Goryczka piwa

Złomowisko, w którym będą skasowane posty.
Regulamin forum
Pełna zawartość tego działu widoczna tylko dla moderatorów i administratorów.
Awatar użytkownika

Autor tematu
e-11
5
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2012, 16:19

Post autor: e-11 »

Mam takie pytanie początkującego, jak jest oznaczona goryczka piwa? Czy im większy numer to bardziej jest odczuwana goryczka, czy mniejszy numer to łagodniejsze? Zrobiłem dwa razy piwko ale jednak nie mogę trafić ze smakiem, lubię piwa bardziej łagodne. Możecie coś polecić? Piwko robiłem z gotowego nastawu z puszki. Moc, kolor , piana ok, tylko jednak troszkę za gorzkie jak na mój smak.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Goryczka piwa

Post autor: Zygmunt »

Goryczka oznaczana jest w jednostkach IBU lub BU (International Bittering Units), zależy od zawartości alfa-kwasów w chmielu użytym do chmielenia. Jeżeli robiłeś piwo z ekstraktów, to (jeżeli nie chcesz wchodzić w zacieranie- a warto!) kup ekstrakty niechmielone i chmiel sam wg. uznania. Chmiel na goryczkę daje się po zagotowaniu brzeczki i użyta ilość oraz długość jego gotowania określa goryczkę- chmiel na aromat dajemy dlatego na koniec gotowania, lub nawet na zimno do fermentora- zwłaszcza przy IPA i AIPA.

Jeżeli chcesz piwo niskogoryczkowe, to standardową warkę 25l nachmiel np. 15-20g popularnej Marynki na goryczkę (60 minut) i 40g Lubelskiego na aromat (15 minut). Będzie dobrze!
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Zablokowany

Wróć do „Śmietnik”