :ok:
Czekamy na relację.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: piątek, 10 maja 2019, 07:31
autor: użytkownik usunięty
Psotamt, próbowałeś może dwukrotną rektyfikację produktu uzyskanego z zacierania skrobi? Zasadniczo chodzi mi o różnicę w smaku pomiędzy 1-krotnym a 2-krotnym przebiegiem :) Od pewnego czasu szykuję się do "ziemniaczka", zbieram informacje, czytam... Zapewne użyję Twojego przepisu na zacier, za który dziękuję :ok:
Jak myślicie, Fermiole "ogarną" temat, czy może próbować innych drożdżaków?

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: piątek, 10 maja 2019, 10:40
autor: Kamal
Ostatnio zacierałem skrobię, i faktycznie z kleik się upłynnił :).
Ja dodałem zwykłe gorzelne, chyba alcotec bo takie miałem pod ręką. :)
K.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: czwartek, 16 maja 2019, 21:45
autor: redhot
Zastanawiałem się dlaczego na skrobi z pepesu nie da się odtworzyć idealnie smaku młodego ziemniaka. No i wyszło mi, że chodzi o odmianę! MZ produkowany jest z odmiany Denar [oprócz tych specjalnyach edycji, np. Arielle] natomiast PePeS produkuje skrobię z odmian Jubilat i Pasat. Te odmiany skrobiowe nie do końca nadają się na destylat. Denary są do dostania w Internecie po ok. 5kzł/kg i naprawde destylat z nich wychodzi inny w smaku, niż ze skrobi z worka.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: piątek, 17 maja 2019, 20:09
autor: wawaldek11
Sądzę, że ze skrobi nigdy nie będzie identyczny jak z ziemniaków. Nawet z tej samej odmiany. Cały ziemniak wprowadza również to, czego pozbawiana jest skrobia w czasie produkcji.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: sobota, 18 maja 2019, 11:45
autor: drgranatt
Miałem przyjemność pić wódeczkę ze skrobi ziemniaczanej zrobioną przez kol. @zor-ro1970. Jest bardzo dobra :ok: i chyba łagodniejsza niż z cukru. Można by pokombinować jeszcze z drożdżami, które najlepsze do skrobi.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: środa, 5 cze 2019, 20:49
autor: psotamt
Przerobiłem worek skrobi z dodatkiem dundru po odpędzie melasy. Kilka uwag:
1. Mój zachwyt nad doskonałym zatarciem skrobi przy nadmiernej ilości enzymów był nieuzasadniony. Nic nie było więcej alkoholu, a nawet odrobinę mniej. To mniej spowodowane było zapewne przez sporą ilość dundru w zacierze, finalnie wyszło jakieś 0,4 l spirytusu mniej.
2. Start drożdże miały bardzo oporny, ale swoje zrobiły :D Końcowe BLG równe 0.
Robiłem jak zawsze na Aabratku w jednym przebiegu. Wydaje mi się, że odrobinę przypaliłem grzałkę, jest delikatny, ciemny nalot. Ale spalenizną nic nie czuć. Spirytus z obydwu gotowań zmieszałem razem i dałem mu ponad tydzień na odpoczynek. W minioną niedzielę zrobiłem pierwszą wódkę na równe 40% i dziś spróbowałem. Nie mogłem dłużej czekać, ciekawość była silniejsza ;)
Jest SUPER!!! Wódka jeszcze ostra w smaku, bo to dopiero 3 dni od rozcieńczenia. Ale smak i aromat jest zupełnie inny niż z samej skrobi. Jednak aromaty z melasy przepchnęły się przez kolumnę, czuć też wyraźnie słodki posmak który też był wcześniej. Po przełknięciu zostaje miły smak na języku i podniebieniu.
Zapowiada się świetna wódka czysta, trzeba tylko poczekać jakieś 3 miesiące :D Polecam taką konfigurację, warto.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: czwartek, 6 cze 2019, 09:03
autor: użytkownik usunięty
Psotamt, powiedz proszę, jaki zapach miał Twój zacier tylko z krochmalu? :) Zbyt wielu zacierów nie przerobiłem, ale jakieś doświadczenie mam i ten na mące ziemniaczanej i drożdżach Whisky Alcoteca trochę daje "jajem". Zatarłem 12kg mąki w 2 porcjach wzorując się na Twoim przepisie, który trochę zmodyfikowałem. Blg startowe 21 (użyłem trochę więcej wody), zacier pracuje, czekam na efekt :D

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: czwartek, 6 cze 2019, 09:26
autor: psotamt
Jajem to na pewno nie dawał :D Zapach raczej przyjemny i znacznie lepszy w odczuciach niż zbożowy. Mnie najbardziej przypomina produkty szampanopodobne w najtańszym wydaniu. Mam na myśli taki pracujący, gdy ostro gazuje. Wąchanie zacieru może być bardzo różne w odczuciach każdego wąchającego. Taka specyfika tej substancji.
Twoje BLG świetne i jeśli pracuje to niczym nie martw się. Odgazuj po zakończeniu pracy drożdży, wyklaruj i na rurki.
Wcześniej pytałeś o podwójną rektyfikację zacieru ze skrobi. Nie robiłem i raczej nie polecałbym. Po dwóch razach możesz zbyt dokładnie wyczyścić spirytus i stracisz to, co daje smak w tej wódce. A byłoby szkoda, bo zaciera się zwykle skrobię dla wódki, nie samego spirytusu. No chyba, że ktoś ma kaprys i chce tak otrzymany spirytus przeznaczyć np. na nalewki.
Z innymi drożdżami niż Professional Whisky Yeast Alcoteca nie próbowałem. Sądzę jednak, że większość drożdży da sobie radę. Mogą być tylko jakieś niuanse smakowe w produkcie końcowym. Czy na - czy na + to już subiektywna sprawa.
Udanej kartoflanki :ok:

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: czwartek, 6 cze 2019, 09:43
autor: użytkownik usunięty
Dzięki wielkie! :poklon;

Z pierwszą partią miałem mały problem, ponieważ zrobił się trochę kisiel i lekko przypaliłem :( (nie mam płaszcza). Druga partia z naniesionymi poprawkami poszła już gładko ;) Chodzi mi po głowie, żeby następny zacier puścić na półkową z OOB :ok:

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: poniedziałek, 16 wrz 2019, 10:39
autor: użytkownik usunięty
Hej, wczoraj zatarłem kolejną partię skrobi ziemniaczanej, jednak tym razem użyłem mieszadła, które niedawno zmajstrowałem niedużym kosztem (silnik ze złomu + kilka gadżetów, które miałem pod ręką - miało być tanio).
Świetna sprawa, zero przypalenia, brak grudek, wszystko ładnie się rozpuściło :) Uzyskałem BLG na poziomie 22. Poniżej filmiki:

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: poniedziałek, 16 wrz 2019, 12:26
autor: psotamt
Feti pisze:mieszadła, które niedawno zmajstrowałem niedużym kosztem...
Pomysł z łańcuchem bomba :klaszcze:

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: piątek, 3 sty 2020, 19:36
autor: nike21
Hej, ile urobku i o jakiej mocy otrzymaliście z tych 25kg skrobi? I drugie pytanie, używaliście skrobi czy mąki? Bo to nie to samo...

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: piątek, 3 sty 2020, 19:47
autor: psotamt
Mnie wychodzi 1:1, czyli 1 kg skrobi daje 1 l wódki 40%. Oczywiście wcześniej rektyfikuję zacier na spirytus i dopiero rozcieńczam.
nike21 pisze:...używaliście skrobi czy mąki? Bo to nie to samo...
Nie to samo :scratch: A wyjaśnisz różnicę? Bo ja kupowałem skrobię w workach 25 kg i mąkę ziemniaczaną w torebkach 1 kg. Jedno i drugie wygląda tak samo i tak samo zaciera się dając identyczny produkt końcowy.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: piątek, 3 sty 2020, 19:55
autor: nike21
http://smaczniemi.com/2014/03/maka-kokosowa.html tu napisali, że to coś innego. Sam już nie wiem czy tak jest. W sumie na innych stronach jest napisane, że to to samo tylko nazwa jest zamienna...

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: piątek, 3 sty 2020, 21:48
autor: Woodworm
Najlepszy na tą chwile sposób obróbki?
1 raz z OVM jest zacny z dość mocnym posmakiem, kisielu? puree ziemniacznane?
może jednak lepiej szybki odpęd i dopiero druga rektyfikacja?

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: piątek, 3 sty 2020, 21:54
autor: psotamt
Woodworm pisze:może jednak lepiej szybki odpęd i dopiero druga rektyfikacja?
Moim zdaniem raz a dobrze. Rektyfikacja z dbałością o prawidłowy odbiór przedgonów i bezwzględnym pilnowaniem 10 półki. Nie robiłem nigdy dwa raz z obawy o prawdopodobną utratę wódczanego smaku tego alkoholu. Tu akurat mogę mylić się. Jeszcze jedna istotna sprawa - wódka ze skrobi ziemniaczanej powinna poleżakować choćby 3 miesiące. Im dłużej, tym lepiej. Po pół roku bije na głowę J.A. Baczewski :mrgreen:

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: piątek, 3 sty 2020, 21:59
autor: Woodworm
Piłem Baczewskiego na Sylwestra, w smaku wg mnie nie różni się od wódek klasy Wyborowej itp., w ogóle nie czuć tej delikatności ziemniaka, jak np. Stumbass.
Całkiem podobny do luksusowej, która jest mixem ziemniaka i zboża.
Jak najlepiej leżakować?

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: piątek, 3 sty 2020, 22:03
autor: psotamt
Woodworm pisze:Jak najlepiej leżakować?
Każdy ma pewnie własne sposoby. Ja rozcieńczam spirytus do 40% w gąsiorku i do ciemnego kąta. Zakręcony by za dużo dobra do aniołów nie poszło. Niczym tej wódki nie "uszlachetniam", ma być czysta. No i oczywiście nie schładzam, a tym bardziej nie mrożę przed podaniem. Ale to chyba oczywiste :D

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: piątek, 3 sty 2020, 22:06
autor: .Gacek
psotamt pisze:Po pół roku bije na głowę J.A. Baczewski :mrgreen:
Wg mnie ta wódka jest mocno przereklamowana. Być może wyda Wam się to dziwne ale wódkę z kieliszka lubię pić ciepłą, dopiero wtedy czuję jej prawdziwy smak i aromat... Zmrożoną to wypiję nawet Starogardzką i nie poczuję różnicy :mrgreen:

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: piątek, 3 sty 2020, 22:14
autor: Kasko
Kolega Woodworm i Gacek dobrze mówią ta wódka mocno przereklamowana i drugie czym chłodniejsze alkohole tym mniej czuć cokolwiek,też wolę pić napoje no może nie ciepłe ale o temperaturze pokojowej wtedy czuć co dobre a co nie.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: piątek, 3 sty 2020, 22:31
autor: JustinBimber
Zgadzam się z przedmówcami Baczewski jest naprawdę przeciętny, również miałem go na sylwestra i do takiego młodego ziemniaka mu baaaaaardzo daleko.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: wtorek, 10 mar 2020, 21:58
autor: Skir
Koledzy, co sądzicie na temat połączenia metody @psotamt z metodą zacierania "na lenia"?
- 25 l wody rozgrzać do 95* i wlać do beczki;
- dodać enzym upłynniający i ograniczający lepkość;
- powoli wsypać 7 kg skrobi ziemniaczanej i jednocześnie wiertarka z mieszadłem;
- beczka w koc na ok 2 h;
- kiedy temp spadnie do 60* dodać enzym scukrzający plus wiertarka z mieszadłem;
- beczka w koc;
- kiedy temp spadnie do 20-25* dodać drożdżaki i paczkę kwasku cytrynowego.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: niedziela, 15 mar 2020, 00:35
autor: JustinBimber
Enzym upłynniający to alfa amylaza, która rozkłada skrobię na cukry niefermentowalne i działa w temp 80+, więc to na pewno bym sobie darował.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: niedziela, 15 mar 2020, 07:53
autor: Krzysztof63
Alfaamylaza tnie skrobię na zwiążki o różnych długościach łańcucha, w tym cukry fermentowalne też. Tyle, że jest ich znacznie mniej. Pozostają tzw. dekstryny graniczne, które można rozłożyć glukoamylazą.
Skir pisze:Koledzy, co sądzicie na temat połączenia metody @psotamt z metodą zacierania "na lenia"?
- 25 l wody rozgrzać do 95* i wlać do beczki;
- dodać enzym upłynniający i ograniczający lepkość;
- powoli wsypać 7 kg skrobi ziemniaczanej i jednocześnie wiertarka z mieszadłem;
- beczka w koc na ok 2 h;
- kiedy temp spadnie do 60* dodać enzym scukrzający plus wiertarka z mieszadłem;
- beczka w koc;
- kiedy temp spadnie do 20-25* dodać drożdżaki i paczkę kwasku cytrynowego.
1. Temperatura pełnego skleikowania skrobi ziemniaczanej to 65 C, więc grzanie wody do 95 C jest bez sensu.
2. Enzym dodać do rozmieszanego zacieru o określonej temperaturze, a nie do wrzątku.
3. Dwie godziny to niepotrzebnie za długo. Wystarczy pół godziny na każdy enzym.
4. Nie owijać kocem, tylko pozwolić naturalnie stygnąć.
5. Enzymów nie trzeba mieszać wiertarką.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: poniedziałek, 16 mar 2020, 22:44
autor: Skir
Krzysztof63 pisze:Alfaamylaza tnie skrobię na zwiążki o różnych długościach łańcucha, w tym cukry fermentowalne też. Tyle, że jest ich znacznie mniej. Pozostają tzw. dekstryny graniczne, które można rozłożyć glukoamylazą.


1. Temperatura pełnego skleikowania skrobi ziemniaczanej to 65 C, więc grzanie wody do 95 C jest bez sensu.
2. Enzym dodać do rozmieszanego zacieru o określonej temperaturze, a nie do wrzątku.
3. Dwie godziny to niepotrzebnie za długo. Wystarczy pół godziny na każdy enzym.
4. Nie owijać kocem, tylko pozwolić naturalnie stygnąć.
5. Enzymów nie trzeba mieszać wiertarką.
1. Po dodaniu 8kg skrobi temperatura spadnie. Chodzi o zalanie beczki i wsypanie skrobi, a nie utrzymywanie temp w garnku. Może wiec zalanie wyższą temp i czekanie na jej spadek do 65 ma sens? Reszta : dzięki wielkie :) pzdr

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: wtorek, 17 mar 2020, 07:12
autor: Krzysztof63
Owszem, temperatura spadnie, ale nie o 30 stopni, a o 5 - 6. Wyższa temperatura wody nie przeszkadza, ale nie jest potrzebna. Dla bezpieczeństwa wystarczy moim zdaniem początkowa 75 stopni, z dużym zapasem - 80 stopni. Nie wiem, jak szybko przebiega kleikowanie skrobi ziemniaczanej, więc trzeba tego etapu pilnować. Sprawdzać spadek temperatury i enzymy dodawać w górnych granicach ich optymalnego działania, wtedy cały proces przebiegnie sprawnie.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: wtorek, 17 mar 2020, 10:46
autor: Skir
Sugerowałem się instrukcją:
"Przy tradycyjnym zacieraniu enzym wlewamy do zacieru o temperaturze 80-90°C
Optymalne pH zacieru 5,8 -6,8
Optymalna temperatura 80-90°C
Zakres temperatury 70-100°C
Zakres pH 5,2-7,5
Dla zacierów ziemniaczanych dawkę należy podwoić.
Enzym można też dodać do „nieskleikowanej” skrobi przed podgrzaniem . W tej sytuacji dzielimy go na dwie części. Drugą część enzymu dajemy po podgrzaniu zacieru do 90°C. Po tych czynnościach skrobia zawarta w zacierze jest upłynniona."

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: wtorek, 17 mar 2020, 11:51
autor: Krzysztof63
Przy tradycyjnym zacieraniu enzym upłunniający, czyli alfaamylaza, inaktywuje się w temperaturze 76 C. Chyba, że to jakiś inny enzym. Ale moim zdaniem instrukcja w takim brzmieniu jest do bani.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: wtorek, 17 mar 2020, 12:40
autor: Skir

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: wtorek, 17 mar 2020, 15:57
autor: Krzysztof63
Pogrzebałem trochę w literaturze i faktycznie, alfaamylaza pochodzenia bakteryjnego wytrzymuje temperaturę do 95C, niektóre nawet powyżej 100 C. Alfaamylaza w słodzie inaktywuje się przy 76 stopniach.

Przy okazji poczytałem trochę o hydrolizie skrobi ziemniaczanej i ręce mi opadły. Pełna hydroliza w warunkach domowych jest właściwie niemożliwa - aydroliza enzymatyczna trwa około 70 godzin przy programie temperaturowym od 140 do 60 stopni C. Dlatego w domu wydajność z ziemniaka jest tak niska.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: piątek, 20 mar 2020, 08:01
autor: Skir
JustinBimber pisze:Enzym upłynniający to alfa amylaza, która rozkłada skrobię na cukry niefermentowalne i działa w temp 80+, więc to na pewno bym sobie darował.
Zdecydowanie nie! Jak to mawiał mój prof z technologii: Tak na chłopski rozum to jest tak, najpierw musisz potraktować enzymem upłynniającym, co by potem miał co robić enzym scukrzający. :). Chemik ze mnie żaden (raczej, jak pamięcią sięgam, mocno walczyłem o końcową pozytywną z tego przedmiotu heheh), ale tak to widzę.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: piątek, 20 mar 2020, 08:26
autor: kwik44
Ludzie, poczytajcie proszę wreszcie zakresy temperatur działania enzymów ze słodu i enzymów sprzedawanych komercyjnie w buteleczkach... Czytanie naprawdę nie boli.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: piątek, 20 mar 2020, 09:02
autor: Skir
kwik44 pisze:Ludzie, poczytajcie proszę wreszcie zakresy temperatur działania enzymów ze słodu i enzymów sprzedawanych komercyjnie w buteleczkach... Czytanie naprawdę nie boli.
No też jeszcze raz podaje dane:
Enzym upłynniający:
Optymalne pH zacieru 5,8 -6,8
Optymalna temperatura 80-90°C
Zakres temperatury 70-100°C
Zakres pH 5,2-7,5
Enzym scukrzający:
Optymalne pH i zakres pracy enzymu pH 3-5,5
Optymalna temperatura 55-60°C
Zakres temperatury 30-70°C
Enzym redukujący lepkość:
Optymalna temperatura pracy enzymu to 45-65 st C
Ph 4- 6
Dozowanie 30 do 300g na 1/ t skrobi

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: piątek, 20 mar 2020, 09:48
autor: Doody
Dane nie do końca są ścisłe. Kiedyś Zygmunt wysłał mi charakterystyki enzymów i temperatury. Wynika z nich, że dla enzymu scukrzającego, temperatura powyżej 65 stopni jest na tyle niekorzystna, że enzym produkuje już niefermentowalne cukry i dekstryny. 70 stopni w zasadzie unicestwia enzym. Enzym upłynniający działa w wyższej temp. powiedzmy 70-80 stopni ale 100 stopni to już gruba przesada. Niestety na buteleczkach spotyka się takie opisy jakie przytoczył Skir.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: piątek, 20 mar 2020, 20:12
autor: kondon
@Doody A skąd pewność, że tamta karta podawała prawdziwe dane? Według http://www.acta.media.pl/pl/action/getfull.php?id=4451 podane temperatury się zgadzają. Ph już trochę mniej.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: sobota, 21 mar 2020, 13:56
autor: Krzysztof63
Im bardziej się wgłębić, tym bardziej to jest skomplikowane. Parę danych, dotyczących alfaamylaz pochodzenia bakteryjnego (kolejno gatunek, optymalne pH, optymalna temperatura działania w stopniach Celsjusza):
Aspergillus avamori: 4,8 - 5,0 / 50
Aspergillus usamii: 3,0 - 5,5 / 60 - 70
Bacillus licheniformis: 9,0 / 90
Bacillus subtilis: 6,5 / 50
Pseudomonas stutzeri: 8,0 / 47
Streptococcus bovis: 5,0 - 6,0 - 50
Pyrococcus furiossus: ? / 130.
Dla porównania - alfaamylaza ślinowa: 6,0 / 40. Przy 45 C ulega denaturacji.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: niedziela, 22 mar 2020, 20:54
autor: JustinBimber
Skir pisze:
JustinBimber pisze:Enzym upłynniający to alfa amylaza, która rozkłada skrobię na cukry niefermentowalne i działa w temp 80+, więc to na pewno bym sobie darował.
Zdecydowanie nie! Jak to mawiał mój prof z technologii: Tak na chłopski rozum to jest tak, najpierw musisz potraktować enzymem upłynniającym, co by potem miał co robić enzym scukrzający. :). Chemik ze mnie żaden (raczej, jak pamięcią sięgam, mocno walczyłem o końcową pozytywną z tego przedmiotu heheh), ale tak to widzę.
Brakowało mi jednej informacji, dekstryny, które w dużej części "produkuje" alfa amylaza są później rozkładane na proste przez beta amylazę, zgadza się?

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: poniedziałek, 23 mar 2020, 10:25
autor: Krzysztof63
Nie całkiem. Alfaamylazy tną skrobię losowo - mianowicie ciachają różne wiązania, w wyniku którego powstają zarówno monocukry, dwucukry, jak i dekstryny o różnej długości łańcucha. Betaamylaza zaś odcina z końca łańcucha skrobi kolejne cząstki dwucukrów, aż pozostaną niefermentowalne dekstryny graniczne (trzy i czterocząsteczkowe), których już nie rusza. Dlatego przy zacieraniu słodu enzymami naturalnymi nigdy nie ma pełnego odfermentowania brzeczki, bo zawsze pozostanie jakaś część tych nieprzefermentowanych dekstryn w roztworze.

W gorzelnictwie stosuje się najpierw alfaamylazę, która rozbija skrobię na krótsze dekstryny, a potem glukoamylazę, która rozwala wszystkie dekstryny na cukry fermentowalne. Zacieranie "na lenia" można stosować w zacierach słodowych, ale najlepiej z pominięciem fazy upłynniania, ponieważ w zacierze słodowym doskonale sobie radzi sama betaamylaza, i daje wyższą wydajność fermentacji. Ja i tak zresztą poprawiam zacier glukoamylazą - nie boli, a może pomóc, nawet w fazie fermentacji.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: poniedziałek, 30 mar 2020, 12:59
autor: Erazer
Coś mi się złego porobiło ze skrobią i chyba 7kg pójdzie w kosz :/
Zrobił mi się taki gęsty glut i pupa :/
Rozpuściłem skrobię z letniej wodzie z kwasem cytrynowym, wlałem do gara i zacząłem grzać.
Przy temperaturze 55 stopni dolałem enzymu upłynniającego w ilości 5ml tak dla pewności - akurat mi tyle zostało.
Z czasem zaczęło gęstnieć aż do powstania wspomnianego gluta i nie sposób tego mieszać...
Zagotowałem 5l wody i do gorącej wody zacząłem wrzucać tego gluta i mieszałem, trochę się rozwodniło, ale nadal gęste.

Generalnie wrzuciłem 7kg skrobii do 19l wody, trochę za dużo, ale nie chciałem na dwa razy gotować - więc w jednym garnku było.
Skrobia z lidla.
Czy da się to jakoś uratować? Czy 7 kilo w kosz raczej? :/

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: poniedziałek, 30 mar 2020, 13:41
autor: Skir
Moim zdaniem błędem było podanie kwasku przed enzymami - nie zadziałał upłynniający.
Sprawdź, najwyżej będzie do tyłu o koszt drożdży. Daj znać, co wyszło. Ostatnio robiłem zacier na lenia ze śruty jęczmiennej i też zrobiło się trochę gęste. Zapodałem drożdże i spox zadziałało.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: poniedziałek, 30 mar 2020, 14:40
autor: Erazer
Na opakowaniu enzymu napisane jest, że PH powinno wynosić od 4 do 7, dlatego dodałem kwasku cytrynowego by zakwasić
Drożdży do tego nie dam, bo nawet nie mam jaki dodać enzymu scukrzającego - ciało stałe

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: poniedziałek, 30 mar 2020, 15:04
autor: Woodworm
Skrobie wrzucasz pierwsze do zimnej wody a następnie wlewasz do gorącej wody z dodatkiem enzymu upł.
Ty zrobiłeś wszystko na odwrót, nie rozmieszasz tego bo pewno zrobił się krochmal.
Ewentualnie dodaj jeszcze jedną porcje upłyniającego i trzymaj temp. 90 stopni

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: poniedziałek, 30 mar 2020, 15:16
autor: Erazer
Wiem jak należy postępować, zacierałem jakiś czas temu skrobię na próbę, chciałem po prostu zrobić inaczej - w mojej ocenie przy sposobie który zastosowałem było mniej roboty, niestety nie wyszło.
Zagotowałem teraz wodę i zrobiłem próbę, zatem dodałem resztkę enzymu do gorącej wody i dolewałem skrobii rozmieszanej w zimnej wodzie - efekt jak się można spodziewać pozytywny, zatem zawinił:
- albo kijowy pomysł z mieszaniem jaki opisałem
- albo zbyt zakwaszona woda

Pytanie teraz czy te siedem kilo gluta można jakoś uratować

Mój enzym upłynniający działa w zakresie temperatur 40-95, uznałem więc, że jeśli dorzucę go do nastawu o temperaturze 50 stopni, to zadziała i zacznie upłynniać skrobię nim ta zacznie kleikować w temperaturze 65

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: poniedziałek, 30 mar 2020, 15:44
autor: cumel
Strasznie kombinujecie z tą skrobią. Ja sypię 15kg do beczki, leję gar 45l wody 90"C z rozpuszczonym upłynniajacym mieszam max 30sek wiertarką. I tak aż się beczka zapełni. Rzadkie jak cukrówka wychodzi. Przy 63 daję scukrzający i 30 drożdże. Ostatnie zacieranie blg równo 25, próba jodowa negatywna. Najlepszy spirytus jaki zrobiłem był właśnie ze skrobi teraz puszczę przez 7 półek i zobaczymy co wyjdzie.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: poniedziałek, 30 mar 2020, 18:35
autor: Erazer
@Cumel nie zakwaszasz zacieru, tylko po prostu lejesz skrobię do gorącej wody??
Przekombinowałem, będzie nauczka na przyszłość :D
Pozostaje mi tylko powalczyć z glutem

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: poniedziałek, 30 mar 2020, 21:10
autor: Woodworm
Z skrobi ziemniaczanej nie musisz zakwaszać, nie będzie śmierdział rzygowinami jaak zboże.
Pachnie poprostu tanim szampanem i fermentuje jak cukrówka.
Spróbuj gluta wiertarką rozbić, daj podwójną porcje enzymu.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: środa, 8 kwie 2020, 13:03
autor: Erazer
Jaki będzie efekt, jeśli przefermentowany zacier ze skrobii ziemniaczanej puścimy na aabratek'u, ale bez wypełnienia?
Da to efekt jak taki mocniejszy pot-still? No i kwestia czy jest sens szukania jakiegokolwiek aromatu w skrobii... :scratch:

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: wtorek, 5 maja 2020, 10:50
autor: Erazer
Popełniony zacier ze skrobii ziemniaczanej, otrzymałem 52l nastawu w którym znajduje się 16kg zatartej skrobii ziemniaczanej.
Po scukrzeniu i ostygnięciu blg wyniosło 25, sprawdzone aerometrem i refraktometrem.
Dodane grzybki SafSpiryt GR-2 i czekam.
Trochę ulep i nie wiem czy grzybki podejmą wyzwanie, nie mam informacji o ich tolerancji na alkohol oraz jakie maksymalne blg początkowe uciągną.
Nie mniej jestem optymistą :)

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: wtorek, 5 maja 2020, 10:57
autor: Doody
Safspirit Grain dadzą radę. Fermentowałem nimi nawet nastawy owocowe a także melasę z trzciny cukrowej.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: środa, 6 maja 2020, 12:59
autor: Skir
psotamt pisze:Jeszcze jedna istotna sprawa - wódka ze skrobi ziemniaczanej powinna poleżakować choćby 3 miesiące. Im dłużej, tym lepiej. Po pół roku bije na głowę J.A. Baczewski :mrgreen:
Warto czekać. Puściłem na pełnym zasypie dwa razy (niepotrzebnie, teraz robię raz) na aabratku. Początkowo: nie ma szału. Po 3 miesiącach stałem nad skrzynią z butelkami i wylosowałem skrobię ziemniaczaną z lutego. Szok. Delikatny smak, lekki zapach.
Jest też minus: jakoś straciłem apetyt na cukrówki. :)

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: poniedziałek, 5 paź 2020, 11:48
autor: vicealigator
redhot pisze:Zastanawiałem się dlaczego na skrobi z pepesu nie da się odtworzyć idealnie smaku młodego ziemniaka. No i wyszło mi, że chodzi o odmianę! MZ produkowany jest z odmiany Denar [oprócz tych specjalnyach edycji, np. Arielle] natomiast PePeS produkuje skrobię z odmian Jubilat i Pasat. Te odmiany skrobiowe nie do końca nadają się na destylat. Denary są do dostania w Internecie po ok. 5kzł/kg i naprawde destylat z nich wychodzi inny w smaku, niż ze skrobi z worka.
Trochę poszukałem w necie ale marnie mi wyszło. Które to są te mąki z Denara?

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: środa, 3 lis 2021, 23:03
autor: aaa123
U mnie niestety zacieranie się nie udało. Powstał krochmal - da się to jakos uratowac ?

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: czwartek, 4 lis 2021, 09:03
autor: Doody
Za mało enzymu upłynniającego. Nawet niepotrzebny jest ten redukujący lepkość aby rozrzedzić gorący zacier. ja zawsze daje jak dla ziemniaków - podwójna dawkę i nigdy nie miałem problemu.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: czwartek, 4 lis 2021, 13:06
autor: kiwitom23
Ja też miałem potężne problemy ze skrobią. Najpierw starałem się zrobić to tak, jak opisuje @psotamt
psotamt pisze:4. Zagrzać wodę do 80 *C i wlać 2 kg mąki ziemniaczanej rozpuszczonej w 2 l zimnej wody i tak kolejno następne porcje..
i niestety jak wsypałem te 2kg skrobi do zimnej wody, to zrobił się momentalnie beton na dnie. Musiałem użyć dłuta i młotka, żeby to ruszyć, a o wlaniu tego do beczki nawet nie było mowy. Te 2kg musiałem po prostu wyrzucić, bo nawet po dodaniu enzymu nie dało tego rozpuścić. Nawet wsypywanie skrobi do gorącej wody powodowało tworzenie mniejszych i większych glutów i mieszanie tego wiertarką nic nie dawało. Dopiero po dodaniu enzymów zaczęło się powolutku rozpuszczać, ale nawet po wyładowaniu 4 akumulatorów do wiertarki, tochę glutów pozostało.
Tak więc doszedłem do wniosku, że w pierwszej kolejności należy wlać enzymy (upłynniający i zmniejszający lepkość) do wody, zanim zacznie się do niej wsypywać skrobie, bo inaczej jest to droga przez mękę.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: czwartek, 4 lis 2021, 13:33
autor: MASaKrA_Domingo
Nie czytałem całego wątku, ale czy ktoś próbował przecierać, jak np zwykłą mąkę? Chodzi mi o sitko i przecierać, aby rozbić grudki.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: czwartek, 4 lis 2021, 14:26
autor: Doody
Ja rozsypuję sobie 25 kg worek do 4 - 5 wiader. Wlewam 50l wody do 120l beczki o temperaturze 90 - 92 stopni. Wlewam do wody enzym upłynniający w ilości około 5ml. Wsypuję bezpośrednio skrobie do beczki, ale nie tak na "raz" tylko uderzam wiaderkiem aby wsypywało się powoli. Po wsypaniu połowy wiaderka mieszam wiertarką o dużej mocy (2850W) na 3000obr/min. Po 10-15 sekundach dosypuję druga połowę wiadra i tak po kolei wszystkie wiadra. Następnie dolewam enzymu, kolejne 5ml. i dolewam 33-34l wody o temp. około 85 stopni i dalej szaleję z wiertarką. Po kilku minutach wszystkie ewentualne gluty się poddają, a zacier ma konsystencje cukrówki. Na początku dolewałem parę mililitrów enzymu redukującego lepkość, ale nie jest to konieczne. Można dla "świętego spokoju" dać. W temperaturze 62 stopni dodaję enzym scukrzający w ilości jak na ziemniaki czyli 25ml. Mieszam co 10 minut przez godzinę i zostawiam przez noc do wystygnięcia. W temp. 35 stopni dodaję połowę zalecanej dawki drożdży turbo prestiż 48. i wszytko przebiega bez zarzutu. Blg przy tych proporcjach to 22 - 23. Zacierałem tak z 15 razy i zawsze wychodzi.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: czwartek, 4 lis 2021, 14:48
autor: kiwitom23
MASaKrA_Domingo pisze:Nie czytałem całego wątku, ale czy ktoś próbował przecierać, jak np zwykłą mąkę? Chodzi mi o sitko i przecierać, aby rozbić grudki.
Kolego nie ma szans, te grudki bardzo szybko twardnieją i jest to coś jak mocno zaschnięty silikon.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: czwartek, 4 lis 2021, 15:31
autor: psotamt
kiwitom23 pisze:i niestety jak wsypałem te 2kg skrobi do zimnej wody, to zrobił się momentalnie beton na dnie.
Nigdy by mi do głowy nie przyszło, że ktoś tak zrobi ze skrobią bez mieszania. Skrobię należy wsypywać do zimnej wody i mieszać, by zrobiła się emulsja! Dopiero potem wlać do do gorącej, gdzie jest enzym upłynniający. Redukujący lepkość jest zbędny, bo ten nie ma wpływu na zacier skrobiowy.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: czwartek, 4 lis 2021, 16:33
autor: SinyNos
kiwitom23 pisze:
MASaKrA_Domingo pisze:Nie czytałem całego wątku, ale czy ktoś próbował przecierać, jak np zwykłą mąkę? Chodzi mi o sitko i przecierać, aby rozbić grudki.
Kolego nie ma szans, te grudki bardzo szybko twardnieją i jest to coś jak mocno zaschnięty silikon.
Mieszałem po ok 4minuty dodając po ok 3kg na porcję - wrzucałem skrobię w gorącą wodę - ok 95* bo gotowała się delikatnie w zbiorniku. - za pierwszym razem za krótko mieszałem ale robiąc jak mówiłem sprawiłem że poza pianką na wierzchu, która na opadła w godzinę, nie było nawet jednego glutka.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: czwartek, 4 lis 2021, 16:58
autor: aaa123
Wlałem enzym upłynniający - podwójną dawkę i tak zrobił się kisiel. Nie dałem enzymu zmniejszającego lepkość - może tutaj jest problem ? Po nocy zacier dość mocno się rozluźnił, ale nie jest całkiem wodnisty. Jak temp. spadła dodałem enzym scukrzający - nie wiem czy zadziałał, ponieważ nie mam jak zmierzyć, bo zacier jest za gęsty (w smaku jest słodkawy) . Warto dodać drożdże czy od lepiej to wylać ? Trochę szkoda - bo trochę tego jest - 25 kg skrobii.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: czwartek, 4 lis 2021, 18:02
autor: kiwitom23
psotamt pisze:Nigdy by mi do głowy nie przyszło, że ktoś tak zrobi ze skrobią bez mieszania.
Mieszałem, mieszałem, ale mimo wszystko z powodu braku 3 rąk po 3 minutach przestałem, a to błyskawicznie dosłownie osiadło na dnie i beton. Nie wiem, może jakąś inną tą skrobie miałeś?

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: czwartek, 4 lis 2021, 18:39
autor: psotamt
kiwitom23 pisze:Nie wiem, może jakąś inną tą skrobie miałeś?
Stanowisko pracy tak trzeba sobie zorganizować, by wystarczyło rąk :D
A co do skrobi, to przerabiałem zwykle ziemniaczaną, a raz trafiła mi się kukurydziana. Na pozór wygląda tak samo, ale kukurydzianą trudniej jest wymieszać z wodą. O ile 2 kg ziemniaczanej doskonale da się wymieszać z dwoma litrami wody, o tyle kukurydzianej w tej samej ilości wody da się wymieszać nie więcej niż 1,8 kg. Miesza się znacznie ciężej. Ale wódka ze skrobi kukurydzianej smakuje jak wódka z... kukurydzy :mrgreen:

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: czwartek, 4 lis 2021, 19:45
autor: kucio1
@Doody ile dni pracują drożdże?

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: czwartek, 4 lis 2021, 20:08
autor: Doody
U mnie 4 - 7 dni w zależności od temp. otoczenia. Dawałem zawsze + 2 dni na samoczynne sklarowanie się zacieru.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: czwartek, 4 lis 2021, 20:17
autor: wingrul
Wczoraj zatarlem 2kg skrobi ziemniaczanej wyszlo 9litrow o blg ok 18 - tak na próbę ilości testowe ;)
Czy to normalne ze przed ruszeniem drożdzaków zacier zaczoł się jakby klarować tzn mętne(mleczny plyn) zaczeło opadać, a u góry zółtawy plyn jak klarowna cukrówka. Mam to w szklanym balonie i wszystko pieknie widać. Teraz ladnie pracuje ale zastanawiam sie czy dobrze zatarte.
Jesli wszystko ok to cukier mówie papa ;) bo pracy przy zacieraniu skrobi wcale nie ma tak duzo.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: czwartek, 4 lis 2021, 20:48
autor: Doody
Skrobia to chyba najwdzięczniejszy zacier. Z 25kg na dnie zostaje 3-4l białego osadu, resztę ściągasz wężykiem jak wino. Wydajność też przyzwoita. Ostatnio po rozcieńczeniu do 40% miałem 20,8l fajnej wódeczki.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: niedziela, 21 lis 2021, 13:15
autor: Michał2003
Panowie co może być nie tak ?? Zatarłem 30 kg skrobi (30 kg skrobi + 90 wody) wyszło 20 blg , fermentacja 28-30 stopni zeszło do 0 , dzień po zakończeniu fermentacji zlałem tylko 80 litrów reszta to mleczny osad na dnie na moje oko to ze 30 litrów tego zostało , czy to z czasem osiądzie na dnie całkiem czy nie ?

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: wtorek, 7 gru 2021, 20:09
autor: SinyNos
Michał2003 pisze:Panowie co może być nie tak ?? Zatarłem 30 kg skrobi (30 kg skrobi + 90 wody) wyszło 20 blg , fermentacja 28-30 stopni zeszło do 0 , dzień po zakończeniu fermentacji zlałem tylko 80 litrów reszta to mleczny osad na dnie na moje oko to ze 30 litrów tego zostało , czy to z czasem osiądzie na dnie całkiem czy nie ?
Daj czas. Osiądzie na pewno a zimno w tym pomoże

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: wtorek, 7 gru 2021, 21:37
autor: Doody
Jeżeli na dnie nie zrobił ci się glut (kiślowata zawiesina) a płyn jest rzadki, to powinien osiąść .

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: środa, 8 gru 2021, 09:36
autor: kiwitom23
Jak był dodany enzym upłynniający i zmniejszający lepkość, to nie powinien się zrobić glut na dnie.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: niedziela, 11 wrz 2022, 18:52
autor: psotamt
Przegoniłem dziś pierwszą z dwóch beczek skrobi którą zacierałem tydzień temu. Dojrzła ta na drożdżach Alcotec Turbo Pure 48. Ta na drożdżach do zbóż i skorobi, Professional Whisky Yeast, jeszcze pracuje całkiem wesoło.
Cóż, wniosek jest taki, że Whisky Yeast nie powinny być dozowane do zacieru ze skrobi. Lepsze są Alcotec wspomniane wyżej.
Przedgonów odebrałem tylko 130 ml, ilość alkoholu jest podobna, jeśli nie odrobinę większa. Osadu na dnie jest o 20 lub nawet 25% mniej.
Robiąc wcześniej na Alcotec o tym nie pisałem, bo to mógł być jakiś przypadek, coś innego. Ale druga beczka na Alcotec'ach i sytuacja powtórzyła się.
A skoro Alcotec Turbo Pure 48 tak działa na skrobię, to i Moscva Style i inne które dawaliśmy do glukozy lub cukru, też dadzą radę. Zamiast szukać tych do skrobi, można dawać... większość nam znanych.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: niedziela, 11 wrz 2022, 19:55
autor: Doody
BL są rewelacyjne i też sprawdzają się świetnie. Turbiny w ogóle wygrywają do skrobi.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: czwartek, 8 gru 2022, 13:56
autor: Elyten♥
Jaka jest wydajność ? Przypuśćmy z 10 kg skrobi. Ile spirytusu 96%?

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: czwartek, 8 gru 2022, 20:19
autor: psotamt
Z worka 25 kg jest 10 l czystego spirytusu. 0,25 przedgonu i 1 l pogonów o mocy 95%. Nie wliczam tego do tych 10 l.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: piątek, 9 gru 2022, 07:07
autor: Elyten♥
To nie tak źle. Myślałem, że wychodzi połowa tego co z cukrówki. bardzo jestem ciekaw jak to smakuje i chyba poczynię próbę.
Jeszcze pytanie, ile można dać maksymalnie skrobi do ogólnej objętości zacieru tak na 27 l. Żeby po sklarowaniu wyszło te 25-26 l do gotowania?

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: piątek, 9 gru 2022, 07:38
autor: użytkownik usunięty
0.25L przedgonu z 25kg skrobi?
Zaiste, bardzo mało :ok:
Tyle samo mam z 13kg. Widocznie, tak musi być 8-)

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: piątek, 9 gru 2022, 09:32
autor: psotamt
Elyten♥ pisze:ile można dać maksymalnie skrobi do ogólnej objętości zacieru tak na 27 l. Żeby po sklarowaniu wyszło te 25-26 l do gotowania?
Ok. 7 kg powinno być :ok:
defacto pisze:Zaiste, bardzo mało
Nie dość, że mało, to jeszcze ładnie pachnie przedgon ze skrobi.
No może 350 ml dla całego worka :D

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: piątek, 9 gru 2022, 10:01
autor: Skir
Dałbym może nawet 8 kg i 24l wody. BLG będzie koło 22 - 24.
Zależy zawsze ile zostanie osadu. raz więcej, raz mniej. Wydaje mi się ze po dodaniu enzymu redukującego lepkość, jest go mniej. Ale teraz gotowałem całość z grzałkami @drgrannat i wycisnąłem jeszcze sporo aromatu i procentu z przerobionej skrobi..

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: piątek, 9 gru 2022, 10:42
autor: psotamt
No właśnie ja też planuję wiosną puścić "kartoflankę" na półkowej i dać trochę poleżeć jej z dębiną.
Wydawało się, że krochmal nie ma aromatów które po zadębieniu ujawnią się i spowodują, że powstanie rewelacyjna wódka dębowa.
Także skrobia to nie tylko dobry rektyfikat, ale i destylat.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: piątek, 9 gru 2022, 10:57
autor: Krychu35
Panowie jak smakuje destylat z mąki ziemniaczanej? :scratch:
Mam dylemat czy puścić dwa razy na PS-ie (potraktować jak owoce, zboża) czy może pierwszy raz na PS a za drugim razem na długa rurę? :?:
Dodam, że na kolumnie jeszcze nie robiłem nic i to byłaby dziewicza rektyfikacja :oops:


P.S.
Czy do mąki ziemniaczanej zatartej na lenia dodajecie pożywki?

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: piątek, 9 gru 2022, 11:17
autor: psotamt
Krychu35 pisze:Panowie jak smakuje destylat z mąki ziemniaczanej? :scratch:
Bardzo dobrze. To łagodna i smaczna wódka czysta. Nie ma syndromu dnia następnego. Tylko rozcieńczony spirytus do 40% powinien postać ze 3 miesiące. Wtedy jest super, choć i na świeżą nie można narzekać. Na początku alkohol można porównać do wódki Baczewski. Po 3, 4 miesiącach Baczewski w porównaniu wypada :womit:
Krychu35 pisze:Mam dylemat czy puścić dwa razy na PS-ie (potraktować jak owoce, zboża) czy może pierwszy raz na PS a za drugim razem na długa rurę? :?:
Na początek proponuję na raz na wysokiej, jak nastaw cukrowy. Jak nie będzie OK, w co nie wątpię, to można jeszcze raz na wysokiej. Metoda 2,5 zbędna.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: piątek, 9 gru 2022, 12:18
autor: Skir
Ja robię dwa razy na wypełnieniu. Jak pisze Marek: delikatna, lekko słodkawa i najlepiej po 3 miesiącach.
Robiłem też parę razy na półkowej: zupełnie inny smak, ale musi dłużej postać. Dałem płatki dębowe francuskie. Ale to proponuję rok odczekać.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: piątek, 9 gru 2022, 13:00
autor: Krychu35
A pożywkę dodajecie?

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: piątek, 9 gru 2022, 13:22
autor: psotamt
Nie wiem jak robią ci co "na lenia", ja zacierając tradycyjnie w kotle z płaszczem, pożywki nie daję tylko same drożdże.
Opis jest na pierwszej stronie, teraz już odrobinę zaktualizowany, ale w dalszym ciągu prawidłowy.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: piątek, 9 gru 2022, 14:13
autor: Skir
Ja zacieram na lenia. Pożywki nie dodaję. Drożdżaki zap***alają jak dzikie. Nie kipi, nie ucieka z beczki. No chyba, że ktoś postanowi zamieszać - będzie się pienić. Robię jak w temacie: https://alkohole-domowe.com/forum/wszys ... 23369.html
Edit: w przypadku skrobi nie trzeba szybko schładzać, dzikusy nie wejdą. To nie zboże.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: piątek, 9 gru 2022, 14:29
autor: użytkownik usunięty
Gołe drożdże?
Nie no, skąd. Pożywka musi być. Qrła musi... I jest.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: piątek, 9 gru 2022, 14:34
autor: Skir
@defacto: Z opakowania drożdży Moscva: "W opakowaniu znajduje się również odpowiednio zbilansowana pożywka , minerały i witaminy w zupełności wystarczające na czas trwania fermentacji."

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: sobota, 10 gru 2022, 20:03
autor: Krychu35
Które z tych drożdży będą lepsze do mąki ziemniaczanej? :scratch:
- PROFESSIONAL - Vodka Pure Yeast
- Safspirit GR-2
- Turbo Torrpedo z Browin

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: niedziela, 11 gru 2022, 06:41
autor: psotamt
Zamień drugie z pierwszymi i kolejność będzie właściwa.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: niedziela, 11 gru 2022, 10:44
autor: kiwitom23
Ja robiąc skrobię część puściłem na rektyfikację, a drugą część przez półki (5 półek) z wcześniejszym odpędem na katalizatorze. Zrobiłem tak, gdyż Kolega @skir pisał w swoich pierwszych postach o skrobi, że nie nadaje się na smakówkę, a jedynie na spirytus, a ja z natury przekorny jestem, to postanowiłem sprawdzić. Po destylacji potraktowałem to płatkami dębowymi średnimi, francuskimi. Po około miesiącu rozlałem do butelek i przy okazji spróbowałem. Nie było to nic dobrego i stwierdziłem, że @skir miał jednak rację. Prawdę powiedziawszy to chciałem to rektyfikować, bo stwierdziłem że jest bardzo dziwne w smaku i ma dziwny zapach. Całe szczęście większość była już w butelkach, więc zostawiłem to, bo jakbym spróbował przed butelkowaniem to na 100% by poszło na rurki.

Po około 3 miesiącach obdarowałem znajomego 2 butelkami, a on po kilku dniach zadzwonił z pytaniem co to było, bo w całym swoim życiu nie pił nic lepszego. Nawet zastanawiałem się, czy aby na pewno nie dałem mu coś innego, ale etykiety nie kłamały. Więc sam przeprowadziłem degustację z moją LP i faktycznie niebo w gębie. Tak więc naprawdę polecam, jednak twierdzę, że należy użyć minimum 5 półek i dość ostro ciąć, bo później robiłem na 3 półkach i zjechałem przy odbiorze do niższego %, żeby zaciągnąć więcej aromatów i jednak było to za bardzo intensywne, jednym słowem gorsze.

Ja używałem drożdży Black Label.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: niedziela, 11 gru 2022, 14:43
autor: Skir
@kwintom w pierwszym poście tematu https://alkohole-domowe.com/forum/wszys ... ml#p240182 pisałem o tym że zupełnie inny smak ma skrobia na półce i ta po rektyfikacji, oraz że teść i LP wolą rektyfikowaną a ja raczej półkę. Choć musi długo czekać.
Ja robiłem destylacje skrobi na 4 półkach. Smak nie był zadawalający. Dałem do beczki na jakiś czas. Może z pół roku. Potem zlałem. Zupełnie inny smak, ale jeszcze nie to. Dałem płatki francuskie średnio opiekane. Po kolejnym pół roku miód w głębie.
Moim zdaniem:
skrobia rektyfikowana: po 3 miesiącach wspaniała do picia delikatna, lekko słodkawa wódka do picia w dużych ilościach.
skrobia destylowana: co najmniej roczny czas dojrzewania, najlepiej z płatkami francuskimi; idealna do popijania w tumblerze z małą kostką lodu.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: poniedziałek, 22 sty 2024, 19:39
autor: Fiflak
Pomysł wódki wypędzonej z mąki ziemniaczanej łazi za mną od lat. Niestety nigdzie nie zdołałem znaleźć surowca. Wszędzie oferują wyłącznie skrobię. Duża różnica, bowiem mąkę wytwarza się z ugotowanych i ususzonych ziemniaków. Podkreślam, iż zależy mi na smaku, czyli pyrowatości samogonu. Oczywiście upraszam o linka, jeśli ktoś zdoła sznurek do aktualnej sprzedaży wygooglać.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: poniedziałek, 22 sty 2024, 19:53
autor: wawaldek11

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: poniedziałek, 22 sty 2024, 20:04
autor: drgranatt
@Fiflak, nie wiem czy jest do zdobycia mączka ziemniaczana. Od kiedy pamiętam zawsze w sprzedaży była skrobia ale mogę mylić się.
Jak chcesz zrobić z surowca to tylko pozostaje Ci parowanie ziemniaków i zacieranie takowych. Jak chyba wiesz, wydajność nie jest wysoka.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: poniedziałek, 22 sty 2024, 21:19
autor: Doody
Te płatki wyglądają interesująco ale cena 85zl za 5kg zniechęca. Ponad 420 zł za 25kg to porażka, zwłaszcza że wydajność może być nieciekawa.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: poniedziałek, 22 sty 2024, 22:03
autor: radius
drgranatt pisze: poniedziałek, 22 sty 2024, 20:04 nie wiem czy jest do zdobycia mączka ziemniaczana.
Jest. Może nie mąka, ale grysik ziemniaczany tylko, że cena jak dla nas jest zaporowa. Parę lat temu można było kupić bez problemu, teraz znalazłem tylko płatki - https://sklep.polmarkus.com.pl/platki-z ... zane-25-kg
lub w niższej cenie, pakowane po 1kg - https://www.abcgastro.pl/platki-ziemniaczane-1-kg

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: poniedziałek, 22 sty 2024, 22:17
autor: Fiflak
Skoro mąki realnie zakupić się nie da, to pozostaje zatrzeć pilzneńskim słodem płatki ziemniaczane.
Np. takie:
https://www.badapak.pl/platki-ziemniaczane
Jedno gotowanie = 10 kg. Raczej zaryzykuję, bo wariant z parowaniem pyr odpada. Technicznie, w mojej sytuacji, zadanie niewykonalne. Ciekawe, czy płatki wniosą, że tak powiem, kartoflane akcenty. Po prostu muszę się tego dowiedzieć i poinformować bimbrowniczą brać o efektach moich poczynań.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: poniedziałek, 22 sty 2024, 22:46
autor: jakis1234
Składniki: ziemniaki 99%, emulgator: E471, stabilizator: difosforan disodowy E450i, przeciwutleniacz: kwas cytrynowy (E330), przeciwutleniacz: palmitynian askorbylu (E304), kurkuma.
No rewelacja, tylko radu brakuje.
Chociaż z opisu wynika, że to raczej naturalne i neutralne dodatki.
Ciekawe jaki będą miały wpływ na końcowy smak?

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: wtorek, 23 sty 2024, 00:18
autor: Doody
A zacierał ktoś po prostu tarte ziemniaki. Taka breja rozprowadzona w gorącej wodzie powinna się dać dość łatwo zatrzeć enzymami. Ciekawe jak z wydajnością.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: wtorek, 23 sty 2024, 00:23
autor: stuf
@Doody nie bawiłem się w to ale czy po prostu nie można by skroić ziemniakow w kostkę i ich ugotować? Przecież i tak papka wyjdzie...

Nabazgrane w Tapatalk.



Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: wtorek, 23 sty 2024, 00:27
autor: Doody
Ziemniaki w wersji całej zaciera się w parowniku (tak przynajmniej kilku kolegów opisywało ten proces) ale trzeba mieć parownik i kupę miejsca :ok:

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: wtorek, 23 sty 2024, 05:24
autor: Mrooq
Można się bawić w parowanie w garnku, nie jest konieczny parnik.
Tu mniej więcej pokazane jest jak to zrobić
https://youtu.be/y_6qSxEVVtM?si=oukzwvVgbNLvTS3F

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: wtorek, 23 sty 2024, 08:10
autor: drgranatt
Ogólnie z samych ziemniaków jest bardzo mała wydajność bo na poziomie 8-12 dm³/100kg. Poza tym, aby taką wydajność uzyskać potrzeba nam wysokiego ciśnienia i temperatury 5atm i 160ºC (nieosiągalne w warunkach domowych).
Bez uzyskania tych warunków oczywiście możemy zrobić zacier ale wydajność spadnie.
Z płatków ziemniaczanych wydajność jest czterokrotnie większa, tylko co w tych płatkach jest. Pewnie nic aż tak strasznego skoro przeznaczone są do konsumpcji.

Jednym słowem, można zrobić w celu eksperymentu. Roboty w pip.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: wtorek, 23 sty 2024, 11:22
autor: Gigooo
Według tego co gość mówił na filmiku powyżej, 18bgl nie jest źle, ale ja bez parnika nie podejmuję się wyzwania. Ktoś jak ma mikro sprzęt to może się bawić po parę kg, ale żeby nastawić beczkę 80l to już trochę zabawy jest.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: wtorek, 23 sty 2024, 12:01
autor: drgranatt
Gigooo pisze: wtorek, 23 sty 2024, 11:22 18bgl nie jest źle
Ale on słodem zacierał i to on zwiększył Blg.
Żeby dostać czystą z ziemniaka to trzeba by zacierać enzymami.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: wtorek, 23 sty 2024, 14:49
autor: Doody
Podejrzewam że bez słodu byłoby około 12 Blg.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: wtorek, 23 sty 2024, 15:17
autor: drgranatt
A słyszałem, że ci co robili z pyrów to mieli nawet mniej, poniżej 10 Blg.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: wtorek, 23 sty 2024, 20:52
autor: Fiflak
Odpowiadam w punktach, bo wątek, jak zwykle to bywa z długimi dyskusjami, mocno się rozgałęził.
1. Oczywiście przeczytałem skład płatków, zanim je tu podlinkowałem. Wiem również co kryje się za poszczególnymi E z numerami. Po prostu, nomen omen, nie widzę innej możliwości w mojej sytuacji.
2. Dodatki spożywcze raczej nie powinny wpłynąć na smak samogonu. Po wielkiemu cichu liczę również na to, iż nie podtrują drożdży, lecz wyłącznie eksperyment pokaże, czy mam rację.
3. Dlaczego ja, zwolennik wytwarzania alkoholi klasy premium, typu whisky single malt, zamierzam zastosować, nazwijmy to, surowiec przemysłowy?
Innej opcji, w moim przypadku, zwyczajnie brak. Oczywiście poza wariantem;
rezygnacja z zacierania ziemniaków.
Raz próbowałem klasycznie, ale zbyt wiele mnie to kosztowało. Szukam zatem czegoś pośredniego.
Nigdy nie gotowałem cukrówki, bowiem wychodzę z założenia, iż skoro pędzę sam, to zależy mi na produkcie z najwyższej półki. Nigdy nie dosypałem buraczanego cukru do żadnego nastawu, lub zacieru, z tego właśnie powodu.
Nie oznacza to jednak, iż chcę się kurczowo trzymać wyłącznie, za przeproszeniem, metod tradycyjnych.
Słowo tradycja mnie nawet nieco odrzuca, bowiem określa się nim tyle rzeczy i procedur, iż faktycznie utraciło ono swą wartość.
4. Rzecz jasna nie potrafię powiedzieć, kiedy zdołam przeprowadzić doświadczenie z płatkami ziemniaczanymi.
(Moja uwaga dla smutnych panów czytających forum służbowo;
Alkohole wytwarzam w celach naukowych. Dowodzi tego m.in moja obecność na niniejszym portalu i tak precyzyjne, jak umiem, referowanie moich prac badawczych.)
Życie nauczyło mnie cierpliwości, dlatego mierzę zamiary wedle sił i nie deklaruję żadnego terminu, jadąc dzisiejszą urzędniczą nowomową, rozpoczęcia projektu.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: środa, 24 sty 2024, 13:14
autor: ZiemniakPyrka
Doody pisze: wtorek, 23 sty 2024, 00:18 A zacierał ktoś po prostu tarte ziemniaki. Taka breja rozprowadzona w gorącej wodzie powinna się dać dość łatwo zatrzeć enzymami. Ciekawe jak z wydajnością.
Próbowałem różnych metod i jak do tej pory bez rezultatów. Bez parownika pozostaje chyba tylko zamrażanie i rozmrażanie na przemian. Zostawiłem nawet kilka worków pyr na dworze przez kilka ostatnich tygodni w celach testowych, zrobiła się z nich papka. Niestety chyba nie dam rady ich zatrzeć :|

Edycja: Nie dam rady zatrzeć przez brak czasu. Pyry da się zatrzeć, robiłem to niejednokrotnie :bicz: Niestety uzysk jest marny, chyba 4-6l na 100kg o ile dobrze pamiętam.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: środa, 24 sty 2024, 15:43
autor: stefunk
Ale w czym jest problem? Przecież skrobia normalnie się zaciera, tu masz jakiś przykład - poprawiony-zacier-z-ziemniakow-t1841-40 ... tent218720

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: środa, 24 sty 2024, 15:54
autor: ZiemniakPyrka
Skrobia ziemniaczana a ziemniaki to zupełnie inne rzeczy. Problem w przypadku ziemniaków stanowi budowa ziaren skrobi.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: środa, 24 sty 2024, 17:04
autor: rastro
Budowa ziaren skrobi czy raczej błona komórkowa, którą trzeba uszkodzić żeby się do tych ziaren dobrać?

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: środa, 24 sty 2024, 17:26
autor: drgranatt
post290002.html#p290002
Parę postów wyżej pisałem o tym co potrzeba aby rozbić komórki skrobi ziemniaczanej.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: środa, 24 sty 2024, 17:41
autor: drgranatt
ZiemniakPyrka pisze: środa, 24 sty 2024, 13:14 Edycja: Nie dam rady zatrzeć przez brak czasu. Pyry da się zatrzeć, robiłem to niejednokrotnie Niestety uzysk jest marny, chyba 4-6l na 100kg o ile dobrze pamiętam.
No proszę, to jeszcze mniej niż pisałem. Roboty w pip a uzysk bardzo mały.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: środa, 24 sty 2024, 17:47
autor: rastro
drgranatt pisze: środa, 24 sty 2024, 17:26 Parę postów wyżej pisałem o tym co potrzeba aby rozbić komórki skrobi ziemniaczanej.
Nie o to pytałem.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: środa, 24 sty 2024, 18:04
autor: ZiemniakPyrka
rastro pisze: środa, 24 sty 2024, 17:04 Budowa ziaren skrobi czy raczej błona komórkowa, którą trzeba uszkodzić żeby się do tych ziaren dobrać?
Dokładnie tak, źle napisałem. Przy mrożeniu chodzi właśnie o to, żeby zamarznięta woda rozerwała owe błony.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: środa, 24 sty 2024, 19:23
autor: rastro
A ok, to teraz mi się zgadza, albo mrożenie wtedy kryształy lodu działają, albo parowanie pod ciśnieniem i w końcowej fazie szybka redukcja ciśnienia i wtedy rozprężająca się para robi rozpiździel. Chyba to drugie jest bardziej efektywne, ale wymaga odpowiedniego sprzętu bo tam w grę wchodzi 4-5MPa.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: środa, 24 sty 2024, 21:27
autor: Pablito

rastro pisze:Chyba to drugie jest bardziej efektywne, ale wymaga odpowiedniego sprzętu bo tam w grę wchodzi 4-5MPa.
1 MPa = 10 bar
Według poprzednich opisów potrzeba 5 bar czyli 0,5 MPa

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: czwartek, 25 sty 2024, 07:24
autor: ZiemniakPyrka
Dla wszystkich zainteresowanych tematem zacierania pyrek (i nie tylko) polecam zajrzeć w "Drożdżownictwo i gorzelnictwo" p. Jerzego Jarocińskiego. Pozycja podstawowa.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: czwartek, 25 sty 2024, 09:21
autor: Marek.00
Skrobia ziemniaczana u producenta kosztuje 3,99 za kg
Worki wielowarstwowe papierowe 25 kg
Minimalna ilość zamówienia 1000 kg
Cena aktualna do 1 kwietnia dopóki jest VAT 0%

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: czwartek, 25 sty 2024, 10:28
autor: rastro
Pablito pisze: środa, 24 sty 2024, 21:27 1 MPa = 10 bar
Tak moja pomyłka...

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: czwartek, 25 sty 2024, 11:33
autor: Gigooo
Według tego co mówi w tym filmie https://www.youtube.com/watch?v=17pt1CpBnqU
potrzeba ciśnienia 4,5-5bar i temperatura 160-170 stopni, 40 minut i upłynnione.
Jakie to proste :D

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: czwartek, 25 sty 2024, 12:07
autor: tanczacy-z-drozdzami
Wódka z ziemniaków jest opłacalna tylko wtedy gdy jest do tego infrastruktura (wg. literatury 5x więcej spirytusu z hektara) :D

Mnie ciekawi za to jak i gdzie utylizowany jest cukier czy skrobia, która jest wycofywana z handlu po upływie terminu ważności. To może być ciekawe źródło surowca.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: czwartek, 25 sty 2024, 17:37
autor: marian.naworski
Zapewne kupowane są wkity ze towar poddano utylizacji choć nie wiem czy cukier ma datę przydatności. A następnie jest ponownie workowany i heja .

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: czwartek, 25 sty 2024, 18:30
autor: drgranatt
Teraz robiłem skrobię ziemniaczaną kupioną bezpośrednio z krochmalni dwa lata wstecz. Na worku jest data przydatności 30.09.2025r.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: czwartek, 25 sty 2024, 18:31
autor: Pablito
Na białym forum temat przerobu ziemniaka i zbóż przez parowanie podjął jeden z kolegów

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: czwartek, 25 sty 2024, 20:52
autor: wawaldek11
https://www.bimber.info/forum/viewtopic ... 60#p184713
Kolega kujus różne ciekawe eksperymenty przeprowadza ;) Na ziemniakach też.

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: czwartek, 25 sty 2024, 22:30
autor: Doody
Właśnie sobie przypomniałem a propos zacierania, że moja żona również ma pewne osiągnięcia na tym polu. Mianowicie udało jej się zatrzeć silnik w moim mondeo jadąc bez płynu chłodzącego :hahaha: :hahaha: :hahaha:

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

: piątek, 26 sty 2024, 05:26
autor: stuf
@Doody pomyliłeś wątki - ten post powinien być w "zacieraniu na lenia"

Nabazgrane w Tapatalk.