Cukier puder i kolumna

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
tbajdo
20
Posty: 23
Rejestracja: środa, 28 sie 2013, 00:59
Podziękował: 14 razy

Post autor: tbajdo »

Witam,
jestem tu nowy, chciałbym zbudować swoją pierwszą kolumnę.
Keg ma miec 30l, jak zainstalować tam grzałki? i jakie? , jaką średnicę rury z nierdzewki dobrać?
wypełnienie ma byc na dole miedziane około 20 cm a 1 metr szklane rurki z alledrogo( czy to optymalne długości?).
Kolumna będzie połączona z chłodnicą miedzianą, wiec w jaki sposób ją połaczyć i jaka długa ma być i jaki przekrój.
Zaznaczam że chciałbym zrobić aparaturę do rozbudowy by w pozniejszym czasie zrobic refluks, czy może robić od razu refluks ale jak..
Mam dostęp do darmowego cukru pudru i tu pytanie czy 1410 to dobra recepta dla pudru?
Proszę nie bić, a tak na serio to proszę o tlumaczenie "na chłopski rozum", zdjęcia, jakieś dobre przykłady podparte doświadczeniem.

Mod.
Pisz staranniej.
promocja
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7349
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Cukier puder i kolumna

Post autor: radius »

A może by tak kolega zaczął przygodę z tym hobby od poczytania forum :?: Tu są odpowiedzi na wszystkie zadane pytania :czytaj:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

zarim
10
Posty: 15
Rejestracja: czwartek, 27 cze 2013, 19:53
Podziękował: 8 razy
Re: Cukier puder i kolumna

Post autor: zarim »

Jestem pewny że z cukru pudru nikt nic nie robił, po prostu się nie opłaca. Używaj go jak normalnego cukru kryształu bo to ta sama sacharoza. Zmienia się objętość, a jak w tym przykładzie kilo pierza warzy tyle co kilo żelaza.

Autor tematu
tbajdo
20
Posty: 23
Rejestracja: środa, 28 sie 2013, 00:59
Podziękował: 14 razy
Re: Cukier puder i kolumna

Post autor: tbajdo »

zarim pisze:Jestem pewny że z cukru pudru nikt nic nie robił, po prostu się nie opłaca. Używaj go jak normalnego cukru kryształu bo to ta sama sacharoza. Zmienia się objętość, a jak w tym przykładzie kilo pierza warzy tyle co kilo żelaza.

Właśnie dwa dni temu zrobiłem nastaw 21 l wody, 6kg cukru pudru, drożdże alcotec 24 pure.
Cukromierz pokazał 28blg. Dwa dni już pracuje i jest teraz 5blg.
Wychodzi na to że cukier puder jest słodszy, wiec jak go stosować, może sypać go do wody powoli i mierzyć co chwilę aby wyszło 22 blg?


Mam jeszcze dekstrozę, mogę z niej robić nastaw? Robił ktoś?
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Cukier puder i kolumna

Post autor: rozrywek »

No to sobie pojeżdzimy, właśnie rzuciłem palenie to wściekły jestem jako Rozrywek. Z moich danych to cukier puder nie różni się niczym od kryształu, jest jedynie odrzutem poprodukcyjnym, tak wywnioskowałem po wizytacji w cukrowni w Krasnymjorku.
Jeśli masz dostęp do darmowego pudru,to zbieraj ile wlezie, magazynuj i składuj. A na chłopski rozum to jak prosiłeś to otrzymasz odpowiedź: za dużo banalnych pytań, na łatwiznę to można dziewkę z czworaków zbrzuchacić.... Czysta abstrakcja. Powodzonka.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Odp: Cukier puder i kolumna

Post autor: michal278 »

Czytaj, jak koledzy radzą, dextro było nieraz omawiane bo to glukoza. A pozatym czytanie i wyszukiwarka nie boli. I puder ci gwarantuje NIE jest slodszy od sacharozy. Sam kiedyś mieliłem cukier na puder za czasów prl
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 10 lut 2014, 18:27 przez michal278, łącznie zmieniany 1 raz.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Cukier puder i kolumna

Post autor: gr000by »

Dekstroza to jedna z nazw glukozy, a nie żadna fruktoza. O alkoholu z glukozy było już wiele razy wspominane na forum, jest delikatniejszy od alkoholu z cukru buraczanego, ale ma mniejszą wydajność. A cukier puder to samo co kryształ, tylko drobniej zmielony. Zawartość cukru w cukrze pudrze jest zbliżona do zawartości cukru w cukrze krysztale, nie wiem o co bijesz pianę, że "jest słodszy" - sprawdź uzysk alkoholu z kilograma, a wyjdzie ci taki jak dla zwykłego cukru.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

borsuk1975
1
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 23 lut 2014, 17:04
Re: Cukier puder i kolumna

Post autor: borsuk1975 »

Potwierdzam - cukier puder nie jest słodszy ani lepszy od kryształu.
http://www.conrad.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”