Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

Wstępna obróbka zacierów i redestylacja z wykorzystaniem podstawowych metod kociołkowych.

czytam
700
Posty: 730
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 110 razy

Post autor: czytam »

A jaką masz temperaturę w kotle? Przy ocieplonej kolumnie niewiele niższa będzie w głowicy, Mowa oczywiście o destylacji prostej, bez refluksu i spływania zimnych skroplin na termometr w głowicy.
alembiki
Awatar użytkownika

Psotnik84
50
Posty: 99
Rejestracja: czwartek, 21 paź 2021, 08:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky. Ale domowej jeszcze nie piłem
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Opolskie
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

Post autor: Psotnik84 »

W zbiorniku temperatura 88,5 a w głowicy 84 przy otwartym zaworku na max i ocieplonej kolumnie. I dalej już temperatura rośnie w głowicy bardzo powoli, wraz z ubywaniem alkoholu w zbiorniku. Czyli chcesz mi powiedzieć że moja zamierzona temp. 88 w głowicy, którą chciałbym utrzymywać, osiągnę dopiero przy 92,5 w zbiorniku? Zaraz znowu sprawdzę sondy termometru na wrzącej wodzie. Jaką masz temperaturę wody wypływającej przy stabilizacji? I czy potem zmieniasz przepływ wody, czy nie ruszasz go do końca procesu?

Edit. Termometry sprawdzone, pokazują dobrze.
Ostatnio zmieniony wtorek, 27 cze 2023, 11:17 przez Psotnik84, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeśli wygrywasz zasługujesz na drinka, jesli przegrywasz, zwyczajnie go potrzebujesz.

czytam
700
Posty: 730
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 110 razy
Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

Post autor: czytam »

No to musi być jakiś refluks (nie wszystko wylatuje z głowicy przez zaworek. Zawsze możesz wyrzucić wypełnienie.
Awatar użytkownika

Psotnik84
50
Posty: 99
Rejestracja: czwartek, 21 paź 2021, 08:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky. Ale domowej jeszcze nie piłem
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Opolskie
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

Post autor: Psotnik84 »

Dziękuję żeś jako jedyny próbował mi pomóc, naprawdę to doceniam :respect:. Ale już zdążyłem przerobić to co miałem, po staremu na katalizatorze odbierając na%. Gdy będę miał jakąś turę do przerobienia, to znów spróbuję zrobić szlachecki trunek metodą której nie rozumiem :bezradny:. Nowi w razie wątpliwości śmiało pisać na priv. Z chęcią podzielę się tym co wiem :piwo:
Jeśli wygrywasz zasługujesz na drinka, jesli przegrywasz, zwyczajnie go potrzebujesz.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

Post autor: .Gacek »

Prawdopodobnie zaworek nie przepuszcza wszystkiego na 100 % i część wraca na kolumnę. Ja sobie poradziłem wykręcając całkowicie zaworek i na nypel zakładając szeroki wężyk silikonowy.
Pozdrawiam Gacek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i rektyfikacja metodą pot still”