2 letni spirytus - jak sprawdzić czy jest dobry?

Jak zachować zdrowie podczas destylacji, jak zadbać o bezpieczeństwo pędzenia, dział dla tych którzy cenią sobie spokojne, bezpieczne bimbrownictwo...

Autor tematu
gruby19
1
Posty: 1
Rejestracja: środa, 3 lip 2013, 16:19

Post autor: gruby19 »

Witam!
Mam dość nietypowe pytanie. Mam w domku 1.5 litra spirytusu. Alkohol jest z bardzo pewnego źródła bo z legalnej gorzelni. Dostałem go w prezencie. Jednak dostałem go 2 lata temu i od tego czasu stoi w plastikowej butelce po "Żywcu Zdrój". Stał sobie w kącie i kompletnie o nim zapomniałem więc wyszło jak wyszło. Chciałbym w wolnej chwili coś z niego zrobić - najlepiej jakąś nalewkę wiśniową czy malinową, jednak troche się boje go użyć. I stąd moje pytanie.
Wiem, że alkohol sie nie psuje i gdyby stał w szkle to pewnie bym teraz tego pytania nie zadawał, ale co ze zwykłą plastikową butelką i to po takim czasie ? (Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, ale butelka jest trochę wygięta - jak banan) Możliwe że zaszła jakaś reakcja z plastikiem i zepsuła spirytus?
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: 2 letni spirytus - jak sprawdzić czy jest dobry?

Post autor: Zygmunt »

Pachnie normalnie? Butelki PET nadają sie do krótkotrwałego przechowywania alkoholi, jednak przepuszczają tlen, który może utlenić etanol do acetonu- jednak będzie to proces żmudny, trudny i powolny:) O ile nie śmierdzi zmywaczem do paznokci pij śmiało.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

arkadiuszcz
50
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 1 mar 2012, 23:55
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: 2 letni spirytus - jak sprawdzić czy jest dobry?

Post autor: arkadiuszcz »

Najlepiej prześlij do mnie ten spirytus, a ja wykonam odpowiednie testy :pije: :mrgreen: .
A tak poważnie, to rozcieńcz, skosztuj, powąchaj, jak w smaku i zapachu nie ma nic niepokojącego to nie zaszła żadna reakcja, jednym kieliszkiem na pewno się nie otrujesz.
Butelka pet ma atest do przechowywania alkoholu powyżej 50% do 1 roku, w tym czasie nie ma prawa zajść żadna reakcja, jak to wygląda po dwóch latach nie wiem, więc zostają tylko testy organoleptyczne.

wawaldek11
2500
Posty: 2918
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: 2 letni spirytus - jak sprawdzić czy jest dobry?

Post autor: wawaldek11 »

Po dwóch latach spirytus chyba coś tam wypłukał z butelki.
Stosuję prosty sposób na sprawdzenie czy w badanym płynie nie ma rozpuszczonych, niechcianych substancji: na ciepłe, czyściutkie lusterko nanoszę kroplę płynu (najczęściej destylat - woda, alkohol) i czekam na odparowanie. Po ilości osadu mogę ocenić porównawczo "czystość" płynu.
Za pomocą tej metody można fajnie obserwować jak "płucze" się aparatura po rozpoczęciu destylacji czy czystość kupionej wody odmineralizowanej lub destylowanej.
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: 2 letni spirytus - jak sprawdzić czy jest dobry?

Post autor: pokrec »

Tlen przepuszczają, mówisz, Zygmuncie... To może jednak trzymanie wina w butelkach PET ma jakieś uzasadnienie? Bo skoro to się odbywa bardzo powoli i PET-y są kompatybilne z alkoholem, to byłoby to wyśmienite naczynie do starzenia naszych wyrobów.
ja i tak od lat trzymam wino w PET-ach i nie zauważam żadnych niekorzystnych efektów, ba, wręcz przeciwnie, teraz mam "na tapecie" gronowe z 2009-go...
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: 2 letni spirytus - jak sprawdzić czy jest dobry?

Post autor: Zygmunt »

E, trzymają- większość "lotniskowych" alkoholi jest w plastiku. Nie pamiętam, czy wina też- ale na pewno nie ze względu na przepuszczalność, tylko na... bezpieczeństwo.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zdrowie i Bezpieczeństwo”