sok winogronowy z sokownika

Fermentacja, otrzymywanie moszczu, filtracja, butelkowanie, przechowywanie, choroby i wady wina, pasteryzacja, szczepienie drożdżami, itp...

Autor tematu
matador16
1
Posty: 1
Rejestracja: środa, 10 gru 2014, 11:31

Post autor: matador16 »

Witam,

Jestem pierwszy raz na Waszym forum i mam pytanie. Znajomy zrobił wino z owocow czarnej i czerwonej porzeczki, uzyskując sok z sokownika /a wiec spasteryzowany/. Oczywiscie dodał wowczas drożdży, pozywki itd i wyszło rewelacyjne w smaku wino.

Corocznie robię sobie wino z czarnych winogron i dotąd byłem zadowolony. Ale sposób osiągnięcia soku poprzez parowanie w sokowniku mnie zaskoczył.

Czy ma ktoś w tym zakresie jakiekolwiek doświadczenia ?
alembiki
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: sok winogronowy z sokownika

Post autor: gr000by »

Oczywiście. Jak obrodzą mi ciemne winogrona (Labrusca, odmiana Cascade), to robimy sok winogronowy z winogron z cukrem w sokowniku. Niestety, na wino nie sądzę żeby się nadawał, konieczne byłoby parowanie z minimalną ilością cukru lub całkowicie bez niego i trzeba będzie uważać, żeby nie odebrać za dużo soku, bo będzie rozcieńczony. Osobiście polecam wyciskanie winogron w worku filtracyjnym lub tetrze (jak nie masz prasy), tak samo jak maliny, gdy chcesz uzyskać moszcz na wino gronowe bez dodatku wody. Na wino winogronowe (z dodatkiem wody) możesz uzyskać sok w sokowniku lub wyciskając ręcznie.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: sok winogronowy z sokownika

Post autor: pokrec »

Zasadniczo, to ja mam za sobą kilka win (gronowych również) z sokownika parowego i wychodziły zawsze całkiem dobre. Z tym, że sokownik zawsze rozcieńcza sok tak o 10-20%. Czyli, jak pisał kol. gr000by mamy wino z wodą. Niekoniecznie jest to wada, bo w polskich warunkach często moszcz trzeba rozcieńczyć wodą, żeby obniżyć jego kwasowość (owoce w krajach północnych mają więcej kwasów a mniej cukrów), ale wtedy cukier należałoby dodawać po rozpuszczeniu w części moszczu (np. kilo cukru w litrze odciągniętego moszczu).
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

janik
300
Posty: 336
Rejestracja: piątek, 31 sty 2014, 21:02
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: sok winogronowy z sokownika

Post autor: janik »

Owoce winogron nie można porównywać do innych owoców typu Porzeczka Cz. Na przykład owoce Czarnego Bzu powinny być poddane obróbce termicznej.
Winogron ciemny nie zależnie jakiej jest odmiany powinien być fermentowany z owocami.
Oczywiście nie będziemy wchodzić głębiej w inne rozwiązania jak wino różowe,gdzie wyciskamy sok na zimno i zaszczepiamy drożdżami prowadząc fermentacje na samym soku.
@matador16,jeżeli robiłeś wino z winogron z owocami i jeśli ci smakowało to rób tak nadal.

Ps. Z pewnością z soku winogron pochodzącego z sokownika wino też będzie,ale na pewno nieco inne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Wina”