Zestaw stalowy nierdzewny - pytania

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
smakosz 77
2
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 21 maja 2010, 08:19

Post autor: smakosz 77 »

Witam doświadczonych ,to mój pierwszy raz :smiech: . Kopiłem zestaw stalowy nierdzewny, baniak 10l, kolumna 120cm , wypełniona stalowymi ścinkami rurek,2 odstojniki ,ok.0,7li chłodnica wodna . Z 8l zacieru cukrowego kapało mi 4h ..i wyszło 1.5l .mocnego specjału.Temp. na baniaku była ok.90 st. i na szczycie kolumny 82-85 st.Mam 3 pytanka :?:
- czy tak długo zawsze kapie
- co zrobić z syfem w odstojnikach
-czy puszczać to 2 raz i jak są odstojniki czy wylewać 50stke.
Będę wdzięczny za rady gdyż smakoszem jestem od dawna a producentem od wczoraj,
pozdrawiam
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Nowy prosi o porady

Post autor: Maciej_K »

Cześć. Mógłbyś wrzucić zdjęcia sprzętu? Ułatwią konstruowanie odpowiedzi.
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."

Autor tematu
smakosz 77
2
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 21 maja 2010, 08:19
Re: Nowy prosi o porady

Post autor: smakosz 77 »

Dzieki za zainteresowanie..juz wrzucam
969125284_4.jpeg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Nowy prosi o porady

Post autor: Maciej_K »

Tak...
1. Dobrze by było, gdybyś zastąpił termometr tarczowy na elektroniczny i poczytał o rektyfikacji na forum, szczerze (i niezłośliwie!) polecam.
2. Ciecz z odstojników możesz dolać do reszty gonu, bo odstojniki przy kolumnie nie zbierają syfu. Najlepiej by było, gdybyś je po prostu uchlastał, a kolumnę z chłodnicą połączył wężem bezpośrenio.
3. Czy puszczać drugi raz? Oceń sam, po zapachu i smaku. Ta kolumna ma 120cm od dołu do góry (do górnego dekla nad termometrem), czy 120cm ma wypełnienie? W pierwszym przypadku odcinek wypełniony nie jest najdłuższy, więc ponowna rektyfikacja może być konieczna... Ale, jak pisałem - oceń sam. Ty masz kolumnę, a niektórzy nawet na pot-stillu jadą raz i do ich wyrobu nie można się nijak przyczepić.
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."

Autor tematu
smakosz 77
2
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 21 maja 2010, 08:19
Re: Nowy prosi o porady

Post autor: smakosz 77 »

Dzieki Maciek za info, poczytałem :lol:, ale proszę o podpowiedź, po co są odstojniki? Już je zaizolowałem, ale w jakims celu je wymyślono...
Znalazłem w necie opinie, że przy takim sprzęcie wodę do chłodnicy należy podlączyć na górze, czyli odwrotnie... Czy to ma sens?
Ile dodać sody oczyszczonej do drugiego gonu na 1l 40% specjału?
Pozdro i dzięki za rady.

[mod] Proszę dbać o interpunkcję i ortografię.
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Nowy prosi o porady

Post autor: Maciej_K »

Odstojniki wymyślono do pot-stilla, żeby wyłapywać syfki (choć ich skuteczność jest ciągle dyskutowana). Kolumnę wymyślono, by nie stosować odstojników (tak - bo rektyfikacja służy zarówno zatężeniu alkoholu, jak i oczyszczeniu, co w sumie jest równoznaczne). Kolumna jest takim aktywnym deflegmatorem. Skoro to co z niej wychodzi jest czyste, to co ma się odkładać? To trochę tak, jakby najpierw siać piach na drobnym sicie, a dopiero później na grubym - bez sensu. Każdy na tym forum, a już zwłaszcza praktykujący reflukser Ci to powie. Niestety odstojniki do kolumn dołączają ludzie, którzy nie do końca opanowali teorię rektyfikacji...

Wodę podłącza się przeciwprądowo do par, czyli od góry. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

Sody oczyszczonej sypię tyle, ile trzeba, kierując się nosem. Sypię, niucham, sypię, niucham... Aż przestanie śmierdzieć. Ale uwaga - nos się szybko męczy, dlatego do operacji podchodzę z przerwami. Zauważyłem, że soda działa lepiej na pogony (na przedgony daję perhydrol - można dać też KMnO4).
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Nowy prosi o porady

Post autor: olo 69 »

Maciej_K pisze:na przedgony daję perhydrol - można dać też KMnO4).
Kolego przedgony to się wylewa i nie ma co uczyć że pomoże im perhydrol czy KMNO4.
Efekt będzie taki że z syfu uzyskasz jeszcze większy syf.
Pozdrawiam,olo 69
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Nowy prosi o porady

Post autor: Zygmunt »

Zależy ile się odlewa- dla jednych przegonem jest pierwsze 50ml, niektórzy odlewają w osobną butlę pierwsze 0,5l- wtedy jest sens się bawić...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Nowy prosi o porady

Post autor: Maciej_K »

Oj tam, nie o to chodziło. Nieprecyzyjnie się wyraziłem. Pierwsza pięćdziesiątkę zawsze wylewam, to oczywiste. To tam jest największa koncentracja syfu, przy małym udziale etanolu. Ale przecież nie jest tak, że to, co na początku destylacji trafia do tej pierwszej pięćdziesiątki, nie znajdzie się w gonie głównym. Będzie, ale przy zdecydowanie większej ilości etanolu.

Pisząc, że "perhydrol daję na przedgony" nie myślałem o tym, że sobie oddzielam pierwsze krople i je zaprawiam. Nie robię też tak, że frakcjonuję na odbiorze i perhydrol leję tylko do tego, co ma, powiedzmy, ponad 70%. Nie. Leję H2O2 do zmieszanego uciągu.

Myślałem raczej o tym, że to, co ma ponad 60% pachnie inaczej, niż to, co ma 30 i mniej procent. I to pierwsze nazwałem przedgonem, mając w myśli zapach, a nie przedgon sensu stricto. Moje subiektywne odczucie (a konkretnie zmysł węchu) mówi mi, że perhydrol zajmuje bardziej tą górną częścią gonu, a soda to dolną.
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Nowy prosi o porady

Post autor: olo 69 »

Zygmunt pisze:Zależy ile się odlewa- dla jednych przegonem jest pierwsze 50ml, niektórzy odlewają w osobną butlę pierwsze 0,5l- wtedy jest sens się bawić...
Jeśli się odlewa przy każdej destylacji powiedzmy 500 ml to lepiej jest wylać pierwsze 50-70 ml a następne 430-450 zmagazynować do większej ilości i poddać powtórnej destylacji.Chemii do takiego czegoś nie ma sensu dodawać bo efekt będzie taki że otrzymamy po destylacji jeszcze bardziej śmierdzący destylat.
Generalnie zasada jest taka że chemię należy stosować po pierwszym przebiegu na kolumnie w jak najmniejszej ilości do jak najlepszej jakości destylatu.
Wtedy dajemy najpierw 0,3 g/l NAOH a po około 10 godzinach 1,2 ml perhydrolu.
Po powiedzmy dwóch dniach zlewamy znad osadu rozcieńczamy do 30% i poddajemy następnej destylacji.
Potem rozcieńczamy do 45% dajemy na węgiel i trzecia destylacja.Oczywiście za każdym razem odlewamy przedgony i nie dopuszczamy pogonów.Trzeba mieć trochę wprawy i lepiej wylać lub odstawić do następnej destylacji więcej przedgonu niż zasyfić cały destylat - można też odbierać na butelki i potem porównywać smaki.
Efekt - wódka klasy absoluta czy żołądkowej gorzkiej.
Pozdrawiam,olo 69
Awatar użytkownika

BartekBartek1
450
Posty: 499
Rejestracja: środa, 19 gru 2012, 15:20
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Zestaw stalowy nierdzewny - pytania

Post autor: BartekBartek1 »

Mam 9,5l 73% destylatu żytniego. Chcę zrobić z niego czystą. Uzyskany drogą podwójnej destylacji. Czy jeśli teraz rozcieńczę go do 40% i przepuszczę przez węgiel Alcotec i ponownie przedestyluję to uzyskam średniej jakości czystą?
Pędzić, pić, zalegalizować.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Zestaw stalowy nierdzewny - pytania

Post autor: Pretender »

Wg mnie węgiel na końcu. Najpierw dwie destylacje.
Awatar użytkownika

BartekBartek1
450
Posty: 499
Rejestracja: środa, 19 gru 2012, 15:20
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Zestaw stalowy nierdzewny - pytania

Post autor: BartekBartek1 »

Dobra zrobiłem tak. Pierwsza destylacja do końca. Druga destylacja do ponad 50%. Wyszedł 73% produkt. Rozcieńczyłem do 35%. Teraz węgiel, bardzo wolny przepływ. I jutro kolejna destylacja na metrowym deflegmatorze z wypełnieniem zmywakami. Do ilu procent ciągnąć trzecią destylację? Do 50% będzie :ok: ?
Pędzić, pić, zalegalizować.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Zestaw stalowy nierdzewny - pytania

Post autor: Pretender »

Na węgiel dał bym ok 50% destylat. Zmrożony, tak jak napisałeś bardzo powoli, ok 0,7 na 12h. Trzecią destylację bym odpuścił.

sliwowica
30
Posty: 42
Rejestracja: piątek, 16 mar 2012, 18:25
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zestaw stalowy nierdzewny - pytania

Post autor: sliwowica »

Bartek chyba wyjątkowo kiepskiej jakości wyszedł Ci ten destylat z żyta że chcesz z niego czystą robić, w innym przypadku normalnie serce by mnie bolało.
Awatar użytkownika

BartekBartek1
450
Posty: 499
Rejestracja: środa, 19 gru 2012, 15:20
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Zestaw stalowy nierdzewny - pytania

Post autor: BartekBartek1 »

Destylat dobry. Ale to tylko żyto. Dwukrotnie destylowany z zacieru 1:3. Wydajność była dobra bo z 30kg śruty uzyskałem po pierwszej destylacji 26,5l 32%. U mnie leci z filtra tak 2l na godzinę. Ale w aromacie nic nie czuć. Jak polecacie na następny raz prowadzić destylację? Pierwsza do 0%, druga i trzecia do ilu?
Pędzić, pić, zalegalizować.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Zestaw stalowy nierdzewny - pytania

Post autor: Pretender »

Pytasz obrady ale nie stosujesz się do nich. W takim razie proponuję zacząć czytać forum, odpowiedź na Twoje pytania była udzielana już setki razy. Znajdziesz na pewno.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7348
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Zestaw stalowy nierdzewny - pytania

Post autor: radius »

Pretender pisze:Pytasz o rady ale nie stosujesz się do nich.
I to już nie pierwszy raz :x Jeżeli chcesz sobie tylko poklepać w klawiaturkę i pogadać o swoich "pomysłach", notabene co rusz to innych, to od tego jest czat. Tam możesz się wyżywać :hahaha:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

BartekBartek1
450
Posty: 499
Rejestracja: środa, 19 gru 2012, 15:20
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Zestaw stalowy nierdzewny - pytania

Post autor: BartekBartek1 »

Pytałem naprawdę. Nigdy jeszcze nie robiłem czystej. Dlatego chciałem wiedzieć jak Wy byście to zrobili. No ale jeśli uważacie, że pytam na marne to sorry...
Pędzić, pić, zalegalizować.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7348
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Zestaw stalowy nierdzewny - pytania

Post autor: radius »

BartekBartek1 pisze:Pytałem naprawdę. Nigdy jeszcze nie robiłem czystej.
Ożesz ku... :o 80% postów na forum o tym traktuje, a ty dalej pytasz :?: Ręce opadają poniżej stóp :(
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

ta_moko
500
Posty: 535
Rejestracja: piątek, 7 gru 2012, 21:23
Lokalizacja: Południe kraju
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Zestaw stalowy nierdzewny - pytania

Post autor: ta_moko »

A do tego zadajesz pytanie w jednym temacie, dostajesz odpowiedź i po krótkim czasie znowu pytasz o to samo w innym...
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Zestaw stalowy nierdzewny - pytania

Post autor: herbata666 »

Jezus Maria masz nabite prawie 400 postów na profilu i zadajesz pytanie jak byś był z 10 minut na forum. Oj Kolego BartekBartek1 normalnie ręce opadają jak się czyta takie pytania i to jeszcze od osoby z ponad rocznym stażem forumowym. Proponuję wziąć się za czytanie ze zrozumieniem, bo w końcu nikt nie będzie odpowiadał na Twoje pytania.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”