Proszę o pomoc w obliczeniu niezbędnej ilości cukru dla moich win

Fermentacja, otrzymywanie moszczu, filtracja, butelkowanie, przechowywanie, choroby i wady wina, pasteryzacja, szczepienie drożdżami, itp...

Autor tematu
psykodelik
2
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 16 wrz 2019, 15:29
Podziękował: 4 razy

Post autor: psykodelik »

Witam Szanownych Forumowiczów!
Nastawiłem 4 wina, niestety jeszcze nie do końca wiem jak obliczać ilość cukru, którą dodać by uzyskać wymaganą zawartość alkoholu. Jest to tym bardziej utrudnione dla mnie, że nie miałem na początku cukromierza i tylko w przypadku ostatniego wina mogłem sprawdzić BLG. Chciałbym żebyście poradzili mi jak uzyskać wytrawne wina o jak największej zawartości alkoholu. Chciałbym poznać tajniki obliczania koniecznej porcji alkoholu w przypadku kiedy nie można określić początkowego BLG i w przypadku, kiedy można. Poniżej przedstawię moje winka i co do nich dodałem.

Wino z winogrona nastawione 21.09.2019, skład:
9,3L moszczu z winogrona, 1L wody + 1kg cukru, 5g drożdzy TOKAY + 5g pożywki
28 września - odcedzenie owoców
6 października - dodanie 0,5kg cukru i 0.2L wody
8 października - dodanie 0,5kg cukru i 0,3L wody
14 października - dodanie 1kg cukru i 0,7L wody
Winko pyka raz na 20-25 sekund.

Wino z jabłek aronii i winogrona nastawione 08.10.2019, skład:
3L soku z jabłek z sokowirówki, 2L rozduszonej aronii, 1L moszczu z winogrona, 0,25kg cukru + 0,15L wody, 5g drożdzy TOKAY + 5g pożywki
12 października 0,3kg cukru 0,35L wody
14 października 1kg cukru i 1L wody
Winko pyka raz na 8 sekund.

Wino z winogrona nastawione 12.10.2019, skład:
9,5L moszczu z winogrona, 1L wody + 1kg cukru, 7gr drożdzy Biowin ENOVINI + 5g pożywki
16 października dodanie 1kg cukru i 1L wody
Winko pyta raz na 4 sekundy.

Wino ze słoików nastawione 14.10.2019, skład:
10L moszczu z zapraw: głównie wiśnie, jagody, mało: śliwki, czereśnie, 0.5L wody, drożdże TOKAY 5g + 5r pożywki.
Tylko w tym przypadku mogłem zmierzyć BLG: było 22.
Winko pyta raz na 4 sekundy.

Tak jak pisałem, chciałbym tego nie zepsuć i dodać taką ilość cukru do wszystkich win, żeby miały jak najwięcej alkoholu i żeby było wytrawne. Proszę o pomoc, chciałbym się nauczyć sam przeprowadzić niezbędne obliczenia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Wina”