zacier

Złomowisko, w którym będą skasowane posty.
Regulamin forum
Pełna zawartość tego działu widoczna tylko dla moderatorów i administratorów.

Autor tematu
RodeO
2
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 12 mar 2013, 20:25

Post autor: RodeO »

Witam wszystkich, to mój pierwszy post na forum więc proszę o wyrozumiałość.
Problem mam z zacierem, jest za słodki ( pokazuję mi 5 na cukromierzu ) w smaku też jest bardzo słodki. Zacier zrobiłem z 8kg cukru, 30 l wody, ryż i rodzynki. Użyłem drożdży super turbo vodka 48. Zacier stoi już 16 dni i nie pracuje, cukier nie zostanie już przerobiony chyba. Moje pytanie brzmi, czy mogę to gotować? Czy destylat będzie dobry w smaku? Ile dać tabletek espumisanu na ile litrów zacieru żeby zapobiec pienieniu? Z góry dziękuję.
Ostatnio zmieniony wtorek, 12 mar 2013, 21:25 przez pokrec, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Drobne poprawki.

Lucyferek
30
Posty: 45
Rejestracja: środa, 25 maja 2011, 17:51
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: zacier

Post autor: Lucyferek »

8 kg cukru i 30 l wody, było ok, ale jeżeli dałeś dużo tych rodzynek i ryżu stężenie cukru mogło być za duże i stąd drożdże umarły wcześniej. Możesz gotować. Bez obaw.

Po co espumisan? Odgazujesz nastaw po prostu przelewając. Espumisan dodaje się czasami do gąsiorów gdy wino zbyt burzliwie fermentuje.

Ktoś gdzieś pisał, że jeżeli cukru w nastawie zostało, to po wszystkim można do pozostałości z gara dodać wody, cukru i na nowo drożdże, ale nie ręczę za to.

Autor tematu
RodeO
2
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 12 mar 2013, 20:25
Re: zacier

Post autor: RodeO »

Zacier nie będzie się pienil? Nie zafajdam sobie kolumny refluksyjnej i wypełnienia pryzmatycznego?
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1414
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 124 razy
Kontakt:
Re: zacier

Post autor: mtx »

Jak mnie szlag na dniach nie trafi to będzie dobrze - kuźwa ludzie skąd bierzecie to określenie "zacier" :?:
Zacier jest wtedy gdy coś zacierasz, np. zboże, a jak do fermentacji używasz głównie wody i cukru to
robisz nastaw u Ciebie ryż i rodzynki to tylko dodatek do NASTAWU
Espumisan dodaje się do zacierów zbożowych i to też nie zawsze (bo równie dobrze można dodać enzym
redukujący pienienie się tzw. "antypiana"), cukrówka nigdy się nie spieni i nie zasyfi Ci
kolumny refluksyjnej i wypełnienia pryzmatycznego
no chyba, żebyś zbiornik (keg) zalał nastawem "pod sam korek"...
Nastaw na blg 5 możesz gotować, nic Ci nie grozi, a jak szkoda Ci cukru który w nim został, to oddestyluj
alkohol który się w nim znajduje, a pozostały dunder przefermentuj jeszcze raz (doprowadź do odpowiedniego
blg. dobrze napowietrz i zadaj nowe drożdże), i po fermentacji destyluj - w ten sposób odbierzesz całą
nieprzerobioną dobroć z nastawu który teraz posiadasz.

Pozdrawiam :piwo:

Autor tematu
RodeO
2
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 12 mar 2013, 20:25
Re: zacier

Post autor: RodeO »

Dziękuję bardzo jutro rano biorę się za gotowanie nastawu :-)
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: zacier

Post autor: Emiel Regis »

Wiadomo że potocznie używa się na wszystko, co ma być destylowane nazwy 'zacier', ale tutaj staramy się używać nazw zgodnie z ich znaczeniem.
Temat leci do kosza, w razie dalszych pytań proszę o skorzystać z innego, lub stworzyć nowy temat.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Zablokowany

Wróć do „Śmietnik”