Aparat do poprawy, proszę o opinie.

Temat dla tych, którzy chcą zbudować, bądź zakupić, kompletne urządzenia.
Awatar użytkownika

Autor tematu
gruby.jaro
10
Posty: 16
Rejestracja: wtorek, 17 gru 2013, 08:27
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: gruby.jaro »

Witam !
Niedawno stałem się posiadaczem pewnego aparatu, prosił bym kolegów o wyrażenie waszej opinii o nim. Mam zamiar nieco go zmodyfikować (po lekturze forum) a mianowicie:
Prawdopodobnie wytnę chłodnicę i wspawam do nowej rury obecna to fi61 w środku jakieś 58mm, chyba ze zostawić te zimne palce waham się jeszcze proszę o pomoc w tym temacie.
Odstojniki do wycięcia w tej kwestii to raczej mam już jasność.
Czy połączenie kolumny z chłodnica może być w tym miejscu?, czy obecna średnica tego połaczenia nie jest zbyt mała (10mm)?
Wysokość to 120cm (70+50) kolumna niema wypełnienia (jeszcze).
Wszystkie wasze uwagi będą dla mnie bardzo cenne.

P.s. Pierwsza psota już za mną musiałem sprawdzić jak to działa jest to bardzo ekscytujące zajęcie :D
puściłem trochę wody a potem 12 litr wina wyszło mi 1,4 litra 80% z odstojników zlałem 0,7l 60 % (lekko mlecznego wywaru).
image(1).jpg
image(2).jpg
image.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

kamil.ww
200
Posty: 210
Rejestracja: środa, 17 paź 2012, 22:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Krosno
Podziękował: 48 razy
Otrzymał podziękowanie: 22 razy
Re: Aparat do poprawy, proszę o opinie.

Post autor: kamil.ww »

Wywal ZP i odstojniki, a najlepiej przebuduj na aabratka ;) Bo nic innego z tym się nie da zrobić, chyba że chcesz potstilla to odłącz zimne palce, wytnij odstojniki i podłącz bezpośrednio do defegmatora ;)
Własne!! zawsze lepsze!! ;) kamil.ww
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Aparat do poprawy, proszę o opinie.

Post autor: gr000by »

Oba odstojniki do wywalenia jak najszybciej. Bez nich będzie wychodził dużo lepszy produkt, nawet na tym sprzęcie.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Aparat do poprawy, proszę o opinie.

Post autor: pokrec »

Stary, mam nadzieję, że ten aparat dostałeś w prezencie / odziedziczyłeś a nie kupiłeś.
Poczytaj po prostu forum, musisz się doszkolić. Zwróciłbym Twoją uwagę na słowa kluczowe : "Aabratek", "Bokakob", "VM", "LM" a w kwestii kontrprzykładów: "ZP", "zimne palce", "CM", "termometr tarczowy", "odstojnik".
Twój sprzęt będzie dawał fajne owocówki, czy zbożówki, ale absolutu na nim nie otrzymasz.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

Autor tematu
gruby.jaro
10
Posty: 16
Rejestracja: wtorek, 17 gru 2013, 08:27
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Aparat do poprawy, proszę o opinie.

Post autor: gruby.jaro »

Kolego to może nic nie będę z nim robił, bo właśnie na owocówkach i zbożówkach mi zależy?
Poco pchać się w koszty.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Aparat do poprawy, proszę o opinie.

Post autor: pokrec »

W takim razie, tylko wywal odstojnik, zimne paluchy mogą zostać i wypchaj kolumnę zmywakami z Lidla. I do owocówek / zbożówek masz sprzęt pierwsza klasa. Po jednym przebiegu, jak masz deflegmator (czyli wypełniona kolumnę) dostajesz super - towar. Jak chcesz bardziej poczyścić, to możesz uruchomić i paluchy, uzyskasz wtedy jakiś częściowy refluks i będziesz mógł sobie w pewnych granicach sterować intensywnością ostrością smaku - od łagodnych po mocno lecące fuzlem.
Normalnie, jak ktoś zastanawia się, co kupić / zrobić, to doradzamy sprzęt, na którym można wszystko, łącznie z absolutem, ale jak nie potrzebujesz tej opcji, to spokojnie możesz pozostać przy tym, co masz.
Z termometru pociechy miał nie będziesz, tak, czy siak, bo brandy / whisky robi się na alkoholomierz a nie na termometr. Termometru w zasadzie należy używać tylko przy robieniu absolutu, w innych wypadkach jeśli już używać, to takiego w kotle / na wlocie do kolumny. On daje jakieś pojęcie o pozostałym w kotle alkoholu.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

MariuszB
10
Posty: 12
Rejestracja: czwartek, 26 gru 2013, 23:01
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:) i ten opis pasuje chyba do mnie najbardziej :-)
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Lokalizacja: Połczyńskie Zdroje
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Aparat do poprawy, proszę o opinie.

Post autor: MariuszB »

Mam podobny dylemat jak Ty lecz zadałem sobie pytanie..... co jeżeli będę chciał uzyskać absolut? nowy zakup wiąże się z wydaniem następnej kasy.
Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Aparat do poprawy, proszę o opinie.

Post autor: pokrec »

MariuszB: to nie ma wyjścia - musisz aparat przerobić. Albo wydać kasę. Tu nie ma dylematu, albo lubisz to, co masz, albo starasz się o to, co chcesz mieć. O absolucie na ZP musisz właściwie zapomnieć. Znaczy - nie jest to niemożliwe, czytałem o takich, co na ZP dostawali absolut, ale albo się chwalili wyrobem 95%, który pozostawiał jeszcze sporo do życzenia (choć w porównaniu z bimbrem z onuc dziadka to była faktycznie inna klasa), albo skończyli szkołę cyrkową.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

Autor tematu
gruby.jaro
10
Posty: 16
Rejestracja: wtorek, 17 gru 2013, 08:27
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Aparat do poprawy, proszę o opinie.

Post autor: gruby.jaro »

Czyli wywalam odstojniki, a czy połączyć to w taki sam sposób czy coś innego doradzisz?
I jeszcze jedno w kolumnę same zmywaki czy dać trochę miedzi?
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Aparat do poprawy, proszę o opinie.

Post autor: pokrec »

Odstojniki wywalasz, chłodnicę łączysz z wyjściem kolumny znad ZP za pomocą np. wężyka silikonowego albo śrubunku dwustronnego zaciskanego na rurze. Odcinasz tak, aby pozostał króciec poziomy z kolumny i taki sam króciec z chłodnicy. Chłodnicę możesz przymocować do kolumny np. uchwytami - obejmami do rur. Pokombinujesz. Obiegi palców i chłodnicy bym rozdzielił, żeby móc osobno kontrolować oba przepływy.
Dodanie miedzi jako części wypełnienia (siatka miedziana zwinięta w rulon) na dolnych 30 cm kolumny to niezły pomysł. ja nie mam takiej i nie widzę problemów, ale pewnie dlatego, że mam miedzianą wężownicę w głowicy...
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

MariuszB
10
Posty: 12
Rejestracja: czwartek, 26 gru 2013, 23:01
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:) i ten opis pasuje chyba do mnie najbardziej :-)
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Lokalizacja: Połczyńskie Zdroje
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Aparat do poprawy, proszę o opinie.

Post autor: MariuszB »

pokrec pisze:MariuszB: to nie ma wyjścia - musisz aparat przerobić. Albo wydać kasę. Tu nie ma dylematu, albo lubisz to, co masz, albo starasz się o to, co chcesz mieć. O absolucie na ZP musisz właściwie zapomnieć. Znaczy - nie jest to niemożliwe, czytałem o takich, co na ZP dostawali absolut, ale albo się chwalili wyrobem 95%, który pozostawiał jeszcze sporo do życzenia (choć w porównaniu z bimbrem z onuc dziadka to była faktycznie inna klasa), albo skończyli szkołę cyrkową.
Na szczęście lub nieszczęście :P nie posiadam jeszcze aparatu, miałem już kupić i trafiłem na naszą stronę dzięki której szybko wyparował mi pomysł zakupu aparatury do typowego śmierdziela, obecnie dojrzewam do zakupu kolumny Aabratka, tyle że czaję się na używaną i na cenową okazję ;)
Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika

Autor tematu
gruby.jaro
10
Posty: 16
Rejestracja: wtorek, 17 gru 2013, 08:27
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Aparat do poprawy, proszę o opinie.

Post autor: gruby.jaro »

Jeszcze mam jedno pytanko czy zimne palce powinny być zasilane od dołu czy z góry?

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Aparat do poprawy, proszę o opinie.

Post autor: aronia »

Zasilanie ZP od góry: przeciwprąd - większa wydajność chłodzenia.
Awatar użytkownika

Autor tematu
gruby.jaro
10
Posty: 16
Rejestracja: wtorek, 17 gru 2013, 08:27
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Aparat do poprawy, proszę o opinie.

Post autor: gruby.jaro »

Dzisiaj zaniosłem swoją aparaturę do spawacza cele przebudowy, gość zachwycił się tym co zobaczył
i zaproponował ze zbuduje mi co będę chciał a to sobie zostawi (jak pójdzie więcej materiału
to dopłacę). Z bólem serca zgodziłem się :twisted: i teraz mam problem, bo jutro muszę dostarczyć projekt (gość wyjeżdża w poniedziałek). Boje się ze zaprzepaszczę swoją szanse i czegoś nie zrobię jak powinienem. Dlatego zwracam się do Was o pomoc we wskazaniu mi wzoru który należy naśladować.
Na pewno z czasem doszedłbym sam do tej odpowiedzi ale nie jestem wstanie do jutra. Chcę zbudować kolumnę LM i VM, do dyspozycji mam:
- keg 30 l,
- taboret gazowy 7kw
- rura fi 63mm (max wysokość 2,3 - keg)
wypełnienie :
-około 30 cm miedziane sprężynki, reszta zmywaki z Lidla.
Proszę o podpowiedzi w kwestii wysokość rozmieszczenia oprzyrządowania(ilości niezbędnej) oraz poszczególnych króćców.
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Aparat do poprawy, proszę o opinie.

Post autor: Trener »

Tu masz całkiem fajny, gotowy projekt http://alkohole-domowe.com/forum/efekty ... 10255.html
Tylko pierwszy termometr od dołu dałbym raczej na wys. 40cm wypełnienia ze sprężynek KO, a na miedź dodatkowy, 20cm wymienny moduł. Pod głowicą warto również umieścić wziernik do obserwacji momentu zalania kolumny, ale to można zrobić w każdej chwili.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
Awatar użytkownika

ta_moko
500
Posty: 535
Rejestracja: piątek, 7 gru 2012, 21:23
Lokalizacja: Południe kraju
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Aparat do poprawy, proszę o opinie.

Post autor: ta_moko »

Dwa linki do świeżych i poprawnych projektów innych Kolegów. Coś sklecisz dla spawacza z uwzględnieniem tego co masz i chcesz mieć finalnie. Przejrzyj nie tylko te posty, ale i odpowiedzi na nie. http://alkohole-domowe.com/forum/kolumn ... tml#p91314 oraz http://alkohole-domowe.com/forum/post86 ... ovm#p86518
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aparatury kompletne”