Niestabilne ciśnienie wody

Przyrządy pomiarowe, ich montaż i zastosowanie odczytów w procesach destylacji. Regulacja procesów.

Autor tematu
mienho
150
Posty: 154
Rejestracja: piątek, 8 lip 2016, 21:59
Otrzymał podziękowanie: 10 razy

Post autor: mienho »

Szanowne grono
Z uwagi, iż w miejscu prowadzenia procesu mam bardzo niestabilne ciśnienie wody, a coś potrafię zrobić z ESP32/ESP8266. To wpadłem na pomysł żeby coś zbudować. Czy macie może jakiś sprawdzony zawór sterowany przez w/w układy? Chodzi o taki co wytrzyma ciśnienie z sieci wodociągowej i daje możliwość elektronicznego sterowania przepływem.
Wiem, że hydrofor lub chłodzenie w obiegu zamkniętym by to załatwił, ale najpierw chciałbym lepiej zorientować się w takim rozwiązaniu.

jpiwek
300
Posty: 312
Rejestracja: środa, 19 mar 2014, 12:43
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Niestabilne ciśnienie wody

Post autor: jpiwek »

Jeżeli koniecznie musi być na układzie, to nie pomogę. Ale jeżeli może być wersja analogowa, to Twój problem rozwiąże górnopłuk. Tak, taka stara spłuczka montowana wysoko nad kiblem. Zamiast rezerwuaru może byc nawet wiadro, ważne jest, aby zastosowac zawór dopłeniający z kibelka- woda jest utrzymywana na stałym poziomie, więc na dole zbiornika ciśnienie też będzie stałe. Różnicą wejścia/wyjścia dobraną doświadczalnie regulujesz sobie wahania.
Awatar użytkownika

stuf
300
Posty: 303
Rejestracja: piątek, 6 wrz 2013, 16:33
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Niestabilne ciśnienie wody

Post autor: stuf »

Taka luźna myśl (nie znam się na tym)... Zwykły zawór sprzężony z serwem modelarskim? Siłownik "lufberg" 24 V powinien spokojnie ogarnac zawor kulowy.
Oczywiście przed zaworem regulator ciśnienia.
Nabazgrane w Tapatalk.



Ostatnio zmieniony wtorek, 26 mar 2024, 20:16 przez stuf, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam serdecznie.

Autor tematu
mienho
150
Posty: 154
Rejestracja: piątek, 8 lip 2016, 21:59
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Niestabilne ciśnienie wody

Post autor: mienho »

O tym też kiedyś myślałem, może faktycznie to dobry pomysł. Do tego tylko kranik i może sobie lecieć, dziękuję.
Awatar użytkownika

Mrooq
300
Posty: 314
Rejestracja: środa, 1 wrz 2021, 19:04
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Niestabilne ciśnienie wody

Post autor: Mrooq »

Hydrofor nie załatwi sprawy, bo masz skoki ciśnienia, co za tym idzie zmianę ilości przepływu wody przy takim samym otwarciu zaworu.
Ja będę montował u siebie małe naczynko przeponowe razem z reduktorem ciśnienia. Mam nadzieję że to rozwiąże wahania ciśnienia u mnie przy hydroforze I studni głębinowejj
Kaca po ostrej imprezie masz wtedy jak bardziej pamiętasz muzykę której słuchałeś, niż kobiety z którymi tańczyłeś.

Autor tematu
mienho
150
Posty: 154
Rejestracja: piątek, 8 lip 2016, 21:59
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Niestabilne ciśnienie wody

Post autor: mienho »

stuf pisze:Taka luźna myśl (nie znam się na tym)... Zwykły zawór sprzężony z serwem modelarskim?
Oczywiście przed zaworem regulator ciśnienia.
Nabazgrane w Tapatalk.
Serwo też ciekawy pomysł tylko dobrać zawór, którego da radę kręcić.
Awatar użytkownika

stuf
300
Posty: 303
Rejestracja: piątek, 6 wrz 2013, 16:33
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Niestabilne ciśnienie wody

Post autor: stuf »

Mrooq pisze:Hydrofor nie załatwi sprawy, bo masz skoki ciśnienia, co za tym idzie zmianę ilości przepływu wody przy takim samym otwarciu zaworu.
Ja będę montował u siebie małe naczynko przeponowe razem z reduktorem ciśnienia. Mam nadzieję że to rozwiąże wahania ciśnienia u mnie przy hydroforze I studni głębinowejj
U mnie w takim układzie rozwiązało idealnie Obrazek

Nabazgrane w Tapatalk.

Pozdrawiam serdecznie.

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Niestabilne ciśnienie wody

Post autor: rastro »

Ja bym szedł po najniższej linii oporu, jeżeli chodzi o robótki ręczne, więc pewnie wybrał bym jakiś reduktor ciśnienia żeby wstępnie ustabilizować parametry, do tego na początek może być coś takiego: https://allegro.pl/oferta/elektrozawor- ... 5086544863 - jak ktoś się boi taniochy od skośnych można brać od jednego z producentów sterowników, ale na testy czemu nie. do kompletu: https://allegro.pl/oferta/przeplywomier ... 5368050047

wiadomo trochę drobnej hydrauliki żeby to poskładać, zapewne jakieś przekaźniki, bo moto-zawór jest sterowany z 220AC. Reszta to inwencja twórcza jaki algorytm sterowania wybrać i jak go zaimplementować.

Albo rozwiązać to tak jak koledzy radzą w sposób całkowicie analogowy.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

mac_23
50
Posty: 55
Rejestracja: środa, 20 lis 2019, 15:48
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Niestabilne ciśnienie wody

Post autor: mac_23 »

@rastro, te elektrozawory działają na zasadzie on/off czy można nimi płynnie tłumić przepływ cieczy?

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Niestabilne ciśnienie wody

Post autor: rastro »

Sądząc po opisie jest to typowy motozawór, czyli sterowanie jest płynne, podając napięcie na odpowiedni przewód zawór będzie się płynnie zamykał lub otwierał, tyle że nie wiem jak z jakością, bo to taniocha z chin z terminem dostawy w wersji dla cierpliwych, za coś podobnego od znanego producenta sterowników trzeba zapłacić w granicach 150~220 zł w zależności od średnicy zaworu.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

stuf
300
Posty: 303
Rejestracja: piątek, 6 wrz 2013, 16:33
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Niestabilne ciśnienie wody

Post autor: stuf »

Widziałem go ale Ci nie polecałem bo kij wie...
Może tak być że będzie działał zero / jedynkowo.. musiał bys wtedy pobawić się w jakieś regulatory mocy by go spowolnić

Nabazgrane w Tapatalk.

Pozdrawiam serdecznie.

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Niestabilne ciśnienie wody

Post autor: rastro »

Za tę cenę można na próbę wziąć, wedle opisu w środku silnik synchroniczny, zapewne jakaś jakaś przekładnia, ja na testy bym zaryzykował może nie z tego linka, bo widziałem że można znaleźć w podobnej cenie z darmową dostawą, dwie dychy nie majątek.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

AAmatorek
400
Posty: 400
Rejestracja: poniedziałek, 13 gru 2021, 10:55
Podziękował: 112 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Niestabilne ciśnienie wody

Post autor: AAmatorek »

Ja to kiedyś myślałem jak wyrównać ciśnienie i wpadłem na to, ze chyba najlepszym sposobem na w miarę stałe ciśnienie wody to będzie zbudowanie czegos takiego:
Zbiornik np 50l zamieszczony wyżej od kolumny z np kranikiem.
Na ten zbiornik zamontowana spłuczka od kibelka (sam mechanizm sterowania zaworem) zejdzie woda np do 2/3 wysokości to woda dopełni się i tak w kółko.

czytam
700
Posty: 730
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 110 razy
Re: Niestabilne ciśnienie wody

Post autor: czytam »

Nie jest potrzebny tak wielki zbiornik. Ważne, aby był naprawdę wyżej i wahania poziomu cieczy nie miały praktycznie wpływu na ciśnienie.
Druga opcja, to dwa szeregowo podłączone reduktory ciśnienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kontrola procesu destylacji”