budowa zapytanie

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
quazz
5
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 9 sty 2010, 23:22

Post autor: quazz »

Witam, czy w układzie kocioł, deflegmator montować również odstojnik i dopiero chłodnicę?
promocja
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1414
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 124 razy
Kontakt:
Re: budowa zapytanie

Post autor: mtx »

Niech Bóg Bimbrowników Cię broni przed zakładaniem odstojnika, lepiej daj pożądny
deflegmator :ok:

Autor tematu
quazz
5
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 9 sty 2010, 23:22
Re: budowa zapytanie

Post autor: quazz »

Mam rurę nierdzewna o średnicy 60mm. Jaka długość deflegmatora polecasz?? czyli zastosować kocioł deflegmator chłodnica? Jako kocioł będzie szybkowar.
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1414
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 124 razy
Kontakt:
Re: budowa zapytanie

Post autor: mtx »

Ogólnie średnica rury to wydajność, a długość to jakość destylatu, przy Twojej średnicy
dałbym minimum 0.5metra, ale jeśli dasz radę zamontować dłuższą rurę To śmiało montuj :ok:
Co do zbiornika to przy takiej średnicy rury lepiej celuj w keg, szybkowar będzie za mały i zanim
rozpędzisz sie dobrze, to już w nim nic nie będzie. Dlatego większa pojemność jest bardziej wskazana.
A odnośnie samego sprzetu, to tak - kocioł, wypełniony deflegmator i chłodnica :ok:

Autor tematu
quazz
5
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 9 sty 2010, 23:22
Re: budowa zapytanie

Post autor: quazz »

Dziękuję za rzeczową odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika

krzywyzielarz
1
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 15 lut 2013, 05:17
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Re: budowa zapytanie

Post autor: krzywyzielarz »

Witam serdecznie, Jest to mój pierwszy post na forum.
Dopiszę się do kolegi. Nie chcę zaśmiecać forum milionem tematów bo ciężko coś potem znaleźć.
Zamierzałem jak autor tematu kupić szybkowar, pojemność 17l.
Przymierzam się do tego od miesiąca. I czytałem kilka tematów na forum ale nadal nie mogę się zdecydować. A nie chciał bym wydawać na do dużo kaski. Google też nie pomaga.

Lecz zawszę proponujecie kega. Jest on bardziej przyszłościowy. Znalazłem na alledrogo za 160zł z przesyłką. Keg 50l.
Ale mam pytanie odnośnie tego kega

Q1. czy Keg ma jakiś standard łączeń, Np jak żarówki np E27 E17 itd.

Q2. I czy po kupieniu kolumny z innej aukcji za 220zł, czy będzie ona pasowała do tego Kega, bo nie chciał bym odsyłać tego do sprzedawcy.
Bo są to jednak koszty. Wiem że nikt nie ma szklanej kuli więc napisałem do obu ze sprzedawców. Jak jest jakiś temat odnośnie tego to z przyjemnością go przeczytam.

Q3. Mam zamiar połączyć kolumnę wężem sylikonowym do chłodnicy szklanej 46zł.
Czy owa chłodnica da sobie radę czy lepiej kupić rurę miedzianą i z niej wykonać chłodnicę.

Q4. Jeśli miedz to czy rura z marketu budowlanego dwa razy po 2m(2x38zł) czy rurka do LPG 8mm 10zł za metr.

Q5. Jeśli kolumna nie będzie pasować to czy, któryś z kolegów dał by radę taką kolumnę wykonać i czy była by ona konkurencyjna cenowo.

Q6. czy 2 termometry wystarczą na początek?. W kegu i w 3/4 wysokości kolumny.

Q7. Jak jest z myciem tego kega?, czy jest to kłopotliwe.

Grzać będę na kuchence turystycznej 2 palnikowej. keg będzie stał na pustakach. Jak nie zmieści się w domu to zostaje mi garaż bez bieżącej wody ale z sufitem na wysokości ~340cm, jest tam dość zimno jak to w oddzielnym garażu. Mogę zespawać sobie zbiornik ze zwykłej blachy w którym umieszczę chłodnicę.
Grzanie prądem nie wchodzi w grę. mam rachunki prawie 750zł za 2mc.

Mam dostęp do Migomata, palnika propan-butan, gętarki, sprężarki i reszty wyposażenia garażu.

Linki
KEG
http://allegro.pl/keg-50l-beczka-po-piw ... 76599.html

KOLUMNA.
http://allegro.pl/kolumna-destylator-ke ... 35765.html

Z góry dziękuję szanownym kolegom za rady, każda rada jest mile widziana.
Pozdrawiam krzywyzielarz
Ograniczeniem jest tylko ludzka wyobraźnia.

arkadiuszcz
50
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 1 mar 2012, 23:55
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: budowa zapytanie

Post autor: arkadiuszcz »

Q1 Z tego co się orientuje, to trafiają się kegi z różnymi mocowaniami.
Q2 J/w
Q3 Ja bym zrobił z miedzi, używałem chłodnicy szklanej do szybkowara, i zdarzały się problemy z wydajnością chłodzenia.
Q4 Nie wiem jaka średnica miedzi z marketu, cena nic mi nie mówi, a szklana kula mi się zbiła :mrgreen: .
Q5 Producenta kolumn znajdziesz tu niejednego, ale za 200zł nikt ci nie wyprodukuje kolumny rektyfikacyjnej.
Q6 Wystarczą.
Q7 Wystarczy opłukać wodą z detergentem, no chyba że coś się przypali, wtedy zostają tylko kombinacje ze szczoteczkami na kiju.
Napisałeś że masz migomat, to poczytaj o spawaniu nierdzewki migomatem, sam widziałem tłumik do wózka widłowego z ko, pospawany migomatem, i wyglądało to całkiem całkiem.
Kolumna z tego linku http://allegro.pl/kolumna-destylator-ke ... 35765.html to jakaś pomyłka, z tej "kolumny" do odzysku nadaje się tylko kawałek rury, reszta jest do :dupa: .
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: budowa zapytanie

Post autor: Zygmunt »

Ta pseudokolumna nie będzie pasować do tego kega, ma on wciskany fitting. O fittingach, kegach i kolumnach jest morze tematów, warto trochę poczytać. Kega myjesz bezpośrednio po procesie wodą. Jeżeli kiedykolwiek umyjesz go szczotką, druciakiem, piaskiem, ryżem czy innym gruzem to powstaną rysy i w tym miejscu prawie na pewno będzie ci sie przypalać zawartość. Tylko woda z chemią.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

major
250
Posty: 277
Rejestracja: czwartek, 16 lut 2012, 20:16
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: budowa zapytanie

Post autor: major »

krzywyzielarz pisze:Grzanie prądem nie wchodzi w grę. mam rachunki prawie 750zł za 2mc.
Grzanie prądem nie jest wskazane w takich przypadkach, jak:
- darmowy gaz;
- kompletnie spieprzona instalacja elektryczna lub jej brak.

Gaz też kosztuje i to wcale niekoniecznie mniej...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”