Problem z winkiem ryżowym

Fermentacja, otrzymywanie moszczu, filtracja, butelkowanie, przechowywanie, choroby i wady wina, pasteryzacja, szczepienie drożdżami, itp...

Autor tematu
Nyczus
5
Posty: 5
Rejestracja: środa, 2 lut 2022, 20:04

Post autor: Nyczus »

Witam mam taki problem. Pierwszy raz mi się coś takiego zdarza i nwm w sumie co robić. Kupiłem sobie 2 wiadra fermentacyjne 25l, zawsze robiłem w balonie szklanym, ale chciałem użyć, bo wygodniej ;d.

Nastawiłem taki nastaw w sobotę 17.06.2023 :
-20litrów wody
-4kg ryżu
-1kg rodzynek
-2.5kg cukru rozpuściłem w przegotowanej wodzie i pokazywało mi 10blg
-10g kurkumy
-30gram zioła prowansalskie
-Drożdże Spirit Ferm aromatic wine complex.

Wstaję sobie w niedziele no i nic nie bulga kupa cisza w rurce, ale na powierzchni są rodzynki i słychać jakby pracowało w środku.
Wczoraj w poniedziałek patrzę sobie ilość cukru w nastawie (nadal nic nie bulga) pokazywało mi 0blg na 2 cukromierzach.
Dzisiaj we wtorek już podenerwowany przelałem sobie część nastawu do garnka i rozpuściłem kolejne 2.5kg cukru wlałem do wiadra i pokazywało mi 10blg. W rurce trochę zaczęło bulgotać przez 1.5h i przestało podszedłem do wiadra docisnąłem obok rurki pokrywę w dół i zaczęło pukać (mocno) do teraz nwm na jak długo. Wszystko szczelnie zamknięte, nie wiem o co kaman.
-Kupić jakieś jeszcze drożdże i spróbować jeszcze raz przygotować? Jakby przestało bulgać ?
-Możliwe to jest że przez niedziele i poniedziałek cały cukier mi wyfermentował, ale jak drożdże zjadły to chyba działają...
Jakieś porady co powinienem zrobić? Jak wyfermentuje mi znowu we 2 dni to potem lepiej po prostu zostawić już?

Tutaj nawet link do youtube wrzucam tam widać jak dociskam pokrywę do zaczyna bulgać (jak nie dociskałem to nie), niby do teraz też puka,ale pewnie niedługo przestanie ;/
Teraz znowu w sobotę chcę zrobić winko z hibiskusu tylko chyba lepiej bd jak zrobię w balonie, bo nwm czy próbować w wiadrze. Chyba że może drodże do bani miałem. Teraz mam drożdże bayanus do wina hibiskusowego.
Ostatnio zmieniony środa, 21 cze 2023, 16:02 przez Qba, łącznie zmieniany 2 razy.
alembiki
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2595
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 455 razy
Re: Problem z winkiem ryżowym

Post autor: jakis1234 »

Kolego, mnóstwo razy już było mówione, że to nie 'bulkanie świadczy o pracy drożdży.
20 litrów wody i około 3 kg cukru (licząc z rodzynkami), to Blg około 13. Drożdże mogły to szybko przerobić, zwłaszcza, że teraz jest ciepło.
A fermentory są mniej szczelne niż balon, do sprawdzenia czy wino pracuje służy cukromierz, skoro Blg spada - to wszystko w porządku.
Z drożdżami nic nie kombinuj, widać, że te pracują.
Zostaw je w spokoju, niech sobie dopracuje.

P.S Naprawdę tak ciężko napisać całe słowo zamiast tych idiotycznych skrótów nwm, bd?
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7348
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Problem z winkiem ryżowym

Post autor: radius »

Naprawdę tak ciężko napisać całe słowo zamiast tych idiotycznych skrótów nwm, bd?
:ok: :klaszcze:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
Nyczus
5
Posty: 5
Rejestracja: środa, 2 lut 2022, 20:04
Re: Problem z winkiem ryżowym

Post autor: Nyczus »

jakis1234 pisze: środa, 21 cze 2023, 11:56 Kolego, mnóstwo razy już było mówione, że to nie 'bulkanie świadczy o pracy drożdży....
Dziękuję za odpowiedź bardzo mi pomogłeś, zrobię to co napisałeś ;). A te skróty to trochę nawyk z przyzwyczajenia, następnym razem postaram się już nie używać, sorrki ;].
Ostatnio zmieniony środa, 21 cze 2023, 16:57 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Wina”