Proporcje gonów na przykładzie

Co i kiedy paruje z destylowanego zacieru. Jak oddzielać od siebie poszczególne frakcje tak, aby produkt był najwyższej klasy.

Autor tematu
MARCIN m-72
20
Posty: 25
Rejestracja: piątek, 3 wrz 2010, 21:17

Post autor: MARCIN m-72 »

Witam. Z racji że będzie to moje pierwsze poważne pędzenie mam pytanie odnośnie proporcji przedgonu, gonu i pogonu. Czytałem sporo na ten temat i wiem że są to płynne zależności ale pomyślałem że ktoś na pewno użył tego samego wkładu co ja i podpowie. Drożdże alcotec 48 teoretycznie po 5ciu dniach dają mi 20 proc. w 25 litrach nastawu z cukru. Teraz pytanie. Jeśli ktoś pędził z tego niech podpowie ile orientacyjnie będzie poszczególnych frakcji. Oczywiście będę wąchał i próbował po swojemu ale zawsze łatwiej coś wiedzieć. Dzięki (PS. Żonie śmierdzi już w całym domu).
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Proporcje gonów na przykładzie

Post autor: Zygmunt »

A na jakiej aparaturze chcesz to przepędzić?
I tak będziesz musiał do wszystkiego dojść sam, bo ilość poszczególnych składników dodatkowych (zwykle niepożądanych) zależnie tylko od drożdży, ale tez od: surowca (cukru) i jego czystości, temperatury pracy nastawu, wody... i szeregu innych czynników. Dlatego pozornie dwa takie same nastawy dadzą dwa różne produkty- dodatkowo jeszcze to, co dla jednego jeszcze śmierdzi, drugiemu smakuje.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
MARCIN m-72
20
Posty: 25
Rejestracja: piątek, 3 wrz 2010, 21:17
Re: Proporcje gonów na przykładzie

Post autor: MARCIN m-72 »

Jasne. Sorki że pominąłem, pędzę na 12 litrowym szybkowarze. Wiadomo że najważniejsza jest praktyka ale zawsze lepiej się podeprzeć. Stawiam w tej próbie na jakość a nie ilość.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Proporcje gonów na przykładzie

Post autor: Zygmunt »

Jak stawiasz na jakość, to odlej sobie pierwsze pół litra (razem litr z obu destylacji), zbierz resztę i przedestyluj drugi raz. Wtedy podziel np. 200ml- "wszystko do 50%"- pogon (wszytsko poniżej 50%). Pogony zbieraj, dolejesz do następnego gotowania.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

drewko
30
Posty: 40
Rejestracja: sobota, 27 sie 2011, 22:14
Re: Proporcje gonów na przykładzie

Post autor: drewko »

Cytuje nie umie tej opcji.
(P.S. Żonie śmierdzi już w całym domu.)
Rozumie, że zapach nastawu czuć, ja mam szczelną beczkę i wężem odprowadzone powietrze za okno.
Można do wentylacji i nic w domu nie czuć.

Autor tematu
MARCIN m-72
20
Posty: 25
Rejestracja: piątek, 3 wrz 2010, 21:17
Re: Proporcje gonów na przykładzie

Post autor: MARCIN m-72 »

Jasne. Problemem jest jak się dymion trzyma w salonie koło telewizora to z wentylacją jest spory kłopot. Najgorsze były pierwsze 2 dni gdy fermentacja była najbardziej bużliwa zapach był wtedy najbardziej intensywny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dzielenie frakcji podczas destylacji”