Przechowywanie trunków w glinianych naczyniach

Tu możecie pisać posty, które mają wymiar bardziej filozoficzny niż teoretyczny na temat alkoholu wytwarzanego w domu...

Autor tematu
pierworodny
10
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 11 wrz 2010, 08:00
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: pierworodny »

Witam, chciałbym założyć nowy temat; Przechowywanie trunków w glinianych naczyniach.
Oczywiście jeżeli jest już taki to przepraszam.
Ponieważ dnia dzisiejszego wpadł mi w ręce dawno temu zrobiona śliwowica przelana do butelek szklanych i ta sama wlana była na próbę do takowej butelki po jakimś ,,Krupnioku''
oczywiście sklepowym, zakorkowanym korkiem aglomerowanym i odstawionym do piwniczki o ile pamiętam to w 2008 roku. Oczywiście po otwarciu dziwnym trafem jakoś go było mniej :o (no wiem dawka dla aniołów, duża ta dawka).
Szanowni koledzy pomiędzy butelką szklaną oczywiście zawartości a tym co było w tej zresztą jedynej butelce po tym krupnioku, po prostu nie da się opisać, znaczy ja nie umiem.
Trzeba by naprawdę zatrudnić jakiegoś bajopisarza, ażeby nie zepsuć takim zwykłym opowiadaniem tego co znajduje się w środku. Napisze tak; tak łagodny smak, tak delikatny, że nie bardzo mogłem uwierzyć po spróbowaniu że to miało mieć 75%. Czy to możliwe aby ta dawka dla aniołów po 5 latach w tym gliniaku to po zmierzeniu 60%. Warto było zresztą i to bezapelacyjnie.
Jako że brak więcej doświadczeń w tej płaszczyźnie liczę na dużo postów w tym temacie i wymianę doświadczeń.
A tak apropos to jest chyba alternatywa beczek dębowych, tylko to takie małe pojemniczki :cry:
alembiki
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Przechowywanie trunków w glinianych naczyniach

Post autor: Emiel Regis »

Też robię takie próby, ale dopiero od kilku m-cy, więc efekty na razie żadne.
Ta gliniana butelka była szkliwiona wewnątrz czy nie?
W jakich warunkach przechowywane były te butelki, obie w takich samych?
Alternatywą dla beczki kamionka nigdy nie będzie, to jest zupełnie coś innego.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Przechowywanie trunków w glinianych naczyniach

Post autor: Wald »

Alternatywą jak najbardziej, nigdy zamiennikiem. Chodzi o doskonałe dojrzewanie. W beczce dodatkowo zmienia się smak i kolor. Miody z kamionki smakują zupełnie inaczej od tych leżakowanych w butelkach, potwierdzam.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Przechowywanie trunków w glinianych naczyniach

Post autor: Emiel Regis »

No dobra, źle się wyraziłem. To nie to samo co beczka, ale rzecz jest warta uwagi.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Przechowywanie trunków w glinianych naczyniach

Post autor: PETER29 »

Podłączając się do tematu chciałem zapytać gdzie mozna nabyć takie butelki w rozsądnych cenach. Na alledrogo ceny są trochę zaporowe jak dla mnie więc stad moje pytanie.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Przechowywanie trunków w glinianych naczyniach

Post autor: Wald »

Kupuj używane, koszt 5 do 10 zł. Nowe to kilkanaście zł. Obserwuj http://wino.org.pl/forum/viewthread.php?tid=27444 , czasem organizują takie akcje.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

gondoljerzy
10
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 13 sty 2013, 13:18
Re: Przechowywanie trunków w glinianych naczyniach

Post autor: gondoljerzy »

Ciekawe na ile zmiana smaku wynika z ucieczki sporej ilości alkoholu, ucieczki innych składników lotnych, a na ile z absorpcji do śliwowicy pozostałości po fabrycznym krupnioku?

Autor tematu
pierworodny
10
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 11 wrz 2010, 08:00
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Przechowywanie trunków w glinianych naczyniach

Post autor: pierworodny »

Witajcie, dziękuję za zainteresowanie. Oczywiście kolego @Emiel Regis butelka szkliwiona w środku, wszystkie alkohole które posiadam oraz sporą ilość wina są przechowywane w piwniczce o temperaturze mniej więcej oscylującej w granicach 14-17 stopni. Ponieważ butelka po tym krupnioku była tylko jedna, więc w tej materii, takim czasie przechowywania też nie mam za dużo wiadomości. Ale nic to trzeba będzie popytać znajomych może mają takie kamionki.
Kolego @gondolierzy, tą butelkę po krupnioku chciała żona wyrzucić bo stała na meblach w pokoju jako ozdoba, bardzo długi czas, więc myślę iż absorpcji do śliwowicy smaków nie było żadnych, zresztą nie wyczuwam.
Kolego @wald, a jakby w taką butelkę wrzucić szczapke mocno palonego dębu to absorpcje będą dwie, czyli może coś lepszego jak beczka ponieważ dedukuje iż skoro taki ubytek alkoholu w takim czasie z kamionki. Mając na uwadze że w beczce prawidłowo zrobionej ten ubytek jest dużo mniejszy, można więc dedukować iż czas dojrzewania trunku znacznie skrócony. Choć w naszej profesji czas działa na naszą korzyść ;)
Postaram się zrobić zdjęcia porównawcze oraz tej butelki.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 8 kwie 2013, 09:59 przez Emiel Regis, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Pauzy po znakach interpunkcyjnych
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bimbrownia”