Czym dla was jest dobry bimber??

Tu możecie pisać posty, które mają wymiar bardziej filozoficzny niż teoretyczny na temat alkoholu wytwarzanego w domu...

Autor tematu
wisnia101
30
Posty: 42
Rejestracja: środa, 2 gru 2009, 21:05
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków

Post autor: wisnia101 »

Ciekawi mnie bardzo jak wy podchodzicie do tego tematu, jakie dla was są priorytety w wyrobie waszych produktów.

Z racji tego ze mój tata zawsze robił miętówkę mam słabość do tego trunku, bardzo dobrze się to piło, wzmagało apetyt i bardzo fajnie kręciło w głowie :)
A następnego dnia człowiek wstawał bez żadnego kaca i co dziw z wilczym apetytem :)

A dla was czym jest dobry bimber??
Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: Czym dla was jest dobry bimber??

Post autor: Juliusz »

Cześć Wisnia101!

Pytanie bardzo dobre. A dobre dlatego, że proste a ciągle bez odpowiedzi :) Pytanie podobne do "Dlaczego pędzisz".

Ja moją odpowiedź mogę bazować tylko na przykładzie wódki czystej i spirytusu.

WÓDKA czysta jest dobra gdy:

1. Jest absolutnie, krystalicznie czysta.
2. Nie posiada żadnych 'obcych' zapachów (drożdże, fuzle, zgniłe jaja, kwas...)
3. Nie posiada żadnych 'obcych' smaków i jest łagodna (jak może być) dla gardła.

Jak widzisz są to obserwacje subiektywne. Robię wódkę czystą z czystego spirytusu 94% i dla mnie jest doskonała ale dla mojej córki (nie denerwuj się ma 33 lata) ma 'jakiś smaczek'.

Podobnie spirytus.

Dobry spirytus to taki, który nie ma zapaszków, smaczków i po rozcieńczeniu wodą jest ciągle krystalicznie czysty, bez zapachów i smaków (bo w słabszym po rozcieńczeniu mogą się one pojawić!). Tu są problemy bo mój spirytus, z tego samego gonu przez kilka miesięcy mieszał się pięknie a od dwóch tygodni jest lekko opalizujący - czyli problem z wodą do mieszania. Córka ma zdrowe zmysły smakowo-węchowe.

Odnoście innych bimberków (śliwowice, whiskey, giny) z pewnością wypowiedzą się inni koledzy.
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Czym dla was jest dobry bimber??

Post autor: pokrec »

Co do czyscioszki już wypowiedział się Juliusz i zrobił to fachowo.
Ja raczej czysciochy nie pijam, jak juz robię 1410, to na nalewki. I zasadniczo tak, jak u Juliusza - psotka musi być bezsmakowa. Bo jak ma smak fuzlasto - drożdżowy, to to można poczuć w produkcie. Choć ja czasem i pijam takie nalewki z psoty nie do końca idealnej - też są dobre. A nawet miewają urok.
A co do śliwek - ma być tak, że jak weżmiesz do ust tak mały łyk (50 - voltowej), potrzymasz w nich trochę, łykniesz, to czujesz ciepło w żołądku a w ustach smak, jakbyś właśnie zjadł soczystą, śliwkę. Szklaneczka śliwowicy postawiona na stole przed sobą powinna po jakimś czasie roztoczyć zapach sadu śliwkowego w jesienny, słoneczny dzień. Nie wiesz, czy pić, czy wąchać. Picie dobrej śliwowicy jest jak palenie najlepszego tytoniu w fajce - powoli pykasz i się delektujesz. (Nie, nie jestem palaczem, w życiu nie zażyłem tytoniu w żadnej postaci, ani "dymnej", ani "bezdymnej".)
I last, but not least: prozaiczne i przyziemne, ale po wypiciu szklaneczki sliwowicy objawy ze strony układu pokarmowego powinny przypominać te po zjedzniu paru suszonych śliwek. Ale paru, nie parunastu. ;-)
Najlepsze psoty to właśnie te z owoców, moim zdaniem.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

Qwet
50
Posty: 97
Rejestracja: poniedziałek, 2 mar 2009, 00:06
Ulubiony Alkohol: Redd's jabłkowy - moje nowe bożyszcze
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Gdzieś w okolicach Bydgoszczy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Kontakt:
Re: Czym dla was jest dobry bimber??

Post autor: Qwet »

Według mnie nie ma dobrego bimbru. Bimber, wódka, spirytus, czyli wodny roztwór alkoholu zawsze jest niedobry. Dobry zaczyna być dopiero z odpowiednimi dodatkami smakowymi :) Ja cały czas robię nalewki pomarańczowo-kawowe i uważam że są świetne ;)
Przecier pomidorowy w cukrówce jest jak turbosprężarka w dieslu :)
Awatar użytkownika

bwie
50
Posty: 90
Rejestracja: czwartek, 8 paź 2009, 20:18
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Czym dla was jest dobry bimber??

Post autor: bwie »

po pierwsze primo - wiem co piję (znaczy składniki)
po drugie primo - jakoś tak głowa nie napier... znaczy nie boli
po trzecie primo - satysfakcja gdy współbiesiadnicy gratulują dobrego wyrobu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bimbrownia”