Kolumna- bloniak91

Zwarte Urządzenia Rektyfikujące i nie tylko...

Moderator: DoktorPio

Awatar użytkownika

Autor tematu
bloniak91
50
Posty: 89
Rejestracja: niedziela, 28 gru 2008, 21:14
Krótko o sobie: Myślę, więc jestem? :)
Ulubiony Alkohol: Jack Daniels
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: bloniak91 »

Mój sprzęt składa się z bojlera (Keg 50l), kolumny (wkonanej z odcinka 120cm rury z KO fi50mm), do której dołączona jest Głowica N-S (wykonana również z rury 50mm). W głowicy zamontowałem specjalnie nagwintowaną rurkę z KO, do której przykręcony jest zawór kulowy ze stali nierdzewnej, a następnie do zaworka nypel gwintowany fi8mm. Do nypla dołączony jest 1,5m odcinek wężyka silikonowego. Rurka powrotu umieszczona jest 8mm od dna tamki, a sama tamka sięga połowy średnicy rury. Mocowanie sondy termometru jest wykonane z pręta KO, w którym wytoczyłęm dziurkę o fi 6mm i wspawałem do głowicy. Następnie na sondę termometru naciągam kawałeczek rurki silikonowej (fi zew.6mm, wew.3mm) i wkładam do dziurki (mocowanie naprawdę dobre, szczelne). Spirala chłodząca wykonana jest z 5m rurki miedzianej fi 8mm. Do doprowadzania wody używam węzyka igielitowego fi 8mm. Jako wypełnienie posłużyły mi zmywaki "Grosik" (10 sztuk). Po jednym psoceniu sprawdzałem- są Ok. Całość Aparatury skręcana na śrubunki. Uszczelki do śrubunków dostałem z mleczarni. Kega podgrzewam na własnej roboty palniku gazowym, który skonstruowałem ze starej kuchenki gazowej. W największym palniku zmieniłem dysze na dysze od piekarnika. Nie wiem jak mógłbym zmierzyć moc mojego palnika, ale sądzę, że waha się ona w granicach 2,5- 3 kW. Rozgrzanie 18l zacieru trwało około 40 minut, więc myśle, że jest ok.
W planach mam zamiar zaizolować kolumnę, Kega oraz dodać na początku wypełnienia katalizator miedziany.Poniżej załączam kosztorys:
Kosztorys:

Materiały:
Rura fi 50mm dł. 47,5cm - dostałem od znajomego - 0zł
Rura fi 50mm dł. 26,5cm - dostałem od znajomego - 0zł
Rura fi 50mm dł. 34,5cm - dostałem od znajomego - 0zł
Rura fi 50mm dł. 117cm - dostałem od znajomego - 0zł
Rura fi 50mm dł. 24cm - dostałem od znajomego - 0zł
Rura fi 50mm dł. 60cm - dostałem od znajomego - 0zł
Rura fi 70mm dł. 65cm - dostałem od znajomego - 0zł
Uszczelki do Śrubunków - dostałem od znajomego - 0zł
Rurka miedziana fi 8mm dł. 5m - 5*10zł/m= 50zł
Śrubunki do połączenia Kega z kolumną oraz kolumny z głowicą - dostałem od znajomego - 0zł
Zawór kulowy 1/4" - 25zł
Nypel na wąż 1/4" - 4,50zł
Wywijka na rurę(2 sztuki) - 2*6,80zł/szt.= 13,60zł (Niestety na nic mi się nie przydadzą, ponieważ znajomy dał mi śrubunki, które moim zdaniem są lepszym połączeniem)
Jeden z kosztów przesyłki(zawór,wywijki,nypel) - 13zł
Wąż igielitowy fi 8mm do połączenia kondensora 5m - 11,80zł
Wężyki silikonowe( jako uszczelka do sondy termometru i do prowadzenia skroplonego destylatu) - 16zł
Termometr + przesyłka - 50zł + 7,50zł - 57,50zł
Keg 50l - 100zł
Wypełnienie - Zmywak Spiralny G-Grosik - 0,70 zł x 15 sztuk = 10,50zł (Do kolumny użyłem tylko 10 zmywaków, więc 5 mam w zapasie)
Elementy na palnik - znajomy dał mi starą kuchenkę, którą wykorzystałem na własne potrzeby - 0zł

W Sumie: 301,90zł

Robocizna:
Skręcenie Spirali - 10zł
Spawanie, obcinanie, obrabianie - 200zł
Spawanie, składanie palnika - 0zł

W Sumie: 210zł


Razem: 511,90 zł


Psocę w domku na wsi (20km od mojej miejscowości) więc proszę się nie przestraszyć warunkami na zdjęciach :mrgreen:. Mieszkam w bloku, mam bardzo miłych sąsiadów i dlatego wole nie ryzykować z psoceniem w mieszkaniu.
Pozdrawiam wszystkich kapaczy! :punk:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Wódka TWÓJ wróg.....Więc lej GO w mordę! ; )
Piszę Poprawnie Po POLSKU!!!
Awatar użytkownika

Lothar von Luene
350
Posty: 379
Rejestracja: środa, 22 lip 2009, 16:51
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Kolumna- bloniak91

Post autor: Lothar von Luene »

Ladna maszyna,w przyszlosci chce zbudowac cos podobnego.
Lamie sobie glowe jak doprowadzic do zagotowania takiego kega.Rozumiem,ze wystarczy
zwykly palnik,a o mocy decyduje ilosc gazu jaki do niego doplywa?
Czy jest on glosny,tzn.Czy robi duzo huku podczas pracy?

Pozdrawiam
" Do pewnych informacji dochodzi się logiką...." ,
napisał Partyzant
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Kolumna- bloniak91

Post autor: Zygmunt »

A gotowałeś kiedyś coś na zwykłej kuchence gazowej? Przecież to ten sam palnik...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Kolumna- bloniak91

Post autor: Kucyk »

Fiu! Klasa sprzęcicho!!!

Takie pytanko technologiczne: w jaki sposób została skręcona tak równo spiralka? Czy tokarnia brała w tym udział??
Awatar użytkownika

Autor tematu
bloniak91
50
Posty: 89
Rejestracja: niedziela, 28 gru 2008, 21:14
Krótko o sobie: Myślę, więc jestem? :)
Ulubiony Alkohol: Jack Daniels
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolumna- bloniak91

Post autor: bloniak91 »

Zygmunt pisze:A gotowałeś kiedyś coś na zwykłej kuchence gazowej? Przecież to ten sam palnik...
Zgadzam się, ale jak napisałem wcześniej zmieniłem dysze w tym palniku na dysze z piekarnika...Jest o wiele większa. Do tego powiększyłem przepływ powietrza i płomień w porównaniu do stanu przed modyfikacjami jest naprawdę większy. Może mi się wydaje, ale przez to uzyskałem o ciut więcej mocy :D
bloniak91 pisze:Lamie sobie glowe jak doprowadzic do zagotowania takiego kega.Rozumiem,ze wystarczy zwykly palnik,a o mocy decyduje ilosc gazu jaki do niego doplywa?
Czy jest on glosny,tzn.Czy robi duzo huku podczas pracy?
Też na początku sobie głowę łamałem, że będzie lipa i spędzę cały dzień na zagrzewaniu. Całego Kega nie zagrzewałem-grzałem tylko 18l i tak jak wspomniałem trwało to około 40minut. Wydaję się, że nie jest tak źle. 40l zagrzeje mi coś około mniej niż 2h mam nadzieje ;)
Też mi się tak wydaje, że o mocy decyduje ilość gazu jaka jest do palnika dostarczana... Po zmienieniu dyszy widzę naprawdę wielką różnicę.
Czy jest głośny? Raczej nie hehe normalny :mrgreen: Bardziej Keg mi hałasuje jak dochodzi do temperatury wrzenia :hahaha:
Kucyk pisze:Takie pytanko technologiczne: w jaki sposób została skręcona tak równo spiralka? Czy tokarnia brała w tym udział??
Oczywiście bez tokarki by się nie odbyło :respect: Dychacza za skręcenie zapłaciłem, ale myślę, że było warto :freak: A tak w ogóle to facet tak mi zwiną spiralę, że między zwojami nie było żadnej przerwy! Jedna dotykała drugiej... Na początku nie zwracałem na to uwagi, ładnie wyglądało, prościutka i w ogóle. Ale po namysłach doszedłem do wniosku, że tracę na powierzchni oraz , że skroplony destylat w środku spirali nie będzie miał jak spływać do jeziorka. Dlatego musiałem się pogimastykować nad rozciągnięciem zwojów. Całe szczęście, że mi się udało :ok:
A co do czyszczenia, to zrobiłem jej kąpiel w occie i muszę powiedzieć, że efekt mnie zadowala. Ocet poradził sobie bez problemowo :freak:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Wódka TWÓJ wróg.....Więc lej GO w mordę! ; )
Piszę Poprawnie Po POLSKU!!!
Awatar użytkownika

Lothar von Luene
350
Posty: 379
Rejestracja: środa, 22 lip 2009, 16:51
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Kolumna- bloniak91

Post autor: Lothar von Luene »

bloniak91 pisze:
Czy jest głośny? Raczej nie hehe normalny :mrgreen: Bardziej Keg mi hałasuje jak dochodzi do temperatury wrzenia :hahaha:
Kega mozna bardzo szybko zagotowac palnikiem na propan-butan stosowanym do klejenia dachowej papy termozgrzewalnej.Uzywam takiego do parzenia kielbasy po wedzeniu.(30 l wody w ciagu 15 minut ma 75°C).Niestety,z powodu duzego przeplywu powietrza, jest on bardzo glosny,slychac go na pol kilometra.
Przy zadymianiu nie ma mowy o dyskrecji,kazdy sasiad dostaje po kielbasie i sprawa zalatwiona,ale do podzialu gorzalki nie potrzebuje nikogo.
Jak zobaczylem Twoj palnik to mi sie geba zasmiala,musze wykombinowac cos takiego na gaz z butli,ale to potem.Obecnie koncze model lazienkowy 15l,nie ma problemu.
" Do pewnych informacji dochodzi się logiką...." ,
napisał Partyzant
Awatar użytkownika

Autor tematu
bloniak91
50
Posty: 89
Rejestracja: niedziela, 28 gru 2008, 21:14
Krótko o sobie: Myślę, więc jestem? :)
Ulubiony Alkohol: Jack Daniels
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolumna- bloniak91

Post autor: bloniak91 »

Dzisiaj zamówiłem grzybki na allegro. Jak przyjdą od razu nastaw zrobię. Jak drożdże przerobią cukier wleje około 45 litrów do kega i zobaczymy ile będzie potrzebował czasu do zabujania.
A może ma ktoś pomysł jak sprawdzić moc palnika????? :lol:
Lothar von Luene pisze: Jak zobaczylem Twoj palnik to mi sie geba zasmiala,musze wykombinowac cos takiego na gaz z butli,ale to potem.
Wystarczy trochę pomysłu, chęci starych części (które leżą w piwnicy) i można stworzyć cudo! I taboret grzewczy za 100zł przy moim się kładzie :hahaha: :hahaha: :hahaha: Jeszcze jakimś sprayem go pomaluję i będzie w sam raz :mrgreen:
Wódka TWÓJ wróg.....Więc lej GO w mordę! ; )
Piszę Poprawnie Po POLSKU!!!
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Kolumna- bloniak91

Post autor: Kucyk »

bloniak91 pisze:Dzisiaj zamówiłem grzybki na allegro
Takie po których "od zjedzenia świat się zmienia"? :odlot:
Awatar użytkownika

Autor tematu
bloniak91
50
Posty: 89
Rejestracja: niedziela, 28 gru 2008, 21:14
Krótko o sobie: Myślę, więc jestem? :)
Ulubiony Alkohol: Jack Daniels
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolumna- bloniak91

Post autor: bloniak91 »

Kucyk pisze: Takie po których "od zjedzenia świat się zmienia"? :odlot:
Haha nie Kucyk, to nie te halucynogenne tylko turbo! :hahaha: :hahaha: Jak na razie starcza mi mój własny wyrób, po którym też jestem zadowolony na maxa :freak: :punk:


A dzisiaj dorobiłem jeszcze do mojej aparatury katalizator miedziany. Będę go wsadzał na sam początek kolumny a dalej zmywaki. Pomysł na taki katalizator zaczerpnąłem od kolegi Demon1122.
Pocięta rurka miedziana fi 8mm na odcinki 5cm, wszystko połączone cieniutkim drucikiem miedzianym.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Wódka TWÓJ wróg.....Więc lej GO w mordę! ; )
Piszę Poprawnie Po POLSKU!!!

bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Kolumna- bloniak91

Post autor: bogdan »

Kolumna jak marzenie, dołączam sie do opinii Sz. kolegów, dokładnie taka mam w planie, tylko rurkę ze stali KO już sobie kupiłem, nie dlatego że lepsza, tylko, że sam zwinę.
Zawór regulacyjny, przykro mi, ale nie bziesz zadowolony bo będzie trudny do regulacji.
Gdzieś na forum jest opisane jak zrobic samemu, nie pamiętam gdzie a internet mam bardzo wolny, więc Ci opiszę.
na wężyk do odbioru psoty nasuń tuleję (znajomy tokarz :D ) w tuleji zrób gwintowany otwór o tej samej srednicy co weżyk, wkręc srubę najlepiej z motylkiem. Masz super zawór o precyzyjnej regulacji. Im cieńszy wężyk tym precyzyjniejszy.
Mam nadzieję, że nie gniewasz się na mnie za to, że w chwili gdy cieszysz się z nowego pięknego, wymarzonego sprzęciku, ja takie rzeczy piszę. Chciałbym i tego Ci życzę aby super satysfakcja z tego była.

pozdrawiam Bogdan
Awatar użytkownika

Autor tematu
bloniak91
50
Posty: 89
Rejestracja: niedziela, 28 gru 2008, 21:14
Krótko o sobie: Myślę, więc jestem? :)
Ulubiony Alkohol: Jack Daniels
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolumna- bloniak91

Post autor: bloniak91 »

Co do zaworka to niestety muszę przyznać rację- jest do dup.... Bardzo źle nim sterować. Chyba będę zmuszony do modyfikacji jakiej zaproponowałeś.
Oczywiście, że się nie gniewam!!! Takie komentarze bardzo mile widziane :ok: :ok: I dziękuję za słowa uznania od kolegów :pije: :pije: :pije: :pije: A satysfakcja jest i to jaaaaaaaka. Zabawa super, a jaka przyjemność jak na stole stoi mój produkt i to takiej jakości! :punk:


EDIT: temat "zmywakowy" przeniesiony do zmywaki-jako-wypelniacz-t962-40.html
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 17 sie 2009, 19:32 przez Agneskate, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Sprzątanie bałaganu.
Wódka TWÓJ wróg.....Więc lej GO w mordę! ; )
Piszę Poprawnie Po POLSKU!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria destylatorów Reflux”