fryc

Przedstaw się naszej społeczności, napisz kilka słów o sobie, kim jesteś, co robisz i co cię tu sprowadza. Napisz cokolwiek chcesz na swój temat a my Cię radośnie powitamy :)
Regulamin forum
1. Jako temat wpisz tylko swój NICK :)

2. Przedstaw się pozostałym członkom forum, napisz co lubisz robić czym się interesujesz, co Cię tu sprowadza i jaki alkohol najbardziej lubisz produkować:) Tutaj możecie pisać o sobie dosłownie wszystko na co macie ochotę.

3. Jeśli masz zamiar tylko napisać np. "Witam, nazywam się .... " to daruj sobie.

4. Multikonta - kasujemy i banujemy

Autor tematu
Fryc
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: niedziela, 27 wrz 2020, 16:01
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Bimbrunio z winogron i śliwek
Status Alkoholowy: Winiarz

Post autor: Fryc »

Jestem osobą która do tej pory zajmowała się wyrobem win z winogrona, czarnej porzeczki, śliwek i kaliny. Przyszedł czas na przeróbkę, bo już brak miejsca na winko w mojej winiarni. Rozglądam się za sprzętem do destylacji, bo przyszedł czas na własne smaczne trunki do degustacji. Wpadło mi w oko coś takiego, proszę was o opinię tego sprzętu, jego wady i zalety, czy warto zainwestować w coś takiego, ewentualnie co dla początkującego byście polecili https://destylatorymiedziane.pl/pl/kolu ... 24036.html
Ostatnio zmieniony niedziela, 27 wrz 2020, 18:11 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
promocja

patrzal
250
Posty: 280
Rejestracja: środa, 25 gru 2019, 21:38
Krótko o sobie: Γνῶθι σεαυτόν
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: fryc

Post autor: patrzal »

Witaj na forum!
Wino z kaliny? No, no, surowiec dość... ryzykowny, powiedziałbym. Jak ją obrabiałeś, żeby uniknąć "czyszczących" efektów ubocznych?
Co do destylatora - sprzęt dobry, producent polecany. Pytanie tylko, jakie są twoje oczekiwania co do produktu - zbożówki z chlebowym posmakiem, owocowe brandy, neutralny absolut na nalewki?

Autor tematu
Fryc
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: niedziela, 27 wrz 2020, 16:01
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Bimbrunio z winogron i śliwek
Status Alkoholowy: Winiarz
Re: fryc

Post autor: Fryc »

Przy kalinie trochę roboty, żeby pozbyć się pestek, ale warto było. Uzyskało się w ten sposób cudownie smaczne winko, zapach przepoconych skarpet, ale smak rozwala podniebienie. Polecam winko z kaliny.
Ostatnio zmieniony niedziela, 27 wrz 2020, 21:18 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

orzeszek87
150
Posty: 182
Rejestracja: sobota, 13 wrz 2014, 06:38
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: fryc

Post autor: orzeszek87 »

Witam serdecznie, nie wiem kto jakie ma zboczenia smakowe ale ostatnią sprawą jest zrobienie czegokolwiek o zapachu przepoconych skarpet.
https://www.alkoholeforum.pl
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2591
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 455 razy
Re: fryc

Post autor: jakis1234 »

Wino dobre do picia jak się ma katar :smiech:, ale swoją drogą to mnie zaciekawiłeś winem z kaliny. Sam robię różne, ale takiego jeszcze nie robiłem. Możesz opisać jak robiłeś i powiedzieć coś więcej o smaku? Zapach już znamy :)
Pozdrawiam z opolskiego.

Autor tematu
Fryc
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: niedziela, 27 wrz 2020, 16:01
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Bimbrunio z winogron i śliwek
Status Alkoholowy: Winiarz
Re: fryc

Post autor: Fryc »

Kalina ogólnie ma śmierdzący zapach, ale winko w smaku petarda.
Przepis jest prosty( 4kg wypestkowanej kaliny, 2kg cukru i litr wody) kalina wędruje do balona, cukier rozpuścić w litrze wody i zalać kaline, po czterech tygodniach odcedzić owoce, winko jeszcze na 6tygodni na cichej fermentacji, po tym czasie przelać przez gazę i do butelek na minimum 6miesięcy, a im dłużej tym lepsze.
Awatar użytkownika

orzeszek87
150
Posty: 182
Rejestracja: sobota, 13 wrz 2014, 06:38
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: fryc

Post autor: orzeszek87 »

To w sumie nie temat na przepisy ale ja wino po 10 tygodniach nawet bym nie myślał pakować w butelki nawet kwiatowe jakieś. Powodzenia
https://www.alkoholeforum.pl
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2591
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 455 razy
Re: fryc

Post autor: jakis1234 »

No fakt @orzeszek87, ja też trzymam na ogół kilkanaście miesięcy w balonie, zanim zdecyduję się na butelkowanie (i zależy to mocno od klarowności wina). I przepis na 5 litrów wina, trochę mało, a obieranie kilkunastu kilogramów kaliny, ciężka sprawa. Ciekawe jakie by wyszło bez pestkowania i ze stosunkowo krótką maceracją w miazdze, trochę tak jak z owoców czarnego bzu. Może trzeba będzie spróbować :), skoro kolega @fryc twierdzi, że to taka petarda :)
Pozdrawiam z opolskiego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przywitaj Się!”