Przecieki w starym szybkowarze

Zbiorniki do odparowywania zacierów. Budowa, adaptacje modyfikacje.

Autor tematu
smakosz22
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 14 gru 2011, 17:52

Post autor: smakosz22 »

Witam jestem tu nowy ale od kilku lat zajmuję sie "tym" fachem. Posiadam stary niemiecki szybkowar 8 litrowy i dotychczas wszystko było ok. Niestety po dłuższym nieużywaniu(pół roku w piwnicy) zaczął przeciekać w kilku miejscach na uszczelce między przykrywką a garem. Czy da się taką uszczelkę naprawić?? bo szukałem na necie i takiego typu uszczelki nie znalazłem. Myślałem o nadlaniu tej uszczelki silikonem lub o wykonaniu nowej, grubszej z silikonu. Proszę o porady bo mam 50L zacieru i mi sie popsuje a boję się na nieszczelnym sprzęcie "pracować"
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Przevieki w starym szybkowarze

Post autor: klodek4 »

Witaj, myślę sobie co byś fotki zapodał, to ułatwi sprawę, pozdrawiam

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Przecieki w starym szybkowarze

Post autor: Brzydal »

smakosz22 pisze:. Proszę o porady bo mam 50L zacieru i mi sie popsuje a boję się na nieszczelnym sprzęcie "pracować"
Zlej z nad osadu i szczelnie zamknij jak wino to postoi bez ryzyka popsucia. Próbowałeś dopasować sznur silikonowy takie też są na necie
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein

we125
400
Posty: 410
Rejestracja: niedziela, 15 sie 2010, 12:50
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Przecieki w starym szybkowarze

Post autor: we125 »

Smakosz, jest sprawdzony sposób, wystarczy uszczelnić połączenie ciastem. Na jeden raz może być. Po przerobieniu nastawu możesz kombinować z uszczelką.

Autor tematu
smakosz22
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 14 gru 2011, 17:52
Re: Przecieki w starym szybkowarze

Post autor: smakosz22 »

Dzięki za podpowiedzi. Zlałem znad osadu jak winko a teraz bedę kombinował z uszczelką w razie czego napisze co i jak, bo mam zamiar stworzyć nową za pomocą silikonu akwarystycznego. :D pozdro
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Przecieki w starym szybkowarze

Post autor: rozrywek »

Nic nie Kombinuj!!!
Zwyczajnie zrób nową uszczelkę z silikonu.
Raz a porządnie.


A tak na marginesie to widzisz do jakich katastrofalnych skutków prowadzi nieużywanie sprzętu?
Wsydź się!!! :odlot:
Pozdrawiam serdecznie
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
smakosz22
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 14 gru 2011, 17:52
Re: Przecieki w starym szybkowarze

Post autor: smakosz22 »

Witam ponownie. Wykonałem nową uszczelkę z silikonu. Na kawałku styropianu położyłem starą uszczelkę i odrysowałem ją. Wyciąłem nożykiem rowek około 0,5 cm głębszy od starej uszczelki, potem lekko przytopiłem styropian opalarką gazową. Dzięki temu wyszła gładsza. Wylałem silikon akwarystyczny do rowka i poczekałem aż wyschnie. Wyciągnąłem ją ze styropianu i wyrównałem nożykiem. I jest elegancka uszczeleczka. Sprzęt działa i nie ma najmniejszej nieszczelności. Opisałem w razie gdyby ktoś miał podobny problem. Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi. :D
Awatar użytkownika

szeyker89
200
Posty: 244
Rejestracja: niedziela, 30 paź 2011, 18:45
Ulubiony Alkohol: WW - Wyprodukowany Własnoręcznie
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Przecieki w starym szybkowarze

Post autor: szeyker89 »

@smakosz22 jak byś mógł to wrzuć zdjęcia tej uszczelki i szybkowara. Również posiadam stary szybkowar (zamknięcie przy obróceniu pokrywy) no i w nim również uszczelka siadła ale to na wskutek eksploatacji. Za fotki będę wdzięczny. Pozdro szeyker89
Pozdrawiam szeyker89

miśucho
5
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 20 lis 2012, 11:48
Re: Przecieki w starym szybkowarze

Post autor: miśucho »

Oryginalna uszczelka w moim zakupionym (starym, 5L doszczelnianym przez obrót) szybkowarze była sucha i twarda, efekt przy gotowaniu-przecieka. Znalazłem w sklepie internetowym pasującą średnicą i kształtem uszczelkę silikonową. Zakupiłem gotuję-przecieka mniej. Dopatrzyłem się, że można podszlifować w pokrywcę od spod wywinięcia czterech brzegów wtedy pokrywka przybliży się do rantu garnka. Zrobione, cieknie nadal. Z zamknięcia mimośrodowego opaski przemysłowej puszki od farby 20L-30L zrobiłem dodatkowy docisk pokrywki no kurcze jeszcze czasem cieknie, ale wywnioskowałem z charakteru przecieków, że może to być powodem "nieułożenia się" miękkiej uszczelki. Wpadłem na pomysł podziałania nadciśnieniem na układ kocioł-chłodnica, no i nareszcie "odpukać" przestało przeciekać. Po zamontowaniu i przekręceniu pokrywy, dociśnięciu dociskiem wkładam w rurkę chłodnicy końcówkę pompki samochodowej, parę razy nacisnę, syknie, prychnie i w efekcie dogniecie do powierzchni, no i uszczelnienie działa !. Uszczelka ma kształt położonego V czyli <===>
Pozdrawiam upartych miłośników wskrzeszania starych sprzętów...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły”