Proszę o pomoc w identyfikacji sprzętu szklanego !

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
rexi0
2
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 2 cze 2014, 00:39

Post autor: rexi0 »

 Witam. Destylowalem kilka razy ryżówkę ale w miedzianym destylatorze po dziadku. Dziś w komórce taty znalazłem wlaśnie taki szklany, wiem iż jest to sprzęt do destylacji, ale niewiem dokładnie jak miałby być zmontowany i co to dokładnie jest, niestety i dziadek i tata już odeszli więc nie zapytam, a chciałbym go wykorzystać. Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji i podpowiedzi jak to zmontować i destylować. Dziekuję z góry :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Proszę o pomoc w identyfikacji sprzętu szklanego !

Post autor: gr000by »

Znalazłeś 3 różne chłodnice (kulkową i 2 spiralne) - niestety, nie jest to kompletny destylator.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Proszę o pomoc w identyfikacji sprzętu szklanego !

Post autor: aronia »

Teoretycznie da się to złożyć, bo te spieralne są nietypowe. Przy odpowiednio niskim przepływie można je zastosować jako częściowy skraplacz i zbudować CM. Jest też pewno ale: ta pośrodku ma za małe średnice - więc jeżeli już to z ostatniej bym próbował coś budować: od dołu wypełniona rura, później ta chłodnica spiralna(pierwsza od prawej), a za nią przejście do tej kulowej.

Autor tematu
rexi0
2
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 2 cze 2014, 00:39
Re: Proszę o pomoc w identyfikacji sprzętu szklanego !

Post autor: rexi0 »

Chłodnica (od lewej) 1 i 2 pasuja do siebie. Można je połącyć w jedną i drugą strone. Zapomnialem to dodać a to dość istotne przecież.
Wytłómaczcie mi jak to miało by działać krok po kroku i w miare prosto bo specem żadnym nie jestem, dopiero zaczynam kombinować. Zacier już opracowalem bardzo dobry. Ale chłodnice bym chętnie sobie wymienił. No tak mysle ze taka była by wydajniejsza od starej miedzianej.

Dzięki za odpowiedzi ;)

[Mod.]
Pisz staranniej!

Szlumf
2000
Posty: 2385
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 634 razy
Otrzymał podziękowanie: 585 razy
Re: Proszę o pomoc w identyfikacji sprzętu szklanego !

Post autor: Szlumf »

rexi0 pisze: Witam. Destylowalem kilka razy ryżówkę ale w miedzianym destylatorze po dziadku.
Czyli ten "miedziany destylator" to tylko chłodnica? Daj zdjęcie. I napisz w jakim garze grzejesz nastaw albo zacier (przeczytaj czym się różni jedno od drugiego). Zdjęcie też mile widziane. Jakie są średnice wewnętrzne otworów w przedstawianych chłodnicach?
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Proszę o pomoc w identyfikacji sprzętu szklanego !

Post autor: Zygmunt »

1 i 2 połączone razem nie mają większego sensu, jedynka to chłodnica prosta, dwójka to zwrotna, łączenie ich nie prowadzi do zrobienia sensownego aparatu destylacyjnego do alkoholu. Zwrotna jest za duża jak na CM, w roli skraplacza do CM może udało by się użyć trzeciej, ale z kolei szlify nie pasują.

Niestety, nie jest to komplet, tylko trzy różne elementy. Każda ma inne zastosowanie i nie współgrają ze sobą.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
rexi0
2
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 2 cze 2014, 00:39
Re: Proszę o pomoc w identyfikacji sprzętu szklanego !

Post autor: rexi0 »

Więc czego mi tu brak? Może by udało mi się odnaleźć brakujące elementy, poproszę o dokładny opisik albo przykładowe foto. Jak nie znajdę to zawsze pozostaje kupno.
A co do mojego sprzętu po dziadku jest to miedziany kocioł 10l i miedziana chłodnica, połączone wężykami. Zdjęć na tą chwile nie udostępnię bo aparaturka na działce leży. Jest to dość prosty zestaw, taki domowy bym powiedział :)
Ostatnio zmieniony wtorek, 3 cze 2014, 22:19 przez Emiel Regis, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: konieczne poprawki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”