Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Awatar użytkownika

kleryk88
200
Posty: 221
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy

Post autor: kleryk88 »

przechodzisz na moc roboczą
promocja
Awatar użytkownika

aras.aras
150
Posty: 189
Rejestracja: czwartek, 26 wrz 2019, 09:29
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: aras.aras »

AAmatorek pisze: sobota, 24 cze 2023, 01:04 A jak zalewa się kolumnę to po tej czynności przechodzi się odrazu na moc roboczą czy zupełnie trzeba rozłączyć zasilanie aby ciecz opadła?
Ja po zalaniu czekam jeszcze chwilę, aż flegma spłynie i dopiero przechodzę na moc roboczą. Pierwsze 20 min stabilizacji na otwartym zaworze w buforze.

Szlumf
2000
Posty: 2385
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 634 razy
Otrzymał podziękowanie: 585 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: Szlumf »

aras.aras pisze: sobota, 24 cze 2023, 07:54 Ja po zalaniu czekam jeszcze chwilę, aż flegma spłynie i dopiero przechodzę na moc roboczą....................
I przedgony, które zgromadziły się na górze kolumny spływają Ci do bufora zamiast pozostać w kolumnie. Ja obniżam moc do około 1/3 roboczej co utrzymuje przedgony w kolumnie i jednocześnie umożliwia słupowi zalania spływ prawie do samego dołu. Przy przejściu na moc roboczą słup zalania rozmywał się gdzieś w 1/3, 1/2 kolumny.
Awatar użytkownika

zask
200
Posty: 225
Rejestracja: sobota, 23 lut 2013, 17:01
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 31 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: zask »

Szlumf pisze: sobota, 24 cze 2023, 08:55 I przedgony, które zgromadziły się na górze kolumny spływają Ci do bufora zamiast pozostać w kolumnie. Ja obniżam moc do około 1/3 roboczej ...
Miałem to samo napisać ale kolega mnie ubiegł. Z tym że moja moc robocza to 4200W i zalewając 6000W przechodzę na 800W. Dodatkowo tą pierwszą setkę "par" odbieram od razu do wylania przed stabilizacją.

Szlumf
2000
Posty: 2385
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 634 razy
Otrzymał podziękowanie: 585 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: Szlumf »

@zask Zalewasz z kolumny czy z jeziorka? Ja zalewam z jeziorka i po zalaniu odbieram zLM 300ml rozpałki na małej mocy po ustabilizowaniu się 1/2 kolumny.
Awatar użytkownika

zask
200
Posty: 225
Rejestracja: sobota, 23 lut 2013, 17:01
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 31 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: zask »

@Szlumf Przetestowałem u siebie różne warianty pozbycia się przedgonu i najszybsza metoda która się u mnie sprawdza to: przy rozgrzewaniu mam otwarty zaworek na LM. W chwili kiedy ruszają pary do kolumny pierwsze ~100ml odbieram i po tym zalewam kolumnę. Mimo że ta setka nie jest w żaden sposób zagęszczona wyczuwalnie śmierdzi "rozpałką". Nie kumuluje się w głowicy i szybciej pozbywam się przedgonu. Po 30 minutach stabilizacji robię pierwszy zrzut z LMa. Interwałów takich mam 6 co 10 minut. W sumie wychodzi że stabilizuje 1.5h Przy trzecim zrzucie zamykam zawór w buforze bo 10p jest już stabilna a kolejnymi zrzutami pozbywam się przedgonu z kolumny. Jeziorko w głowicy mam pojemności 25ml a po tych zrzutach mam odebrane 300-350ml plus ta pierwsza setka. Po ostatnim zrzucie stabilizacja 10minut i w tym czasie otwieram kropelkowy odbiór z LMa, 1 kropla/2s, przepłukanie OLMa i odbiór.
Mam tylko mały problem związany ze zrzutami z LMa. Nie widzę różnicy u siebie. Czy lepiej zrzut robić szybko (50-60ml/min) czy wolniej i dłużej (20ml/3minuty).

Zapomniałem dodać: nie odbieram nic wcześniej z OLMa bo nad nim mam jeszcze 50cm zasypu aż do głowicy stąd u mnie wszystko kumuluje się nad OLMem i jedyny sens to odbieranie całego zła z LMa ;)
Ostatnio zmieniony sobota, 24 cze 2023, 11:52 przez zask, łącznie zmieniany 1 raz.

Szlumf
2000
Posty: 2385
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 634 razy
Otrzymał podziękowanie: 585 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: Szlumf »

@zask Czy obniżasz moc gdy ruszą pary i później w momencie zrzutów?
Awatar użytkownika

zask
200
Posty: 225
Rejestracja: sobota, 23 lut 2013, 17:01
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 31 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: zask »

Rozgrzewam maksymalną mocą, pary docierają do głowicy i pierwszą setkę odbieram z tą maksymalną mocą 6kW. Na samym początku wbrew pozorom wcale szybko nie leci, a zanim kolumna napełni się parami i następuje zalewanie to jestem po odebraniu już tych pierwszych najlżejszych par które dotarły do głowicy czyli moje ~100ml. Zamykam po tej setce LM i dalej grzejąc 6kW czekam aż pokaże się płyn w latarce, trwa to 4-5 minut. W tedy dopiero przykręcam moc na 800W. Jak z kolumny spłynie do zbiornika to ustawiam docelową moc i trwa 30 minutowa stabilizacja. Dalej wg opisu z posta wyżej.

Kiedyś odbierałem pierwszą setkę jak przeszedłem na 800W i też się sprawdzało.

Czytając to możecie myśleć że jest tu dużo kombinowania. Wyrobiłem sobie ten proces ze względu na duże problemy związane z miejscowym zalewaniem kolumny plus nie występowaniem cyrkulacji w buforze. To co opisałem najlepiej się sprawdziło jak nie wiedziałem co jest przyczyną problemów. Po wyeliminowaniu miejscowych zalewań kolumny i przerobieniu bufora celem wymuszenia cyrkulacji ten sposób jest teraz bezobsługowy i powtarzalny za każdym razem.

@Szlumf wiem co kombinujesz. Chcesz zagęścić przedgon w chwili ruszenia par aby najlżejsze frakcje z kumulować w głowicy i je odebrać. Ten pomysł podsunął mi kiedyś drgranatt ale czasowo trwało to zdecydowanie dłużej :)
Ostatnio zmieniony sobota, 24 cze 2023, 13:29 przez zask, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: magius »

Pako23 pisze: niedziela, 11 cze 2023, 07:57 Na pierwszy rzut oka , wygląda na to , że pozbyłeś się cyrkulacji w buforze ( problem w tych pierwszych buforach), jak taki bufor zachowuje Ci się na końcu procesu?? o jakiej temp jesteś go w stanie wygotować?
Hej, cyrkulację mam - posiadam przelewy z dna bufora
Awatar użytkownika

AAmatorek
400
Posty: 400
Rejestracja: poniedziałek, 13 gru 2021, 10:55
Podziękował: 112 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: AAmatorek »

DjBimber pisze: środa, 21 cze 2023, 15:56 (...)
Ogólnie wygląda to tak, jakby wąsy pomagały na problemy z buforem DOPÓKI cieczy w buforze jest aż do samego przelewu. Gdy poziom się obniży jakby stare bolączki wracają.
(...)
A może trzeba by teraz zmniejszyć pojemność bufora? To znaczy wystarczyło by dać wąsy przelewu trochę niżej aby nie napełniał się do końca. Mając zbiornik 60l bufor mógłby mieć np 2l, a nie 2,6l (mniej cieczy czyli późniejsza reakcja na zmniejszenie odbioru)

Jak czytalem jedne z pierwszych postów to bufor dla zbiornika 50 l miał mieć mniej niż 2l. Jaka jest zaleta jego zwiększenia? Rozumiem jak by kolumna była dość dużej średnicy, ale przy standardzie?

boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 262 razy
Otrzymał podziękowanie: 180 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: boxer1981228 »

@zask

U mnie wyglądało to bardzo podobnie, 50ml przed zalaniem z LM. Potem 3 zalania (jak je jeszcze robiłem bo ostatnio je pomijałem) 3 zrzuty co 10 min potem 5-7 min na do stabilizowanie kolumny z tym że ja jeszcze u siebie dałem czwórnik pzy LM (czwórnik bo był sys. inż.) i przez zaworek precyzyjny kropkowałem miedzy zrzutami i tak zostawiałem aż nie wyczuwałem nic obcego. Przeważnie było koło 94-95 w zbiorniku jak zakręcałem. Z buforem nie robiłem nic bo nie mam zlewu do kotła a mam wąsy i tak się wszystko ładnie miesza od samego początku. Jak się wszystko opanuje to tak naprawdę zero kombinacji. A metoda ta dawała mnie najlepsze efekty.
AAmatorek pisze: środa, 19 lip 2023, 14:40 Jak czytalem jedne z pierwszych postów to bufor dla zbiornika 50 l miał mieć mniej niż 2l
Mój ma 3l przy zbiorniku 85l. I zależy jak poprowadzisz proces możesz go wygotować przy szybszym odbieraniu, może się nie wygotować jak odbierasz za wolno i opcję, którą ja preferowałem, wygotowanie bufora razem z kotłem. Tutaj trzeba było się wstrzelić z prędkością odbioru.

DjBimber
30
Posty: 47
Rejestracja: środa, 15 lut 2023, 14:46
Podziękował: 34 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: DjBimber »

boxer1981228 pisze: środa, 19 lip 2023, 15:15zależy jak poprowadzisz proces możesz go wygotować przy szybszym odbieraniu, może się nie wygotować jak odbierasz za wolno i opcję, którą ja preferowałem, wygotowanie bufora razem z kotłem. Tutaj trzeba było się wstrzelić z prędkością odbioru.
Dokładnie tak, mam identycznie. Jeżeli odbiorę za szybko to pod koniec bufor przegoni zbiornik i wygotuje się za wcześnie (osiągnie 84*C, podczas kiedy w zbiorniku będzie jeszcze alk). Jeżeli za wolno to zbiornik się wygotuje pierwszy, a później trzeba dogotowywać sam bufor. Jak utrafisz z tempem odbioru w punkt to zbiornik i bufor wygotuje się jednocześnie oszczędzając czas, energię oraz umożliwiając zakończenie procesu przy 84*C w buforze (i kompletnie pustym zbiorniku), przy których podobnież leci już w rurę coś niefajnego.

boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 262 razy
Otrzymał podziękowanie: 180 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: boxer1981228 »

DjBimber pisze: czwartek, 20 lip 2023, 20:23 (osiągnie 84*C, podczas kiedy w zbiorniku będzie jeszcze alk).
U mnie pojęcie wygotowanie bufora i zbiornika jednocześnie to jak zbiornik ma ponad 100 a w buforze jest 95-96 stopni.

DjBimber
30
Posty: 47
Rejestracja: środa, 15 lut 2023, 14:46
Podziękował: 34 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: DjBimber »

Aha. Odbierasz do tej temperatury w buforze jako czysty alk czy od jakiejś temperatury już jako pogon?
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: lesgo58 »

Pozwolicie że się wtrącę . :D
Aby uczulić czytających a przede wszystkim początkujących na pewien ważny fakt. ;)
Koledzy, którzy opisują pracę na swoim sprzęcie podają zazwyczaj temperatury przy jakich prowadzą proces.
Traktujcie te informacje tylko i wyłącznie jako punkt odniesienia a nie jako dokładną podpowiedź przy jakich temperaturach prowadzić proces.
Jest to ważne, gdyż każdy z nas posiada inne termometry. Te termometry nie są normalizowane. Dlatego ich wskazania są zazwyczaj przypadkowe. Kto posiada możliwość kalibracji może skorzystać z tej funkcji aby poprawić i uaktualnić wskazania tych termometrów. Chociaż kalibracja sama w sobie też nie może być w pełni wiarygodna. Ale przynajmniej może nas przybliżyć do standardowych temperatur cieczy na której pracujemy.
100*C w zbiorniku jest tylko temperatura hipotetyczną i nigdy nie może być traktowana na "serio".
U mnie np. w kotle po wygotowaniu alkoholu temperatury rozkładają się w widełkach nawet 3 stopni celsjusza. W zależności od panującego ciśnienia atmosferycznego. Przy wysokim ciśnieniu kocioł po wygotowaniu alkoholu może mieć nawet ok. 102, 5 stopnia, zaś przy niskim ciśnieniu osiąga zaledwie 100,5 stopnia.
To samo dotyczy każdego innego termometru umieszczonego na kolumnie.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 262 razy
Otrzymał podziękowanie: 180 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: boxer1981228 »

@DjBimber
Oczywiście jako czyste alko. Badania na chromatografie które jeszcze robiłem wspólnie z @aronia (bo to on byl projektantem mojego bufora) za każdym razem pokazywały że ogony były zawsze w normie na spirytus neutralny. Dlatego tak bardzo nie rozumiem obecnego panującej zasady kończenia przy 84 w buforze. Gdzieś został popełniony jakiś błąd. Może przewymiarowane bufory, nie wiem nie jestem konstruktorem.

rastro
2500
Posty: 2604
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: rastro »

Może dlatego, że konstruktorzy muszą później wspierać często dość przypadkowych klientów, więc wybadali że przy standardowych ustawieniach sprzętu 84C w buforze i przy ich setupie na sterowniku, albo przy postępowaniu zgodnie z instrukcją mają pewien margines bezpieczeństwa i mniej telefonów że coś działa do bani.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

aakk
1150
Posty: 1167
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Sieradz
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 101 razy
Kontakt:
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: aakk »

boxer1981228 pisze: piątek, 21 lip 2023, 09:22 Badania na chromatografie które jeszcze robiłem wspólnie z @aronia (bo to on byl projektantem mojego bufora) za każdym razem pokazywały że ogony były zawsze w normie na spirytus neutralny.
Możesz napisać coś więcej? Próbki z którego etapu procesu zostały poddane baniom? A może z całości? Jaka konfiguracja sprzętu? Moc grzania, odbiór?
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 262 razy
Otrzymał podziękowanie: 180 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: boxer1981228 »

@aakk

Próbki tylko i wyłącznie z całości procesu. Nigdy nie badałem jakiś wycinków. Kolumna fi 70 zbiornik 85l, bufor na wymuszonym obiegu i podgrzewanym dnie 3l. Grzanie 3.5-3.7 kW odbiór 50ml przez cały proces bez korekt. Z tym że kolumna była wysoka, zbiornik mial 45cm a całość 2.85m. Do LM po krześle trzeba było ;)
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: magius »

boxer1981228 pisze: piątek, 21 lip 2023, 13:03 @aakk

bufor na wymuszonym obiegu i podgrzewanym dnie 3l.
Hej, zamierzam lekko zmienić swoją obecną konfigurację.
Teraz mam keg 30l i bufor 2,2l z podgrzewanym dnem.
Myślę aby zamienic to na zestaw keg 50l + bufor około 3l.
Powiedzcie mi proszę, czy te 3l objętości bufora nie jest zbyt dużo dla takiego zbiornika? Wcześniej zależności widziałem aby były 1:30 do 1:25 zbiornik:bufor. W późniejszych postach znalazłem informację że bufor może mieć max 6% objętości kotła.
Co do samej konstrukcji bufora:
góra dół triclamp średnica zew. rury fi168,3mm + rura wewnętrzna fi 76,1mm.
Z tego wynika że bufor będę miał bardzo szeroki i niski. Czy takie proporcje będą prawidłowe? Cyrkulację wymuszę przelewem z dna z tym problemu nie ma. Wstawiać do tego podgrzewacze jeżeli będę miał ogrzewaną całą powierzchnie dna? W poprzednim buforze podgrzewacze mi nieco narobiły bałaganu i musiałem je zatkać :D
Poradźcie proszę co do budowy - w chwili obecnej mam złącza, docinam rury i to spawam zatem każda uwaga co do zbudowania tego ustrojstwa będzie cenna.
Aha max wysokość zestawu bufor + keg to 755mm (obecnie tyle zajmuje keg 30 i bufor).

boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 262 razy
Otrzymał podziękowanie: 180 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: boxer1981228 »

Ja bym na razie nie ruszał bufora tylko zmienił zbiornik jeżeli przyłacze jest takie same. Poprzedni bufor miałem mniejszy i bardzo dobrze współpracował że zbiornikiem 50l. Więc u ciebie też może być całkiem spoko.
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: magius »

boxer1981228 pisze: sobota, 22 lip 2023, 11:51 Ja bym na razie nie ruszał bufora tylko zmienił zbiornik jeżeli przyłacze jest takie same. Poprzedni bufor miałem mniejszy i bardzo dobrze współpracował że zbiornikiem 50l. Więc u ciebie też może być całkiem spoko.
Przyłącze to nie problem zrobić. Tutaj rozchodzi się też o to, że keg 50l jest wyższy i jak użyję obecny bufor, to na wysokość pomieszczenia cały zestaw się nie zmieści niestety. Stąd pomysł aby zrobić bufor troszkę szerszy a będzie niższy - abym mógł wstawić keg 50l.
Rozważałem postawienie w poziomie beczki, ale porzuciłem ten pomysł.
Czyli odradzasz tak duży bufor zrobić do 50l i celować w taki co mam, tj około 2l?

boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 262 razy
Otrzymał podziękowanie: 180 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: boxer1981228 »

magius pisze: sobota, 22 lip 2023, 12:15 Czyli odradzasz tak duży bufor zrobić do 50l i celować w taki co mam, tj około 2l?
Nie odradzam, nie jestem konstruktorem ;) Myślałem że nie ogranicza cię wysokość i możesz zaoszczędzić kilka stówek i sprawdzić obecny bufor.
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: magius »

Koszty jakie ponoszę to tylko części materiałów. Spawanie mam za darmo, więc akurat tym się nie przejmuję.
Czy ktoś z konstruktorów mógłby doradzić zanim zacznę rzeźbić ten nowy projekt? :)

Szlumf
2000
Posty: 2385
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 634 razy
Otrzymał podziękowanie: 585 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: Szlumf »

@magius Pomyśl o buforze z dwóch misek w kotle. Skoro sam spawasz nie powinieneś mieć z tym problemu a sporo zaoszczędzisz na wysokości.
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: magius »

@Szlumf generalnie pomysł ok. Jednak mam już te tri clampy skompletowane (trwało to w sumie z 5 lat) :)
Chociaż złącza zawsze można sprzedać. Podpowiesz coś na temat tej konstrukcji?

Szlumf
2000
Posty: 2385
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 634 razy
Otrzymał podziękowanie: 585 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: Szlumf »

Rzuć okiem na to post251589.html#p251589. Konstrukcja trochę ewoluowała ale wszystko opisałem w temacie. W razie potrzeby pytaj.

aakk
1150
Posty: 1167
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Sieradz
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 101 razy
Kontakt:
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: aakk »

Jaką wysokość ma cała ta konstrukcja ?
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

Szlumf
2000
Posty: 2385
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 634 razy
Otrzymał podziękowanie: 585 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: Szlumf »

Garnek 13cm + 2cm wolnej przestrzeni do pokrywy kotła.
Awatar użytkownika

AAmatorek
400
Posty: 400
Rejestracja: poniedziałek, 13 gru 2021, 10:55
Podziękował: 112 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: AAmatorek »

Rektyfikujac nastaw 15% stabilizujecie kolumnę tak długo, aż bufor w pełni się wzmocni (okolice 79'C), czy uruchamiacie odbiór odrazu po odebraniu przedgonu, bez znaczenia czy jest on wzmocniony (byle by był wypełniony do przelewu)?

Dla 1,85KW odbiór 20ml/60sek jest odpowiedni?

robert.michal
300
Posty: 308
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2015, 21:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 75 razy
Kontakt:
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: robert.michal »

Poszukaj tabeli z odbiorami w zalezności od mocy nastawu. Jeżeli wzmocnisz bufor to możesz niejako bezkarnie odbierać więcej ml/min mimo stosunkowo niższej mocy.

Dlatego nadal "można" odbierać np. 25ml/min przy grzaniu 1800 Wat w sytuacji gdy w kegu już nie ma procentów, a bufor ma np. 60%. Dziesiąta półka z reguły nadal jest stabilna.
Inna sprawa to jakość tak odebranego spirytusu. Dlatego warto robić korekty odbioru .
KALKULATOR NALEWKOWY : https://nalewkidomowe.com

użytkownik usunięty
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: użytkownik usunięty »

Dzień dobry. :)
Bufor - to magazyn, wstępnie oczyszczonej surówki i według mnie, nie pozostaje bez znaczenia, kiedy otwieram OLM. Stabilizuje kolumnę w granicach 90minut ale po godzinie stabilizacji, "kropelkuję" śmierdziucha z LM. Drugie tyle czasu, wzmacniam bufor w międzyczasie odbieram resztki "rozpuszczalnika". Wtedy też- przeważnie, bufor osiąga temperaturę, poniżej 79°C. W przypadku, kiedy otworzył bym zawór OLM za szybko, nie mając dostatecznie nasyconego bufora, wolałbym pracować, bez jego udziału. Bo jaki byłby sens?
Awatar użytkownika

AAmatorek
400
Posty: 400
Rejestracja: poniedziałek, 13 gru 2021, 10:55
Podziękował: 112 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: AAmatorek »

:witam:
Czyli
1) 1h stabilizacja
2) odbiór kropelkowy (30 minut) powiedzmy 1 kropla/sek z LM
3) zamkniecie bufora i kontynuacja kropelkowego odbioru z LM- do momentu braku wyczuwalności rozpucha, ale nie krócej niż 1h. No chyba, że bufor miałby granice swojej możliwośi wzmacniania się ~79,5 'C
4) ustawienie LM na 1 krople na 6-7/sek
5) odbiór z OLM ustawić na prędkość roboczą i pierwsze 200-250ml z niego do kolejnej rektyfikacji
6) odbiór roboczy trzymać tak długo aż temperatura na 10p wzrośnie liniowo o 0,2 'C względem odczytu z początku odbioru (po odebraniu tych 200-250 ml z OLM- uznać za właściwą)
7) pracując z buforem nie stosować zbyt wolnego odbioru i zbyt szybkiego odbioru
8) przy 84'C w buforze koniecznie zmienić naczynie (no chyba ze wyczujemy coś niepożądanego wcześniej.

Dobrze to zrozumiałem?
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 22 sty 2024, 08:38 przez AAmatorek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2595
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 455 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: jakis1234 »

AAmatorek pisze: poniedziałek, 22 sty 2024, 08:36 6) odbiór roboczy trzymać tak długo aż temperatura na 10p wzrośnie liniowo o 0,2 'C względem odczytu z początku odbioru (po odebraniu tych 200-250 ml z OLM- uznać za właściwą)
Poczekaj trochę dłużej na temperaturę dnia, po uruchomieniu odbioru z OLM potrafi się jeszcze nieznacznie zmienić.
Jeżeli podejrzanie szybko wzrośnie, sprawdź czy nie zmieniło się mocno ciśnienie atmosferyczne.
Raz miałem taką sytuację.
Reaguję już przy zmianie o 0,1 'C
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: magius »

AAmatorek pisze: niedziela, 21 sty 2024, 23:23 Rektyfikujac nastaw 15% stabilizujecie kolumnę tak długo, aż bufor w pełni się wzmocni (okolice 79'C), czy uruchamiacie odbiór odrazu po odebraniu przedgonu, bez znaczenia czy jest on wzmocniony (byle by był wypełniony do przelewu)?

Dla 1,85KW odbiór 20ml/60sek jest odpowiedni?
Jeżeli chodzi o sam przebieg procesu, pokazałem w tym poście post283854.html#p283854 jak go osobiście prowadzę - z wyrysowaniem na wykresie temperatur co i jak.
Może to Ci coś podpowie :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bufory stabilizująco-wzmacniające”