Wino z soku w kartonie proporcje

Wina, które wykonuje się porą, gdy nie ma łatwego dostępu do świeżych owoców i soków...

Autor tematu
gregor1906
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 19 lut 2024, 01:57

Post autor: gregor1906 »

Witam Panie i Panowie to jest mój pierwszy post. Mam dostęp do niedrogiego soku w kartonie jabłko kiwi ,aronia, gruszka .Na każdym z tych soków jest napisane, jabłko 80% a np.kiwi 20% czyli wszystko wskazuje na to, że bez dodatku wody. Teraz pytanie, na 15l takiego soku 10l wody to dobry pomysł?Ogólnie jakie proporcje pozostałych składników. Wcześniej zrobiłem kilka herbacianych winek z żurawiną, rodzynkami, daktyle też raz były, wyszły ok a nawet bardzo ok,teraz proszę o pomoc, bo nie wiem jak się do tego zabrać.
Dzięki.
Ostatnio zmieniony wtorek, 19 mar 2024, 11:07 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2595
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 455 razy
Re: Wino z soku proporcje

Post autor: jakis1234 »

Sprawdź Blg ( na kartonach powinna być podana ilość cukru na litr) i do mocy wina dopasuj rozcieńczanie.
Może wcale nie będzie to potrzebne.
10 l wody na 15 l soku to, moim zdaniem, zdecydowanie za dużo wody, ale to zależy od soku.
Bez znajomości parametrów trochę ciężko.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3849
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Wino z soku proporcje

Post autor: Doody »

Ja bym w ogóle wody nie dawał ponieważ te soki rzadko przekraczają 14Blg. Wręcz trzeba będzie dosłodzić.
Pozdrawiam
Darek

Autor tematu
gregor1906
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 19 lut 2024, 01:57
Re: Wino z soku proporcje

Post autor: gregor1906 »

Dzięki za porady,ale ten sok ma 21 Blg mierzyłem, chciałbym zrobić ok13% wytrawne, ale nie do końca z lekką nutką słodkości, żona takie lubi.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3849
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Wino z soku proporcje

Post autor: Doody »

Zatem nastawiaj bez wody i jak drożdże zejdą do zera będziesz miał okolice 10,8%, wtedy dosłodzisz tak aby podnieść o 4 Blg,po kolejnym zejściu do zera będziesz miał okolice 13%. Wtedy zlejesz znad osadu, zasiarkujesz i dosłodzisz do smaku, lub poczekasz do całkowitego zatrzymania się fermentacji zlejesz znad osadu i wtedy dosłodzisz. Trzecią opcją jest dosłodzenie do smaku ksylitolem, który nie fermentuje.
Pozdrawiam
Darek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Różne”