Przyrządy pomiarowe, ich montaż i zastosowanie odczytów w procesach destylacji. Regulacja procesów.

tomasz.woliński
2
Załączniki
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Postautor: tomasz.woliński » czwartek, 9 kwie 2020, 13:46

No też tak można tylko chyba będę musiał spreparować wtyczkę na dwie żyły + oraz - i takowy przewód?
Ostatnio zmieniony czwartek, 9 kwie 2020, 16:41 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

dostawa 5zł
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

bolecki
150
Krótko o sobie: Dobry diler nie bierze.
Kontakt:
Załączniki

Postautor: bolecki » czwartek, 9 kwie 2020, 14:07

Ładowarka USB...
Kierownik tartaku pod szyldem bolecki.pl

Awatar użytkownika

.Gacek
1750
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Załączniki

Postautor: .Gacek » czwartek, 9 kwie 2020, 14:12

Ale ja to doskonale rozumiem. Ja również zamawiałem samego MSR-a u Franzmastera z aabratek.pl i dostałem w komplecie razem z ładowarką od smartfona, dlatego napisałem, że pewnie dostanie zasilacz w komplecie.
Ciekawostką jest, że MSR działa również na jednej dobrze naładowanej baterii 18650.
Pozdrawiam Gacek.

Awatar użytkownika

bolecki
150
Kontakt:
Załączniki

Postautor: bolecki » czwartek, 9 kwie 2020, 14:23

To już może franzmaster mu dał w gratisie. Ogólnie sam panel MSR nie ma "ładowarki" w komplecie.
Z 4V jeszcze zadziała, ale nie będzie już działać czujnik ciśnienia.
Ostatnio zmieniony czwartek, 9 kwie 2020, 14:24 przez bolecki, łącznie zmieniany 1 raz.

Mrzon
50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Kontakt:
Załączniki

Postautor: Mrzon » piątek, 17 kwie 2020, 11:44

Mam pytanie czy sam uchwyt do montażu ten metalowy do przyspawania do kolumny można dokupić solo gdzieś? Byłbym wdzięczny za informację.
Pozdrawiam Maciej
https://www.facebook.com/BrowarWest11Pietro/ - mój browar i nie tylko

Awatar użytkownika

bolecki
150
Kontakt:
Załączniki

Postautor: bolecki » piątek, 17 kwie 2020, 11:52

Chyba tylko u mnie...

Awatar użytkownika

magius
100
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Załączniki

Postautor: magius » środa, 6 maja 2020, 18:06

Cześć,
Buduję aabratka, jestem już po zaprojektowaniu "części metalowej" konstrukcji. Przyszedł czas na kontrolę procesu (swoją drogą to już pięc lat temu miałem w głowie budowę tegoż ustrojstwa, jednak musiałem odpuścić temat. Teraz mam chwilę czasu).
Przeczytałem cały temat - zastanawia mnie kilka rzeczy:
- w swoim założeniu planowałem mieć 4 termometry: keg, 10 półka, głowica, ujście wody chłodzącej ze skraplacza (zastanawiałem się pod ovm jeszcze - tu muszę kwestię przemyśleć). Wszystko spoko, jednak zaciekawił mnie temat pomiaru ciśnienia. Czy w praktyce ma to jakąś wartość dodaną takowy pomiar, czy jest to po prostu gadżet? Jeżeli ma praktyczne zastosowanie, to w którym miejscu montujecie "port" pod pomiar ciśnienia? Jeżeli można prosić o zdjęcia abym mógł podpatrzeć rozwiązanie byłbym wdzięczny.
- kolejna sprawa to podłączenie elektryczne części wykonawczej. W miejscu w którym mam zamiar prowadzić proces (dom jednorodzinny) mam starą instalację i jest mostek pomiędzy przewodem neutralnym a PE. Wiem, że jak przez przypadek zamieni się przewód zasilający z neutralnym, to będę miał napięcie na kotle i może być kuku. Czy oprócz tego jest jeszcze jakieś niebezpieczeństwo? Mega wiedzy z zakresy elektryki nie mam, zastanawiam się tylko czy przy takim stanie instalacji w ogóle będę mógł użyć części wykonawczej? Poprzednio miałem pot stilla i tam używałem regulatora mocy sieciowego na wtyczki od Pamela.
Ostatnio zmieniony środa, 6 maja 2020, 21:23 przez magius, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

nemeto
200
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Załączniki

Postautor: nemeto » czwartek, 7 maja 2020, 18:11

Z uwagi, że kwestie techniczne są mi obce, ale użytkuje miernik ciśnienia więc parę słów. W sumie jest to gadżet typu asystent czy czujnik parkowania - pomaga, ale bez tego też się da. Z wyprzedzeniem pokazuje Ci początek zalania kolumny, pokaże Ci rownież zanik zalania. Widać też na nim większe i dłuższe wahnięcie napięcia w sieci ( w sumie ważne jeśli pracujesz tuż pod progiem). No i masz pomiar ciśnienia zewnętrznego na bieżąco - nie musisz sprawdzać w necie itp. w sumie pomocne bo często temperatura potrafi skoczyć tylko i wyłącznie z uwagi na zmianę ciśnienia. Narazie moja najwieksza różnica ciśnienia atmosferycznego między początkiem a końcem procesu to chyba coś koło 20-25 hPa. A port mam w katalizatorze jakieś max 5 cm nad buforem.

Awatar użytkownika

magius
100
Załączniki

Postautor: magius » piątek, 8 maja 2020, 13:27

nemeto pisze:Z uwagi, że kwestie techniczne są mi obce, ale użytkuje miernik ciśnienia więc parę słów. W sumie jest to gadżet typu asystent czy czujnik parkowania - pomaga, ale bez tego też się da. Z wyprzedzeniem pokazuje Ci początek zalania kolumny, pokaże Ci rownież zanik zalania. Widać też na nim większe i dłuższe wahnięcie napięcia w sieci ( w sumie ważne jeśli pracujesz tuż pod progiem). No i masz pomiar ciśnienia zewnętrznego na bieżąco - nie musisz sprawdzać w necie itp. w sumie pomocne bo często temperatura potrafi skoczyć tylko i wyłącznie z uwagi na zmianę ciśnienia. Narazie moja najwieksza różnica ciśnienia atmosferycznego między początkiem a końcem procesu to chyba coś koło 20-25 hPa. A port mam w katalizatorze jakieś max 5 cm nad buforem.

Dziękuję za wypowiedź. Mógłbyś jeszcze pokazać jak masz w tej kolumnie zamocowany port pod ten czujnik?
Czy jest to normalna rurka na którą nakładasz rurkę od czujnika i po wszystkim? Ciężko mi zobrazować ten temat.
Myslę, że jakbym dokupował ten czujnik to zamontował bym go raczej w kegu. Jak myślicie, dobry pomysł?

Awatar użytkownika

nemeto
200
Załączniki

Postautor: nemeto » piątek, 8 maja 2020, 21:42

1.jpg
zdjęcie portu
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika

.Gacek
1750
Załączniki

Postautor: .Gacek » piątek, 8 maja 2020, 21:45

Port ciśnienia jest tuż nad buforem?
Pozdrawiam Gacek.

Awatar użytkownika

nemeto
200
Załączniki

Postautor: nemeto » piątek, 8 maja 2020, 21:52

Tak, ale mimo mojej mizernej wiedzy technicznej wydaje się to logiczne - bo jak inaczej miałby mierzyć ciśnienie w kolumnie.

Awatar użytkownika

.Gacek
1750
Załączniki

Postautor: .Gacek » piątek, 8 maja 2020, 22:43

nemeto pisze:... jak inaczej miałby mierzyć ciśnienie w kolumnie.

Nigdy nie korzystałem z tego urządzenia dlatego grzecznie pytam. Wygląda na to, że czujnik ten widzi zalanie w kolumnie czyli nad sobą. Jeżeli pary nie mogą swobodnie przepłynąć w którymś miejscu to tworzą zator i ciśnienie rośnie. Tak?
Pytanie natomiast było inne. Czy montować czujnik w kegu? Czy może w buforze?
Jako kolega, który również ma kiepską wiedzę stricte fizyczną i nigdy nie zgłębiał zagadnienia czujnika ciśnienia dla mnie lepszym rozwiązaniem byłby montaż czujnika w kotle. Wtedy monitorowałby ciśnienie w dwóch miejscach - kolumnie oraz buforze. Dylemat ten przestaje być dylematem gdy mamy dobrze zbudowany bufor. Np rura wewnętrzna w buforze ma większą średnicę niż kolumna (z zasypem tym samym co kolumna) lub np wypełnienie w buforze jest bardziej przewiewne niż w kolumnie (przy jednakowej średnicy w kolumnie lub większej) . Chyba tylko te dane są w stanie powiedzieć nam czy zalanie kolumny występuje tylko w kolumnie czy również w buforze.
Fakt jest taki, że nie wziąłem pod uwagę ubicia sprężynek, gdzie naturalne będzie mniejsze ubicie w buforze niż kolumnie z racji wysokości.
Pozdrawiam Gacek.

Awatar użytkownika

nemeto
200
Załączniki

Postautor: nemeto » piątek, 8 maja 2020, 23:11

Jeżeli moja wypowiedź miała jakikolwiek wydźwięk negatywny to przepraszam, było to stwierdzenie 100% laika, które nie zawierało umyślnej ironii, sarakzmu itp.
Jeśli chodzi o sam czujnik zaczynający się w kotle lub buforze - to czy zmiany tam zachodzące i styl prowadznia procesu nie zaburzałby odczytu? Ja z surówki przedgony odbieram 2 razy (większe i mniejsze stężenie), każdorazowo stabilizuję 60 min i odbieram raz na otwartym, a raz zamkniętym buforze. Jestem ciekawy co pokazałby przy napełnianiu się bufora i jego wygotowywaniu pod koniec procesu. I czy informacja zawierająca ciśnienie w buforze jest nam potrzebna? Ja niestety nie mając doświadczenia w tej materii rozmawiając z konstruktorem mojej kolumny, poprosiłem go o zainstalowanie tego czujnika w sposób który on uważa za właściwy.

Awatar użytkownika

magius
100
Załączniki

Postautor: magius » piątek, 8 maja 2020, 23:37

nemeto pisze:1.jpgzdjęcie portu

Idealne w swojej prostocie.
Dziękuję Ci za zdjęcie dużo mi nim pomogłeś :)
Ostatnio zmieniony piątek, 8 maja 2020, 23:38 przez magius, łącznie zmieniany 1 raz.

Ernoliko
2
Załączniki

Postautor: Ernoliko » środa, 20 maja 2020, 17:18

Pasowałoby to WiFi do msra.
1.info że kończy rozgrzewać zbiornik
2.info że zbliżają się pogony
3.info o braku chłodzenia
Tak naprawdę wystarczą dwie sondy- zbiornik i chłodnica.
Próbowałem śpiąć razem z ds-therm ale się gryzą. Poza tym tam jest tylko termometr WiFi, bez alarmów.
Sporo osób ma msr-a i pewnie każdy by taki moduł dokupił.
Ostatnio zmieniony środa, 20 maja 2020, 18:22 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

Nefahrius
30
Załączniki

Postautor: Nefahrius » środa, 20 maja 2020, 20:25

Ktoś wie do czego jest ta opcja offset?
Druga sprawa info na wifi by sie przydało i ewentualnie taka opcja która można by ustawić że jeśli dany kanał osiągnie zadaną temp to żeby zmieniło moc grzania na ustawioną.Obrazek

Awatar użytkownika

nemeto
200
Załączniki

Postautor: nemeto » środa, 20 maja 2020, 21:25

A to nie jest do kalibrowania termometrów? Chyba wprowadzasz tam o ile przekłamuje i wyświetla Ci poprawnie. Ja z tego nie korzystam - coś gdzieś wyczytałem że te termometry mają rozrzut nieliniowy ;)

Awatar użytkownika

.Gacek
1750
Załączniki

Postautor: .Gacek » czwartek, 21 maja 2020, 06:59

Offsetem możesz dodać lub odjąć temperaturę wyświetlania. Ja kiedyś kalibrowałem czujniki w kubku z zimną wodą i lodem, jednak jak już wszyscy wiedzą DS-y nie mają liniowej charakterystyki i trzeba byłoby sobie zrobić też taki test np na wrzątku... WiFi raczej nie będzie wprowadzone, Bolecki już dawno o tym wspominał.
Pozdrawiam Gacek.

Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Załączniki

Postautor: masterpaw2 » czwartek, 21 maja 2020, 10:03

Nefahrius pisze:Ktoś wie do czego jest ta opcja offset?
Jak już koledzy wcześniej pisali jest to kalibracja poszczególnych kanałów. A najlepiej moim zdaniem jest zrobić to tak, jak napisałem jakiś czas temu sterownik-m-s-r-t15414-20.html#p174878
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Wróć do „Kontrola procesu destylacji”