Skąd się bierze H2S oraz sposób na zatrzymanie wypełnienia w kolumnie?

Wszystko o tym co włożyć do kolumn rektyfikacyjnych, jakie zastosować wypełnienie dla uzyskania najlepszego rezultatu...
Awatar użytkownika

Autor tematu
Karsonekk
5
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 20 sty 2013, 23:00
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Karczew

Post autor: Karsonekk »

Witam, mam dwa pytania na które raczej na forum ani w google odpowiedzi znaleźć nie potrafiłem. Jedno pytanko, chemiczne. Otóż, piszą niektórzy użytkownicy, że miedź zbije smak siarkowodoru. Pytanie brzmi: Skąd podczas fermentacji bierze się ten H2S bo reakcja mówi co innego.
Drugie pytanie bardziej techniczne i może troszkę śmieszne ale wolę mieć już to rozjaśnione. Robię kolumnę, wypełnię zmywakami, wcisnę w korek do kolby kulistej. A pytanie brzmi: Czy jest jakiś specjalnie wymyślony sposób, żeby to wypełnienie grawitacyjnie nie wpadło do kolby do zacieru? Czy jakieś sito do swoich kolumn lutujecie? Na razie wpadł mi do głowy jedyny pomysł, żeby gazą z apteki spód zacisnąć i zrobić taką formę "sitka".

Z góry dziękuję za odpowiedzi i przepraszam jeśli Wasza cierpliwość kończy się z powodu takich pytań :)
promocja
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7348
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Dwa pytania

Post autor: radius »

Witaj.
Karsonekk pisze:Skąd podczas fermentacji bierze się ten H2S bo reakcja mówi co innego.
Ano z pracy drożdży. To powinno wiele ci wyjaśnić;
http://www.international-bio-consulting ... rt%201.pdf
Karsonekk pisze:Czy jest jakiś specjalnie wymyślony sposób, żeby to wypełnienie grawitacyjnie nie wpadło do kolby do zacieru?
Przy średnicach kolumn do 50 mm, zmywaki same trzymają się mocno (jak Chińczyki) i nie trzeba stosować żadnego innego podparcia. Przy większych średnicach można zastosować podparcie produkowane przez sprzedawców sprężynek pryzmatycznych.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Autor tematu
Karsonekk
5
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 20 sty 2013, 23:00
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Karczew
Re: Dwa pytania

Post autor: Karsonekk »

"Przy średnicach kolumn do 50 mm, zmywaki same trzymają się mocno"

Mam kolumnę 35mm i zamierzałem zmywaki pociąć na drobno. W takim razie zostawić i je upychać w całości? Nawet mocno upchane będą przepuszczać przez siebie pary, a ciecz zdoła przez nie się przelać?
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Dwa pytania

Post autor: Zygmunt »

NA dno wciskasz niepocięty, a potem zasypujesz ścinkami. W kolumnach przyjmuje sie ubicie okolicach 250-260g/l, jeden lidlowski zmywak waży 22g.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
Karsonekk
5
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 20 sty 2013, 23:00
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Karczew
Re: Dwa pytania

Post autor: Karsonekk »

Dzięki piękne za odpowiedź. Teraz już mogę swobodnie sobie doszykować kolumienkę :) pozdrawiam

samael76
50
Posty: 77
Rejestracja: poniedziałek, 19 lis 2012, 20:41
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: PSOTA
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Dwa pytania

Post autor: samael76 »

Ostatnio miałem problem z e stabilizacją kolumny i KULA doradził ze wypełnienie jest za mało ubite wiec dziś policzyłem i wyszło ze na 1l wchodzi 12 zmywaków z Lidla paczka warzy 65g to 3 sztuki 12 sztuk to 260g czyli na kolumnę 120 cm średnica 62 mm powinno wejść 36sztuk .No powiem wam że naprawdę trzeba by było je ubić porządnie ..
W tej chwili mam upchane 29 sztuk i więcej mi nie wejdzie czy one na prawdę muszą być aż tak mocno ubite??.
Lokuj wszystkie Twoje pieniądze w alkoholu
- tam są one najbardziej oprocentowane!

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Dwa pytania

Post autor: PETER29 »

Tak, muszą być ubite jak radzą poprzednicy. Co ważne muszą być ubite równomiernie. W przeciwnym razie kolumna będzie się destabilizować.Coś słabo to ugniatasz. Moja średnica kolumny to 60,3 mm i bez problemu wpakowałem 39 zmywaków na 130 cm.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wypełnienie kolumny”