Przebudowa kolumny na VM/LM, obniżony VM ? prośba o konsultację.

Budowa kolumn rektyfikujących.

Autor tematu
Pavvels
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 11 lip 2016, 22:18
Podziękował: 1 raz

Post autor: Pavvels »

Witam!
Piszę do Was koledzy z prośbą o podpowiedź / konsultację. Jestem w posiadaniu kolumny rektyfikacyjnej, która jest projektem wieloletnim zapoczątkowana ładnych pare lat temu przez mojego brata ograniczona wtedy jeszcze mocno funduszami i dostępnością materiałów. Wykonana wtedy była z rurki miedzianej 35mm przez co miała tendencje do zalewania się, stabilizacji itp. W tamtym roku upolowałem na bazę rure miedzianą 54mm i bez większych zmian obsadziliśmy górę kolumny poprzedniej w nowej 54mm z użyciem dotoczonego pierścienia mosiężnego. Rura 54mm ma 150cm wzrostu i wypełniona jest sprężynkami pryzmatycznymi. Obsadzona jest na kance po mleku 20l z grzałką 2,5KW i regulatorem napięcia ( planowana zmiana na KEGa). Otrzymany na niej destylat ma ok 92% i jest organoleptycznie poprawny jednak na pewno da się z niej więcej wykrzesać. Chciałbym ją przerobić na system VM/LM może obniżony VM z buforem i jako że chciałbym ograniczyć ryzyko wtopy i możliwie nie zbankrutować proszę o konsultację. Mam parę wątpliwości, czy waszym zdaniem:
1. Pozostawienie tego przejścia 54/35 nie wchodzi w gre czy może spróbować je pozostawić, myślałem żeby tam na górze zrobić jeziorko i odbiór LM a chłodnicę Liebiga wlutować jakieś 20cm ( no właśnie ile) poniżej. Coś jak kolega lesgo58
KolumnazobnionymujciemVM..jpg
2. Czy chłodnica nie jest zbyt krótka ?
3. Jaki zawór polecacie do tej chłodnicy liebiga żeby spasować go z rurką 15mm ?
4. Proszę o podpowiedź i cierpliwość jeśli gdzieś popełniam błąd merytoryczny,

Wrzucam zdjęcie góry kolumny z podanymi wymiarami
20160711_182936.jpg
Wszelkie sugestie mile widziane, z góry dzięki za odpowiedzi!

Edit
W wolnej chwili przyszedł mi do głowy taki pomysł na górę kolumny "jeziorko" wykonane z rurki miedzianej 35mm umocowanej prętem miedzianym do ścianki kolumny od doływlutowana rurka miedziana plastyczna - odbiór LM puszczony przez zaworek precyzyjny. Pojemność "jeziorka" wyliczona na 100ml ( może jednak nie ma potrzeby aż takiej pojemności zabieram w ten sposób 10,5 cm kolumny ) . Skala szkicu 1:1 Wrzucam zdjęcie:
13646955_1056037777806654_1251082834_o.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
alembiki
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7339
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Przebudowa kolumny na VM/LM, obniżony VM ? prośba o konsultację.

Post autor: radius »

Pavvels pisze: odbiór LM puszczony przez zaworek precyzyjny.
Odbiór, odbiorem a gdzie (jak) w tym wszystkim realizowany jest refluks? :(
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
Pavvels
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 11 lip 2016, 22:18
Podziękował: 1 raz
Re: Przebudowa kolumny na VM/LM, obniżony VM ? prośba o konsultację.

Post autor: Pavvels »

Ojoj faktycznie, pospieszyłem się. Reflux w postaci rurki miedzianej zbierającej spod tafli jeziorka idąca wzdłuż rurki 35mm i kończąca się pod nim wycelowana na środek kolumny. To tylko taki szkic który narysowałem poglądowo nie wiem czy to ma prawo bytu, wszelkie sugestie mile widziane włącznie z tymi że z g. bata nie ukręcisz zrób wszystko od nowa, jeśli uważacie że taka prawda. Dzięki za odp ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”